ההוסטל השיקומי היחיד בארץ לאסירים ערבים בסכנת סגירה

הרשות לשיקום האסיר החליטה להפסיק את השתתפותה במימון ״בית החסד״, ההוסטל השיקומי היחיד לאסירים ערבים בישראל. בהיעדר תמיכה, יתקשו האסירים המשוחררים במעבר לחיים נורמטיביים ובהתמודדות עם קשיי היום-יום. לכל אסיר ששוקם במקום יש סיכוי לחזור למשפחתו כשהוא מתפקד ותומך. מה יהיה עליהם כעת?
ד״ר נעמה בן זאב

״בית החסד״ בחיפה הוא המוסד השיקומי היחיד בארץ לאסירים ערבים. הוא מתגאה ב-70% הצלחה בשיקום אסירים, ומספק מגורים ותמיכה חברתית לאסירים משוחררים. במקרים מסוימים, הוא מוכר גם כחלופת מעצר על ידי בתי המשפט. אסירים השוהים בבית החסד חוזרים למעגל העבודה ולוקחים אחריות על צרכיהם הקיומיים (פרנסה, ניקיון, הכנת אוכל) לקראת השתלבות עצמאית בחברה, חזרה לקהילה ולמשפחתם הגרעינית. אולם בימים אלו עומד המוסד בפני סכנת סגירה בעקבות החלטת הרשות לשיקום האסיר במשרד הרווחה להפסיק את ההשתתפות במימונו.

מה יקרה אם לא יעמוד לרשותם של האסירים המשתחררים הוסטל שיקומי? ג'מאל שחאדה, מנהל עמותת "בית החסד", אומר כי לרוב האסירים יש אפשרות לחזור לקהילה בכפרים או בעיירות שלהם עם שחרורם ולהתחיל תהליך שיקומי בסיוע עובדת סוציאלית של הרשות המקומית. אלא שרובם זקוקים לכלים כדי להתמודד עם השינוי במעבר מן הכלא לחיים נורמטיביים. בהיעדר תמיכה, ההתמודדות שלהם עם קשיים בחיי היום-יום קשה מדי ועלולה להביא אותם לדרכים המוכרות להם כדי להתמודד עם בעיות. הדרכים המוכרות הללו כוללות חזרה לשימוש בסמים ולקשרים עם מכרים המעורבים בפשיעה. שיקום כזה מחזיר אותם לסביבה שאין לה ידע וכלים להתמודד עם הבעיות שלהם – אותה הסביבה שהיתה ברקע הפנייה שלהם לפשיעה ולהתמכרות מלכתחילה. לרשויות המקומיות תקציב מוגבל והדבר ישפיע על האפשרויות שיינתנו לאסירים משתקמים לקבל תמיכה מהסוג שהם זקוקים לה. כמובן שאין תחליף גם לניסיון המקצועי שנצבר ב״בית החסד״.

מניעת אלימות ומאבק בהתמכרות לסמים לא יכולים להיעשות רק בדרך של ענישה והם צריכים לכלול גם חינוך ומתן אפשרות לתיקון עבור מי שמודה כי שגה ופגע. ״בית החסד״ מאפשר זאת מאז נוסד בשנת 1982. רוב האסירים המשוחררים שאינם נקלטים במסגרות טיפוליות משקמות יחזרו לפשע, לאלימות ולהתמכרות לסמים ולאלכוהול

תוכנית השיקום של ״בית החסד״, מסביר שחאדה, כוללת 9 חודשים של שהות בהוסטל ושנה נוספת של מעקב לאחר שחזרו לחיים עצמאיים בקהילה. במהלך שנה זו הם חייבים בביקורת שבועית של עובדת סוציאלית ויש להם אפשרות להיות בקשר עם המדריכים המוכרים להם מ״בית החסד״ בכל יום. במוסד פועלים כיום ארבעה מדריכי אסירים, שניים מהם בוגרים של תוכנית השיקום שעברו הכשרה בקורס "מדריכים חברתיים לנפגעי התמכרות". המדריכים עצמם הם מכורים לשעבר שעברו תהליך גמילה ומתוך כך מכירים את הבעיות של האסירים המתמודדים עם התקופה שלאחר הגמילה. בנוסף, שותפים בצוות גם שלושה עובדים סוציאליים המתמחים בטיפול בנפגעי סמים. רוב האסירים המשתקמים ב״בית החסד״ היו מכורים לסמים ומגיעים אליו לאחר שעברו תהליך גמילה, וההוסטל ידוע כבעל התמחות בטיפול באסירים שבעברם התמכרות.

רוב האסירים הערבים מגיעים מקהילות שמרניות המתבססות על תמיכה משפחתית וסביבתית. עבורם, השתלבות מחדש בקהילה תלויה באופן קריטי בסיוע של המשפחה. במקרים שבהם המשפחה והמכרים ניתקו קשרים עם האסיר, הוא ימצא את עצמו לבד מול התמודדויות המצפות לו בחיי היום-יום. ״בית החסד״ נותן מענה במקרים שבהם המשפחה אינה יכולה או אינה רוצה לשמור על קשר ולעזור בהשתלבות במקום עבודה ומגורים ובתמיכה חברתית.

על פי שחאדה, מממנת הרשות לשיקום האסיר מחצית מהוצאות הטיפול בהוסטל, כאשר השאר ממומן מכספי תרומות של העמותה. כרגע שוהים ב"בית החסד" 13 מטופלים, שייאלצו להפסיק את שהותם במקום בעקבות הפסקת התמיכה. הרשות לשיקום האסיר הבטיחה כי תדאג להמשך הטיפול בדיירי ההוסטל, אך לבית החסד ולשוהים בו לא נמסרו כל פרטים על תוכנית השיקום. עבור הנמצאים בעיצומו של שיקום זאת עלולה להיות חזרה לאחור: תהליך השיקום מחייב יצירת אמון בין המדריכים לשוהים בהוסטל. מטבע הדברים, זהו תהליך ממושך וספק אם ניתן יהיה להמשיך אותו ולהביא לסגירת מעגל ולשיקום מלא אם יועברו האסירים לתוכנית אחרת, שעדיין לא ידוע היכן תתקיים ובאילו תנאים. לא ברור, למשל, האם תעמוד לרשות האסירים האפשרות ליצור קשר עם מדריך שהם מכירים באופן יום-יומי. 17 אסירים המתינו למקום שיתפנה בהוסטל כאשר הרשות לשיקום האסיר הודיעה על הפסקת תמיכתה בעמותה, הרשות לשיקום האסיר אמורה לדאוג לתוכנית חלופית גם עבורם, אך גם במקרה שלהם לא ברור היכן יתקיים השיקום ועל ידי מי.

כנסיית ״בית החסד״ בחיפה, בתחומה נמצא ההוסטל (צילום: Hanay, ויקיפדיה)
כנסיית ״בית החסד״ בחיפה, בתחומה נמצא ההוסטל (צילום: Hanay, ויקיפדיה). מודל לחיים של נתינה

עמותת בית החסד עוסקת גם בפעילויות אחרות של עזרה לנזקקים בעיר חיפה, הכוללות שיעורי עזר, פעילות חברתית וספורטיבית לנוער במצוקה וחלוקת מצרכי מזון וביגוד. אלה ניתנים במידת האפשר לכל פונה, ללא הבחנה בין עדות ודתות. מקום זה הוא מודל לחיים של נתינה והכלה. הוא עוסק באופן יום-יומי בהרחבת מעגלים של תקווה, אחריות חברתית והתחשבות.

שיקום אסירים הוא אינטרס של כולנו כחברה. מניעת אלימות ומאבק בהתמכרות לסמים לא יכולים להיעשות רק בדרך של ענישה והם צריכים לכלול גם חינוך ומתן אפשרות לתיקון עבור מי שמודה כי שגה ופגע. ״בית החסד״ מאפשר זאת מאז נוסד בשנת 1982. רוב האסירים המשוחררים שאינם נקלטים במסגרות טיפוליות משקמות יחזרו לפשע, לאלימות ולהתמכרות לסמים ולאלכוהול. כל אסיר ש"בית החסד" מצליח להעלות על דרך המלך יוצא ממעגל הפשיעה ומחזרה מועדת לבית הסוהר. יש לו סיכויים לחזור למשפחתו הגרעינית עם כלים לתפקד כבן, כהורה וכבן זוג שותף ותומך ולא כנטל.

פעילות "בית החסד" אינה מוסתרת ואינה מתקיימת מאחורי גדרות. לפני שנה ביקרתי עם קבוצת סטודנטים במתחם שבו נמצאת העמותה, קומפלקס מבנים עתיק בעיר התחתית בחיפה השייך לכנסייה היוונית-קתולית (מלכיתית). ג'מאל שחאדה הסכים לארח אותנו ברצון ולספר על פעילות העמותה. זה היה ביקור מעורר השראה והמשכנו לגלגל את התרשמותנו מן המקום גם בארוחת הצהריים שאכלנו יחד לאחר שיצאנו משם. ניסיון לתאם ביקור נוסף עם קבוצת סטודנטים אחרת התבטל ברגע האחרון, כיוון שאולם הכנסייה הושאל למשפחה מתאבלת לצורך קיום טקסי אשכבה. כך למדתי שמבנה הכנסייה, שכבר כמעט אינה פעילה כאולם תפילה לקהילה, מושאל לעתים קרובות לשימושן של משפחות אבלות שאינן יכולות לארח מנחמים בבתיהן. זאת עוד דרך שבה חולקים אנשי "בית החסד" את מה שיש בידם עם מי שאין לו. זהו מקום שבו אפשר לראות כיצד מתקיימות נדיבות וחמלה כחלק מחיי היום-יום.

בימים אלה מבקשים אנשי העמותה לנסות ולשנות את החלטת הרשות לשיקום האסיר. ביום ג' 15.12.15, בשעה 18:00 יתקיימו כנס חירום ומסיבת עיתונאים במתחם העמותה ברחוב פלי"ם 6 בחיפה. יש לקוות כי חשיפה של פעילותם ולחץ ציבורי יעזרו להם לשכנע את הרשות לחזור בה.

Screen Shot 2015-12-09 at 16.12.34

עדכון (23.12.2015):

מאמצי "בית החסד", שנתמכו על ידי פעילים חברתיים, חברי כנסת, עורכי דין ואנשי דת הצליחו למנוע את סגירת ההוסטל השיקומי לאסירים ערבים בחיפה, לפחות לפי שעה. בישיבתה של וועדת הרווחה של הכנסת ביום ב', 21.12.2015, הוחלט להאריך את חוזה ההתקשרות עם העמותה ל-6 חודשים נוספים. בחודשים הקרובים תדון הוועדה בשיפור התקצוב לבית החסד בפרט ולשיקום אסירים בכלל.

ד"ר נעמה בן זאב חוקרת היסטוריה של החברה הפלסטינית ומלמדת באוניברסיטת חיפה ובביה"ס רוטברג לתלמידי חו"ל באוניברסיטה העברית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות