כשהציבור היהודי מצפה לגינוי

הישראלים מצפים לגינוי כאשר ערבי הורג יהודים, אבל כאשר הממסד הישראלי עושה את ההיפך כולם רוחצים בניקיון כפיהם

הגינוי הגורף בחברה הערבית את אירוע הירי ביום שישי בתל אביב אינו מפתיע. המפלגות הערביות שמייצגות את הציבור הפלסטיני אזרחי ישראל, כמו גם ארגוני החברה האזרחית, הצהירו זה מכבר שפניהם למאבק אזרחי. אולם כדאי להתעכב על הציפייה הציבורית של הרוב היהודי, ובוודאי הממסד, לגינוי מצד אזרחים ערבים. מבחינתם, המשוואה היא "טרור ערבי לעומת טרור יהודי", קרי, אזרחים יהודים שתוקפים ופוגעים באזרחים ערבים ולהיפך. כמה נוח לשיח הציבורי היהודי להתעלם ממה שטובי בניו ובנותיו עושים כאשר הם לובשים מדים וממלאים פקודות בפעולות אשר אינן מכונות אף פעם טרור, אבל סופן שהן מביאות להרג ושכול בהיקף רחב הרבה יותר בקרב אוכלוסייה אזרחית.

הדוגמא האחרונה והמחרידה ביותר היא "מבצע צוק איתן". יותר מ-500 ילדים פלסטינים תושבי רצועת עזה נהרגו בעקבות התקיפות הישראליות, בעיקר מהאוויר. נראה שישראל אימצה את מדיניות "המכה הקלה בכנף" של מפקד חיל האוויר לשעבר, דן חלוץ, אשר קודם לתפקיד הרמטכ"ל לאחר האמירה הזו, למרות שביטא זלזול מופגן כלפי חייהם של אזרחים פלסטינים.

כיום, בחלוף כשנה וחצי מהגשת התלונות, טרם הוחלט האם לפתוח בחקירות של מספר אירועים במהלך "מבצע צוק איתן" אשר בהם הצבא הפעיל את "נוהל חניבעל" (יום שישי השחור) ותקף מתקנים של אונר"א, תקיפות שהובילו לפגיעות קשות באזרחים. במקביל, הצבא כבר החליט לסגור את תיק החקירה באירוע שבו 4 ילדים פלסטינים נהרגו בעקבות ירי הצבא על חוף הים. למרות שעדים לאירוע מסרו כי על החוף לא התנהלה במהלך התקיפה פעילות חמושה כלשהי, גורמי החקירה של הצבא לא טרחו להזמין את הנוכחים באירוע למסור את עדותם, וסגרו את התיק.

אולם האצבע הקלה על ההדק של הצבא והמשטרה כאשר חייהם של פלסטינים מוטלים על הכף לא החלה בקיץ 2014 ולא רק בשטחים הכבושים. בתקופת הממשל הצבאי, בשנת 1956, בוצע טבח כפר קאסם. ראש הממשלה דוד בן-גוריון ניסה להסתיר את האירוע, ולאחר מכן הקצינים והחיילים אשר ביצעו את הטבח קיבלו עונשים מופחתים ביותר ביחס למעשה הנפשע. ביום האדמה ב-1976, במהלך ממשלת רבין, נורו למוות שישה מפגינים ובמהלך אירועי אוקטובר 2000, תחת ממשלת אהוד ברק, נורו למוות 13. אף אחד מהיורים לא הובא לדין, למרות שוועדת אור, שבחנה את אירועי אוקטובר 2000, קבעה כי לגבי 5 מקרים יש בסיס להעמדה לדין של השוטרים. מאז אוקטובר 2000 נהרגו יותר מ-50 אזרחים ערבים מירי שוטרים, אולם רק שוטר אחד ריצה עונש מאסר בגין הירי. מצפייה בתיעוד הירי למוות בצעיר ח'יר חמדאן עולה בבירור כי לא נשקפה כל סכנת חיים לשוטרים היורים. תחילה המשטרה הוציאה הודעות שקריות לעיתונות ולאחר מכן התיק נסגר, מבלי שמי מהשוטרים ייתן את הדין על המעשה.

ח"כ איתן ברושי ממפלגת העבודה, מנכ"ל התנועה הקיבוצית לשעבר, תנועה אשר נחשבת למחנה השמאל הסוציאליסטי בחברה הישראלית, התמלא גאווה בשבוע שעבר בעקבות הייצוג המרשים, לשיטתו, של בני הקיבוצים בסיום קורס טיס. מבחינתו ומבחינת רוב מוחלט בציבור הישראלי הם מלח הארץ. אף אחד לא סופר, תרתי משמע, את ההרג וההרס שהם יזרעו בפעם הבאה שמנהיג ישראלי יחליט לצאת לעוד "מבצע" ברצועת עזה.

וכך, מצד אחד, הציבור הישראלי מצפה לגינוי בכל פה ומקיף כאשר ערבי הורג יהודים, אבל כאשר הממסד הישראלי עושה את ההיפך, ובהיקפים נוראיים, כולם רוחצים בניקיון כפיהם ואף אחד לא בוחן ברצינות את הנסיבות שהובילו לתוצאות מחרידות.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. נפתלי אורנר

  כה נכון. הציבור הישראלי "מפוטם בשטיפת מוח" מתמדת של הממסד (פוליטיקאים, צבא, משטרה) והתקשורת, ואינו בוחן, ברצינות ולעומק, את מדיניות ממשלתו ומעשיה אשר חלקם נפשעים

 2. דני

  נציגי הציבור הערבי בקושי ממלמלים משהו במקרה הטוב כששואלים אותם אם הם מגנים או מתחמקים בדרך כלל. ואם הם מגנים זה רק בגלל שבאמת פיגועים כאלה ובמיוחד בתל אביב גורמים להם הרבה נזק. הם עלולים לעורר חלילה את שטופי המוח הרדומים שיבינו שהמאבק האזרחי הוא בעצם רק טקטיקה זמנית שנועדה לקדם את האסטרטגיה הכללית של חיסול הקיום היהודי בארץ ובכלל שהיא זהה למטרות החמאס, הרשות והאסלאם בכלל, למגר את כל מי שאינו מוסלמי.
  זה נחמד לחיות בפנטזיה שאם לא יהיה כיבוש ואם נתייחס אליהם יפה וניתן להם זכויות שוות הכל יהיה בסדר, ניסו באירופה זה לא עובד כל כך טוב…איך שזה נראה "המאבק האזרחי" עלול להצליח שם עוד לפני הולך להצליח שם עוד לפני שיצליח כאן…

  1. תום מהגר

   דני כמוך בדיוק דיברו כל מי שלא האמין בהסכם שלום עם מצרים. הרמטכ"ל מוטה גור אמר שסאדאת יירד מהמטוס עם כוח קומנדו. בסוף עשינו שלום וחסכנו, קרוב לוודאי, חיים של אלפי אנשים. ההנחה שכל הערבים רוצים מלחמה והשמדה היא גזענית.

 3. ליאור

  תום מהגר – פעיל בעמותת עמר"ם לקידום תרבות וזהות מזרחית.
  בחיאת תום… לא נשמע לך קצת אבסורד שבזמן שאתה מדבר על שלום עם
  הפלסטינאים, אתה ( ושכמותך ) תורם ברצון לפילוג העם והפצת השנאה בין
  האשכנזים למזרחים ( ע"ע: חסן, זגורי, כחלילי, נוריאל, הטמבלית מהאח הגדול
  ועוד כמה שסובלים מרגשי נחיתות )?

 4. ליכודניק

  תום, אני תוהה אם למדת או חשבת לעומק על דיני הלחימה ומוסר הלחימה.

  נראה שאתה שולל בכלל לחימה, הן על-ידי צבא והן על-ידי טרור/גרילה. בעיניך אין כלל לישראל Jus ad bellum , כפי שלמחבלים הערבים אין: הרג הוא הרג הוא הרג. זו עמדה הומניסטית ויפה, אבל בעיני, אפעס, קצת לא מציאותית.

  אם נסכים שמלחמה היא הכרחית, יש לדון בדיני הלוחמה, jus in bello. בודאי שיש הבדל רב בין חייל ישראלי- שכפוף לנהלים, חשוף לפגיעה ותוקף מטרות צבאיות, למחבל שפועל על דעת עצמו, מתוך אוכלוסיה, ותוקף אזרחים בכוונה. כן, טייס שמפיל בית על מחבל ובני משפחתו מוסרי מנער שיוצא לדקור נער ברחוב.