החזרה ללימודים בעידן של התקרנפות השמאל הישראלי

עבד אבו שחאדה, אקטיביסט יפואי וסטודנט, מספר על החזרה ללימודים לאחר הפרות הסדר ביפו. מול ההסתה הפרועה של הימין כנגד ערבים אישית וקולקטיבית, גם הסטודנטים השמאלנים ממלאים פיהם מים

בכדי לנתח ולהפנים את התפשטות ההתקרנפות בחברה הישראלית ובראשה השמאל הישראלי, ראיתי לנכון לכתוב על החוויה האישית שלי כפעיל פוליטי פלסטיני יפואי, שחזר לספסל הלימודים בשיא האירועים האחרונים. בעקבות הפרות הסדר ביפו (בהן אני מאד גאה), כתבתי מאמר דעה אשר פורסם גם בקבוצת השנתון שלי בלימודים. בעקבות הפרסום התפתח דיון מעניין, בו טענו חלק מהמגיבים שאני מעודד רצח או סתם כפוי טובה (שהרי במכללה לא מדכאים אותי), כמובן בתוספת של האשמת החברה הפלסטינית היפואית כולה בדה-הומניזציה חסרת רסן. למען האמת, ברמה האישית אינני מופתע – דעותיי הפוליטיות מופגנות היטב במכללה וברור לי שהחברה הישראלית היא חברה ימנית עם סממנים פאשיסטיים. לא ציפיתי לשום אהדה, במיוחד לא מצד הימנים בכיתה שלי. אך שתיקתם של חבריי היהודים אל מול הכפשתי, גרמה לי להפנים שהדיון על יחסי ערבים-יהודים צריך לעסוק יותר באופן בו הערבי והערבייה נתפסים בחברה הישראלית. 

אין מילים שיכולות לתאר את התחושה כאשר אנשים שלומדים איתי כבר שנתיים, עימם יש לי קשרים אישיים ואקדמיים, רואים כיצד מכפישים את שמי – ובוחרים בנייטרליות. כמובן שלא ציפיתי מהם להגן על עמדותיי הפוליטיות, שהרי זכותם להחזיק בכל דעה שהם רואים לנכון; אך עם זאת, הייתי מצפה לפחות שינקטו עמדה ברורה נגד ההשמצות, או משום שהם רואים בי חבר, או משום שהם מגדירים את עצמם כשמאל עם מודעות פוליטית גבוהה. חלקם אף יזדהו כאנטי-ציונים.

לטעמי, הבעיה עמוקה יותר מעוד דיון פוליטי כזה או אחר, והיא נעוצה באופן בו החברה היהודית מתבוננת על הערבים בישראל. אין מדובר רק ביחס עצמו, שהרי ברור לרבים שיש אפליה, אלא בתפיסה הא-פריורית של החברה הערבית כנחותה. הציפייה של חבריי היתה שאם יפנו אלי אישית עם החזרה לספסל הלימודים, ויפתחו עמי בדיון פוליטי במהלכו יגנו את אותה השמצה של הימין – זה יספיק בכדי שנחזור להיות חברים. ברור שהדיון בקפטריה מעניין, במיוחד כאשר מגיעים לניתוח מעמיק של האירועים, אך זה לא ימנע את ההסתה הבאה. יתרה מכך, לדעת שלכם – חבריי היהודים – לא נוח ביניכם לבין עצמכם עם הכפשות כלפי, לא יגרום לי להרגיש יותר טוב; הרי אתם צריכים שאני אגיד לכם שהכל בסדר, ושחלאס, אפשר להמשיך הלאה. אז זהו, שאי אפשר. והציפייה הזאת מעליבה.

השמאל הישראלי, שמטיף לריבוי דעות ולצדק חברתי, שותק בזמן שהימין משמיץ ומסית נגד ההנהגה הערבית. הגנתו על חופש הדיבור תקפה אך ורק לגבי מי שחושב כמותו. אחרת, הוא שם את האידיאולוגיה הליברלית בצד בזמן שהימין עושה את העבודה הקשה

בעקבות כך, ללא שום חרטה מחקתי את אותם אנשים לא רק מהמרחב המקוון אלא גם מחיי האישיים. השמאל הישראלי שומר על נייטרליות ועומד מן הצד באופן עקבי, בזמן שהימין מסית ומשמיץ את החברה הערבית קולקטיבית ואישית, ואז מצפה שהערבים ימשיכו ביחסים עמם כאילו כלום לא קרה. זה מעליב ברמה האינטלקטואלית והרגשית.

חשוב לציין שההתנהלות הזאת אינה נוצרת בחלל ריק. בסערת הרגשות במהלך האירועים האחרונים הפנמתי שמה שעבר עלי ברמת המיקרו, בחיי האישיים, מושפע מרמת המקרו, במסגרתה מקובל לחלוטין בשיח הפוליטי של השמאל הישראלי, לשתוק. אם נבחן את השמאל, שמטיף לריבוי דעות ולצדק חברתי, נגלה כי חברי כנסת שתקו ושותקים עדיין בזמן שהימין באופן שיטתי משמיץ ומסית נגד ההנהגה הערבית, בין אם מדובר בחברי כנסת או במנהיגים פוליטיים. זוהי האמת הקשה לגבי השמאל הישראלי, שהגנתו על חופש הדיבור ועל התארגנות פוליטית תקפה אך ורק לגבי מי שחושב כמותו. ביחס למי שלא, לגיטימי בעיניהם לשים את האידיאולוגיה הליברלית בצד בזמן שהימין עושה את העבודה הקשה. זו הבעיה המרכזית של השמאל הישראלי: התנשאותם כלפי החברה הערבית מקשה עליהם לראות בנו אנשים בעלי מודעות פוליטית ויכולת אנליטית, ואנו נתפשים בעיניהם כיצורים נחותים שצריכים להיות אסירי תודה על כל התחשבות בהם בשיח הפוליטי.

חשוב לי לציין שאני לא מאשים רק את החברה הישראלית, אלה גם את עצמי. הרי השליתי את עצמי שאנשים מן הצד השני יכולים להתעלות על דעותיהם הפוליטיות ולגנות השמצה והסתה נגד אנשים שהם רואים כחברים. אך המציאות הרבה יותר מורכבת מזה, ואי אפשר לנתק את הפוליטי מהאישי. יש שפנו אלי עם הטענה המגוחכת שבגלל שהגזענות בחברה הישראלית נפוצה ומגוונת, עלינו פשוט להבליג. אני מודע לכך שישנה גזענות כלפי קבוצות רבות בישראל, אך חשוב לזכור כי הגזענות כלפי החברה הערבית מתורגמת לפגיעה פיזית ממשית. הציפייה לעבור על כך בשתיקה מנותקת מהמציאות. העובדה שיש המקבלים את הגזענות כדבר לגיטימי בחברה מהווה ראיה ברורה להתקרנפותם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמולן

  אתה כנראה קצת חדש פה, אז תרשה לי להסביר. השמאל שאתה כה חיבבת עוסק במשהו מורכב וקשה: הוא מכשיר את האלימות שלך.

  זה לא קל, כי הפלסטינים, בשבתם כפעילים פלסטינים, ברוטאליים באופן שכל מדינה נורמלית באיזור ומחוצה לו היתה מגיבה לו באותה צורה מעודנת שמשמשת כעת את אסד ופוטין לדה-סוניזציה של סוריה.

  אבל השמאל הישראלי הוא כנראה התנועה הותיקה והנועזת מבין תנועות השמאל. אנשיה חיים על מורשת של מאה שנים שבהן הציונות לא באה טוב לתיאוריה, לביקורת ולשתפנות. מבין אויבי הציונות, השמאל האנטי ציוני הוא מאריך החיים והמשגשג ביותר. הפלסטינים אולי קיימים זמן דומה, עם דגש על האולי, אבל בוודאי משגשגים פחות.

  תכלס: השמאל האנטי ציוני עוסק בהבנייה סימבולית שבה אפשר לומר דברים רעים על ישראל ואי אפשר להכפיש את אויביה. פעם היו הרבה אויבים, היום מדובר רק בפלסטינים, כך שאתם מקבלים מהם מונטי שלם של תמיכה.

  התמיכה כוללת בעיקר סמלים. אתה, למשל, מוגדר כפעיל זכויות ושוויון. משעשע, אבל כך ימסגרו אותך. שוטר שיעצור אותך במהלך ריסוק רכוש יוגדר כעבד של משטר דורסני. דורסנות המשטר מתגלה בכך שיצאת נגדו, ועבדות השוטר בכך שלא הצטרף אליך. אתה בטח מכיר את סוגת הניסוחים הזו.

  אממה, זו עבודה שאפשר לעשות רק מבפנים. המנסחים צריכים להיות רבי אמנים של מילים ומשמעות, שנחשבים על ידי הממסד הציוני לאמינים דיים כדי להפקיד בידיהם את מדורות השבט. לענייננו, תמיכתו של עתון הארץ בהחרבת ישראל ידועה, בלתי מותנית ושווה הון, אבל היא לעולם לא תנוסח במפורש. השמאל האנטי ציוני משתתף במאבק שלך, אבל בתפקיד סמוי, קשה וכפוי טובה. כלומר, אם מתעלמים מהתרי הניצול המיני שלפעמים מקבלים כצ'ופר, מאורי אבנרי ודן בן אמוץ ועד יצחק לאור (בדוגמה הזו לא כולם אנטי ישראלים, אבל משתמשים באותו פנקס קופונים).

  תן להם כבוד. לא הכל אפשר לומר לך. אבל בלעדיהם, היית עכשיו בכלא, ולא מוכר כמוחה אלא כעבריין הזוי. הם אנשי הגשם של המהפכה הפלסטינית. עכשיו, אני לא כמוהם, ומקווה ומאמין שתמיד נדע לדכא את ולשלוט בהתפרצויות האלימות הפלסטינית, שביסודן אנטישמיות, מהסוג שאוסר על היהודים התארגנות פוליטית ריבונית, כלומר שואף להחזיר את הדיכוי של פעם. אנשים כמוך הם רוע מהסוג ששלט כאן כמעט אלפיים שנה, ומזל שיש גם פלסטינים אחרים. אני מאמין שננצח כי תמונת העולם המרושעת שלך היא גם הזויה מספיק כדי להיות לא יעילה פוליטית. היא לא לגמרי נכון, האמונה שלי, אבל לך תתווכח עם אמונה.

  כל זה הוא רק כדי להסביר שאני לא בעדך, ועד כמה אני לא בעדך. אבל הם דווקא כן בעדך, בדרכם הסמויה והזהירה. והם כל כך בעדך, עד שהם עושים את מה שהם עושים למרות שכולם יודעים מצויין עד כמה כפיות הטובה צפויה מראש, אי ההבנה מובטחת לגמרי, ושאם מתישהו המהפכה תנצח, הם יערפו בכיכר השעון יחד עם אנשים כמוני. תן להם כבוד, בחיים לא תמצא בעלי ברית מסורים יותר.

 2. אשר גלעדי

  הטענות שלך מאד כלליות, מי הוא אותו שמאל ישראלי? חבל שבמקום ליצור דיאלוג משותף, אתה בוחר בהשמצות וקטלוג אוכלוסיות לפי שמאל ימין. בדיוק כמו שציבורים נבזים בוחרים לראותך כערבי, בדיוק כמו כל הערבים-שהרי זה קשקוש, וכולם אנשים, עם דעות מאד מגוונות.
  אני גם סטודנט במקום אחר, והטענה שלך ממש לא עולה בקנה אחד עם המציאות במוסד הלימודים שלי. בהצלחה.

 3. נפתלי אורנר

  השמאל אינו מוכן להיאבק על עמדותיו בנחרצות ולהיות נכון לשלם על כך מחיר. עתה סובלים בעיקר הערבים ומיעוטים אחרים, מחר גם תורו יגיע

 4. אשר גלעדי

  אין לי מושג מה כתבת פה.
  אני טוען שהמאמר שנכתב מפספס בענק, וניכר כי הכותב המאמר מוציא החוצה עלבון אישי ברמת הפסיכולוגית והאישית. הטענה שלי היא שלקרוא לשמאל שמאל, זה כמו לקרוא לערבים ערבים, אם זה השיח שאתה רוצה לנהל בבקשה. אני מנהל שיח מורכב יותר, ובו גם כמובן אני מסביר לחלקים נרחבים בעם כי קיימת בעיה, ואנו מתנגדים למצב. מבחינתך להתנגד למצב היא כנראה לצאת למהפכה, אבל איני בוחר לעשות בדרכים האלה.

  תפסיקו עם הסיסמאות, תפסיקו עם המסגורים של אוכלסיות שלמות, תתחילו לנהל שיח של תקווה ושיתוף פעולה- במקום פוליטיקה של בידול ובידוד. ואם אתם עדין חפצים בכך, בהצלחה, רק שזה לא מה שישפר את המצב, עוד כח ועוד כח. כשאתה קורא למשהו שמאל או ימין אתה נופל בעצמך בשיח ההגמוני שאתה בעצמך מייצר, בדיכוטמיה של הזהויות וכל הדברים שחלקים הבנתי וחלקם לא הבנתי ממה שכתבת.

 5. פריץ היקה הצפונבוני

  אני לא הייתי מקבל את מי שתיארת כשמאל ,אם זאת התנהגותם. או שאני לא יודע מה פירוש שמאל אולי,,שמאל ציוני׳׳ שכשישראל יוצאת למלחמה הם קודם תומכים ואח׳׳כ כשמאוחר מדי מתחרטים. או שמאל פחדני שה כשרמת העימות עולה הם נאלמים דום . אכן אומץ לב אזרחי לקום נגד הגל העכור הוא נדיר במקומותינו.

 6. hus

  מוזר לי או בעצם לא שאתה מחפש תומכים לא מוסלמים לתמיכה שלך ושל ערביי יפו המפגינים ברצח יהודים חפים מפשע, אתם חגגתם החזרת גופות מחבלים טרוריסטים – כן מי שמנסה להרוג אדם אחר שלא ניסה להרוג אותו הוא טרוריסט, אז תבין כמה אתה מעוות.
  אבל באמת מפתיע שאין שמאלנים הזויים שתומכים בך, כנראה שגם הם מתחילים להתפכח …