• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

בית המשפט נותן אור ירוק לסיכון חיי הפליטים

בית המשפט קיבל השבוע החלטה שכופה על פליטים ומבקשי מקלט עזיבה ״מרצון״. האפשרות השנייה היא כליאה. אלא שתוצאותיה של אותה עזיבה מרצון הן לרוב תלאות וייסורים רבים, וההסכמים של ישראל עם אותן מדינות אליהן מגיעים הפליטים נותרים חסויים. שנאת הזרים, ברור לכל, מנותבת מלמעלה
ענת עובדיה-רוזנר

English

בית המשפט המחוזי דחה בתחילת השבוע את עתירת ארגוני זכויות האדם ובכך נתן אור ירוק לכליאתם של מבקשי מקלט ללא הגבלת זמן במתקן "סהרונים", אלא אם יסכימו לעזוב למדינה שלישית. הכינוי "עזיבה מרצון" תיאר תמיד מצב מפוקפק: אנשים שסיכנו את חייהם בעצם הניסיון להגיע לפה, והמדינה עשתה הכל על מנת למרר את חייהם, מכונים ככאלה שעוזבים מרצון "חופשי". לאחר פסק הדין שניתן בתחילת השבוע האטימות והציניות העולות ממושג זה רק יגדלו, כשאותם בני אדם שנמלטו מדיקטטורה ומרצח עם יאלצו לבחור בין כליאה ללא הגבלה ובין יציאה למסע מסוכן בו ביטחונם אינם מובטח.

לצערנו, בית המשפט לא נתן משקל מספיק לעדויות שהוצגו בפניו, שנאספו בידי ארגוני זכויות האדם – שממש נסעו לבקר במדינות השלישיות ולחזות במו עיניהם בנעשה. מבקשי המקלט שעזבו לרואנדה (המדינה היחידה המוצעת למבקשי מקלט בחודשים האחרונים, לפי הדיווחים שבידנו) גילו תמונה אחרת לגמרי מזו שהמדינה הבטיחה להם. המסמכים שניתנו לעוזבים נלקחים מהם עם הגעתם לרואנדה; הם הובלו למתחם סגור ונאמר להם שלא יוכלו לעזוב אותו, אלא אם כן ישלמו למבריח מהכסף שניתן להם בישראל ויחצו באופן בלתי חוקי את הגבול לאוגנדה. החוצים את הגבול עושים זאת בדרך לא דרך, כשהם נאלצים להתחבא מהשלטונות האוגנדיים, חשופים לשוד ולאלימות (ניתן לקרוא עוד על גורלם של ״העוזבים מרצון״ כאן ובדו״ח של המוקד לפליטים ולמהגרים).

ההסכמים של ישראל עם המדינות השלישיות חסויים. המדינה לא מודה כי מדובר ברואנדה ובאוגנדה ולא מפרטת את ההגנות שיינתנו למגיעים לשם ואת הערובות לשלומם. מבקשי מקלט, אם כן, נדרשים לחתום על הסכם שאינם יודעים מהו תוכנו. פסק הדין יגרום לכך שאלפי בני אדם יכלאו רק עקב החשש המוצדק לעזוב למקום שאיש לא יכול לערוב לבטחונם בו

גם באוגנדה לא מצפה למבקשי המקלט דבר: הנגישות להליכי מקלט מוגבלת; למבקשי המקלט אין מסמכים או יכולת לעבוד באופן חוקי. על כן, רבים מנסים להמשיך הלאה. מספר אנשים שעזבו את ישראל הצליחו במזל להגיע למדינות בטוחות באירופה, אולם אחרים, כמו אלה שהוצאו להורג בידי דאעש בלוב בחודש אפריל האחרון, לא היו בני מזל. הם נאלצו לעזוב את אוגנדה למדינות אחרות בחיפוש אחר מקום בטוח. עבורם, מסע הנדודים מתחיל מחדש. ישראל, שדחקה אותם לעזוב לאותו מסע מסוכן נוסף והשליכה אותם באדישות למדינה בה לא יוכלו להשתקע, לא יכולה להתנער מהאחריות לגורלם. בשעה שזרם הפליטים לאירופה הולך וגובר, מוטל על ישראל לשאת בנטל ולנהוג כאחת מאומות העולם, ולא לנסות ולהעביר את מבקשי המקלט שהגיעו אליה לאירופה, בדרך ארוכה ומסוכנת.

ההסכמים של ישראל עם המדינות השלישיות חסויים. על אף שהדברים פורסמו בתקשורת לא פעם ועל אף שהמידע נמסר על ידי מבקשי המקלט עצמם, המדינה לא הודתה עד היום כי מדובר באמת ברואנדה ובאוגנדה. היא אף אינה מפרטת את ההגנות שיינתנו למגיעים לשם ואת הערובות לשלומם. מבקשי מקלט, אם כן, נדרשים לחתום על הסכם שאינם יודעים מהו תוכנו. פסק הדין יגרום לכך שאלפי בני אדם יכלאו רק עקב החשש המוצדק לעזוב למקום שאיש לא יכול לערוב לבטחונם בו. האם ניתן להאשים אותם? העובדה שרבים מהם אכן נכנעו והסכימו לעסקה המפוקפקת הזו רק ממחישה את הייאוש אליו ישראל הביאה אותם. זה לא רק איום הכליאה ב"סהרונים" והכליאה שכבר התחילה במתקן "חולות". הלחץ מתבטא בכל פרט ביום-יום: בהיעדר הזכויות הסוציאליות, בעובדה שהם יכולים לתכנן את חייהם רק שבועות ספורים קדימה בכל פעם, בהערמת קשיים בירוקרטיים מייסרים על כל צעד ושעל.

מתוך עמוד הפייסבוק של המוקד לפליטים ולמהגרים
מתוך עמוד הפייסבוק של המוקד לפליטים ולמהגרים

האדישות לחייהם של מבקשי מקלט העולה מהסדר זה זועקת לשמיים. אותה אדישות שאיפשרה את הלינץ' בהבטום זרהום היא שמאפשרת את כליאתם במתקן ״חולות״ מזה כמעט שנתיים. האדישות הזו לא צמחה יש מאין. לא תמיד היינו חסרי חמלה. בשנת 2007 התייחסו התקשורת והציבור הרחב אל מבקשי מקלט מדארפור כ"פליטים", והם קיבלו יחס אחר. האדישות והשנאה של היום הן תוצר של הסתה והפחדה רבת שנים, של הפיכתם של מבקשי מקלט ל"מסתננים", והכללתם בחוק שנועד במקור לאיומים ביטחוניים. זוהי שנאת זרים המנותבת מלמעלה ומכוונת על ידי מקבלי ההחלטות.

בשלה העת לפתרונות אחרים, שיתבססו על חמלה, על מדיניות ראויה וכן, גם על יעילות. ישראל אינה יכולה לכלוא את כל קהילת מבקשי המקלט החיה כיום בישראל, כ– 45 אלף איש. היא גם אינה יכולה לגרש אותם – אחרת לא היתה צריכה להשקיע הון בכליאתם או בהסדרים מפותלים. הפתרונות הקיימים הם יקרים, לא יעילים ומסוכנים חברתית. במקום מדיניות של כליאה וייאוש יש לנקוט בחלופות מתאימות שיטיבו עם כל הקהילות החיות בישראל – ותיקות ומהגרות. כך למשל יש לקיים מיפוי צרכים בשכונות דרום תל אביב ולהעתיק תקציבים המושקעים כיום בכליאה (מאות מיליונים בשנה) לטובת התושבים שם. יש לאפשר למבקשי מקלט ביטוח בריאות, כדי להקל מהנטל על בתי החולים, ויש לאפשר להם לעבוד כדי להגן על זכויותיהם, אבל גם על שוק העבודה הישראלי. עבודה מסודרת תאפשר גם פיזור טבעי של קהילות מבקשי המקלט בישראל.

ענת עובדיה-רוזנר היא דוברת המוקד לפליטים ולמהגרים

כנראה שיעניין אותך גם: