ערוץ 10 נגד בל"ד: שופר של שירותי הביטחון

השבוע התגייס ערוץ 10 לתחקיר שכל-כולו דה לגיטימציה של מפלגת בל״ד, כחלק ממהלך כולל של מתקפה נגד ערבים בישראל, במסגרתו כבר הוצאה מחוץ לחוק התנועה האיסלאמית. שוחרי הדמוקרטיה בישראל צריכים לזכור: המהלך הזה תוקף גם אותם

בבואנו לנתח תופעות היסטוריות, קיימת נטייה אינטואיטיבית לשייך את עצמנו לאותה תקופה ומרחב, להשליך את אמונותינו בנוגע לדרכי הפעולה שהיינו מפעילים בכדי להתמודד באותה סיטואציה ומיד אחר כך לשאול את עצמנו כיצד האנשים שחיו באותו פרק זמן ובאותו מרחב בחרו לפעול בצורה שתוצאותיה לא פעלה לטובתם. לדעתי זאת בדיוק תהיה השאלה שדורות של העם היהודי-ישראלי ישאלו את עצמם בעתיד כשינתחו את הדרדרותה של החברה הישראלית לפאשיזם: איך ייתכן שאבותיהם לא פעלו לפי מה שיכול היה להיטיב להם? זאת, כמובן, מנקודת הנחה שאלו שישאלו את השאלות יהיו אנשים דמוקרטיים אמיתיים, שמבינים את החשיבות של השיח הליברלי ושל זכויות המיעוטים.

שלשום, בזמן צפייה בתחקיר של ערוץ 10 על תנועת בל"ד, האינטואיציה הראשונה שלי אמרה לי – אחרי שהצליחו בעזרת תקנון לשעת חירום להוציא את התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק, הגיע הצעד הבא: הפגיעה בלגיטימיות של בל"ד ופעולה להוצאתה מחוץ לחוק, צעד שגם ההנהגה הערבית ציפתה לו. אך המהירות בה התקשורת התגייסה להסתה נגד מפלגה פוליטית, בעזרת עבודה עיתונאית שהיתה מבישה תלמידי תיכון, פשוט מרחיקת לכת. מגישת התוכנית, בחוסר הבנה מוחלט של חופש הביטוי והההתארגנות, מערערת על שיקול הדעת של מערכת המשפט, מיישרת קו עם אביגדור ליברמן ומצדיקה את שחיקת כוחה של מערכת זו. עם זאת, מיד לאחר מכן היא טוענת שנעשתה עבודתה תחקיר על מה קורה בסיעת בל"ד ומדברת על המרחב הפוליטי המצומצם שהמדינה מאפשרת למפלגה ערבית.

אם ננתח את הויזואליה של הכתבה נזהה כבר בדקה הראשונה, על רקע מוזיקת סרטי האימה המתנגנת, את חוסר המקצועיות ואת הניסיון להציג את הנהגת בל"ד כפעילי חיזבאללה לא לגיטימיים. נטען כנגד סעיד נאפע, גסאן וסרחאן מחאתלה שביקרו במדינת אויב (בשני תיקים שונים) ללא אישור שר הפנים לפי תקנון שעת חירום. אלא שהתחקירנים השמיטו את העובדה כי אותו תקנון לשעת חירום בעזרתו הורשעו מתקיים במרחב פעולה פוליטי ומשפטי נעדר סממנים דמוקרטיים. מלכתחילה נעשה כאן שימוש בכלי אנטי-דמוקרטי שמונע משפט הוגן. יותר מכך, יש להזכיר שבמקרה של גסאן וסרחאן מחאתלה התקיים מעצר מנהלי.

חוסר המקצועיות בתקשורת הישראלית אמנם אינו חדש, אך הסלקטיביות הננקטת בתחקיר של ערוץ 10 על בל״ד, למען המטרה של הצדקת ההסתה כנגד ההנהגה הערבית מהווה עליית מדרגה. זאת במיוחד לאור העובדה שחברי הכנסת מהימין מתבטאים כנגד החברה הערבית ללא דין וללא דיין, הן ברמה המשפטית והן ברמה התקשורתית

חוסר המקצועיות בתקשורת הישראלית אמנם אינו חדש, אך הסלקטיביות הננקטת כאן למען המטרה של הצדקת ההסתה כנגד ההנהגה הערבית מהווה עליית מדרגה, במיוחד לאור העובדה שחברי הכנסת מהימין מתבטאים כנגד החברה הערבית ללא דין וללא דיין, הן ברמה המשפטית והן ברמה התקשורתיתזו לא הפעם הראשונה שהתקשורת הישראלית מתנהלת כשופר של שירותי הביטחון הישראלי, אך אינני מבין את האובססיה שלה כלפי עזמי בשארה. עם כל האהדה שלי כלפי בשארה, בפעם אחרונה שבדקתי הוא היה בן אדם רגיל, ולא – כפי שהציג התחקיר – מאסטר מיינד יודע כל, בעל אין ספור קשרים, שיכול להפעיל מניפולציה מקטאר ולשלוט בכל פעילי המפלגה. הטענה הזו מציגה את הקושי של החברה והתקשורת הישראליות להפנים שגם בחברה הערבית יש מפלגה, שפועלת כמו כל מפלגה אחרת – עם דינמיקה פנימית ועם תהליכי קבלת החלטות מורכבות שמושפעים מאין ספור אלמנטים. אמנם כעת בשארה לא נמצא פה, אך גם כאשר היה – כללי ההתנהלות הפנימית לא פסחו עליו. אלא שכל זה היה דורש מהתחקירן עבודה רצינית, שהיתה מגלה לו, למשל, שבין בשארה ובשאר אל-אסד יש חילוקי דעות ואי הסכמות אידיאולוגיות עמוקות מאז תחילת המהפכה הסורית.

בתור פעיל בל"ד ערבי, אני מבין את הקושי של החברה הישראלית לקבל את השיח הדמוקרטי שאנו מציבים, שכן בסופו של יום ידוע שאנו מעוניינים במדינה אזרחית, דמוקרטית, בה אנשים לא נמדדים לפי זהותם הלאומית והדתית אלה לפי התנהגותם האזרחית. זהו סטנדרט שמצופה ממדינה שרואה חשיבות לדמוקרטיה. אך המשמעות של אידיאולוגיה זו היא דרישה מהרוב היהודי לוותר על פריווילגיית העליונות שלו ולקבל יחס שווה מול הערבים, לוותר על הייחוד שמעניקה להם במערכת הפוליטית כיום העובדה שהם יהודים. כלומר, בל"ד למעשה עושה ליהודים הומניזציה: היא שמה לעצמה למטרה להחדיר לתודעה הישראלית את המחשבה שיהודים בישראל הם אנשים כמו שאר עמי העולם. זהו ההיפך הגמור מהדה-הומניזציה שהתנועה הציונית עושה ליהודים באמצעות הטענה שיהודים הם "העם הנבחר", שונים משאר עמי העולם.

במידה מסוימת הפנמתי שהבעיה היא לא בשיח האזרחי שבל"ד נלחמת עבורו, אלא בעובדה שקהל היעד היהודי שלנו רחוק ממנו עד כדי כך, שאמירות על דמוקרטיה ושוויון זכויות מצדנו מתורגמות כדבר שלילי, בעל פוטנציאל לסכן את הדמוקרטיה הישראלית. פעם אחר פעם נציגנו בכנסת ומחוץ לכנסת מדברים על שוויון זכויות לכל האזרחים במדינה באשר הם, ערבים ויהודים, והקהל היהודי מתרגם דברים אלו כחלק ממסע השמדה מתוחכם אליו יצא המיעוט הערבי. לפי עבודות תחקיר כמו אלה של ערוץ 10, השימוש שלנו בשיח הדמוקרטי הוא כולו כיסוי למטרה האמיתית: לזרוק את כל היהודים לים. זוהי דה-הומניזציה במיטבה. מי שלא מסכימים עם הקו הפוליטי של בל״ד, אך רואים חשיבות במשטר דמוקרטי, צריכים להפנים שמלבד הפגיעה בחברה הערבית, הפגיעה בבל״ד מכוונת גם נגדם. כאשר הימין יבוא לדרוס את זכויותיהם הם ימצאו את עצמם לבד, מוקפים ברוב עריץ ואלים. עד אז יהיו מאוחר מדי, כי הם החליטו לשתוק. בית המשפט יהיה צחוק מן העבר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי אמיתי

  מאמרך, עבד, קולע היטב למטרה, או, כמו שאומרים בערבית, "שם את הנקודות על האותיות". אני, שאינני תומך בל"ד, מסכים לכל מילה ותג במאמר, ומודע כמוך, למסע ההסתה המתוזמר נגד כלל הציבור הערבי, והסכנות הנשקפות ממנו למרחב הדמוקרטי, או מה שעדיין נותר ממנו.
  אשר לכתבה עצמה, היא הייתה היסטרית, מעוררת סלידה ומעוררת רחמים על מפיקיה מגישיה, ואלה שנתנו לה את ההשראה. צר לי על ערוץ 10, אשר בנסיבות אחרות הוא הערוץ האהוד עלי. לאיזה שפל מדרגה הוא הידרדר.

 2. דןש

  מספר הערות והארות:
  1. מדינת ישראל הוקמה כמדינה יהודית ודמוקרטית וחייבים לשמר את ההצמדה ביניהם.
  על מנת לשמר על מדינה יהודית חייבים מחד לקיים את חוק השבות והרחבתו מעבר להגדרות המקובלות כיום ומאידך לדחות את חוק השיבה ולהתיר שיבתם של מקרים מיוחדים בהיקף מוגבל.
  על מנת לשמר את הדמוקרטיה חייבים להביא לשוויון הזדמנויות מלא בין כלל אזרחי מדינת ישראל. החל מתוכניות פיתוח, דרך החינוך, הקצאת אדמות והקמת יישובים וכו'.
  2. לצערי בל"ד נראית כ"נלחמת" במדינת ישראל וכמשתפת פעולה עם גורמים החפצים לחסלה. חברי הכנסת שלה עוסקים בנושאים "בינלאומיים" ובמידה מסויימת בהסתה במקום לעסוק בהטבת תנאיים של בוחריהם וכלל אזרחי מדינת ישראל הערביים ובשימור השוויוניות וההזדמנויות שלהם.
  3. לגבי עזמי בשרה – אני מניח שהוא איננו נותן אמון בשופטי מדינת ישראל. אחרת במקום לברוח הוא היה עומד על חפותו. בריחתו אומרת דרשני …..

 3. חזי

  אז אנחנו צריכים להבין שהטענות שהועלו בכתבה (הסיוע מקטאר וכו') נכונות בעקרון?

 4. נפתלי אורנר

  מעת תחילת מה שקרוי אצלנו "גל הטרור" האחרון ערוץ 1ם מתיישר עם הקו-הלאומני הבלתי דמוקראטי של ההמון הישראלי המתנהג – לעיתים קרובות, קרובות מידי – כאספסוף

 5. אלי אמינוב

  כדאי להזכיר כאן כי מסע ההסתה והשיסוי נגד עזמי בשארה, הציג בבהירות מביכה את מדינת ישראל כמדינה חולה. מדינה שמשטרה, ממשלתה, מנגנוני הדיכוי שלה, מוסדותיה הנבחרים ומערכת התקשורת על כל גווניה מורעלים בגזענות. אישיותו של עזמי וגורלו האישי אינם משחקים תפקיד בעניין הזה כמו שלא שיחקו כל תפקיד בעלילת דרייפוס. הוא פשוט נבחר להיות דרייפוס שלנו. ההסתה, העלילה ורדיפה נגדו, מיועדות להפחיד את האוכלוסייה הפלסטינית של "48", ליצור דה לגיטימציה של שאיפותיהם האזרחיות והאנושיות, לכופף את הנהגתם ולהכין את דעת הקהל הישראלית לחזונם המתועב של כהנא, גנדי וליברמן.
  ביום שנתפרסמו ההאשמות המגוחכות נגד עזמי פרסם העיתון "לאנשים חושבים" את הצעתו הגזענית של גלעד שרון הקוראת לגרש את אזרחי טייבה יחד עם אדמתם מהמדינה היהודית וכי אחד משרי קדימה, עתניאל שנלר כבר עובד על פרטי יישום הטרנספר- במשכורת ממשלתית.אנו הרואים את הארץ הזאת כמולדת משותפת מצטרפים להגנה מוחלטת על עזמי בשארה ועל הפלסטינים . במשך אחת עשרה שנה שרת עזמי בשארה "שירות לאומי" יחיד במינו, במוסד המשמר את חלוקת פלסטין והמבטא בבירור את משטר האפרטהייד. הוא האמין שאם ינסה לפעול באותו בית נבחרים מזויף הקרוי "כנסת ישראל", יוכל לתרום להרחבת הבסיס החוקתי של מושג האזרחות ולקדם את הזכויות של האוכלוסייה המופלית. על הנאיביות שלו נענש בתוקפנות, עלבונות, שנאה וניסיונות בלתי פוסקים לדה לגיטימציה ושלילת זכויות. הישגיו הסתכמו כמי שעמד וזרק אפונים על הקיר- אפס. גם החברים המסורים מתנועתו, המשרתים כיום באותו מוסד מפוקפק אינם מצליחים לשנות דבר במדיניות האנטישמית של מדינת היהודים. טוב, לפחות שמורה להם זכות הזעקה.

 6. שימי

  מאמר יפה, אבל "העם הנבחר" לקוח מהיהדות ולא מהציונות. יש ביהדות לא מעט קסנופוביה והתנשאות כלפי הגויים.

  התנועה הציונית אכן תנועה דוחה שאני מייחל לסיומה ולהקמת משטר דמוקרטי אמיתי.

  יחד עם זאת, אני לא יודע וספק אם יש גורם אמין שיכול להוכיח את "חפותו" של ד"ר עזמי בשארה. לא אופתע אם האיש סוכן מוסד.

 7. דני

  בוא נגיד שאם זה המחיר שצריך לשלם בשביל לעצור גורמים שלא רק ידאגו שלא תהיה דמוקרטיה אלא גם שכל מי שיהודי לא יהיה כאן. אז הרוב כנראה מוכנים לוותר על קצת דמוקרטיה בשביל לא להפסיד הכל. זה אפילו מעשה הגיוני ושפוי.
  לעומת זאת הניסיונות להפחיד, הם קצת מוגזמים קיצוניים ומבטאים אולי התקף חרדה של מוסדות מסוימים שחוששים אולי לאבד קצת מעוצמתם.