איך המשטרה נכנסה לביתי בנשק שלוף ועצרה אותנו ללא צו

עונת הציד של צעירים ערבים החלה: עבד אבו שחאדה מספר על המעצרים שלו ושל בני משפחתו ביפו אמש, ללא כל צו או האשמה
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

מגיע הביתה בסביבות שעה 9 בערב, לוחץ על כפתור המעלית. ללא שום הודעה מוקדמת עשרות שוטרים חמושים ברובי סער, פנסים ואקדחים עטים עלי בכניסה לבניין. כן שיתפתי פעולה, כן אמרתי להם איפה אני גר, ולא, לא התנגדתי, למרות שלא הוצג בפני שום צו משטרתי ואיש לא טרח להבהיר לי על מה המהומה. הדבר היחיד שהבנתי הוא שהם מחפשים את משפחת אבו שחאדה אך את המינימום של לגלות שכל הבניין שלנו מאוכלס על ידי משפחת אבו שחאדה הם לא עשו. בשיא הבלבול הם מצאו לנכון לאיים בנשק חם על כל בני המשפחה ולבצע חיפושים מול הילדים עם נשק שלוף, תוך כדי התעלמות מוחלטת מהבקשה החוזרת ונשנית של בני המשפחה – אנו לא מתנגדים לחיפוש למרות שאין צו חיפוש, רק מבקשים להוריד את הנשק מול הילדים ולתת לנשות המשפחה להתלבש כראוי.

זו כנראה היתה בקשה גדולה מדי מכוחות המשטרה. העובדה שלא התנגדתי ושיתפתי פעולה בכל מה שביקשו לא מנעה מהם לאיים עלי בנשק חם ולהכריח אותי לשבת בשקט בזמן שהם מביישים את אמי ואחותיהנסיון שלי להסביר להם שהם יכולים לבצע את החיפוש בלי שום התנגדות, רק שיכבדו את אמי ואחותי, לא ממש עזר. תוך מספר שניות מצאתי את עצמי על הרצפה מוקף בשוטרים ומנוטרל. שוטרים יושבים לי על הגב והברך שלהם על ראשי, אני חסר אונים ומתחנן לנשום. לאחר מכן הוכרחתי לשבת על הקיר בזמן שהידיים שלי היו כפותות מאחורי גבי. תוך מספר שניות הבנת שגם דודיי נעצרים, בפעם הראשונה, בשנות החמישים לחייהם, ללא שום היסטוריה. הוכרחתי לשבת על הרצפה ברחוב מושפל מול כל השכנים, מתחנן לשוטר שרק יפסיק ללחוץ לי על הראש אני לא הולך לשום מקום, הרי אני אזוק ומספר השוטרים כאן גדול ממספר כל תושבי השכונה גם יחד.

אבל מה אני מתלונן? עונת הציד של צעירים ערבים בשנות העשרים לחייהם החלה, והיעד המועדף הוא אזור תל אביב. בימים אלה אם אתה גבר ערבי, שחום, עם פנים מזוקנות – תל אביב ויפו הן לא המקום בשבילך. נכון שהיה אירוע ביום שישי. מבצע הפיגוע לא נתפס ואין ממש הוכחות חותכות לגבי המניעים ואחד הקורבנות היה נהג מונית ערבי, אך מי אמר שהמשטרה צריכה סיבות לפני שמבזים ומשפילים את האזרחים הערבים? הרי ראש ממשלת ישראל בכבודו ובעצמו עמד והסית והטיף מוסר על חוסר אכיפת החוק בחברה הערבית, כאילו החברה הערבית יכולה לא לציית לחוק! בעזרת איזה כוח נוכל לא לציית לחוק? ראשי העיריות שנים מתלוננים ומבקשים שהמדינה תיישם את החוק, למשל על ידי תוכניות מתאר באמצעותן יוכלו אנשים לממש זכויות בניין על אדמותיהם. שנים אנו מתלוננים על חוסר שיטור, כי אנו מבינים שחוסר שיטור פוגע בראש ובראשונה בנו! לעזאזל, מיליון ומאתיים אלף איש חיים ללא שיטור. זה אינו פרי הדמיון של מנהיגי החברה הערבית, אלא מסקנות ועדת אור בהן מתואר כיצד משטרת ישראל מתייחסת לחברה הערבית כאויבים.

מה אני מתלונן? עונת הציד של צעירים ערבים החלה. אם אתה גבר ערבי, שחום, עם פנים מזוקנות – תל אביב ויפו הן לא המקום בשבילךמי אמר שהמשטרה צריכה סיבות לפני שמבזים ומשפילים את האזרחים הערבים? הרי ראש ממשלת ישראל בכבודו ובעצמו עמד והסית והטיף מוסר על חוסר אכיפת החוק בחברה הערבית, כאילו החברה הערבית יכולה לא לציית לחוק! בעזרת איזה כוח נוכל לא לציית לחוק?

נשק בחברה הערבית? אני בידיים שלי החזקתי את אחד מחברי הטובים בזמן שפרפר למוות, לאחר שאותו נשק לא חוקי שנתניהו מדבר עליו פוצץ לו את הראש. שנים אנו מתחננים שיאספו את הנשק הארור הזה שפוגע בנו, בצעירים שלנו! ביפו בלבד עשרות צעירים איבדו את חייהם מידי אותו נשק. סליחה שלנרצחים לא קוראים אבי וליאור, צריך לומר בצורה ברורה: כל עוד הנרצחים הם ערבים למדינת ישראל אין שום בעיה עם קיום נשק הלא חוקי בחברה הערבית. הם רואים את הבעייתיות רק כאשר אותו נשק פוגע ביהודים. המדינה הזו חשה מחויבות אך ורק כלפי היהודים. מי שלא יהודי הוא איום דמוגרפי. רצח בחברה הערבית עוזר לאזן את היחס דמוגרפי לטובת היהודים.

ואז שומעים את הנאום של נתניהו. מדהים כיצד אותו בן אדם שמסית באופן עקבי כנגד החברה הערבית, שמונע מהחברה הערבית זכויות בסיסיות, מגיע להטיף לנו מוסר. מה לעזאזל אנשים כמותו יודעים על ההרגשה שלנו, החיים במדינה שמפלה כנגדנו בכל תחום אפשרי? אותה המדינה, המנוהלת על ידי הרוב היהודי, נוהגת בנו בגזענות. אחר כך מופתעים שאנחנו לא נאמנים לה. 

עדיין לא נודע לנו למה נעצרנו. כשהגענו הביתה ראינו שבאתר האינטרנט של עיתון מעריב כבר הספיקו לטעון ששלושה מבני משפחת אבו שחאדה נעצרו בחשד שיש להם קשר למפגע, למרות שנחקרנו בגין התנגדות למעצר. המשטרה לא טרחה בכלל להגיד לנו על מה כל האירוע. אבל עיתונאות מסיתה וחובבנית זה לא דבר חדש בחברה הישראלית. אני זוכר ומזכיר שמה שעבר עלי ועל דודיי הוא אפסי ביחס למה שעובר על צעירים פלסטינים במזרח ירושלים ובגדה המערבית, הנתונים להשפלות כאלו על בסיס יום יומי. אני מבקש להזכיר שהעובדה שזה קרה לנו, אזרחים ערבים בתוך שטח מדינת ישראל, שלא זוכים ליחס מועדף. אני מפנים שאלו הם פני הכיבוש והגזענות, אשר מאיימים על כל בני העם הפלסטינים בכל שטחי השליטה הישראלית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דן ו

  מדינה אוכלת פלסטינים
  כל עוד אנחנו היהודים נבכה רק פגיעה בגיבורי תרבות ולא נצעק די לכיבוש די לגזענות
  הטרור המשטרתי והצבאי לא יסתיימו ומקרים מזעזעים כאלו ימשיכו

 2. Yarden

  עבד, בתור אחת שלומדת איתך אני מופתעת ממה שאתה כותב.
  יש לי המון ביקורת על דבריו של ראש הממשלה, ואם דבריך על היחס של המשטרה נכון – זאת בושה. אבל מניעת זכויות בסיסיות?
  אתה יורק לבאר ממנה אתה שותה.
  אתה לומד במוסד אקדמי, במכללה האקדמית ת"א יפו, מקבל מלגת שגרירי רוטשילד שמשלמת לך את כל התואר ומעבר (20 אלף שקל בשנה ליתר דיוק), אתה כותב כאן פוסט שמבטא את כל העולה על רוחך מבלי לחשוש לחייך, היית פעיל באגודת הסטודנטים ובכל זאת אתה משתתף בהפגנות נגד המדינה שנותנת לך את כל אלה בלב ליבה של יפו ומניף דגלי פלסטין כאילו אתה חי במשטר דיקטטורי מינימום. מקבל את כל הדברים האלה מהממסד שנגדו אתה מפגין, ולוקח את זה בלי להתבייש אפילו לרגע.
  אתה יכול לבקר את המדינה והממשלה, תתפלא אבל כולנו עושים זאת. אתה צודק כשאתה אומר שהחברה הערבית מופלית ולנו כחברה יש הרבה מה לעשות כדי לשפר את המצב, כנ"ל כמו עם האתיופים ושאר אוכלוסיות המיעוט. אבל לצאת ככה נגד כשאתה מקבל את כל מה שציינתי למעלה ולהשוות זאת עם מצבם של הפלסטינים בעזה והגדה זאת צביעות שאין לתאר אותה.
  העם הפלסטיני (העם הפשוט, זה שרוצה שלום, בדיוק כמו העם הפשוט אצלנו) הוא עם שחי תחת דיכוי, אני מסכימה, אך לדיכוי הזה קוראים חמאס. חבל שאת זה אתה לא מגנה ובמקום זאת מעדיף לירות לעצמך ברגל.

  1. עבד אבו שחאדה

   אי דיוק בעובדות לא פוסח את העיתונות וזולג לתגובות. דבר ראשון אני לא מקבל שום מלגה משום ארגון ישראלי, אני דחיתי את המלגה שהוזכרה בגלל שאני לא מוכן לשתף פעולה עם צביעות אותו ארגון כלפי החברה הערבית כבר מתחילת שנה שעברה ואם את מכירה אותי כפי שאת טוענת את יכולה לאמת את דברי עם הגורמים הרלוונטים. דבר שני אני לא לוקח שום חלק באגודת הסטודנטים מתחילת השנה הנוכחית. וזה שאני לומד במוסד אקדמי זה בגלל שהתקבלתי כמו שאר הסטודנטים ואף אחד לא עושה לי שום טובה. בנוסף לכך פריצה לביתי תוך כדי שימוש ברובי סער ואיום על ילדים בני 3 בזמן שישנו כן זוהי הפרת זכויות בסיסיית במיוחד לאור העובדה שלא היה שום צוו. ולהפגין זו חובה דמוקרטית מדרגה ראשונה אך בגלל הפשיסטיות במחשבה הישראלית כלפי איך הערבים אמורים להתנהג אין ביכולתכם לדמיין אותנו שווי זכויות שיכולים להפגין.

   לבסוף אני לא מצפה שאף אחד יסכים איתי במיוחד בחברה הישראלית רק שתדעו ההיסטוריה מלמדת מה שעבר עלי ועל בני משפחתי לא יפסוח על אף אחד. העידוד והשתיקה למקרים כאלה רק מכינים את הדרך לפגיעה בכם.

   1. עומר

    עבד שלום,
    נשמע שעברת אירוע לא פשוט, ואכן לא תמיד קל להיות ערבי ישראלי במדינת ישראל. בהנחה שתיאור המצב מדוייק,וזו היתה הטרדה רנדומלית ואין שום קשר של משפחתך לאירוע זה חוצפה ואשמח עם תגיש תלונה בעניין. לגבי טענותיך לגבי היחס של המדינה לאז לאזרחיה הערבים, אין ספק שהמצב רחוק מלהיות מושלם, אך יש לציבור הערבי בישראל אחריות לא פחותה למצב. דו קיום לא יכול להדרש רק מצד אחד, ההנהגה הערבית עסוקה בפלסטינים ולא דואגת לשום אינטרס של החברה שבחרה בה. ערביי יפו רק לאחרונה תקפו באלימות קיצונית אוטובוסים וזרקו בקבוקי תבערה בגלל ״יום זעם״ הזוי. ציינת שהמדינה לא עושה מספיק כדי להוציא את הנשק מרחובות יפו… כנראה שאתה צודק, אבל מתי אזרחי יפו התלוננו על כך במשטרה תוך ציון האנשים? הפחד להיות ׳מלשן׳ דופק את האזרחים הערבים וחוסר ההבנה של המשטרה את מבנה החברה מוביל למצבים הללו. הגיע הזמן שערבי ישראל יקחו אחריות ויעזרו ליצור פה חברה שיוויונית וצודקת. התמיכה במדינה פלסטינית מובנת לי אך חוסר הרצון להשתלב במדינת ישראל לא. לאחר מספר שנים בהם אני חי בארהב, ברור לי שמיעוטים צריכים לרצות להטמע כדי שהדור הבא יהיה נטול המטען על כתפיו. העליות האחרונות הגשימו זאת, אך ערביי ישראל אחרי 3 דורות עדיין תקועים בעבר. נועדנו לחיות יחד ואין פתרון אחר מלבד דו קיום, קח אחריות ותשנה את החברה שבא אתה חי. נכון יש לנו ממשלה נוראית, אבל היא נבחרה באופן דמוקרטי, ואי אפשר להאשים אותה בכל. הלוואי שלא נשמע עוד על אזרחי ישראל הערבים שמקבלים יחס לא הוגן, וכן שלא נשמע שהם מיצרים טרור.

 3. נפתלי אורנר

  אכן, מדובר בשלטון גזעני אשר המשטרה היא אחת מזרועותיו. לכן, לא די לטפל בבעיות וחשדות בצורה עניינית ומכבדת בני אנוש אלא יש להכאיב ולהשפיל את ה"אחר". עתה כאשר בראש המשטרה עומד מתנחל מהציונות הדתית אני צופה את המשך המגמה הרעה הזו.
  צר לי עבד על הפגיעה בך ובמשפחתך ע"י בני עמי, בני בליעל

 4. ליכודניק

  רק באוקטובר הכותב תיאר באתר זה איך הוא מתעמת עם שוטרים
  http://www.haokets.org/2015/10/08/%d7%9e%d7%a9%d7%98%d7%a8%d7%aa-%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%9c-%d7%96%d7%95%d7%a8%d7%a2%d7%aa-%d7%90%d7%aa-%d7%93%d7%a8%d7%9b%d7%a0%d7%95-%d7%94%d7%91%d7%99%d7%aa%d7%94-%d7%91%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%9e/

  ופתאום הוא "מתלונן על חוסר שיטור".

  ומה זאת אומרת "מבצע הפיגוע לא נתפס ואין ממש הוכחות חותכות לגבי המניעים ואחד הקורבנות היה נהג מונית ערבי, אך מי אמר שהמשטרה צריכה סיבות לפני שמבזים ומשפילים את האזרחים הערבים"? יש בכלל ספק שזה היה פיגוע? ואיפה המחבל יתחבא, אם לא אצל בני עמו המזדהים עם דרכו?

 5. פריץ היקה הצפונבוני

  כיהודי ישראלי אני בוש ונכלם. אתם עוד לא מבינים שהמשטר הנוכחי רואה בכם אויבים! התנהגות המשטרה במקרה הזה נובעת מרוח המפקד והם הפנימו אותו. גם השיטות בהם המשטר מתיחס לנתיניו חסרי הזכויות בשטחים הכבושים מחלחל לתוך ישראל שבקו הירוק.