זהות וזיהוי: תמונות משכונת ג׳סי כהן

תערוכה חדשה של דפנה שלום בשכונת ג׳סי כהן בחולון מהווה ארכיון חי של תושבי השכונה ושל סיפוריהם, שהושתקו והודרו שנים רבות
דפנה שלום

התערוכה "זהות וזיהוי" של האמנית דפנה שלום מסכמת תהליך ממושך בו צילמה, אספה ותיעדה את ההיסטוריה הרחוקה והמתהווה של האוכלוסיה המגוונת בשכונת ג'סי כהן בחולון.

צילומי פורטרטים עכשוויים, תצלומים מאלבומי משפחה ושיחות עם תושבים הפכו לחומרי ארכיון אשר מתעד את הסיפור של השכונה ותושביה. התערוכה תציג ארכיון זה במרכז לאמנות דיגיטלית, הנמצא בלב שכונת ג'סי כהן בחולון, במתחם בי"ס ויצמן לשעבר. העבודות והחומרים המוצגים בתערוכה נוצרו בשיתוף תושבי השכונה תוך דיון על תהליכי הייצוג, סטראוטיפים, ריבוי זהויות, גלי העלייה בתקופות שונות ותהליכי המחיקה ההיסטוריים שהיוו חלק ממדיניות כור ההיתוך בישראל.

בתערוכה יוצגו צילומי פורטרטים עכשוויים של התושבים, אשר צולמו בסטודיו זמני לצילום שהוקם במיוחד לצרכי הפרויקט במרכז המסחרי בשכונה. בנוסף יוצגו קטעי וידיאו אשר צולמו בבתיהם של תושבי השכונה, ובהם עיונים באלבומים משפחתיים החושפים תמונות ישנות רבות אשר צולמו בחולון, יוון, מרוקו, רוסיה ועוד, וכן שיחות עם התושבים, הנותנות לצילומים אלו הקשר אישי והיסטורי. 

archive.11

ג'סי כהן היא שכונה אחת מיני רבות בעלת סטיגמה שלילית מחד והיעדר ייצוג היסטורי מאידך. רוב תושביה הינם מהגרים אשר הגיעו לישראל כחלק מגלי עליה – מארצות ערב, ממדינות ברית המועצות לשעבר ומאתיופיה. לרוב הרקע של התושבים וסיפור הגעתם לשכונה אינו זוכה להתייחסות ואף מושתק. התערוכה נותנת במה לייצוג של השכונה לא מנקודת מבט חיצונית, אלא כתוצאה של מפגשים ושיחות בין האמנית לתושבים, ועל ידי כך מטשטשת בין התפקידים הקלאסיים של אמן/צלם, מצולם וצופה. חומרי התערוכה ימשיכו לתפקד כארכיון מתהווה גם לאחר סגירת התערוכה ויהיו נגישים לתושבי השכונה ולציבור בכלל.

avi
arslan_9355

cousins_5425

דפנה שלום היא צלמת אמנית וידאו ויוצרת בינתחומית. בשנים האחרונות שלום חיברה בין ידע אמנותי ופעילות חברתית, ופיתחה  מודלים עכשוויים ליצירה במרחב. 

אירוע הפתיחה של התערוכה יערך במרכז לאמנות דיגיטלית, רח׳ האמוראים 4 בשכונת ג׳סי כהן בחולון, ביום שבת 21/11/15 בשעה 20:00. לאירוע בפייסבוק

זהות וזיהוי, דפנה שלום

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.