• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

גשר צר מאוד לפינקוושינג

כנס להטב"קי בינלאומי תיכנן לארח נציגות מהבית הפתוח בירושלים. פעילות סולידריות עם המאבק הפלסטיני טענו לפינקוושינג, האגודה למען הלהט"ב בישראל יצאה בקריאות נרגשות ובבליל המלל – נעלמו הטענות למען זכויות האדם של העם הפלסטיני ומאבקו
טניה רובינשטייןטניה רובינשטיין

פעילה פוליטית קווירית, פמיניסטית, נגד הכיבוש ולמען שחרור כל בעלות ובעלי החיים, ורכזת כללית שותפה בקואליצית נשים לשלום.

השבוע צפוי להיערך בשיקאגו כנס להטב"קי בינלאומי בשם Creating Change, שעומד כרגע בלבה של סערה תקשורתית סביב הודעת מארגנות ומארגני הכנס על ביטול אחד האירועים שהיו מתוכננים במסגרתו. את האירוע שהיה צפוי להיערך ביום שישי הקרוב יזם הארגון A Wider Bridge ובו היו אמורות/ים להשתתף נציגות/ים מהבית הפתוח בירושלים. האירוע בוטל בעקבות קריאה של פעילות/ים לא לאפשר קיום של אירוע פינקוושינג במסגרת הכנס. לבסוף, לאחר שהופעל לחץ ציבורי נגד ההחלטה, הביטול בוטל והוחלט להחזיר את קיום האירוע במסגרת הכנס.

ההצהרה של הארגון שמארגן את הכנס (LGBTQ Task Force) השאירה מקום לפרשנות יחסית רחבה לגבי ביטול האירוע. מחד, עבור פעילות ופעילי סולידריות עם המאבק הפלסטיני, האמירה אודות ביטול האירוע לא הייתה מפורשת מספיק נגד A Wider Bridge, האירוע המתוכנן והגוון הפינקוושי שלו. מאידך, A Wider Bridge ובעקבותיהם ארגונים ישראליים ופרוישראלים פירשו את הביטול כהצלחה מסחררת של תנועת החרם והיו שאף הרחיקו וקראו למהלך לא פחות מאנטישמי.

ארגוני הקהילה בעיקר יוצאים מנותקים וצבועים כאשר הם עושים דהלגיטימציה גורפת לשימוש בכלי החרם במאבק נגד הכיבוש ולמען סולידריות עם העם הפלסטיני. האגודה למען הלהט"ב אף הרחיקה וכתבה בסטטוס בפייסבוק "כלהט״בים רבים מאיתנו חווינו את אימת החרם על בשרנו. זו לא הדרך".

Screen shot 2016-01-20 at 3.13.17 PM

קהילת הלהט"ב השתמשה בעצמה לא פעם בכלי החרם על מנת להעלות מודעות ולהפעיל לחץ לקידום אג'נדות של הקהילה וכדי להביע התנגדות אל מול ביטויי להט"בפוביה. כך, למשל, היו קריאות רבות להחרים חברות שתמכו באולימפיאדת סוצ'י עקב החקיקה האנטילהט"בית ברוסיה ואף קריאות להחרים וודקה רוסית באופן גורף; קריאות להחרים את רשת הולמס פלייס בעקבות התבטאות להט"בפובית של אחד העובדים ועוד דוגמאות רבות לחרמות נגד גופים, חברות ומדינות שלמות.

ההשוואה הצינית בין מצבי חרם חברתי שחווים וחוות בני ובנות נוער להטב"קי לבין תנועת החרם היא פסולה. גם בהשוואה זו, וגם בטענות לאנטישמיות, מתפספסים באופן בוטה יחסי הכוחות. קיימת אנטישמיות ויש שנפגעים ממנה, אך כאשר פעילות יוצאות נגד גופים ציבוריים ממומנים היטב תוך התמקדות בעוולות הכיבוש – אין להאשימן באנטישמיות

לא רק זאת, אלא גם שההשוואה הצינית בין מצבי חרם חברתי שחווים וחוות בני ובנות נוער להטב"קי לבין תנועת החרם היא פסולה וחוטאת למציאות. גם בהשוואה זו, וגם בטענות לאנטישמיות, מתפספסים באופן בוטה יחסי הכוחות המשמעותיים לפירוש הסיטואציות הללו. אכן קיימת אנטישמיות בעולם ואכן יש אנשים שנפגעות/ים ממנה קשות. עם זאת, מצב בו פעילות סולידריות עם המאבק הפלסטיני יוצאות בקריאה מול גופים ציבוריים ממומנים היטב ובעלי השפעה רבה כמו הארגונים המדוברים מתוך התמקדות במאבק בעוולות הכיבוש – הוא בהחלט לא מצב שבו ראוי להאשים מישהו/י באנטישמיות. שתי הטענות האלה הן ניסיון להשתיק את השיח הביקורתי שמנסה לעורר תנועת החרם, ולהתמקד בפגיעה של הארגונים הלהט"בים וארגוני הפינקוושינג מהחרם מבלי לתת מקום לדבר על התועלת עבור המאבק נגד הכיבוש. וזוהי בעצם התמצית של מהות הפינקוושינג: להתמקד במצב קהילת הלהט"ב תוך דחיקה בוטה של זכויות האדם של העם הפלסטיני ומאבקו.

בהחלט ניתן ואף ראוי לקיים שיח ביקורתי אודות השימוש בקריאות לחרם נגד ארגונים שפועלים למען קהילת הלהט"ב. אך הנסיון של רבים מהמבקרים את הקריאה לביטול האירוע, להעמיד את הבית הפתוח בחזית הסיפור, הוא מטעה ומניפולטיבי. מי שארגנו את האירוע שבוטל היה ארגון שכל תכליתו הוא פינקוושינג. וכעת, כשהם נמצאים בלב הסערה, נוח להם לסובב את הסיפור כאילו הוא עוסק בבית הפתוח, ולהתהדר בפועלו ובקשייו של הבית הפתוח. למעשה, הקריאה לביטול האירוע לא הזכירה כלל וכלל את הבית הפתוח, אלא הציגה טיעונים נגד שיתוף פעולה של הכנס עם A Wider Bridge ותכניתם לארגן ערב המוקדש לשיח אודות חיי להט"בים בישראל (כמובן בהשתתפות נציגים/ות יהודים/ות מהבית הפתוח).

ובסוף הסיפור הזה הפעם, אין ספק שהמנצחים הגדולים הם A Wider Bridge ותומכיו, שזכו להיות הקורבן וגיבור היום והשתיקו בהצלחה מרובה את המסרים שניסו להעביר המתנגדות לקיום האירוע.

כנראה שיעניין אותך גם: