וואלה, הגזמתם: ״פרענקים״ היא עדיין מילה לגיטימית בעיתונות

עורך ״וואלה תרבות״ כתב ש״אוצר המילים של הדור השלישי של הפרענקים הוא האסון של כולנו״. ובכן, אוצר המילים שלנו הוא אכן האסון שלכם. לגמרי. אתם הגזענים, מכחישי הדיכוי, ההסללה
ליהי יונה

דוקטורנטית למשפטים וחוקרת צעירה במכון הישראלי לדמוקרטיה

"הדבר הכי נורא שקרה לדור השלישי של הפרענקים בארץ הוא הגישה לאינטרנט, שגרמה להם ליפול על ערכי ויקיפדיה רנדומליים כמו ׳הסללה׳. אוצר המילים שלהם הוא האסון של כולנו."

ככה כתב אתמול עורך וואלה תרבות, אביעד קדרון, על אור סיונוב, פעילה מזרחית ומשתתפת באח הגדול (וגם, גילוי נאות, חברה שלי). מסתבר שגם בשנת 2016 אפשר לכתוב ״פרענקים״ באתר חדשות בשיא הנונשלנטיות. אין ספק שזו מילה שכבר עלתה לו בפה בעבר והנה עכשיו מחליקה אל הכתב, בשיא הטבעיות. בינתיים, המילה הוחלפה במלה "מזרחים", למקרה שמישהו לא הבין גם קודם למה הייתה הכוונה.

אחרי שנרגעתי מההלם – התעצבנתי. וכשנרגעתי מהעצבים הסתכלתי שוב ואמרתי לעצמי – וואלה, בנקודה אחת אביעד קדרון צודק. פחדן, עלוב, גזען, אבל צודק. אז אני אתחיל בכמה מילים על למה אביעד קדרון פחדן, עלוב וגזען, ואסיים באיפה בכל זאת הוא צודק.

בואו נתחיל מה"הסללה" הזאת שדיברת עליה. אפשר גם לכתוב אותה ככה, תראה – בלי מרכאות: הסללה. אנחנו לא צריכים ויקיפדיה וגם לא מרכאות בשביל לדעת מה זה – זה ידע שיש לנו מניסיון החיים שלנו, של ההורים שלנו. ובכל זאת, כי גזענים כמוך הרי מעולם לא האמינו לנו כשסיפרנו על המציאות שלנו: כבר בשנות ה-50 ניתנה החלטה של בן גוריון להפריד במערכת החינוך בין מזרחים לאשכנזים, ורוב התלמידים המזרחים נשלחו לבתי ספר מקצועיים. פועלים עשו מאיתנו. בכל זאת – פרענקים.

לא הרבה השתנה מאז, כשעד היום מרבית התיכונים המקצועיים נמצאים איפה שיש רוב מזרחי מובהק כמו עיירות פיתוח ושכונות מזרחיות. למעשה, התכנית הקיימת היא להרחיב את המציאות הזאת. יש לזה השפעה: מחקרים מראים שהסיכויים של ילד שלמד במערכת חינוך מקצועי להגיע לאוניברסיטה או להרוויח משכורת נורמלית נמוכים משמעותית מאלה של תלמיד שלמד בתיכון עיוני וסיים עם בגרות. וגם אלה מאיתנו שמגיעים לתיכון עם בגרות, עדיין צריכים להיתקל בגזענים כמוך כמורים שלנו, כמנהלי בתי הספר. גם לזה יש השפעה.

פרענקים

אבל מה עוד מעניין פה חוץ משאביעד קדרון הוא גזען עלוב שמרשה לעצמו לפלוט שטויות בלי תימוך בוואלה? אם סימנו וי על עלוב ועל גזען, נשאר לנו רק פחדן כדי לסגור סרייה. אביעד קדרון מפחד מאור סיונוב. מת מפחד. הבהלה שאוחזת בו מזכירה רק בהלה של גבר עלוב אחר מאור סיונוב שראינו השבוע – שי חי, והנאום הדבילי שלו בהעמדה להדחה של אור ("את אשה ריקה, מכשפה").

השליפה של ה״פרענקית״, בדיוק כמו הכינוי ״מכשפה״, נובעים מאותו המקום. מהחרדה של גברים חלשים, מסכנים ועלובים מנשים חזקות עם "אוצר מילים". ואור היא אשה כזאת. וכשאת לא מוכנה לחזור למקום הטבעי שלך, מילים כמו פרענקית או מכשפה מנסות להחזיר אותך לשם בכוח. להזכיר לך שאת אשה, להזכיר לך שאת מזרחית, לגרום לך לחשוב שאת לא שווה כלום

השליפה של ה״פרענקית״, בדיוק כמו הכינוי ״מכשפה״, נובעים מאותו המקום. מהחרדה של גברים חלשים, מסכנים ועלובים מנשים חזקות עם "אוצר מילים". ואור היא אשה כזאת. חוסר המוכנות של נשים להתכופף, לשרת, להגיש אוכל ולנשק את כפות הרגליים, ההתעקשות שלנו לא למחוק את ההיסטוריה שלנו ואת התרבות שלנו ואת הדיכוי שלנו בשבילם. להזכיר להם. וכשאת לא מוכנה לחזור למקום הטבעי שלך, מילים כמו פרענקית או מכשפה מנסות להחזיר אותך לשם בכוח. להזכיר לך שאת אשה, להזכיר לך שאת מזרחית, לגרום לך לחשוב שאת לא שווה כלום.

אז במה בכל זאת קדרון צודק? בדבר אחד: אוצר המילים שלנו הוא אכן האסון שלכם. לגמרי. אתם הגזענים, מכחישי הדיכוי, הגזענות, ההפליה, ההסללה, הניסיון שלכם להחזיר אותנו למקום "הטבעי" שלנו הפועלים השחורים שלכם, כבר לא יעבוד הפעם. יש לנו אוצר מילים, תודה לאל, לכל מה שעשיתם לנו, ואם מלחמה בגזענות, באי-השוויון שיצרתם, היא האסון שלכם, אז כדאי שתתחילו להתכונן.

כמו שכתבה עדי קיסר:

יוֹם אֶחָד
כְּשֶׁהָהֵם יָבוֹאוּ
לִדְפֹּק בַּדֶּלֶת
הֵם לֹא יְבַקְּשׁוּ כּוֹס סֻכָּר
הֵם יְבַקְּשׁוּ
לַעֲקֹר אֶת הַדֶּלֶת מִמְּקוֹמָהּ
וּלְמוֹטֵט אֶת הַבַּיִת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יואב

  אכן הגיע הזמן לפרק את השיח על מזרחיות. מזרחייה עשירה למשל שנולדה לאלפיון העליון לא יכולה לדבר בשם המזרחים.

 2. סמולן

  למה הקישור ל"החלטה של בן גוריון" לא מוביל למקור שמדבר על בן גוריון? רק תוהה.

 3. דןש

  לא כל אחד מסוגל להיות מדען ננו טכנולוגיה.
  כל אחד חייב להתמחות על פי כשרונו ויכולותיו.
  היום גם המקצוע הוא מתוחכם ודורש ידע מקיף וברמה גבוהה. היום האלקטרוניקה שולטת בכל והעיסוק דורש יותר "מוח" מאשר ידיים. אסור לזלזל ב"עובדי כפיים" – הם דרושים במשק ומשכורתו של טכנאי אינה נופלת ואפילו עולה על משכורתם של בעלי תואר דוקטור בתחומים רבים.
  באשר לבתי הספר, הם חייבים להיות מעורבים ולא מתוייגים, כאשר התלמידים מתמיינים על פי הישגיהם ונטיותיהם. לא כל אחד יכול לעמוד בבחינות הבגרות. יש לתת אפשרות לבגרות חלקית ובבוא היום מי שה"נייר" חסר לו יכול להשלימה. מוטב שבן אדם "יחזיק מקצוע בידיו" ( במיוחד כזה שמבוקש – ראה סטף וורטהיימר), מאשר "יצא לשוק" עם "ידיים ריקות" לאחר שלא צלח בבחינות הבגרות.
  באשר ל״פרענקים״ – זהו נושא אחר כאוב, שהמדינה לא צלחה לשלבם מחד ועל רצונם לשמר את ייחודיהם ומסורותיהם מאידך. כור היתוך אמרנו – הוא לא עבד כפי שציפו מתכנניו.

 4. ג. אביבי

  מאמר יפה.
  אביעד קידרון, מבטא לא רק את הפחד האישי שלו מנשים חזקות ומ"פרענקים" – הוא מבטא היטב את היחס הגזעני של רוב בני הדור השלישי – רביעי של האשכנזים בארץ כלפי האחר. קידרון הגזען הבוטה הוא הפן האמתי של מי שמטיפים לנו בנוסח "צאו מההתבכיינות, אני חצי מרוקאי וחצי פולני אז מה אני?…".

  1. ג. אביבי

   יותר מזאת,
   צריך לדרוש את סילוקם והענשתם של ה'קידרון'ים וה'חצרון'ים למיניהם מכל עיסוק תקשורתי וממוקדי הפצת תעמולה למיניהם. לדרוש גם לקנוס את גורמי התקשורת שמעסיקים או מארחים אותם.
   הנה מטלה (מוסרית) לאנשי הקשת הדמוקרטית המזרחית.

 5. תומר ביטון

  סליחה. הגיעה הזמן לדבר על הדור השלישי של המזרחים. מזרחי המקלדת. צריך גם להבין שמזרחיות היא זהות שיש בה הבדלים. כותבת הטור הזה שגדלה בשכונת יוקרה בדניה לא יכולה לייצג אותי שגדלתי בדימונה, מעמד כלכלי נמוך והורים לא משכילים.

  1. גילה דנינו-יונה

   תומר יקר, זו תגובה קטנונית ולא מהותית ומן הסתם את סותר את עצמך. אם מזרחיות היא זהות שיש בה הבדלים, איך השכונה של האדם או השכלת הוריו מדירה אותו מהשיח? אם מזרחיות היא זהות שיש בה הבדלים אזי יש בה מקום למי שגדל בשכונת יוקרה או/ו בדימונה. הלוואי שכל הגברים כולם היו שותפים בתחושת הזהות שלהם לשיח הפמיניסטי והלוואי וכל הישראלים כולם היו שותפים לשיח המזרחי או לשיח של שוויון וכן הלאה. הסבתות שלי שבאו מהמלאח במרוקו היישר למעברה לימדו אותי שיח של הכלה ולא של הדרה. גילוי נאות: הכותבת מוכרת לי משכבר…

 6. שושן

  על ראש הגנב בוער הכובע.
  אתר "העוקץ", בעריכתו החדשה (עם הסלוגן המעצבן: "פורסם ראשון בהעוקץ") לא יכול יותר לטעון לגזענות. נקודה. הפכתם לאתר גזעני שכל פריזמת ההסתכלות שלו היא: מיזרחיים זה רק טוב, אשכנזים לבנים: זה רק רע רע רע. מי שכל הזמן יוזם במכוון, התנפלות גזענית על הצד האחר לא יכול להתחיל לילל כאשר איזה עורך תרבותי עונה לכם באותה בוטות גזענית שאתם עצמכם מטפחים. מי שרוכב בכוונת מכוון על קטר "הגזענות ההפוכה", ומתחיל להשתולל שהוא חוטף בחזרה, באותה גזענות נמוכה ומכלילה. הגיע הזמן שגם האשכנזים וגם המיזרחיים יבינו שקמה שיכבה דקיקה של "מיזרחיים מקצוענים" שהבינו שיוכלו להתקדם רק אם ישפריצו את הגזענות "האשכנזונאצית הלבנה" לפי חלק מכותבכם. לא הגיע הזמן לחזור לעקרונות החברתיים ליבראלים נאורים שהנחו את מקימי האתר הזה?

  1. ליכודניק

   עורכי העוקץ בטח שלא צריכים את הגנתי, יש לי ביקורת משלי על האתר, ואני בכלל אשכנזי, ובכל זאת:

   התיזה של האתר היא שהמדינה נשלטה, ובמידה רבה נשלטת, ע"י קליקה אשכנזית סגורה. לא כל האשכנזים בקליקה, ויש מזרחים שהצליחו להתברג אליה במאמצים רבים- אך היא אשכנזית. וסגורה.
   שוב: להיות בקליקה גורר להיות אשכנזי, אבל להיות אשכנזי לא גורר להיות בקליקה.

   אז זו לא "טענה גזענית שאשכנזים לבנים: זה רק רע רע רע" אלא טענה פולטית-חברתית שקליקה סגורה זה רק רע רע רע.

   1. ג. אביבי

    ליכודניק,
    אתה מסכים שיש כאן קליקה אשכנזית ששולטת במדינת ישראל. אתה צודק גם בכך שלהיות אשכנזי לא בהכרח שם אותך בתוך הקליקה הזאת (הרי אין מקום לכולם).
    אבל מאיפה הקליקה הכל כך אשכנזית הזאת שואבת את כוחה? תשובה: בעיקר מהציבור האשכנזי הוותיק של מדינת ישראל. הציבור הזה, שמצבו הסוציו-אקונומי טוב במובהק מזה של רוב המזרחים, מופחד באופן שיטתי זה עשרות שנים מפני "השד העדתי (המזרחי)" המדומה. הוא חש מאוים ע"י המזרחים. התקשורת והממסדים השונים אחראים להפצת הדעות המשניאות והמקטבות האלה ולטפחן במשך עשרות שנים.
    לא רק המזרחים מולכים שולל באופן שיטתי לתודעה כוזבת (של 'כולנו עם אחד', 'עוד מעט שוויון…), אלא גם רוב האשכנזים שהפנימו את הפחד המדומה והמשניא הזה.
    כך שומרת האליטה הוותיקה על מעמדה הבלתי מעורער/מאוים בקלות ייתרה.

 7. דפנה

  במאמרו של פרופ' דאהן, [קישור במאמר למעלה], אין שום אזכור לטענה המופרכת כאילו עוד בשנות החמישים נתן בן-גוריון הוראה להפריד במערכת החינוך בין מזרחיים ואשכנזים.
  מדובר בדברי בלע של ממש של הכותבת.
  ובכלל, המאמר רצוף דברי הבל ושקרים.
  אין כל רע בלימודים בבתי-ספר מקצועיים. במשפחתי, [כולה במקור אשכנזית], יש מספר בוגרים של בתי-ספר מקצועיים, ואיש מהם אינו יכול להחשב לכשלון. ממש להפך. וגם בנעוריהם, כאשר למדו בחינוך המקצועי הם לא נחשבו לכשלון. זה היה כל כך נפוץ ומובן מאליו.
  כל ההתנגדות לחינוך המקצועי נובעת מדעה מוקדמת ומוטעית לחלוטין של המתנגדים.

 8. פוליטיקלי אינקורקט

  אני רק שאלה, בתור צופה באח הגדול.
  אור סיונוב מצטיירת כדמות קטנונית, מרושעת, חסרת נימוסים, קולנית ולא סובלנית. אדם מאוד מאוד לא נעים. הכינוי העממי "מכשפה" הוא לא מחמיא אבל בהחלט מתאים לה.
  בשם אלוהי התקינות הפוליטית, עדיין מותר להשתמש בו? או שאישה מזרחית (ובמיוחד חברה אישית של הכותבת) מקבלת פטור?

 9. איתי

  מעבר לשימוש באוצר מילים גזעני, הגזענות של אביעד קדרון באה לידי ביטוי גם בטענה שאת אוצר המילים שואבים "הפרענקים" מ"ערכי ויקיפדיה רנדומליים" ולא חלילה וחס מקריאת מאמרים באקדמיה כמו האשכנזים. בקיצור מדובר בגזען אשכנזי מצוי שפולט גזענות בוטה בתקשורת המיינסטרימית.

 10. ליאור

  נעשה לכם את זה בקצרה.
  רק למזרחים מותר להיות גזענים.
  לאשכנזים אסור לומר מילה על המזרחים גם אם יש בדבריהם שמץ של אמת.

  *.יום יבוא והתקשורת תבין את מחיר הטעות שלהם במתן יד לפוליטיקלי קורקט
  הזה.