הוצאת התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק תוביל למשבר חריף

הקבינט נסמך הבוקר על התקנות לשעת חירום כדי להוציא את התנועה האיסלאמית הצפונית אל מחוץ לחוק – החלטה פוליטית המתעלמת מהעובדה שהתנועה מספקת שירותים ציבוריים בסיסיים לחברה הערבית, כאלו שהמדינה מונעת מהם. ההקצנה הפאשיסטית של הימין והשתיקה של השמאל מול רדיפה זו יובילו למשבר קשה

אחד הקשיים המרכזיים בכתיבה לחברה הישראלית על ההשלכות הפוליטיות של הוצאת תנועה פוליטית של קבוצת מיעוט מחוץ לחוק, הוא הציפייה שהכותב ירצה על חשיבות קיומן של זכויות אלמנטריות, שאמורות להיות מובנות מאליהן בחברות מתוקנות. בחברה הישראלית, לאור הדה-הומניזציה שנעשית לחברה הערבית, לא ניתן להגיד שיש זרם או מפלגה שבאמת יכולים להזדהות עם שיח זכויות אדם באותן רמות אלמנטריות, במסגרתן אנו מבקשים, כקבוצת מיעוט, לבחור את התפיסות האידיאולוגיות שלנו ולהתארגן באופן שהחוק מתיר לנו. לכן אנו, כפעילים פוליטיים, נדרשים בכל ויכוח או דיון מול החברה הישראלית להתחיל להרצות על משמעות התפיסה הליברלית והחשיבות של חופש ההתארגנות.

במידה רבה, אני כותב את הפוסט הזה בידיעה שהחברה הישראלית בכללותה לא תוכל להפנים אותו. אולי, כאשר התנועות הפוליטיות המזוהות עם השמאל יוצאו מחוץ לחוק, תזכרו שיכולתם לעצור את התופעה. הגזענות המובנית מנעה מכם לעשות זאת.

מה שראינו הבוקר, עם החלטת הקבינט על הוצאתו של הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בראשות השייח ראאד סלאח אל מחוץ לחוק, מסמן את התפיסה הפאשיסטית של הימין הישראלי ואת השתיקה של השמאל הישראלי והבגידה שלו בערכיו. התארגנויות התנועה היו מותרות לפי חוק עד כה, אך בשל אי הסכמות פוליטיות הקבינט החליט לשנות את החוק. בכדי להבין מה משמעות הוצאתה של התנועה מחוץ לחוק, יש לפנות לפן המשפטי של האקט עצמו. ראשית יש לבחון את השימוש בתקנות לשעת חירום, במסגרתו שר הביטחון עוקף את בתי המשפט ומבטל את חופש ההתאגדות וחופש הביטוי הפוליטי. שימוש זה מעיד על החלטה מונעת פוליטית, שנוגדת את הרעיון הדמוקרטי מבסיסו. היה מצופה שמרחבי המפה הפוליטית, הערבית והיהודית, ירעמו על החלטה כזו. אך לא ניתן להגיד שזוהי תופעה חדשה: בזמן שהחברה הערבית זועקת כנגד אי הצדק כלפיה, השמאל בוחר לשתוק. הצעד שנעשה היום מעיד על הקצנה פאשיסטית של המפה הפוליטית הישראלית כולה. 

השב"כ והמשטרה מסרו ל-17 עמותות הפועלות מטעם הפלג הצפוני צווי סגירה. ביניהן, למשל, אפשר למצוא את עמותת יפו לצדקה, שמספקת מצרכים בסיסים ל-500 משפחות נזקקות בעיר בלי שום אוריינטציה פוליטית. למשטרה, כמובן, לא אכפת מההשלכות החברתיות של הפגיעה בעמותות הצדקה

דוגמא טובה לכך היא שלי יחימוביץ׳, שמתיימרת לייצג ערכים ליבראליים ודמוקרטיים. יחימוביץ׳ כתבה פוסט נלהב כנגד החלטת המשטרה לעצור את מארגני הפגנות הגז במוצאי שבת האחרונה. היא דיברה על כמה החבר׳ה הטובים האלה אידיאליסטים, אך לא היא – ולא אף חבר כנסת יהודי – התבטאו כנגד גל המעצרים שהחל אתמול עם מעצרן של שתי דמויות בכירות בתנועה האיסלאמית הצפונית ביפו, בטענה שהלהיטו את הרוחות בהפרות הסדר ביפו סביב הפגיעה במסגד אל אקצא. זאת, למרות שלתנועה האיסאלמית הצפונית לא היה חלק בכך, ולמרות ששני הפעילים שנעצרו התנהגו בצורה אחראית באותם אירועים. ברור שמסע ההפחדה יצא לדרך כבר אתמול.

בנוסף, השב"כ והמשטרה מסרו ל-17 עמותות הפועלות מטעם הפלג הצפוני צווי סגירה. ביניהן, למשל, אפשר למצוא את עמותת יפו לצדקה, שמספקת מצרכים בסיסים ל-500 משפחות נזקקות בעיר בלי שום אוריינטציה פוליטית. למשטרה, כמובן, לא אכפת מההשלכות החברתיות של הפגיעה באותן עמותות צדקה.

הנקודה הזו מובילה אותי לנזק הגדול ביותר שניצב בפני החברה הערבית לאור החלטת הקבינט. התנועה האיסלאמית הצפונית, כמו שאר המפלגות הערביות, מספקת שירותים ציבוריים בסיסיים לחברה הערבית, במיוחד למוחלשים ביותר בחברה (זאת, לאור הגזענות המובנת במדינה ובחברה הישראלית, שלא מסוגלים להתמודד עם עצמם קיומן של קהילות אלו). הפגיעה בעמותות הללו בעצם תוביל למשבר חברתי עמוק, לעוד עוני ולעוד אלימות. מי שחושב שתוצאות המשבר לא יחלחלו לכלל החברה הישראלית – טועה ובגדול.

לסיכום פסימי, הדבר היחיד שעולה בדעתי מהבוקר זו זכותנו לראות במו עינינו את סיום המהפכה הפאשיסטית הימנית הזאת. אני מודע לרגישות הקיימת בחברה הישראלית כאשר משווים אותה לגרמניה של שנות ה-30, אך צריך להיות בור על מנת להתעלם מהדמיון. קבוצה מודרת שעברה תהליך השמצה והסתה? יש. מנהיג שמשתמש בהפחדה ככדי לשרת את מטרותיו הפוליטיות? יש. רוב עריץ שבוחר לשתף פעולה? יש. פוליטיזציה של הרשות השופטת? יש. תקיפה פיזית של קבוצת מיעוט ושל המקומות הקדושים לה? גם יש. הרשימה יכולה להמשיך. אנחנו שם. על החברה הישראלית רק לפתוח את העיניים ולהודות בכך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מוחמד

  כל כך הרבה דמגוגיה… אני לא יודע אם צריך להוציא את הפלג הצפוני מחוץ לחוק, אבל נמאס כבר שלוקחים את כל הערכים הנאורים (דמוקרטיה, אנטי-פאשיזם, זכויות מיעוטים) ומגינים בשמם על תנועות מהסוג הזה שמלאות בשנאה והסתה.

 2. סמולן

  ובכן, המשטר החברתי-לאומי בגרמניה של המאה הקודמת לא היה נטול פגמים, אבל דווקא עם פלסטינים הוא הסתדר מצויין. אופטימיות 🙂

 3. דןש

  קטונתי לשפוט אם ההחלטה נכונה או פסולה. אבל רציתי להאיר שני אספקטים הנובעים ממנה.
  1. אני משוכנע, שמרבית הציבור הערבי איננו תומך בתנועה והוא נאמן לערכי מדינת ישראל. אבל צעד קיצוני כזה שננקט, מביאות ועוד תבאנה, תמיכה נרחבת כנגד המהלך ויצירת אהדה ל"נתקף".
  2. מדינת ישראל התרשלה בהספקת שירותים בסיסיים למגזר הערבי. לואקום שנוצר, נכנסה התנועה ויצרה מערכת תומכת המספקת שירותים ציבוריים בסיסיים (כמו חינוך, בריאות סעד וכו'), במיוחד למוחלשים ביותר בחברה. אסור בתכלית האיסור לפגוע בשירותים אלו. על מדינת ישראל לתקן את טעותה ולקחת על עצמה להמשיך וספק שירותים אלו תחת "מטריה" ממלכתית.

 4. דן ו

  הכל נכון, וזו בדיוק הפרוגרמה הפוליטית שביבי בנט ושות' מקדמים – פגיעה עוד יותר אנושה בחברה הפלסטינית כדי שהאלימות תגבר כדי שתהיה לגיטמציה בסופו של דבר לגרש (או לרכז) את הפלסטנים.
  הרעיון הוא המקל לא עוזר נביא מקל יותר גדול, כשכמובן במקביל מהצד השני האימרה "כן יכוהו כן ירבה וכן יפרוץ" שהייתה על נכונה על עם ישראל כשיצא ממצרים, נכונה גם עכשיו על הפלסטינים- מעגל האלימות רק ימשיך.
  האינטרסים של הימין הקיצוני כמובן נשמרים, הם מתחזקים בקרב הציבור, ומוצאים מלגיטמציה כל שיח אחר – יוצרים את השיח ופועלים לפי השיח שהם יוצרים – ובבחירות הבאות הם כמובן רק יתחזקו. ואז נראה עוד סיפוחי שטחים, עוד מכירה של משאבי מדינה, ועוד ועוד נאוליבראליזם בחסות הפחד.
  הם עשו שיעורי בית טוב טוב למדו מכל הפאשיסטים הגדולים

  ואנחנו? מי שמאמין שזו לא גזרת גורל? עשינו שיעורי בית?
  חשבנו מה עושים כנגד הרוע הזה?
  ניסינו לחשוב איך מקימים שמאל בארץ הפצועה הזו?

 5. נעמי

  להחלטה הזו אין שום קשר לתנועה האסלאמית או לראהד סלאח. ביבי, איילת שקד והממשלה הפשיסטית הזו מנצלים את האירוע בצרפת, עכשיו כשהעולם עסוק וכועס ולא פנוי לעסוק במעשיו הנפשעים של ביבי, הוא חופשי לעשות ככל העולה על רוחו והעולם ישתוק. אני לא מזכירה את השמאל בישראל כי מזמן אין כבר אחד כזה, על איזה שמאל אתה מדבר? מדי פעם איזה אמן מצייץ בעדינות, מיד סותמים לו את הפה ויום אחרי הוא מתנצל על דברים שאמר וש"הובנו מחוץ להקשרם", לאף אחד אין כבר את האומץ לעמוד אחרי דברים שהוא אומר למרות שאין סיבה טובה לכך, למעט כושר עמידה טוב מול צרת התרבות. והתקשורת? כל תפקידה הוא להתחנף לימין ולנגב לו את הדמעות… אז למה שביבי לא ינצל את הכר הפורה הזה למעשיו השפלים?

 6. עמית

  הזהרה לציבור הישראלי-יהודי: השימוש בתקנות ההגנה הדרקוניות כאשר אין הוכחות ואין צידוק משפטי שיעמוד בבית משפט, אין לו גבולות…
  לא יעבור זמן רב עד שגם ארגונים יהודים יפסלו באותו המסלול…הדיקטטורה הגזענית לאומנית אינה עוצרת בגבולות האתניים.

 7. אלי אמינוב

  הכרזת נתניהו על חלקה הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל כארגון בלתי חוקי הינה צעד פרוטו-פשיסטי חמור, המבטא את האנטישמיות האנטי ערבית המובנית, המצויה בהנהגה הציונית של מדינת ישראל. כל המפלגות הציוניות, כולל חקייני "האופוזיציה" הצטרפו למעשה הנפשע המהווה הכרזת מלחמה גלויה על אזרחי ישראל הערבים. המופת ההיסטורי הבזוי, אותו מחקה ההנהגה היהודית, היא ההנהגה הריאקציונית של משטר הצאר ברוסיה לפני מאה שנה. ההסתה האנטי ערבית המאורגנת, הזולגת משולחן הממשלה, מעודדת את הניוול הגזעני הפושה בחברה הישראלית. ממשלת נתניהו נמנעת מלהוציא מחוץ לחוק את פושעי ארגון "להבה" את מטורפי בית המקדש ואת הטרוריסטים של "תג מחיר" רק בשל ביותם יהודים. ההתקפה על התנועה האסלאמית נעשית בצל התקפות הטרור של דאע"ש בפריס, כדי לבסס את מסע השקרים של נתניהו המגדיר כל מוסלמי כטרוריסט. התנועה האסלאמית הינה אחת ההתארגנויות של המיעוט המדוכא בישראל, וככזו היא חייבת לזכות בתמיכה של כל הדמוקרטים הישראלים. כך נראית אנטישמיות ממלכתית במדינת אפרטהייד.

 8. נפתלי אורנר

  ישראל הולכת ומאבדת את אופייה הדמוקראטי לכיוון של היותה מדינה גזענית ולאומנית. טרגדיה של ממש