נשברים ימינה: כשכללי המשחק הציוני משתנים

המדינה יצרה מפגש נפיץ בין מזרחים לערבים בעפולה, והלהב"ות רק הולכות ומתגברות

לאחרונה נתקלנו בדיווחים רבים בתקשורת על ״הגזענות הבוטה של תושבי עפולה״, ועל ה״דו-קיום השברירי שהולך וקמל לנגד עינינו״ (ראו למשל סדרת הכתבות של עמרי מניב, ״גדר חיה״, בערוץ 10). אך מעבר להיבט הבדלני העיקש של תושביה היהודים של עפולה כלפי לא-יהודים, קיים היבט נוסף אותו ניתן לכנות ״ההיבט החוזי״ – והוא אשר מבטא את שינוי כללי המשחק כלפי תושביה היהודים-מזרחים, אשר מהווים את רוב רובה של העיר.

החברה הישראלית מדכאת מזרחים בהשכלה וערבים בקרקעות, ויצרה מצב של מפגש נפיץ ביניהם: מצד אחד ערבים-ישראלים, פליטים של עריהם בהן הם לא יכולים לבנות בית, ומצד שני קבוצות מזרחיות מוחלשות. ייתכן שהתגובה של תושבי עפולה עילית לכניסה חוקית של קבוצות ממעמד בינוני גבוה ממוצא ערבי לשכונתם, מלמדת אותנו על התחלת שינוי כללי המשחק במדינת היהודים; וזו תגובה אחת מני רבות שעלולות בקלות מאד לגלוש לאלימות אזרחית, כפי שהודיעו מול המצלמות תושבי עפולה.

כללי המשחק הישנים, אותו חוזה לא כתוב בין מדינת ישראל לתושביה, למעשה אומר: לעולם נעדיף יהודים על ערבים. אך הבטחות לחוד ומציאות לחוד. למרות האפליה הברורה והקשה נגדם, ערבים ישראלים הצליחו לרכוש השכלה גבוהה והכשרה מקצועית איכותית, שיצרה מעמד ביניים ערבי איתן, תוסס וכריזמטי.

אחד ההסברים המעניינים לכך הוא הניתוק של מערכת החינוך היהודית מערביי ישראל. מערכת החינוך הסגורה והנפרדת שיש לערבים ישראלים מנעה מתלמידים ערבים מפגש עם מורים גזענים שיפנו אותם לחינוך מקצועי מחליש וכך למעשה אותו ניתוק יצר עבורם אוטונומיה חינוכית שפעלה לטובתם במונחים של השכלה גבוהה, איכותית, שאפתנית ומגוונת. והנה בימים אלה מוקם צוות אקדמי העוקב אחר "עליית מעמד הביניים בחברה הערבית פלסטינית בישראל" בראשות פרופ׳ עזיז חיידר ממכון ון ליר. מדובר בדיוק באותו מעמד ביניים ערבי שרוכש מגרשים בעפולה ובנצרת עילית – זה שלעולם לא יתקבל לקיבוצים-שטייטלים האשכנזיים (כאן נזכיר את פרשת בג"ץ קעדאן הארוכה והמתישה) ובעצמו סובל ממצוקת עתודות קרקע והיעדר תכנון וכעת פוגש אוכלוסיות מזרחיות מוחלשות.

תושבי עפולה רואים כיצד הפריווילגיה היחידה שלהם – היותם יהודים – כבר לא מצליחה לייצר עבורם היבדלות משמעותית

מפיהם של התושבים העפולאיים נשמעות סיבות רבות המבטאות את חששם מהגירה של משפחות ערביות אל העיר. למשל, הרצון להיבדל ולשמור על זהותם התרבותית-דתית. קל להתייחס אך ורק לאמירות גזעניות אלה, אף על פי שהן אינן זרות לקיום היהודי ההיסטורי ואף זה הציוני. אך קשה יותר לדבר על ההיבט המעמדי-חוזי, לו משמעות סמלית רחבה; יהודים, ברובם מזרחים, מעפולה, רואים כיצד ערבים ישראלים מצליחים להשיג משאבי קרקע מוגבלים למרות שהם "ערבים במדינה יהודית" שכביכול אמורה להפלות לרעתם. בדומה למזרחים רבים נטולי השכלה שחיים בנצרת עילית ורואים כיצד חלק משכניהם המשכילים ממוצא ערבי שולחים את ילדיהם לסאמר סקול, כך תושבי עפולה רואים כיצד הפריווילגיה היחידה שלהם – היותם יהודים – כבר לא מצליחה לייצר עבורם היבדלות משמעותית. וכך נוצר השבר המקצין בתפישת האזרחות שלהם, על רקע ההבנה כי אפילו כללי המשחק הבדלניים בעצמם כבר לא מתפקדים עבורם. בהיעדר פתרון עומק, לתוך השבר הזה כמובן ייכנסו ארגונים כמו להב"ה.

מצב זה בו המזרחי, בתפקיד האזרח היהודי המוחלש במדינת היהודים מעפולה עילית, נותר נטול משאבי קרקע וזהות ופוגש את "הערבי החדש", המשכיל והמבוסס, אשר סובל מצפיפות בעירו, מפר את החוזה הבלתי כתוב בין אזרחיה המזרחים של מדינת ישראל לרעיון הציוני, זה שאמור להעדיף תמיד יהודים. ואז, נשמעים מפי תושבי עפולה איומים ממשיים המזכירים אקלים של טרום מלחמת אזרחים, המלווים בקריאות ממשיות להתקוממות יהודית נגד עצם הכניסה של ערבים לעפולה. והלהב"ות רק הולכות ומתגברות.

למזרחים במדינת ישראל מעולם לא היה חוזה איכותי והם תמיד זכו ליחס מפלה – בקרקעות, בדיור, בתקציבי התרבות וההשכלה. המשאב היחיד שנותר להם הוא משאב ״ההיבדלות היהודית״. וגם הוא נלקח מהם, אי שם בעפולה. אם לשפוט לפי סדרת הכתבות בערוץ 10, נראה כי מדינת ישראל צפויה לשלם מחיר דמוקרטי יקר על התסכול של תושבי עפולה – תסכול שמייצג תפיסה פוליטית מזרחית נפוצה – משינוי מאזן הכוחות בין מזרחים לערבים. מחיר כזה יכול לנסח כללי משחק חדשים, עוד פחות דמוקרטיים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מזרחי שחום חלק

  אז אם הבנתי נכון, הכותב מצר על כך שהמזרחים מאמצים פרקטיקה אשכנזית, היא התנערות מערבים, לצורך השגת פריבילגיות. הוא בעצם מבקר את המזרחים על השתכנזות, בזמן שהערבים שמשדרגים דיור אולי נהיים דומים הרבה יותר לאשכנזים מבחינה תרבותית, אבל לא בדיוק משתכנזים. מכאן: להשתכנזות אין באמת קשר לאשכנזים, ואפשר לאמץ סטטוס תרבותי וסמלי דומה לזה של אדם אירופאי לבן ("סאמר סקול") גם ללא קשר לאשכנזיות; אשכנזיות משמעה: אימוץ של סטטוס תרבותי וסמלי כזה על ידי יהודים. ועוד: מכיוון שהשגת פריבלגיות באמצעות סאמר סקול היא פרקטיקה אשכנזית, ומכיוון והערבים פטורים ממנה, מכאן נובע שהערבים ישיגו פריבילגיות בזמן שהמזרחים צריכים להקריב את שלהם לטובת הזהות הבלתי-אשכנזית; כלומר: על מנת להשאר נאמנים לזהותם האותנטית המזרחים צריכים להשתנמך חברתית באופן מתמיד. אשכנזי בעיני!

 2. אסתר בן חור

  ומה אתה מציע?

 3. דרור

  יש כאן זלזול עמוק באנשים שיש להם דעה אמיתית ואותנטית משלהם. הם אינם רק קורבנןות או תוצאות של דברים שמישהו אחר עשה. הם חושבים לבד,עצמאיים ויודעים לבטא את דעתם היטב. אגב, לצערי זו דעה גזענית שאינני מזדהה אתה.

 4. ג. אביבי

  מאמר חשוב ורציני.
  לא מעט מזרחים קונים את הסדר ההיררכי הקיים ומאמינים שהם שניים רק לאשכנזים. תחילה לאשכנזים הוותיקים בלבד וכעת גם למהגרים האשכנזים/סלאביים משנות ה90. חשוב להם להרגיש או להיחשב כמי שנמצאים מעל הערבים אזרחי ישראל ובמובהק. כעת, כפי שמנתח איתמר, מתברר להם שיש לא מעט פלסטינים אזרחי ישראל שעוקפים אותם במדרג הסוציו-אקונומי ממש מול עיניהם. עוקפים בגדול, למרות הממסד האשכנזי העוין אותם. התפתחותו של מעמד בינוני גבוה בקרב הפלסטינים (אזרחי ישראל) התאפשר להם עקב רכישת מקצועות אקדמאים מבוקשים, שלמרות האפליות נגד הערבים, בסופו של דבר רבים מהם ישתלבו בהם. כפי שכותב איתמר, עקב הפעילות של פלסטינים ברשתות החינוך המקומיות שלהם הם הצליחו להשתדרג השכלתית ולכן מעמדית. הם לא נתנו לקו המנחה האשכנזי-ציוני לבלבל אותם, ובמקום להיות זרוע להסללת הפלסטינים למקצועות של המעמד הנמוך ולנחשלות, הם החדירו השכלה ורצון להשכלה גבוה. רבים מהצעירים הפלסטינים (הישראלים) הפנימו את הצורך בהשכלה גבוהה והטיבו את מצבם ההתחלתי.
  כבר בראשית ה80 בספרו "לא נחשלים אלא מנוחשלים" מסיק ד"ר סבירסקי, שהמנוע העיקרי האפשרי לקידומם (העצמי) של המזרחים לעבר שיוויון סוציו-אקונומי עם האשכנזים הוא גורם ההשכלה. הכוונה היא בעיקר למקצועות שהשוק לא יכול להתעלם מהם (על אף ההעדפות הגזעניות נגד המזרחים והפלסטינים). מקצועות בתחום ההנדסה, רפואה ורוקחות, מדעים מדויקים, משפטים, כלכלה ובכלל מקצועות המאפשרים הקמת תעשיות חכמות ורווחיות של מזרחים – הם המנוע העיקרי לקידום.
  אם כתוצאה מהמחזה, המתרחש מול עיני תושבי עפולה ונצרת עילית היהודים, תתחולל התפכחות בקרב המוני המזרחים, יש סיכוי לתחילת מאבק ציבורי לשוויון. אבל בינתיים הממסד האשכנזי הערני לא מוותר. להב"ה ושות', המעודדים בעקיפין ע"י גורמי אכיפת החוק והממסד הפוליטי בכלל, מנסים לנתב את התמרמרות המזרחים שם לכיוון הפשיסטי והמנחשל (את המזרחים).
  אני מצפה מאנשי הקשת ומפעילים מזרחים להגיע למקומות האלה ולפקוח את עיני המזרחים שם. לפעול גם נגד פרויקט ההונאה הגופשטייני-כהניסטי וגם ובעיקר להסביר את הצורך בהשכלה הגבוהה כאשר שכניהם החדשים הערבים הם ההמחשה לכך.

  1. ג. אביבי

   צ"ל "…כאשר שכניהם החדשים הערבים הם ההמחשה החיובית לכך."

 5. עומר

  כמה אי דיוקים בכתבה אחת אלוהים ישמור.
  "מצב זה בו המזרחי, בתפקיד האזרח היהודי המוחלש במדינת היהודים מעפולה"
  התושבים בשכונה המדוברת ממעמד בינוני-גבוה ממש לא מסכנים או עניים.
  מדובר באנשים אמידים יחסית , לא כול אדם ממוצא מזרחי שגר בעפולה או בישוב פריפריאלי הוא עני או "מוחלש" די לסטיגמות.
  התושבים הערבים רוכשים דירות בישובים "יהודים" בגלל מחסור בשירותים בכפרים שלהם.
  הבעיה הכי גדולה בישראל זה התכנון לא הוקם אפילו ישוב ערבי אחד מקום המדינה.