בין ערלות, קטינים וסוחרי אדמות: כמה מילים על דאגה מזויפת

סיפורו של עזרא נאווי חושף כיצד שיח מזויף של דאגה לחלש בונה את עצמו על גבן של קורבנות, אמיתיים או מדומיינים, בשביל להצדיק רדיפה ממשית לגמרי
יוסי ברטל

לפני כשלוש שנים התנהל בגרמניה דיון ציבורי נרחב בשל פסיקת בית משפט בקלן, שקבע כי מילת תינוקות מהווה עבירה על החוק ומנוגדת לשלום הילד. בימים שלאחר הפסיקה הופיעו בבת אחת בתקשורת מומחים לבריאות ולפסיכולוגיה, פוליטיקאיות פמיניסטיות וחברי המפלגה השמרנית, שטענו בלהט כנגד הפגיעה האכזרית בילדים והנזק לחיי המין של נפגעי ברית המילה. במו אוזני שמעתי מומחה לבריאות הילד שטען שמילה גורמת לאי-תפקוד מיני ובעיות באוננות (טענה שמבוססת כנראה על התיאוריה על פיה פרקטיקת המילה נועדה למנוע אוננות). שלל הדואגים לזכויותיהם של ילדים מוסלמים ויהודים על איברי מינם כמעט והצליחו להוציא את הניתוח מחוץ לחוק – אלמלא התערבותה המהירה של הקהילה היהודית שהתריעה על הרס החיים היהודיים בגרמניה.

ההיבט המרתק ביותר באותו דיון ציבורי היה ההתעלמות המוחלטת מהסיפור שהוביל להליך המשפטי בנושא, וה”קורבן” שזכותו על גופו הובילה לפסיקה. למעשה, אף אחד לא ידע איפה הוא ומשפחתו נמצאים. מי שהגיש את התלונה למשטרה היה הרופא בבית חולים שאליו הובא התינוק לאחר שאמו, שהייתה חסרת מעמד חוקי בגרמניה ובעלת קשיים נפשיים, הביאה אותו לבית חולים בגלל דימום לאחר הניתוח. מצבו של אותו ילד לא עניין אף אחד במחנה חובבי העורלה ושלמות הגוף. הדאגה לשלום הילד לא גרמה לתקשורת לחקור אם גורש בחזרה לאלג’יריה או שהוא חי בצורה לא חוקית בצרפת, או אם אמו קיבלה את הטיפול הנפשי לו הייתה זקוקה (למרות שאני בטוח שיש מספיק מחקרים שמראים שחיים בעוני וללא מעמד חוקי עלולים לגרום לבעיות חמורות  בתפקוד המיני). כל עוד הדאגה לשלום הילד לא יכלה לשרת את תחושת העליונות הגזענית של גרמנים נוצרים כלפי המוסלמים והיהודים והמסורות האכזריות שלהם, לא הייתה סיבה להתעניין באמת במצבם הנפשי או הגופני של אותם ילדים.

נאלצתי להיזכר בפרשת ברית המילה מגרמניה לאחר שעקבתי בימים האחרונים אחר הדיונים בפייסבוק על התחקיר של ״עובדה״ ועזרא נאווי. גם במקרה שלפנינו, חלק ניכר מהדיון על ההתנהלות של נאווי ועל האפשרות לתמוך בו מול גל ההסתה של הימין נסב סביב היחס לקורבנות לכאורה של מעשיו בעבר ובהווה. הדאגה הפתאומית של אנשי ימין ושמאל ציוני לשלומם של פלסטינים שאותם נאווי לכאורה הפקיר לידי הרשות הפלסטינית היא לא יותר ממביכה, במיוחד אם לוקחים בחשבון שקיומם של קורבנות עינויים או רצח לא הוכח עד עתה. למעשה, כל ההוכחות עד עתה מובילות למסקנה שאותם ״סוחרי אדמות״ היו פרובקטורים של השב״כ או של קבוצות ימין שניסו להזיק לפעילויות תעאיוש ולהחשיד אותם בשיתוף פעולה, ושאיש מעולם לא נעצר בעקבות התנהלותו של נאווי.

החשש המוצדק שמערכת יחסים בין גבר מבוגר ונער טומנת בחובה אפשרויות לניצול ופגיעה, לא יכול להשכיח שמי שפגע בהומואים באותה תקופה היו קודם כל רשויות החוק, המשפחות והחברה ההומופובית בכללותה – שחבריה מעולם לא נאלצו לשלם מחיר על מעשיהם

קושי אחר אבל דומה מציבות פעילות פמיניסטיות ואחרים שנזכרו בהרשעתו של נאווי בבעילת קטין בהסכמה לפני כיותר מעשרים שנה, ומסרבות להביע תמיכה בעבריין מין מורשע ששילם את חובו והביע חרטה. גם במקרה זה יש התעלמות מוחלטת מהקורבן של אותו פשע. אף אחת מהטוענות שאין כפרה כלפי עבירות מין לא דיברה עם אותו אדם, שאמור להיות היום כבן ארבעים, ושאלה לדעתו והאם הוא אכן רואה במעשיו של נאווי אות קלון. עד כמה שפרטי המשפט ידועים, אותו נער גם לא היה זה שהתלונן למשטרה כנגד נאווי, אלא משפחתו שממנה ברח. אף אחד לא בירר או ניסה לדמיין מה היה המצב של הומואים בירושלים של תחילת שנות התשעים, הקשיים שניצבו בפני נערים או מבוגרים, פלסטינים או יהודים, להיפגש ולקיים מערכות יחסים באותה תקופה בה המשטרה עדיין ניהלה רשימות ורודות ולא היה קיים שום ארגון חברתי או מפלגה שיעזו לתמוך בהם בגלוי. החשש המוצדק שמערכת יחסים בין גבר מבוגר ונער טומנת בחובה אפשרויות לניצול ופגיעה, לא יכול להשכיח שמי שפגע בהומואים באותה תקופה היו קודם כל רשויות החוק, המשפחות והחברה ההומופובית בכללותה – שחבריה מעולם לא נאלצו לשלם מחיר על מעשיהם.

בזעיר אנפין אפשר לראות בסיפורו של נאווי איך שיח מזויף של דאגה לחלש בונה את עצמו על גבן של קורבנות, אמיתיים או מדומיינים, בשביל להצדיק רדיפה ממשית לגמרי כלפי פעילים שמאתגרים את הסדר הקיים. כמו פמיניסטיות אמריקאיות שתמכו בהפצצה של אפגניסטאן בשביל לשחרר נשים איתן מעולם לא דיברו או אנשי ימין קיצוני בגרמניה שקוראים לגרש פליטים שהטרידו מינית למרות שמעולם לא מחו על הטרדות מיניות בעבר, גם במקרה זה הדאגה המזויפת לקורבנות של אלימות היא אינסטרומנטלית לחלוטין ואין לה דבר עם מצבם האמיתי ורצונותיהם.

בניגוד לפוליטיקה פמיניסטית של הקשבה ודו-שיח עם נפגעות של אלימות, השימוש הציני באותם קורבנות מאפשר לזרוק אותם לצד ברגע שהצרכים שלהם לא עולים בקנה אחד עם הקמפיין הנוכחי ועוזר להשכיח שאלימות וניצול הם לא רק מקרים אינדיבידואלים – אלא לעתים קרובות מבנים חברתיים שלמים שבהם כולנו שותפים.

יוסי ברטל הוא מוזיקולוג ופעיל חברתי, במקור מירושלים והיום בברלין

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמולן

  כימני גמור, הרשה לי לחלוק. הבעיה המהותית עם מה שנאווי אמר שעשה אינה רק בכך שרצח פלסטינים, לכאורה. הבעיה היא שהוא, ובהשאלה גם השמאל הרדיקלי כולו, רצח פלסטינים שהם בעלי ברית פוטנציאלים, ואם תרצה גם פלסטינים ציונים.

  בכך, איני מתכוון לומר שמדובר באנשים המקבלים את זכות היהודים לפוליטיקה. הרף שלנו, בימין, נמוך בהרבה. אולי זה המצב, אבל זה לא העיקר. העיקר הוא שגם אם מדובר באויבי היהודים, הרי שאלו אויבים רעיוניים ותיאורטיים. בפועל, מדובר באותו מקרה נדיר של גויים ידידותיים. אלו אויבים ציונים משום שזו בערך ההזיה הציונית אודות שכנינו הערבים. אלו שכביכול אוחזים בדעות-שאינן-נעימות-לאזנים-ציוניות, אבל בפועל הם אנושיים וחמודים, ואין בעיה לחלוק איתם מרחב, פדרציה, מדינה.

  התפכחנו. הפלסטינים האלו קיימים אולי על הירח. בפועל, צריך להזהר. אבל מסתבר שיש קבוצה קטנה שמוכנה לנהל אתנו יחסי מסחר קרקעות כאילו אנחנו לא המפלצות שאתה מן הסתם מתאר לשכנים בברלין. ואת הקבוצה הקטנה הזו, לכאורה, אתם רוצחים בעינויים למען יראו ויראו, ואיתם גם חלום על שלום. לא השלום של השמאל הרדיקלי, השתעבדות מרצון או דיבורים מוזרים על הבלחת הטרנסנדטי באימננטי הטרנספורמטיבי. שלום אמיתי.

  1. מזרחי שחום חלק

   אינני יודע את הפרטים לאשורם (וגם אף אחד אחר לא ומי שאומר אחרת משקר), אבל האפולוגיה הנוכחית בקרב כוחות הטוב הוא שהסוחר האמור הוא מופעל של השלטון הישראלי. הגדיל אף לעשות לאחרונה שלום בוגוסלבסקי, אחד שידוע דווקא בספקנות שלו כלפי המוסרניות הטהורה, שזנח את הרגישות האנתרופולוגית שמאפיינת אותו לרוב לטובת קונספירטיביות שלא היתה מביישת את הימין הקיצוני ביותר. העובדה שבניגוד לימין, לעמדה הקונספירטיבית של השמאל אין באמת משמעות אופרטיבית (מה הם יעשו, יגישו בג"צ נגד השב"כ?) מאפשרת לו קרקע פוריה למדי ומקום של כבוד בקרב אוצר המילים האימפוטנטי – אני סבור שעוד נראה גדולות ונצורות בכיוון זה.

   1. סמולן

    שים לב שתיאוריות הקשר האלו רק מדגישות את מה שכתבתי: מותר ורצוי לענות ולרצוח ערבים ציונים, למען יראו וייראו.

    השמאל כמובן שמח על כל מה שמבודד יהודים ומגביל אותם פוליטית (שמאל כהפשטה עקבית וקונקרטית, יש כמובן שמאלנים נחמדים ולא עקביים, ופעם היה שמאל ציוני). מה שמוזר לי היא עמדת הציונים. איך בעצם עולה בכלל על הדעת שפלסטינים ירצחו משת"פ? אם האיש משת"פ, הוא בן בריתנו, אחד משלנו, ורוצחיו לא צריכים להנקות. מה משנה אם מדובר בסוחר קרקעות תמים או סוכן פלסטיני של השב"כ? בשני המקרים מדובר באנשים יוצאי דופן, שהם בעלי בריתנו, ושאפשר היה לעשות איתם שלום, אלמלא השמאל והלאומנות הפלסטינית. ושים לב פה לתפקיד הכפול של השמאל: גם בקשר לקרבנות שהשמאל לא השתתף בלכידתם מעשה נאווי, השמאל השתתף ומשתתף בהצדקת עינויים ורציחתם.

 2. חזי

  אין אלא להסיק שהיהודים הלבנים תאווים לעורלות של צעירים פלסטינים חתיכים.

 3. מזרחי שחום חלק

  מעניין.
  מצד אחד יש לנו את הפמיניסטיות והשמאלנים הליברלים אשר דואגים לזכויות של אחר מטעמים אינסטרומנטלים גרידא, ולכן אינם יצוגיים וממילא אינם לגיטימים. מצד שני יש לנו את הלא-פמיניסטיות והלא-ליברלים הפלסטינים או הפלסטינואידים אשר רוצחים (בהגדרתם שלהם) מטעמים שאינם בדיוק אינסטרומנטלים, זאת לא משום שהם לא מיועדים להגיע למטרה מסוימת אלא דווקא משום שהם תכליתיים ביותר, תכלית המשקפת כמובן את "מצבם האמיתי [של הפלסטינים] ורצונותיהם".
  ועוד: מצד אחד שחרור הנשים באפגניסטן, נשים איתן "[הפמיניסטיות הליברליות] מעולם לא דיברו", שחרור אשר יכול אולי להוביל לשיפור קונקרטי מסוים (עובדה שאותה הטקסט לא מזכיר וממילא לא מכחיש) אך נעשה מטעמים בלתי כשרים. זאת בעוד הגזנגה המיועדת לבוגד באדמת המולדת לא תביא לשיפור קונקרטי כלשהו במצב זכויות האדם אבל תיעשה מטעמים כשרים, ולכן מקבל את השטמפה של מיודעינו.

  במילים אחרות: אינסטרומנטליות – צביעות – כוונות טובות – שיפור קונקרטי, צד א'; תכליתיות לאומית – אותנטיות – כוונות רעות – פרוצודורליות עקרונית, צד ב'. יצר האדם רע מנעוריו, אין תקווה, אין מקום לדיון. זהו השמאל בפלסטין\ברלין 2016.

 4. א א

  עצם זה שברית מילה היא מסורת לא משנה את העובדה שהיא אכן פוגעת בתפקוד המיני.
  כמו שעצם זה שמליונים מעשנים וחלק אפילו מגיעים לגיל מופלג לא עושה את העישון דבר בריא.
  ברית מילה היא נזק גופני, ארכאי וברברי, שמטרתו – היחידה שעליה מסכימים גם מחקרים וגם היהדות – לאפשר שליטה היצר המיני, ולדכא אותו.
  אחד המחקרים שאותם מפרסמים תומכי ברית מילה מטעמי בריאות מראה שברית מילה עוזרת כנגד מחלות מין, אפילו איידס. וזה נכון , קראתי את המחקר שבוצע באזור עולם שלישי באפריקה עם מודעות אפסית לאמצעי הגנה ומחלות מין – נימולים עשו פחות מין ולכן נדבקו פחות במחלות!
  אם יש לכם קצת אומץ ושכל , תחקרו ותבדקו טוב טוב מה ההשפעות של מילה, לפני שעושים לילד שלכם ניתוח מין בלתי הפיך לכל החיים.

 5. אני

  בהתחלה אתה כותב יפה על תופעה של זיוף הדאגה אבל מהר מאוד אתה עובר להגנה על עביירנות מינית ופדופיליות (אפילו לא הגנה על עבריין, אלא הגנה על התופעות האלו בכללותן).
  אתה מלין על הפמינסטיות שלא טרחו לדבר עם הקורבן (המדומה לשיטתך), שהוא בעצם קורבן של החברה, המשטרה ומערכת המשפט האכזרית שהתערבו בקשר היפה והשוויוני שנרקם בינו לבין נאווי רק בגלל הומופוביה. כתיבה זו מעלה את השאלה האם אתה טרחת לאתר את הקורבן הנ"ל ולשאול את דעתו לפני שכתבת שורות אלו?

 6. פריץ היקה הצפונבוני

  1)מילה נפוצה בארה׳׳ב ב אוכלוסיה לא יהודית ובהמלצת רופאים. מה שכן ידוע שהיא מקטינה את הסכוי של נשים ללקות בסרטן צואר הרחם מאחר שהפרשת מהערלה מעודדות אותה. גם הכאב הנגרם ליילוד הוא מוגבל. ועכ׳׳ם פחות בהרבה מעם הלידה עצמה שזה תהליך מסכן חיים לתינוק.
  הפלסטינים ברום הר חברון הם בין האוכלוסיות העניות והמדוכאות ביותר ע׳׳י השלטון הישראלי ( ביחד עם הפלסטינים בבקעת הירדן ו באיזור מעלה האדומים(בדואים שגורשו בשנות ה50 מישראל.). עזרא נאוי עשה עבודת קודש בעזרה להם. ועל כך הוא ראוי רק לתשבחות סוחרים וסרסורים שעוזרים לממשלות ישראל ולמתנחלים לשדוד קרקעות פלסטיניות צריכים לבוא על ענשם.

 7. ליכודניק

  טענה: ארגון תאעיוש הוא ארגון זכויות אדם
  הפרכה: פעיל שלו מתפאר בסיוע לרצח של סוחר קרקעות פלסטיני, ומכאן שתאעיוש הוא ארגון לאומי ערבי.
  תגובה להפרכה:צביעות פמיניסטיות ברית מילה זיוף אינסטרומנטלי.

  מה לעשות, טענה אינסטרומנטלית צבועה אך נכונה היא, מה לעשות, נכונה.

  ברור לי שהההתקפה על הארגונים הפרו-ערבים מאורגנת בידי הממשלה. הרי לארגונים אלו אין דבר וחצי דבר עם ההישגים הקלושים של הממשלה בשום תחום. אפילו לאינתיפדת הסכינים הם לא תרמו. ועדיין, מי ש