ספר ילדים חדש מציע תקווה לעתיד משותף

ספר הילדים ״תה מתוק עם נענע ועוד סיפורים״ מצליח להפיח תקווה של אפשרות של עתיד אחר, משותף, של יהודים וערבים, ובכך הוא ייחודי לנוף ספרות הילדים בארץ
מרסלו וקסלר

English

בפעם הראשונה שנחשפתי לסיפורי הילדים באסופה "תה מתוק עם נענע ועוד סיפורים", הוקסמתי מהם. מדובר בששה סיפורים שנכתבו על ידי שלוש סופרות וסופר – רונית חכם, הדיל נאשף, שיח׳ה חסין חליוא ואלטייב ע׳נאים. הסיפורים נכתבו, בעברית ובערבית, סביב החגים של שני העמים ושלוש הדתות, והם עומדים בליבה של תכנית לימודים חדשה שפותחה בעמותת הגר מבאר שבע, אבל גם עומדים בזכות עצמם כסיפורים מרגשים. הם מביאים הסתכלות אחרת על המציאות העגומה של גזענות, נידוי, הפרדה ופחד שבה אנו חיים. יש בהם ראייה של עבר שהיה ונכחד, ואשר מצליח להפיח תקווה של אפשרות של עתיד אחר, משותף, של יהודים וערבים, ייחודי מאוד לנוף של ספרות הילדים בארץ.

הכרת האחר, במיוחד זה שאני בקונפליקט איתו, היא אחת מהמשימות הקשות ביותר בכל תהליך חינוכי. פיתוח מודעות לחשיבות של סוגיה זו בקרב מורות ומורים, היא לפעמים קשה עוד יותר.

במסגרת הצוות של המדריכות הפדגוגיות של המחלקה לחינוך לביה״ס היסודי במכללת סמינר הקיבוצים, שאני עומד בראשו, דנו רבות בשאלה, מהן הדרכים הטובות ביותר לעסוק בסוגיית האחר עם פרחי ההוראה. איך מצד אחד ללמד מתודולוגיות עבודה כדי להתמודד עם הגזענות, האפליה וההדרה בתוך הכיתה עצמה, ואיך לעשות את ההשלכה המתבקשת כלפי האחר אשר מחוץ לכיתה? איך לבנות תהליך של בירור הנושא עם פרחי ההוראה, וכיצד להביא אותם בשלב הבא לעשות זאת עם הילדים בכיתות בהן ילמדו?

פרסומו של "תה מתוק עם נענע ועוד סיפורים" בא לנו בדיוק בזמן הנכון כאשר נדרשנו להתמודד עם קושי עכשווי – גילויי גזענות בכיתה הטרוגנית. לאחר קריאת הספר, אשר כל המדריכות הפדגוגיות הוקסמו ממנו, החלטנו לאמץ אותו כחלק מהסילבוס ומתכנית העבודה במסלול לחינוך יסודי כבר בשנה הראשונה ללימודים של פרחי הוראה בסמינר הקיבוצים. באמצעות הסיפורים, פרחי ההוראה ידונו בראייה אלטרנטיבית של המציאות, המבוססת על העבר המשותף של יהודים וערבים בארץ ישראל ובמזרח התיכון וצפון אפריקה ככלל כפי שהיא מונכחת בעלילות של חלק מהסיפורים. הם ידונו בתהליכי הראייה של האחר כחלק מהקהילה שלי, ומה המשמעות של תפקידים אלו במרקם הקהילתי. בסיוע המדריכים המקוונים שמלווים את הסיפורים הם יוכלו לפתח מערכי למידה, המשלבים סיפור, ביחד עם יצירה אמנותית, תנועה, תיאטרון ודיון בכיתה.

עטיפת הספר (איור: אסף בן ארוש)
עטיפת הספר (איור: אסף בן ארוש)

כאשר קוראים בספר מרגישים את הניחוח הייחודי שלו עבורנו כמבוגרים אשר מאמינים בעתיד טוב יותר, ואת האפשרות שהוא מזמן לילדים לראות עתיד אחר מאשר הפחד, החרדה והגזענות של היום.

חשיבותו של הספר אינה נעוצה רק בתוכן שלו שכולל גם סיפורים על יהודים וערבים שחיים במסגרת אותה קהילה אנושית, אלא גם בכך שהוא כתוב בעברית ובערבית, בלי עדיפות של שפה אחת על חברתה. זו הצהרה חשובה מאין כמוה בימים אלה. חשיבותו גם נעוצה בהבנה העמוקה והאנושית כל כך של דמויות הילדים דרך סיפורי החגים.

לדוגמא, בסיפורה של רונית חכם, "שפת אילמים", דמויות הילד האילם והילדה המספרת הן כל כך מוחשיות, שהסיפור מצטייר בדמיוננו בצבעים, ריחות, ורוח ים כנרת. אנו רואים מולנו את סמטאות טבריה העתיקה, עם דמויות חיות, עם אנשים לא סובלניים לצד אנשים רחמנים. אנו מרגישים את הסבל של הילד האילם, ואת הצפייה החכמה של הילדה. בייחוד, אנו רואים חיים אמיתיים, במקום שבו יש קונפליקטים, אבל יש גם חמלה ואכפתיות בין בני אדם, יהיו אלה יהודים או מוסלמים, בעלי דוכנים או גדולים בתורה.

״תה מתוק עם נענע ועוד סיפורים״ הוא תרומה ייחודית לספרות הילדים בת זמננו בשתי השפות כמו גם כלי רב משמעות בתהליכי ההכנה של פרחי הוראה בחינוך היסודי.

הספר "תה מתוק עם נענע ועוד סיפורים" ותכנית הלימודים שנבנתה סביבו הם פרי עבודתו של צוות פיתוח של עמותת הגר לחינוך יהודי-ערבי לשוויון בבאר שבע והמחלקה לחינוך באוניברסיטת בן-גוריון בתמיכת התכנית "שותפות לשלום״ של האיחוד האירופי. ב- 12.1.2016 החל מהשעה 17:30 יתקיים ערב ההשקה של הספר באוניברסיטת בן-גוריון.

לבירור פרטים אודות התכנית והספר פנו לעמותת הגר 

ד"ר מרסלו מנחם וקסלר הוא ראש המחלקה לחינוך לביה"ס היסודי במכללת סמינר הקיבוצים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דןש

    ספר המצליח להפיח תקווה של אפשרות של עתיד אחר, משותף, של יהודים וערבים – "מרעיל" את נפשם הזכה והטהורה של ילדנו. עשוי למחוק את האיבה הבסיסית המחוייבת על מנת למנוע חיכוך חיובי בין העמים. על פי תקדימים – ספר כזה בל יראה ובל יימצא במסגרת תוכנית החינוך של תלמידי ישראל.
    כמובן שדעתי שונה לחלוטין למה שכתבתי לעיל. ספר זה ותוכנית הלמודים המקפת שנרקמה סביבו, הוא בדיוק מה שדרוש וחיוני עבורנו בימים אלו. ילדינו באשר הם חייבים לקבל באופן דחוף "זריקת אהבה" לזולת ומיגור השנאה המתפתחת והולכת.

  2. טל

    יש למישהו מושג אם אפשר לרכוש את הספר באינטרנט?