״התייעלות״ הבנקים = פיטורי עובדים

המפקחת על הבנקים בבנק ישראל מבטיחה להם הקלות ברגולציה בתמורה ל״התייעלות״, שמשמעותה בדרך כלל פיטורי אלפי עובדים. אף אחד מהעובדים האלה לא יהיה, ככל הנראה, גליה מאור
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

חלקים מ"דה מרקר" נראים הבוקר כמו עמודי תוכן שיווקי של הנהלות הבנקים. העיתון יוצא מגדרו בתמיכה בהודעתה של חדוה בר, המפקחת על הבנקים בבנק ישראל. המפקחת העבירה מסר לבנקים שהם חייבים להתייעל ובתמורה להתייעלות הם יזכו להקלות ברגולציה. הנהלות הבנקים, כמו "דה מרקר", קיבלו בשמחה והתלהבות את הודעת המפקחת. למי שלא זוכר, חדוה בר שמשה בתפקיד בכיר בבנק לאומי לפני שמונתה לתפקיד. מטעם הבנקים נמסר "שמדובר בצעד אמיץ של המפקחת".

אין בעיה בהתייעלות. מוסדות פיננסיים ומוסדות אחרים צריכים לפעול ביעילות. אולם בהקשר הישראלי, למושג "התייעלות" יש בדרך כלל משמעות מעשית עיקרית אחת: פיטורי עובדים. ואכן, תכנית ההתייעלות של הבנקים לא תכלול קיצוץ בהוצאות שכר הבכירים, בבונוסים ומצנחי הזהב אלא אך ורק פיטורי אלפי עובדים. הכוונה אינה חלילה להיפטר מאלה העומדים בראשות הבנק וגרמו הפסדי ענק לבנקים, אנשים דוגמת גליה מאור. שבעבר היו מעורבים בפעילות פלילית וגרמו לבנק לאומי להפריש למעלה משני מיליארד שקל לרשויות המס האמריקאיות כיוון שסייעו ללקוחות אמריקאים במדינת ניו יורק לחמוק ממס. זהו סכום שמכסה את משכורותיהם של מאות עובדים "לא יעילים".

בר, חסידת היעילות, צריך להזכיר, היא גם אחת המתנגדות התוקפניות ביותר להמלצות "ועדת שטורם" הממליצה ליצור תחרות בשוק האשראי, דבר שלדעת רבים היה יכול לגרום להתייעלות משמעותית של הבנקים. לאחרונה הזהירה בר שאימוץ המלצות הוועדה יפגע ביציבות הבנקים והוא עלול להביא את הכלכלה הישראלית, ללא פחות מאשר המשבר הפיננסי העולמי של שנת 2008. אפשר להתנגד ל"ועדת שטורם" מטעמים רבים, אולם הטענה של המפקחת על הבנקים, שנשמעת כמו הודעת דוברת הבנק, מגוחכת. סביר יותר להניח שדווקא ההקלות ברגולציה, הסוכרייה שמציעה בר לבנקים בתמורה לפיטורי עובדים מסוכנת הרבה יותר. ההקלות ברגולציה שבר מציעה היא הקלה ביחס בין ההון העצמי שלהם לנכסי ההון, צעד שמסוכן הרבה יותר ליציבות הבנקים ולאינטרס הציבורי מהמלצות ועדת שטורם.

ולאן יילכו הכספים שייחסכו כתוצאה מפיטוריהם של אלפי העובדים? הניחוש שלי, החיסכון לא ישמש להורדת העמלות והריביות של חשבונות משקי הבית והעסקים הקטנים. הבנקים לא יכלו לשלוח למשרת המפקחת על הבנקים נציגה מסורה ונאמנה יותר מבר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דןש

    התייעלות איננה אך ורק חסכון כספי – התייעלות היא מתן שרות טוב יותר ללקוחות. אם הדבר מביא גם לחיסכון כספי מה טוב.
    התייעלות בימינו היא שימוש נרחב יותר במחשבים. ניתן לבצע פעולות רבות מהבית ללא כל צורך לכתת רגלים לבנק, להמתין בתור ולבזבז שעות רבות, כולל שעות עבודה של הלקוח. גם היום לשמחתי, ניתן לבצע את מרבית הפעולות באמצעות המחשב. כמובן, שהיעילות יוצרת אבטלה סמויה ו/או אפילו גלויה של נותני השירות האנושיים. בחלקם אין צורך יותר ו/או יש צורך בכישורים ויכולות שונים ( יותר אנשי מחשוב ופחות אנשי שירות ).
    כמובן שגם ההנהלה ודרכי הניהול והתגמול חייבים לעבור התייעלות מתאימה. אם יש צורך ב"ניקוי אורוות", עקב מחדלים ופעילות פלילית חייבים לעשותם ללא כל קשר להתייעלות.