סמכותה של ישראל בשטחים והרדיפה של עזרא נאווי

לישראל אין שום זכות לפעול נגד עזרא נאווי על בסיס פעילותו בשטחים או לשפוט אנשים חסרי זכויות אזרחיות ופוליטיות. הסיבה האמיתית לרדיפה של נאווי היא התרומה האדירה שלו לפלסטינים משוללי הזכויות והמכשולים שהוא מצליח להציב בפני מפעל ההתנחלות המתועב
נדב פרנקוביץ׳

עזרא נאווי לא נרדף בגלל משהו שעשה ונשפט ונתן את הדין עליו לפני 25 שנה, וגם לא בגלל התנהלות בעייתית והתבטאות לא יפה שנחשפו והוקלטו רק לאחר שלוש שנים ארוכות של ריגול צמוד נגדו על ידי פושע מלחמה (מעשים והתבטאות שמבקריו ורודפיו תומכים ומבצעים וחוגגים גרועים מהם בהרבה, המתרחשים על ידם כל יום בחסות הכיבוש שעזרא נאבק נגדו).

עזרא נאווי נרדף בשל התרומה האדירה שלו לפלסטינים משוללי הזכויות אל מול צורריהם, בגלל המכשולים העקשניים שהוא מצליח להציב בפני מפעל ההתנחלות המתועב באזור בו הוא פועל, במאמץ יומיומי סיזיפי ומסור מאין כמוהו של עשרות שנים, מאבק חיים שעליו כבר שילם מחירים כבדים מאוד וחווה רדיפה שלטונית מתמשכת ומאסרים. 

כעת עזרא נמצא במעצר לא חוקי. הוא נלקח מהמטוס שבו ישב כשהמתין להמראה, מבלי שבכלל היה נגדו צו מעצר או צו איסור יציאה מהארץ. הוא למעשה נחטף ולא התירו לו לראות עורך דין. לא חייבים להלל את עזרא ולחייב כל פן בעברו, במעשיו או באישיותו כדי להתנגד לרדיפה שלטונית מקארתיסטית אנטי-דמוקראטית שנועדה לפגוע ולהכשיר את רמיסתם הגוברת של הפלסטינים, עמותות השמאל, הפעילים נגד הכיבוש, והצדק.

 

ההתנחלות בשטח כבוש שבו מוחזקים מיליוני אנשים משוללי זכויות, היא פשע מלחמה, ולמכור (או למעשה, בדרך כלל, להשתתף במבצע של זיוף מכירת) אדמות למתנחלים בשטח כבוש זו שותפות בפשע הזה. להסגיר את מי שעושה את זה במידה ונודע לך עליו זה צעד מתבקש מנקודת המבט של המאבק הפלסטיני, למרות שכישראלי כל צעד שתעשה או לא תעשה נגוע בבעייתיות לא פשוטה. ונכון שמנגנוני הרשות הדיקטטוריים שמשתפים פעולה עם ישראל הם לא הכתובת המוצלחת ביותר, אבל אין כתובת אחרת, אלא אם אתם מעדיפים להרים טלפון לחמאס או לעצור ולהעניש את מי שמשתתף בעסקאות ההשתלטות הללו באופן פיראטי. יכול להיות שעזרא מבחינתו לא היה צריך להכניס את עצמו מראש למצב הזה או לנסות למצוא מוצא אחר (אין לי מושג איזה), אבל מוסרית מדובר בדילמה לא פשוטה בכל מקרה.

לישראל אין שום זכות לפעול נגד נאווי או לעצרו על בסיס פעילותו בשטחים נגד הכיבוש, ואין לה גם שום זכות "להגיב" על שום דבר שקורה בשטחים לחייליה או למתנחליה, וגם כמובן לא לשפוט אנשים חסרי זכויות אזרחיות ופוליטיות הנשלטים על ידיה במסגרת האפרטהייד שהיא משליטה בשטחים.

אין לה בכלל זכויות לנקוט כל צעד כלפי האוכלוסיה משוללת הזכויות הזאת או לשפוט מה שנעשה במסגרת הפעילות לטובתה או ההשתתפות במאבק שלה בשטח הכבוש, ויש לה אך ורק החובה לאפשר לפלסטינים את הזכויות שהיא שוללת מהם או לצאת מהשטח לאלתר.

חובתה של החברה הישראלית (חובתנו) כחברה לדאוג שהפושעים האמונים על הכיבוש, ההתנחלות, שלילת הזכויות ושאר הפשעים הנגזרים ממדיניות זו יועמדו לדין – דבר שאינו נעשה כלל ואף לא מצוי בדיון בחברה הישראלית ובזירה הפוליטית והציבורית האקסלוסיבית והמדירה של מוסדות הציבור, רשויות השלטון, התקשורת והציבוריות הישראלית.

מי שמקבל את הסמכות הישראלית בשטחים כבסיס הלגיטימי שעל פיו יש לנהל ויכוח אם להרוס בתים או לא, להעניש ענישה קולקטיבית רחבה או מצומצמת, לגרש או לא, לעצור את עזרא נאווי או לא, הפנים למעשה את מציאות האפרטהייד והכיבוש (בדומה לבית המשפט העליון). ומי שמתווכחים ביניהם על ימין ועל שמאל כיצד יש לנהל את פרוייקט הנישול ולשלוט בפלסטינים, לא יכולים להתראות כמתנגדיו.

נדב פרנקוביץ׳ הוא מורה לערבית ומתרגם

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור

  בכדי לא להיות כמו הימין, מוטב שבשמאל לא נגבה את העשבים השוטים והטועים.

 2. 00מולני1

  גם אם הכיבוש הוא פשע, מעשיו של נאווי מתועבים ולא מוצדקים.
  הרשות הפלסטינית הייתה מזמן יכולה להיות מדינה. ההתעקשות של אבו מאזן להישאר רשות הוא כיוון שכך הפלסטינים מרוויחים יותר – המסכנות שווה יותר כסף.
  כמו-כן, אין פיתרון משביע רצון לבעיית הפליטים – לפחות שום פיתרון שאבו מאזן רוצה להוביל.
  אז כל עוד הרשות אינה באמת מעוניינת בהסכם, לישראל יש סמכות.

 3. עודד אסף

  האם תגובתו של מישהו בשם יונתן דוד ( לטענתו – הוא קשור איכשהו לאוניברסיטה הפתוחה. אם כך, אולי האוניברסטה הזאת פתוחה יותר מדי) – היתה צריכה להתפרסם כאן?
  נא לסנן קללות ,נאצות ואיומים. השאירו את כל זה למדור הפייסבוק של "הצל" , "להב"ה", ועוד כך וכך קבוצות שגם אם פגשתי את שמן אי-פעם, העדפתי לשכוח. הקבוצות והמגיבים האלה, לעומת זאת, מתעקשים לא לאפשר לי לשכוח. אין הצדקה לכך שאתר 'העוקץ' יסייע להם בכך.

 4. ליכודניק

  יעני, לירדנים היה מותר להפקיע אדמות (של יהודים מלםני 48'),
  לבריטים היה מותר להכניס ערבים לארץ,
  לטורקים בטח שהיה מותר ליישב כאן צ'רקסים, בוסנים ומגרבים,
  אבל לישראל כל זה אסור.
  מה באמת לנו ולחברון, שכם, בית-אל וענתות? (אירוני)

 5. סמולן

  אני רוצה לנצל את הבמה הזו כדי למחות. נפל לי אסימון פתאום, כשחגי מטר כתב שתעאיוש הם לא יותר מחמישה שישה פעילי שטח, וגם זה בימים בלי גשם או דילים לברלין.

  אם זה המצב, שני השתולים של רק כאן היו לא פחות מ 40% (!) מפעילי השטח של תעאיוש, המשך שלוש שנים. עכשיו:

  1. זה הופך אותם לפעילים מסורים במיוחד נגד הכיבוש. שלו נעליכם, כותבי השמאל. מי כאן נסע כל כך הרבה בטנדר של נאווי? יפה.

  2. במבט יותר ציני, המספרים האלו מצביעים על יותר מאשר איסוף מידע. גם אם לא הבנתי את מטר, וגם אם הוא טעה, שני סוכני העדכאן היו לפחות 10% מהפעילים? האם לא יכול להיות שהם התסיסו קצת את השמאלנים האותנטיים יותר? כלומר: איך בעצם הצליח ההוא לרכוש את אמונו המלא של נאווי?

  1. מזרחי שחום חלק

   סמולן, דווקא מדברים על זה בכתבה. לדבריהם הם ניסו להתרחק ממוקדים ופעילויות בעיתיים מלבד כשלא היתה ברירה. זאת אם מאמינים לדבריהם וזה כבר לשיקול דעתך.
   בקשר לשיעורם בקרב הפעילים, זה כבר עניין מסובך יותר. צריך לזכור שתאעיוש פועלת לפי המודל הלניניסטי: הנהגה קטנה ומצומצמת ו-rank and file רחב. התנועה הוקמה שתאעיוש הוקמה על ידי גדי אלגזי, קומוניסט ותיק, שמכיר את המטריה. כך, רוב מי שרואים בהפגנות ופעילויות הוא לא חלק מה"הרד קור" אלא כל מיני טרמפיסטים וידידי התנועה, בעיקר פלסטינים אבל גם ישראלים, שמופיעים לפעילויות והפגנות כדי לעשות את המינוטה הרגיל של צעקות, קללות, זריקת אבנים והתעמתות. זאת בזמן שהאוונגרד המהפכני מבודד היטב מאלו. הרעיון הוא ליצור מראית עין של תנועת המונים בזמן שההחלטות הרלוונטיות מתקבלות על ידי משכילים (בעלי פרופיל אתני מסוים); נאווי בהקשר הזה הוא סוג של כשל: טיפוס "המוני" שהפך לחלק מהאוונגרד, או לפחות לחלק מהועד המבצע שלו.

   1. סמולן

    יש לך מספרים? כמה בגרעין, כמה בפזעה, כמה באים להפגנה ממוצעת?

    1. מזרחי שחום חלק

     מיניבוס מתל אביב כולל 20 מקומות (19 פלוס 1 קמב"ץ), בתפוסה של 50% עד 90%, תלוי במצב הבטחוני ועד כמה כוחותינו פרושים בשטח. פלסטינים יכולים להגיע בין 10 ל-20, תלוי במעללי התנזימאת; זאת כולל ראיסים מקומיים שאפשר לכלול או לא במניין ההנהגה. לפחות משכיל אחד או שניים צריך להיות בטווח ראיה כדי לנטר את גובה הלהבות ולהחזיק מצלמה. כמו כן יתכן תגבור פוטנציאלי של ילדים בגיל חטיבת ביניים (אפס עד שתי כיתות, תלוי בעונת השנה) ושל שוודים טובי לב (מספר חד ספרתי). בחישוב מהיר מדובר בסד"כ של משכיל אחד לכל 20 עד 40 פקודים. מבנה לוגיסטי דומה לזה של אלכסנדר הגדול בפרס.

 6. skeptic

  This site is populated with readers who are predominantly Ashkenazi and Arab haters, in this order.

 7. פריץ היקה הצפונבוני

  תודה לנדב פרנקוביץ וליתר המתבטאים ,כמו אמירה האס, על העמדת דברים על דיוקם. אני מאד התפלאתי על ,,שומרי-משפט׳׳ הלאים במעשים טובים ולא פעם סובלים מהתנכלות ימנים בכלל ומתנחלים בפרט על הסתויגתם המידית מעזרא נאווי ( בעיני אחד מל׳׳ו צדיקים שבזכותם העולם קיים) אחרי שידור ה,,עובדה׳׳ הזה. ברור שסוחרי הקרעות ועוזריהם שמטרתם לשדוד עוד ועוד שטח פלסטיני ולהעבירו לשלטון ישראליצריכים לבוא על ענשם. ברור גם שממשלות ישראל לא יעשו את זה. הפושעים הללו הרי עובדים בשרותם. אז מי ישפוט אותם?

 8. מזרחי שחום חלק

  העבירה בגינה נאווי צריך לעמוד לדין הוא לא פשע בטחוני כלשהו אלא נסיון לרצח.

 9. נפתלי אורנר

  אכן, מפעל ההתנחלויות הוא נפשע. כל התורם לו, ובכללם חיילנו בשירות מילואים, אינו אלא שותף לפשע