עצה לאבירי הבורות הנאורה

האנטישמי הממוצע חרד לגורלו האישי והקולקטיבי למראה יהודי, ממש כפי ששביט-ציפר-מרגלית-ימיני מאוים למראה מוסלמי. שניהם ממסגרים עובדות "נכונות" בתפישה גזענית, שנאת אחר ודימוי עצמי אירופי
עמוס נויעמוס נוי

בעל תואר שלישי במסלול לפולקלור ותרבות עממית באוניברסיטה העברית בירושלים, מלמד באוניברסיטת בן-גוריון ובמכללת אחווה וכותב בנושאים של תרבות וחברה

לעולם לא אסלח לטרוריסטים בפריז על כך שגזרו עלינו גל של טרור מילולי בשם ערכיה של אירופה מדומיינת, כלפי "זרים", "ערבים", "מוסלמים". כל אבירי הבורות היהירה, מבני ציפר פינת ארי שביט ועד דן מרגלית בואכה בן-דרור ימיני, כבר משחיזים את קולמוסיהם. יש לי עצה בחינם בשביל החבורה הזו: תעיינו בכתבי האנטישמים האירופים הקלאסיים. הם כתבו טוב מכם. וכל מה שהם כתבו על יהודים אתם יכולים לצטט – וכבר כתבתם, בעצם, ללא לאות – על ערבים.

אתם יכולים לפתוח בפילוסוף האנטישמי יוהאן פיכטה, שהתנגד למתן זכויות לנטע זר על אדמת אירופה: "יש סכנה במתן זכויות אזרח לבני אדם שחוקי המוסר שלהם זרים לנו לגמרי". הוא הגדיר את המתרחש באירופה ככינונה של "ממלכה עוינת הנלחמת תמיד בכל שאר הממלכות באירופה". נכון שבני האדם המאיימים האלה שמכוננים ממלכה תוקפנית ומשוללת מוסר אנושי בלב אירופה היו היהודים; אבל זה ממש לא צריך להפריע לכם, אחרי שמחאתם כפיים לגזענים, לניאו-נאצים ולמכחישי שואה וניסיתם לשכנע אותנו שהימין הקיצוני באירופה, על שנאת הזרים שלו, הם בעצם הגנה ראויה לאהדה על ערכיה של אירופה הקלאסית, ושאתם – איך לא! – בשר מבשרה ועצם מעצמיה האירופה הזו שהמצאתם. אבכי-עליכום-בכי.

ולא, אל תתחילו עם "אבל היהודים לא באמת איימו על אירופה". בעיני האנטישמי של אז, כמו פיכטה, יהודים קוראים למהפכה אלימה בכל אירופה. הם ממלאים תפקיד מרכזי בתנועות טרור בינלאומיות, ומספרם בקרב קושרי קשר, רוצחי מנהיגים ומלכים, מטילי פצצות בתיאטראות, ובתאים מחתרתיים של "אנרכיסטים", "סוציאליסטים" ו"קומוניסטים", הוא עצום. הם רפובליקנים ויעקובינים קיצוניים. הם הובילו את הצבא האדום למהפכה שהיתה טרור בעיני אירופה הסולידית, כמו מהפכות הנפל בהונגריה ובמינכן, על מנהיגיהם ופעיליהם היהודים.

הם מאיימים על ה"אירופיות" והתרבות ("ממלכה עוינת"!) בזרותם, במנהגיהם, בהתבדלותם, וגם בהתבוללותם. הם מאיימים על מדינת הלאום המודרנית בנאמנותם הכפולה ובהסתגרותם החברתית. הם יורקים כשהם עוברים ליד כנסייה. דתם מייחלת לחורבן אירופה והשמדת הגויים. תביעתם לשיויון זכויות מאיימת על סדר דתי, חברתי, ומעמדי. אכן, האנטישמי הממוצע חרד לגורלו האישי והקולקטיבי למראה יהודי ממש כפי ששביט-ציפר-מרגלית-ימיני מאוים למראה מוסלמי.

ושניהם ממסגרים עובדות "נכונות" בתפישה גזענית, שנאת אחר ודימוי עצמי אירופי – באותו אופן בדיוק.

JUIN-IMMIGRATION
השער של ״שארלי הבדו״ לאחר סדרת הפיגועים בפריז, 13.11.15

 

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. ליכודניק

  עמוס, שים לב שהביקורת האנטישמית אפילו לא היתה קוהרנטית, כי היהודי היהודי המתבדל שירק ליד כנסיה בודאי לא היה יעקוביני, ושניהם לא היו מהפכנים קומוניסטיים. הביקורת עלהמהגרים

  1. דן ו

   ואללה? היהודי לא היה קומוניסט?
   ומה עם לנין?
   ומה עם כל מיני ציונים כאלו ואחרים שכן היו קצת, אבל רק קצת קומוניסטים.
   זו כוחה של גזענות לקחת את מי שמתאים לך ולסמן לך מה שתרצה, אוסט יודן נבער, קומוניסט, או מליונר ששולט בעולם עם כספו (רוטשילד הירש וחברים) בעת ובעונה מה להשתמש במה שמתאים לגזענותך, מה שיחזק את טיעוניך.
   כך הערבי בעת ועונה אחת, טרוריסט מסוכן, מהגר מתעלק, פליט, ששנוא יהודים, מפיץ אנטישמיות (?!?), שרוצה להשתלט על אירופה עם תרבותו הפודמנטליסטית, ששולט בנפט בעולם, ושלא אכפת לו מהמדינה ממנה הגיע ומהזוועות שקורות שם. מה שתרצה מתי שנוח, יש דוגמאות לכל רק בחר לך מתוכן ועשה בהן שימוש לתעמולתך…

 2. אני

  אכן ביקורת לא קוהרנטית. אפילו לא ברור מה עשו שביט-ציפר-מרגלית-ימיני, מה חטאם? על מה מדובר?
  אין שום ציטוט, או התייחסות למאמר או התבטאות. מה חטאם? שהם דומים לאנטישמיים! הכותב המבולבל לא יערוך השוואה ויסביר וידגים לקוראים את הדימיון, ואיך ובמה הוא מתבטא. הכותב קובע שיש דימיון וזהו.
  הוא מסתפק בהסבר שגם שביט-ציפר-מרגלית-ימיני וגם אנטישמיים מפחדים ממשהו. הוא יכל גם להסתפק באמירה שגם האנטישמיים וגם העיתונאים נושמים אוויר ושותים מים.
  יתכן שאם הכתב יחקור קצת הוא יגלה שקרוב ל100% מהאנושות דומה לאנטישמיים וכולם חשים פחד לפעמים.

 3. דןש

  השנאה איננה קשורה בעובדות
  במקרה ה"טוב" היא מתבססת על שברי עובדות ובמיוחד על שמועות.
  השנאה היא פחד סמוי או אפילו גלוי מפני האחר, מפני השונה. כל מי שמנסה למצוא לוגיקה בנושא טועה טעות חמורה.