אין עובדות בשטח, רק מיתוסים

״עובדה״ לא באמת נועדה להיות תחקיר טלוויזיוני משמעותי, אלא עוד קול במיתולוגיה שחיבר הימין הקיצוני על השמאל
נעמן הירשפלד

צפיתי בפרק ה-600 של "עובדה" ואז קראתי את הודעתו של נתניהו בפייסבוק כי "התחקיר שפורסם אמש בתוכנית ׳עובדה׳ חשף את פרצופם האמיתי של קיצונים בתוכנו, ששנאת ההתיישבות העבירה אותם על דעתם והביאה אותם עד כדי הסגרת חפים מפשע לידי עינויים והוצאות להורג." לאחר מכן קראתי את הפוסט המצוין של יוסי גורביץ ב״חברים של ג׳ורג׳״, שאני מסופק אם אילנה דיין תקבל את הצעתו לתוכניתה ה-601 – אחרי שהוא מעלה סימני שאלה רציניים ביותר בדבר הקשר בין מערכת הביטחון והארגון הקיקיוני "עד כאן" – לבחון: "האם שירותי הביטחון של ישראל מנהלים מבצע כנגד ארגוני זכויות אדם, בשיתוף פעולה של צה”ל? האם הם עושים זאת באמצעות עמותות קש?" מהלך כזה יהיה הודאה ממשית בכישלונה של ״עובדה״. אמנם דיין הביאה בסוף התוכנית את גדעון לוי, שציין מספר כשלים עקרוניים בתוכנית, אבל דיין הביאה אותו בשביל מראית העין בלבד; היא כבר שידרה את הכתבה כולה.

בסוף כתבתו של חגי מטר ב״שיחה מקומית״, הוא שואל: "[…] איך קורה שכלי תקשורת מרכזי בפריים-טיים חובר בלי טיפת ביקורתיות לארגון לא מוכר, ובלי לשאול שאלות רציניות או להצליב עובדות מרים כתבה שכל מטרתה להתנגח בשמאל, בלי שום בסיס של עובדות לא על השמאל ואפילו לא על האדם האחד שבמרכז הסיפור, בתקופה שבה התקפות כאלה על השמאל הן פחות או יותר התחביב החביב על כל הימין והשלטון [….] ובאופן שמרים להנחתה לראש הממשלה? (וליעלון, ולבנט)? איך זה קורה? אולי התשובה בשאלה".

אין לי תשובה איך זה קורה. לא ברור מה מוביל את אילנה דיין, עיתונאית בכירה ביותר, לעשות עבודה כל כך רדודה. אבל האמת היא אפילו חמורה מזה: הכתבה של דיין, אותה קיבלה מארגון שהוא ספק עצמאי-ספק ארגון קש של מערכת הביטחון, נערכה כפרופגנדה אפקטיבית ביותר בז'אנר הפסאודו-דוקומנטרי בו מתמחה דיין לאורך השנים. זה לא סתם היעדר תחקיר, עניין חמור מאוד מבחינה עיתונאית (אין ספק שהסיבה העיקרית שהתוכנית "עובדה" נבחרה בידי הארגון "עד כאן" בתור התוכנית שאליה הולכים היא שיש לה שם רציני, וזה עצוב שדיין מבזה את עצמה בצורה הזאת), יש כאן עוד משהו שפועל – ואלו הן מלודרמה ומיתולוגיה.

יש לשים לב למילה ״קיצוני״, שבה בוחרת דיין לתאר את ארגון השמאל תעאיוש. זהו למעשה סוג של שיתוף פעולה סמנטי עם הימין ההגמוני וקיצוניותו: פעם השמאל שמעבר למרצ וקודמותיה היה "סהרורי", היום הוא "קיצוני", ותוכניתה של דיין כולה היא כתב אישום שנועד להראות את הקיצוניות הזאת דרך עזרא נאווי

כך, קטעי המלחמה במהלך המשדר, עם האקשן הישראלי והגבורה ששיאה חלוקת צל"ש סודי, הם רק רגעי השיא בנרטיב שמתחיל כבר קודם, ובהדרגה ממקם את פעילי הימין של "עד כאן" כגיבורים אל מול פעילי השמאל "הקיצוני". ויש לשים לב למילה ״קיצוני״, שבה בוחרת דיין לתאר את ארגון השמאל תעאיוש בדקות האחרונות של השידור החי באולפן. זהו רגע חשוב, מאחר ובשונה משאר התוכנית המוקלטת בה ישנה הקפדה על המונח הניטרלי "ארגוני זכויות אדם", לפתע נותנת דיין למראית העין של הסימטריה להתמוטט; זהו למעשה סוג של שיתוף פעולה סמנטי עם הימין ההגמוני וקיצוניותו: פעם השמאל שמעבר למרצ וקודמותיה היה "סהרורי", היום הוא "קיצוני", ותוכניתה של דיין כולה היא כתב אישום שנועד להראות את הקיצוניות הזאת דרך עזרא נאווי. כלומר, היא לא באמת נועדה להיות תחקיר טלוויזיוני משמעותי או דיבור אינטלקטואלי, היא נועדה להיות עוד קול אחד בתוך הפוליפוניה ההרמונית והמופלאה של המיתולוגיה העולה של הימין הקיצוני בדבר השמאל. בתוך המיתולוגיה הזאת ניצב עזרא נאווי, האיש ומעשיו, כאשר ה"עובדות בשטח" כלל אינן חשובות. הוא יכול להיות מיתוס מייצג ל"שמאל הקיצוני", עובדה.

זהו פופוליזם זול, אבל מה זה אומר על המציאות הפוליטית בישראל? את השאלה הזאת דיין לא שואלת, אבל אני מניח שלכולם זה ברור – מדינת ישראל נמצאת בעיצומו של תהליך התפרקות רעיוני ואידיאולוגי, עצם עליית הימין בצורה כל כך חסרת פרופורציה במקביל לתחושת המאוימות הזאת של פעילי הימין והרדיפה של פעילי שמאל, שלא מדליקה אצל אנשים נורות אזהרה מהבהבות של תקופות חשוכות ונוראיות תחת משטרים רודניים כאלו ואחרים. עצם התקיימותה של טלוויזיה פרטיזנית כזאת, ועוד אין ספור תופעות אחרות, כולן עדויות מצטברות לתהליך ההתפרקות הזה. אני מאמין שלעיתונות ישנו תפקיד מהותי וחשוב בשינוי, אבל זהו גם תפקיד שהיא מועלת בו באופן סיסטמתי בישראל, כפי שאנו עדים לעתים קרובות הרבה יותר מדי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. טיטי

  התגובה של השמאל מאכזבת. יכול להיות שבאמת אין שם סיפור או שהעובדות מסולפות או השד יודע מה, אבל איכשהו מתקבל הרושם של כת: אנשים שיכשירו כל שרץ בתנאי שהוא מגיע מהמחנה שלהם.

  1. מיכאל

   נו עוד תגובה אוטומטית מבית הקונצנזוס הישראלי. אפשר בבקשה הפניה לתגובה של ה-שמאל? אפשר הפניה לאיש שמאל אחד שהצדיק את השרץ?
   מה לעשות, אתם שם בקונצנזוס הנעים תאלצו להתמודד גם עם ההקשר שבתוכו השרץ נוצר. לכן, המאמר של עמירה הס בארץ היה אולי החשוב ביותר. נא לקרוא.

  2. נתן.

   המציאות העגומה בשטחים היא שסוחרי הקרקעות הם ברובם נוכלים, והבעיה היא שכאשר נלקחת אדמה כזאת ונבנה עלייה מאחז לא חוקי הקרקע כבר לא תחזור לבעלייה החוקיים.
   זה נקרא הרצחת וגם ירשת .
   לו אני פלשתינאי הייתי מענה את סוחרי הקרקעות האלה במו ידיי.

 2. חזי

  נעמן, מותר ליהודים לקנות אדמות מפלסטינים או לא?

 3. אור

  נעמן. נדמה לי שאתה הוא זה שכתב את הפוסט מעורר ההד באתר "ארץ האמורי" שכותרתו הייתה : "הבחירה בברלין היא דחיית הישראליות". דחית וזאת זכותך, אך אני מתקשה להבין למה אתה שיושב בברלין, דוחף את האף שלך לשיח ישראלי (שאותה אתה דוחה)?
  שנית, כשאתה מצטט את יוסי גורביץ היה ראוי שתצטט את דבריו בהתחלה. היות ולא עשית זאת, אעשה זאת ברשותך. "….. צריך לומר כמה דברים. קודם כל, שעצם התחקיר הוא ראוי. אם יש ל”עובדה” מידע על כך שפעילי שמאל מסגירים אנשים למודיעין המסכל, זה מידע שחיוני שיהיה ברשות הציבור. שנית, שאם נאווי אכן הסגיר אדם לעינויים ומתרברב על כך, אז הוא קודם כל חלאה שאיבדה את כל עולמה, ושנית צריך להיחקר ולעמוד לדין על כך, ואם יורשע לקבל עונש חמור…".
  שלישית, ממליץ לך לקרוא את תגובתו של מתן גז במאקו – http://www.mako.co.il/tv-ilana_dayan/2016-f7811bbb43b12510/Article-0896de4c74c2251006.htm
  מתברר שכאן הוצא , ב 2012, אדם להורג עקב סוגיית מכירת קרקעות.
  אני חושב שהתגובות של השמאל הקיצוני, יותר משמעידות על פאניקה, מעידות על הכיוון שהשמאל הקיצוני חותר אליו – להקיא כל מי שלא הולך בדרכו, לצלוב אותו ולעשות לו משפט ראווה, נשמע מוכר ? אני סבור שכן, זהו שמאל נוסח מאו וסטאלין , הטוקבק שלך, עליו הגבתי (יחד עם הטוקבק של חגי מטר וטור הדעה ההזוי של גדעון לוי) מעידים על כך.

  1. נעמן הירשפלד

   אור היקר,

   סליחה על התגובה המאוחרת. הייתי עסוק בפרשיה הזאת ברמה אחרת. בכל אופן ככה: נתתי לינק לכתבה של גורביץ' והרי יש את המידע למפניך. אני לא מסכים שהתחקיר ראוי, אבל כל אחד יכול לגזור את מסקנותיו שלו. היום אנחנו כבר יודעים שוועד מתיישבי שומרון מימן את "עד כאן" וכו'. בנוסף אתה יכול להוסיף את כל אירועי השבועיים האחרונים והמעצרים הנלוזים של עזרא נאווי, גיא בוטביה ונסר נאווג'ה (שנשלח למחנה עופר נגד החלטת בית משפט) ואפשר לראות כאן דפוס מובהק של רדיפה פוליטית.

   בקשר אלי עצמי- בין זה שאני בברלין לבין זה שאני "דוחף את האף", ובכן זאת בחירתי, הלא כן? מה שאני לא הייתי מוכן זה לתת לכל מיני יאיר לפידים למיניהם להסביר לי מדוע אני מהגר לברלין וכו', בייחוד לא דרך ספין כל כך שקוף כמו שהוא עשה דאז. תוך פחות משבוע ימים מהיות כל הפרשה הזאת נגמרת בכלום, חוץ משורה של ספינים שנועדו, בסוף, לצמצמם את הנזק לימין הקיצוני של השרפה בכפר דומא. זכור זאת.

   שיהיה בהצלחה בכל מעשיך.

 4. פריץ היקה הצפונבוני

  גם אנשים בעלי רצון טוב והרבה זכויות .נפלו בפח הז ותיכף פירסמו תגובה ה,,המגנה מסירת אנשים לסיכון שירצחו. המדובר הרי בנוכלים/ משתפ׳׳ים עם מדיניות הממשלה של גזל אדמות והרס חוזר ונשנה של מערות,סוכות וגם מתקנים סולאריים שנועדו להקל קצת על חייהם של תושבי דרום הר-חברון, אשר השלטון מעונין לגרשם משם. השלטון הישראלי הרי לא יעניש את מי מבצעים את מדיניותו,אז מי יעניש אותם על פשעיהם? עזרא נאווי ,לפחות בעיני, הוא אחד מל׳׳ו צדיקים שבזכותם העולם קיים וגם בשל גופים כמו תעאיוש ואנחנו יכולים קצת להסתכל בעיני העולם הסובב אותנו.