זהות וזיהוי: תמונות משכונת ג׳סי כהן

תערוכה חדשה של דפנה שלום בשכונת ג׳סי כהן בחולון מהווה ארכיון חי של תושבי השכונה ושל סיפוריהם, שהושתקו והודרו שנים רבות
דפנה שלום

התערוכה "זהות וזיהוי" של האמנית דפנה שלום מסכמת תהליך ממושך בו צילמה, אספה ותיעדה את ההיסטוריה הרחוקה והמתהווה של האוכלוסיה המגוונת בשכונת ג'סי כהן בחולון.

צילומי פורטרטים עכשוויים, תצלומים מאלבומי משפחה ושיחות עם תושבים הפכו לחומרי ארכיון אשר מתעד את הסיפור של השכונה ותושביה. התערוכה תציג ארכיון זה במרכז לאמנות דיגיטלית, הנמצא בלב שכונת ג'סי כהן בחולון, במתחם בי"ס ויצמן לשעבר. העבודות והחומרים המוצגים בתערוכה נוצרו בשיתוף תושבי השכונה תוך דיון על תהליכי הייצוג, סטראוטיפים, ריבוי זהויות, גלי העלייה בתקופות שונות ותהליכי המחיקה ההיסטוריים שהיוו חלק ממדיניות כור ההיתוך בישראל.

בתערוכה יוצגו צילומי פורטרטים עכשוויים של התושבים, אשר צולמו בסטודיו זמני לצילום שהוקם במיוחד לצרכי הפרויקט במרכז המסחרי בשכונה. בנוסף יוצגו קטעי וידיאו אשר צולמו בבתיהם של תושבי השכונה, ובהם עיונים באלבומים משפחתיים החושפים תמונות ישנות רבות אשר צולמו בחולון, יוון, מרוקו, רוסיה ועוד, וכן שיחות עם התושבים, הנותנות לצילומים אלו הקשר אישי והיסטורי. 

archive.11

ג'סי כהן היא שכונה אחת מיני רבות בעלת סטיגמה שלילית מחד והיעדר ייצוג היסטורי מאידך. רוב תושביה הינם מהגרים אשר הגיעו לישראל כחלק מגלי עליה – מארצות ערב, ממדינות ברית המועצות לשעבר ומאתיופיה. לרוב הרקע של התושבים וסיפור הגעתם לשכונה אינו זוכה להתייחסות ואף מושתק. התערוכה נותנת במה לייצוג של השכונה לא מנקודת מבט חיצונית, אלא כתוצאה של מפגשים ושיחות בין האמנית לתושבים, ועל ידי כך מטשטשת בין התפקידים הקלאסיים של אמן/צלם, מצולם וצופה. חומרי התערוכה ימשיכו לתפקד כארכיון מתהווה גם לאחר סגירת התערוכה ויהיו נגישים לתושבי השכונה ולציבור בכלל.

avi
arslan_9355

cousins_5425

דפנה שלום היא צלמת אמנית וידאו ויוצרת בינתחומית. בשנים האחרונות שלום חיברה בין ידע אמנותי ופעילות חברתית, ופיתחה  מודלים עכשוויים ליצירה במרחב. 

אירוע הפתיחה של התערוכה יערך במרכז לאמנות דיגיטלית, רח׳ האמוראים 4 בשכונת ג׳סי כהן בחולון, ביום שבת 21/11/15 בשעה 20:00. לאירוע בפייסבוק

זהות וזיהוי, דפנה שלום

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.