מנטליות האדון הנינוח באקדמיה בצלאל

כוחות הביטחון עצרו החודש סטודנטית ערבייה בלב האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל שבירושלים. שוב חשף את פניו ה״דו-קיום״ המדומה במוסד, והסטודנטים הערבים הפגינו בקפיטריה המשקיפה לעיסאוויה הכבושה

"האקדמיה רואה בחופש הפרט של הסטודנטים ערך עליון, אך לא יכולה – ואף אסור לה – למנוע בשום דרך כניסה של כוחות הביטחון לשטח האקדמיה". זו היתה התגובה הרשמית של בצלאל, האקדמיה לאמנות ועיצוב, למעצרה של רוואן אבו-גוש, סטודנטית במחלקה לעיצוב אופנה, בלב האקדמיה. בתגובה הכביכול-דיפלומטית ("כביכול", מאחר והיא לא ריצתה אף ערבי), המתאימה בטבעה יותר לסופו של סיקור מאיים החושף פרשת שחיתות בערוץ 10, טמונה לה מנטליות מוזרה שכזו, שלא מצליחה לראות מעבר לעצמה.

רוואן אבו-גוש היא אשתו של העיתונאי סאמר אבו-עישה, אחד משני פעילים פוליטיים ירושלמים עליהם הוטל צו הרחקה מירושלים, לו הם מסרבים להיענות. התגובות הראשוניות למעצר בשיח הישראלי בבצלאל היו שאלות טכניות: "מדוע הוטל עליו צו הרחקה?", "איך היא קשורה?", "היה להם צו-מעצר?", "הם הציגו אותו?". אף היו מי שעדיין עסקו בשאלת המפתח הערכית, האם זה היה מעצר או עיכוב. בשיח הערבי זה לא עניין את מי שאינם עורכי דין, מאחר ורדיפות פוליטיות הן חלק מהמציאות היומיומית של ערבים בארץ כלל, ובירושלים בפרט.

בבצלאל לא איחרה להגיע תגובת הסטודנטים הערבים הנזעמת, בצורת הפגנה ב-13 בינואר שכללה קריאות בערבית להפסיק את מישטור האקדמיה ואת הרדיפות הפוליטיות בכלל, בתוך הקפיטריה בבצלאל. יש לעצור כאן ולציין כי מבעד לחלונותיה של אותה קפיטריה ממש, בלב האקדמיה הדוגלת בערכים ליבראליים ודמוקרטיים, נשקף נופו המחריד להפליא של עיסאוויה, יישוב ערבי הידוע בדיכוי ובכיבוש הברוטאליים השוררים בו. מיותר לציין כי רובם המכריע של עובדי הניקיון והקפיטריה בבצלאל הם מעיסאוויה, ובשנים האחרונות גם כמה וכמה מהסטודנטים. ובכל זאת, הסטודנט הממוצע לוגם לו מדי בוקר מהקפה המשובח אותו הכין לו אותו עובד ערבי, מבלי להרהר לרגע לגבי הנוף מבעד לחלון.

מבעד לחלונות הקפיטריה בבצלאל נשקף נופו המחריד להפליא של עיסאוויה, יישוב ערבי הידוע בדיכוי ובכיבוש הברוטאליים השוררים בו. רובם המכריע של עובדי הניקיון והקפיטריה בבצלאל הם מעיסאוויה, ובשנים האחרונות גם כמה וכמה מהסטודנטים. ובכל זאת הסטודנט הממוצע לוגם מדי בוקר קפה משובח שהכין לו אותו עובד ערבי, מבלי להרהר לרגע בנוף מבעד לחלון

המנטליות המוזרה הזו, מנטליות השולט הנינוח, הובילה לעיוורון. הסטודנט הערבי, גם אם הגיע הרגע לשיעור בחצי שעה איחור כיוון שעבר חיפוש משפיל בדרכו מעיסאוויה לאקדמיה, הוא לא אותו ערבי המתנגד לכיבוש, הוא לא אותו ערבי הנמצא תחת מצור בעזה והוא לא אותו ערבי שהפכו לו את הבית בארבע לפנות בוקר בחברון. לא. הוא ערבי אחר. הוא גם לא רוואן אבו-גוש, אגב, כי צריך לבדוק מה הוביל למעצר שלה. אולי זה מסביר מדוע ההפגנה זיעזעה את האקדמיה; בין ויכוחים על האם בכלל מותר לערבים להפגין, לבין הסברים פטרוניים כאלה ואחרים על איך עליהם לנהל את מאבקם (שאותו גם צריך להגדיר להם), ענן ה"דו-קיום" החל מתפוגג לו.

פעילים באקדמיה נפגשו עם כל גוף בבצלאל וביקשו שהאקדמיה תנקוט בעמדה לגבי המעצר והרדיפות הפוליטיות, ולבסוף אף יצאו במכתב פומבי. האקדמיה שוב יצאה בהצהרה, הפעם מעט יותר כביכול עמדתית ("כביכול", שוב, מאחר והיא לא ריצתה אף ערבי), כשה"גינוי" נטמן בין קלישאות סטנדרטיות.

ההפגנה בבצלאל (צילום: פאיז אבו-רמילה)
ההפגנה בבצלאל, 13.01.16. הסטודנט הממוצע לוגם מדי בוקר מהקפה המשובח אותו הכין עובד ערבי. צילום: פאיז אבו-רמילה
הצהרת הסטודנטים הערבים בבצלאל
הצהרת הסטודנטים הערבים בבצלאל. רדיפה פוליטית בתוך האקדמיה

זוהי לא הפעם הראשונה בה הסטודנטים הערבים בבצלאל מגלים ערנות השנה ומהווים אתגר למוסכמות, אך הפעם זה שונה. ידוע לנו שמעצרה של רוואן אבו-גוש, בניגוד לכל טענה מבריקה אותה יעלו במשטרה, נועד להפעיל לחץ על בעלה על מנת שייענה לצו ההרחקה, לדכא פעילות פוליטית מתנגדת ולהמשיך את ייהוד ירושלים, בירת הדמוקרטיה היחידה ביקום. באופן אירוני, מה שעשה המעצר הוא לעורר את התלמידים הערבים ולהבהיר כי ה"דו-קיום" המדומיין הוא מסכה לעוולות הגזענות הממוסדת, לא הצליח לעשות אף פעיל פוליטי ערבי. גם לא סאמר אבו-עישה.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אלעד

  אפשר להאשים את ה"כיבוש" במצב הכלכלי של תושבי עיסאוויה.
  ואפשר לקחת אחריות. מה יקדם אתכם יותר? אולי כדאי למשל להתייחס לשחיתות העמוקה ששוררת במוסדות הרשות הפלשתינית. לנהרות הכספים הזורמים ללא מפריע שנים רבות לכיסיהם שאינם יודעים שובע של בכירי הרשות משפחותיהם ושהידיהם.
  כסף זה לא הבעיה. ניהול הכסף לעומת זאת, ובחירה לאן להשקיע אותו זו שאלה אחרת. רק דמיינו מה יקרה אם מחר רשות ניהולית פרטית כלשהי או של ממשלה זרה ודמוקרטית תקבל בהסכמה אחריות על ניהול כספי הרשות לצורך הבראה? האם זו תשאר במצבה , או תפרח?

  1. ליכודניק

   אלעד, הפלסטינים הם בני אדם פוליטיים. יש להם רצונות משלהם.
   כל רשות חיצונית שתנסה "לפתח" אותם (בהסכמה, בטח בהסכמה) תיצור פילים לבנים כפי שהאמריקאים יצרו באפגניסטן ובעיראק. צא ולמד מה השיגו עשרות מיליארדי דולרים של סיוע אזרחי בניהול טובי המומחים האמריקאיים להשיג שם.
   או שרשות כזו תסייע בפועל לטרור, כמו אונרא בעזה שמעסיקה חמאסניקים, נותנת להם מחסה במתקניה ושחומרי בניה שלה מגיעים למנהרות (לא מתוך רצון רע- זה מחיר עשיית העסקים בשטח שנשלט בידי ארגון טרור).
   האפשרויות היחידות הן דיקטטורה ידידותית או דמוקרטיה.
   הבעיה בדמוקרטיה היא שהחמאס ייבחר.
   נשארנו עם דיקטטורה ידידותית.

  2. נתן.

   אלעד היקר.

   עיסאוויה היא שכונה של ירושליים ולכן אין שום קשר בין "שחיתות העמוקה ששוררת במוסדות הרשות הפלשתינית,בלה,בלה,בלה……" לבין מצבה, בהיותה כפופה לחלוטין לשלטון הישראלי ולחוק הישראלי.

   דברייך משקפים היטב את מנגנון התגובה האוטומטי של שלטון הימין המנותק לא רק משכל, הגיון ומוסר, אלה מהמציאות עצמה.

 2. אלעד

  ודבר נוסף. מי שחשוד בסיוע למבצע עבירה נעצר.
  זה הכלל במדינת חוק דמוקרטית . בין אם הוא שותה קפה בקפיטריה ובין אם בקניון.
  הקריאה בגנות גזענות בכלליות נכונה.
  האבחנה האם הייתה כאן גזענות מוטלת בספק בהחלט.
  ולא לי או לכותב הזכות להחליט, אלא לרשויות החוק..
  עורכי הדין השופט וכו. זו חלק ממהות הדמוקרטיה לא?

 3. נעם פוקס

  אלעד, יפה דיברת.

 4. נפתלי אורנר

  קרב היום בו ייעצר גם כותב כתבות מעין אלו. בטוחני שגם ביום נורא זה ימשיכו צבועינו, ובראשם נתניהו, להתפאר בהיותה של ישראל הדמוקראטיה היחידה במזה"ת

 5. פריץ היקה הצפונבוני

  ברור שהמשטר הישראלי המכנה עצמו ,,דמוקרטיה׳׳ ועוד ,,היחידה במזרח התיכון׳׳לא יודע מה זו דמוקרטיה. רואה בכל הפלסטינים בין בישראל ובין בשטחים הכבושים אויב בפוטנציה ונתינים שאפשר לגזול את קרקעותיהם לשימוש יהודים בלבד. לא מסרו לנו מה החשדות נגד גב׳ אבו-גוש.קרוב לודאי שזה חלק ממדיניות הטלת פחד שידעו מאיפה משתין הדג.

 6. מרחבא

  סטודנטים ערבים ב"בצלאל" = "דו-קיום מדומיין"?

 7. אור

  כדאי לדעת, עיסאוויה נכללה בשטח של ירושלים המערבית מ 1948, יחד עם הר הצופים. כדאי מאוד להקפיד על דיוק כמשדווחים, פעולה לא כל כך נפוצה במחוזותנו.