מגיניה של הדיקטטורה

כיצד שכחו חלקים גדולים במשטרת ישראל, בשב"כ ובצה"ל שתפקידם להגן על הדמוקרטיה וזכויות האדם והפכו למגיניה של דיקטטורה צבאית בת קרוב ליובל. תזכורת כואבת למובן מאליו שהפך לבלתי מובן בעליל

הנה מספר עובדות יסוד מעלות פיהוק ששכחנו. הן נשכחו מלב, וגם ממוח, מפני שהן הפכו להיות דמיוניות. בלתי קיימות במציאות הישראלית. דקה לפני ההתנגשות בקרחון – חשוב להזכיר אותן. בעצם, לא רק חשוב להזכיר אותן – קריטי להזכיר אותן. וקריטי לא פחות להיאבק על החזרתן למרכז הבמה. זהו תפקידו של המחנה הדמוקרטי בישראל, ובניגוד לתחושת הייאוש המזדחלת -מדובר עדיין במחנה גדול ומשמעותי.

משטרת ישראל, שירות הביטחון הכללי וצה״ל אמורים להגן על מדינת ישראל, משטרה הדמוקרטי וזכויות היסוד של אזרחיה. מאחר שמדובר ברשויות עתירות כוח ועוצמה שטומנות בחובן פוטנציאל לשלילת זכויות יסוד של חפים מפשע – הן כפופות לעקרונות יסוד דמוקרטיים כמו חופש הביטוי, חופש ההפגנה, חופש ההתאגדות, חופש המצפון והדת, הזכות לבחור ולהיבחר ועוד, לשלטון החוק ולפסקי דין של הרשות השופטת.

אולם קרוב ליובל מופקדים שב"כ וצה"ל ובמידה רבה גם משטרת ישראל בעיקר על שלילת זכויות אדם ואזרח של מיליוני פלסטינים, שליטה כמעט מוחלטת במגוון חירויות בסיסיות שלהם, דיכויים והפחדתם. כלומר, גופים שאמורים להגן על המשטר הדמוקרטי וזכויות האדם והאזרח פועלים בשיטתיות שגרתית למען הנצחתה של דיקטטורה צבאית ולמען ביצורה של מדיניות אפרטהייד: מיליוני נתינים פלסטינים כפופים לדיקטטורה הצבאית ולמשפט הצבאי, בעוד 400 אלף שכניהם היהודים בהתנחלויות הנם אזרחי מדינת ישראל שנהנים ממגוון זכויות האדם והאזרח שמספקת דמוקרטיה זו (זכויות שהולכות ומתכרסמות, הולכות ונעלמות).

מלבד הפשע המוסרי שטמון בהנצחת ובייצור דיקטטורה צבאית בחיי מיליוני נתינים פלסטינים בגדה, מחוללת ממשלת ישראל במו ידיה סיכול הדרגתי וממוקד של המשטר הדמוקרטי בישראל. בשנים האחרונות לא מדובר עוד בסיכול הדרגתי אלא בסיכול מהיר ומקיף, ובחודשים האחרונים מדובר בקריסה של ממש. ממשל נתניהו עלול להירשם בהיסטוריה כמי שהחריב עד תום את שרידי הדמוקרטיה הישראלית:

שליחת מרגלים לארגוני זכויות אדם, הסתה שיטתית כנגד מיעוט לאומי (שנוהר בהמוניו, כזכור, באוטובוסים), תיוג מי שמתנגד למדיניות הממשל ולעוולותיו כבוגד או שתול, יוזמות חקיקה שמטרתן הפחדה כמו סימון נציגי ארגוני זכויות האדם בכנסת, העלמת עין מהסתה עממית עצומה כמו בריונים שמכים ערבים, קמפיין דוחה להחרמת בתי עסק ערבים מטעם ועד מתיישבי שומרון, אלימות מילולית שגרתית כלפי מי שמביע עמדות ליברליות או שמאליות ברשת ועוד, קידום גורמים פאשיסטיים בעלי אידיאולוגיה גזענית מובהקת לתפקידי מפתח (דרישת שלום חמה משרת המשפטים), מאבק שיטתי בתקשורת שמאל דמונית ובעיקר דמיונית, ניסיון לכרסם בסמכויות בית המשפט העליון (שגם כך נתן יד, לדאבון הלב, לפגיעה אלימה במיוחד בזכויות אדם של פלסטינים רבים שלא עשו דבר. וד"ש חם בהקשר הזה מהילדים שבתיהם נהרסו בידי הצבא בעקבות פעולות טרור שביצע כנראה קרוב משפחתם, וגם מילדיהם של עצורים מנהליים רבים שבית המשפט העליון אישר את מעצרם), דחיקה שיטתית של תכני לימוד הומניסטיים ודמוקרטיים מבתי הספר, הרחבת היקף הלימודים האתנוצנטריים והלאומניים, רתימת הדת תוך ביזויה לטובת מסרים לאומניים שטוחים ופומפוזיים, מעצרי שווא של מי שמעז להתנגד לפגיעה שיטתית בזכויות אדם ועוד.

מימין: קמפיין השתולים והקריאה להחרמת עסקים ערביים בעכו
מימין: קמפיין השתולים והקריאה להחרמת עסקים ערביים בעכו. פרקטיקות מוכרות

כל אלו הנן פרקטיקות מוכרות וותיקות משנים קודמות וממדינות אחרות שהידרדרו ממשטר דמוקרטי לדיקטטורה צבאית, לדיקטטורה פאשיסטית או לדיקטטורה קומוניסטית. נזכיר רק שבסופו של דבר הן שבו לכונן משטר דמוקרטי. בסופו של יום הדמוקרטיה ניצחה. לא תמיד. לא מיד. לא בקלות. לעתים לאחר שנות תופת של ממש. אבל במרבית המקומות היא זקפה את ראשה והכניעה את חורשי רעתה.

חלקים גדולים במשטרת ישראל, שב"כ וצה"ל כלל אינם מבינים שתפקידם הנו הגנה על המשטר הדמוקרטי וזכויות האדם והאזרח של הישראלים. נהפוך הוא: הם משוכנעים שכל ייעודם הנו להגן בכוח על מבנה אלים שכל מהותו היא אפליה ממוסדת ושלילת זכויות אדם. לא מפליא אפוא שחוקרי המשטרה נמנעו מלציית ביום חמישי האחרון להוראת שתי ערכאות שיפוטיות בירושלים, ובמקום לשחרר את תחקירן ארגון "בצלם", נסר נוואג'עה, כפי שהצטוו בידי בית משפט השלום בירושלים ובידי בית המשפט המחוזי בעיר – הם העבירו אותו למעצר צבאי בכלא עופר בגדה.

חלקים גדולים במשטרת ישראל, שב"כ וצה"ל כלל אינם מבינים שתפקידם הנו הגנה על המשטר הדמוקרטי וזכויות האדם והאזרח של הישראלים. לא מפליא אפוא שחוקרי המשטרה נמנעו מלציית ביום חמישי האחרון להוראת שתי ערכאות שיפוטיות בירושלים, ובמקום לשחרר את תחקירן ארגון "בצלם", נסר נוואג'עה, הם העבירו אותו למעצר צבאי בכלא עופר

אכן, אם בית המשפט במדינה הדמוקרטית מבין עדיין שהרשות אינה יכולה לשלול חירותו של אדם בלא סמכות חוקית לכך – אפשר שבית המשפט הצבאי בדיקטטורה הצבאית לא יבין זאת ויואיל לשלול חירות זאת, כדרכו. כך קיווה מישהו לא מאד נבון במשטרת ישראל. משום כך הועבר תחקירן "בצלם" אחר כבוד לבית המעצר הצבאי בגדה חרף הוראתו המפורשת של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים – משה יועד הכהן, שכיהן בעבר בתפקיד הסנגור הציבורי המחוזי בירושלים והוא יודע דבר או שניים על זכויות אדם ואזרח – להורות על שחרורו המיידי.

לא מדובר רק בביזיון בית המשפט. לא מדובר רק בהתעלמות הרשות המבצעת מחובתה לכוף את ראשה לפני עצמאות מערכת המשפט. לא מדובר רק בשלילה חסרת צידוק וסמכות של חירותו של מי שבית המשפט ציווה על שחרורו. מדובר בפשיטת רגל מוסרית מוחלטת של מי שכלל אינם טורחים להסתיר עוד את הזלזול שלהם בעקרונות יסוד של הדמוקרטיה ואת רצונם לפעול בכלים הצבאיים והבלתי דמוקרטיים.

עצורי תעאיוש.
עצורי תעאיוש. לא מדובר רק בביזיון בית המשפט

לעולם איננו יודעים מתי תתחולל קריסתה של הדיקטטורה. אבל היא תגיע. קריסת ברית המועצות, התפרקות הגוש הקומוניסטי באירופה, ניתוץ אבני חומת ברלין, המעבר מדיקטטורה לדמוקרטיה בספרד, פורטוגל ויוון, התמוטטות הדיקטטורות הצבאיות באמריקה הלטינית וסיום משטר האפרטהייד בדרום אפריקה – כולם הגיעו בהפתעה. לעתים בהפתעה גמורה. אבל הם הגיעו. כולם.

לאחר שתתחולל קריסת הדיקטטורה הצבאית הישראלית בגדה המערבית, ייאלצו מיליוני ישראלים להביט בראי ולהבין שהם היו שותפים באופן אקטיבי או בשתיקה במעשה עוול היסטורי וממושך שטמן בחובו פשעים רבים וחמורים. רבים מהם יסרבו, מן הסתם, להביט במראה המפחידה וימשיכו למלמל את מנטרת ההרגעה: "הצבא המוסרי בעולם"

לאחר שתתחולל קריסת הדיקטטורה הצבאית הישראלית בגדה המערבית, ייאלצו מיליוני ישראלים להביט בראי ולהבין שהם היו שותפים באופן אקטיבי או בשתיקה במעשה עוול היסטורי וממושך שטמן בחובו פשעים רבים וחמורים. רבים מהם יסרבו, מן הסתם, להביט במראה המפחידה וימשיכו למלמל את מנטרת ההרגעה: "הצבא המוסרי בעולם".

זה יהיה, כמובן, השלב שבו יתגלה שכולם היו על סיפון האלטלנה. כולם התנגדו לממשל הצבאי הישראלי בגדה המערבית. לדיקטטורה האיומה שהושלטה שם. לסממני האפרטהייד האיומים. למותם של ילדים ונערים ומבוגרים חפים מפשע. להפקעת קרקעות שיטתית ומקיפה. למעשי התעללות שגרתיים של חיילים בנתיניהם במחסומים ובפריצות לבתים ובהשפלות ובמכות ובאיומים ובהפחדות ובמעצרים מנהליים ובעינויים.

כולם, כך יתברר, תמכו באנשים האמיצים מ"שוברים שתיקה" ובחברים המצפוניים מ"בצלם". כולם, כך יתבהר, הוקיעו בזמן אמת את חרפת השלילה השיטתית של זכויות היסוד של מיליוני אנשים. את חרפת ההפחדה הקבועה של רבים (כי זו דרכו של שירות הביטחון הכללי מול הפלסטיני הממוצע, לדאבון הלב: תעזור לנו ורק אז תקבל אישור שהייה בישראל או אישור מעבר בישראל. או אישור אשפוז בבית חולים. או מעבר לבדיקה רפואית בישראל או אישור מעבר מעזה לגדה). את חרפת העינויים האיומה.

סיומו של הכיבוש לא יסמן רק את תחילת הדרך למבט פנימי נוקב של הישראלים. הוא גם יניח תשתית לאפשרות לכונן דמוקרטיה אזרחית סבירה ובטוחה יותר במדינת ישראל. הוא יאפשר לשקם את מעמדה הבינלאומי המביך (בברזיל. באמריקה הלטינית בכלל. באירופה. בקרב הממשל בארצות הברית. ובקרב מדינות ערב המתונות). הוא יאפשר אולי להתמקד בשינויו של המבנה הכלכלי המעוות שעוצב בכוונת מכוון בשני העשורים האחרונים. הוא יאפשר להזרים תקציבים ראויים לחינוך ולרווחה ולבריאות ולשיכון. הוא יאפשר אולי סיכוי לעתיד ראוי לשמו לילדים ולנכדים שלנו.

והוא גם ימקם את רונן שובל ובצלאל סמוטריץ' במקום הבלתי-סמלי שאליו קושרו השבוע: פח האשפה. אני לא מדבר על פח האשפה במשרדו של עורך דין שמתמחה בזכויות אדם. אני מדבר על פח האשפה של ההיסטוריה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסף מהעיריה

  במסגרת העובדות שנשכחו, אחוז מאוד גבוה ממיליוני פלסטינים תומך, מעודד ואף שולח באופן פעיל על בסיס יומי כמעט מפגעים מכל מיני סוגים: פעם זה מתאבדים באוטובוסים קניונים ומסעדות, פעם אלו צלפים והיום באופן שגרתי סכינאים במגוון גילאים. שרות הביטחון עושה כמיטב יכולתו לשמור על כולנו מפני הנ"ל. זה שיש מה שנקרא "מתנחלים" זה כי לנו יש זכות לגור בארץ הזאת לא פחות (ויש הרבה שיומרו אף יותר) והערבים חייבים לעכל ולבלוע עובדה זו. ברגע שיבינו שזאת המציאות השלטון האימים הסתיים. אם לא נגיע לתובנה זו הם ימשיכו לרדוף אחרינו בכל תחומי ארץ ישראל משני צדדי הקו הירוק (צהוב סגול או מה שתרצה)

  1. אלון לקח

   ההתנחבלויות כולן, עד האחרונה שבהן, הן פשע מלחמה על פי הדין הבינלאומי, ולפיכך כל המתנחבלים הם פושעי מלחמה (כן, נועם סולברג, גם אתה). אשר לפעילות הטרור הפלסטינית, גם הצדיקים היהודים התמחו בה (שניים שעמדו בראש אירגוני טרור היו לימים לראשי ממשלה בישראל; אחד מהם היה טרוריסט בדיבורים והאחר רוצח מקצועי), וממשיכים בטרור (state terrorism) גם היום. כפי שכתב כאן דניאל חקלאי, יבוא יום וזה ייגמר. אם ברית המועצות הטוטאליטרית התחסלה, דרום אפריקה של האפרטהייד עברה מן העולם, ודיקטטרות נוספות גוועו – כך יקרה גם ביוּדוֹ-פשיסטן. במהרה בימינו אמן!

 2. ליכודניק

  אני תמה אם אנו חיים באותה מדינה. אני משווה את המצב כיום לימים הישנים והטובים של רבין וברק בשנות ה-90' ורואה שיפור ניכר בזכויות האדם והאזרח. מי שזוכר איך רבין תקף את בגצ יבין בודאי באיזו תקיפות היה מתנגד לארגון כמו "שוברים שתיקה". אפשר לתקןף את הממשלה, אבל לומר שהמדינה מתדרדרת? ממש לא.

 3. נפתלי אורנר

  תוצאה טבעית של הכיבוש הגורם לרקב המתפשט בחברה הישראלית. ועדיין לא הגענו לסופו. אני צופה החמרה עד כדי דיכוי ממשי ופגיעה בחופש הביטוי שיביא לסתימת פיות של מבקרי המשטר. במלים אחרות: מאמרים מעין אלו לא יוכלו להתפרסם

 4. אלון לקח

  מאמר מעולה, שייפול למרבה הצער על אוזניים יודו-פשיסטיות ערלות. הישות המכוּנה "מדינת ישראל" מתה מזמן (אם בכלל חייתה אי פעם) ובמקומה קמה פשיסטן בראשות קרירטורה-של-דיקטטור שמצידו מתקיים בחסדי "הקרירטורה האנטישמית" (כהגדרתו של יוסי גורביץ מ"החברים של ג'ורג'") אלדון שמדלסון, טייקון הז'יטונים, ואלנה-שרה צ'אושסקו הכעורה והמטורללת שלו. והעַם? די להיזכר במאות האלפים שהצביעו בשביל השרלטן הנבער יהיר לפיד כדי להבין כי מהעַם המטומטם הזה לא תבוא הישועה: הוא קיבל את ההנהגה שהוא ראוי לה והיא ראויה לו.

 5. חזי

  טוב, שפיטת אדם בבית דין אזרחי או צבאי לא יכולה להיות נתונה להחלטה של שופט. יש כללים מאוד ברורים בסדר הדין, לפיהם עבירות בטחוניות כאלה ואחרות נידונות בערכאות אחרות.

 6. פריץ היקה הצפונבוני

  חלק לא קטן מהשופטים האזרחיים קבלו את הכשרתם כשופטים צבאיים בשטחים הכבושים זה אולי לפחות חלק מההסבר על השת׳׳פ של המערכת השיפוטית הן בקיום המשטר הצבאי לפלסטינים בבשטחים הכבושים והן בתוך ישראל בתמיכה במלחמת מדינת ישראל נגד אזרחיה , בדואי הנגב. .הדוגמא האחרונה הידועה לי: הכשרת גירושם של תושבי אום אל חיראן ועתיר למרות שהשופטים ציינו שהתושבים הועברו לשם ע׳׳י הממשל שהשתלט על קרקעותיהם .במקום,,יורים ובוכים׳׳ ,,מגרשים ובוכים׳׳.

 7. יוסי

  אהבתי את הכתוב. לא בהכרח מסכים עם הכל.
  בכל מקרה הנחתי היא שמישהו מצותת לתגובות ובודק מי המגיבים. כנראה השב"כ שתפקידו למנוע חתרנות.
  חלק מהאמירות כאן מתאימות לגרמנים אחרי מלחמת העולם שטענו שלא היכרו את המציאות שהם בחרו בה.
  אין ספק שהאימפריה מתדרדרת. ראו את האלימות האזרחית בתוך ישראל, איכות החינוך ושרותי הרפואה. חוסר הסובלנות, מצב כלכלי רעוע למרבית האזרחים, אפליה שיטתית וממוסדת ותבינו – זה לא ימשך לעד.