משחק המסיכות של הימין והשמאל הישראלים

נדמה לנו שיש הבדל בין הימין והשמאל, בין ההתנחלויות והתנועה הקיבוצית, בין קק״ל ומרצ – אלא שלמעשה בכל אלו יש רוב יהודי-אשכנזי שמרוויח מכללי המשחק הפוליטיים

במשטר דמוקרטי עם מערכות צדק ומשפט מתפקדות, היחס לעתיר אום אלחיראן היה הפוך לגמרי. במקום לאשר את תכנית המדינה לפנות את התושבים ולבנות על חורבות כפרם יישוב יהודי, בית המשפט היה דורש מהמדינה לספק הסברים: משעה שאין עוררין על העובדה שהממשל הצבאי, בשנת 1956, הוא זה שהורה לשבט אבו אלקיעאן לעבור לאזור, מדוע לא הקצתה להם המדינה קרקע בהתאם להיקף השטח שהם החזיקו ב-1948? מדוע לא הכירו בכפרם וכיצד זה שעד היום הם לא חוברו למים וחשמל? ומדוע מתוכנן היישוב היהודי דווקא על שטחם? אם לבית המשפט העליון היה איזשהו קשר קלוש לצדק, אז לא השבט אמור היה להתגונן בפני תביעות וטענות, אלא המדינה היא זו שהיתה אמורה לתת הסברים על מחדליה ומדיניותה הגזענית לאורך כל כך הרבה שנים.

כדי להבין טוב יותר את הסיפור, כדאי לשים לב כיצד ההיסטוריה של העקירה והנישול של שבט אבו אלקיעאן משקפת את "תנועת ההתיישבות" הציונית מ-1948 ועד ימינו. אז, ב-1948, היה זה קיבוץ שובל אשר השתלט על אדמות השבט באזור ואדי זובאלה. כיום זה גרעין חירן התורני אשר באים לגור על חורבות כפרם. כמה מחברי הקיבוץ מזהים את עצמם כסוציאליסטים מצביעי שמאל, להבדיל מה"ימין המשוגע"? והאם הקרקעות של השבט שנלקחו על ידי קיבוץ שובל כבר הומרו על ידי התנועה הקיבוצית לצרכים נדל"ניים? שווה בדיקה.

כמובן שאין מדובר בצירוף מקרים. בכל הנוגע לאינטרסיים כלכליים, התנועה הקיבוצית, ומה שנהוג לכנות שמאל, משתפים פעולה באופן מלא עם המוסדות אשר אחראיים בשטח לנישול העם הפלסטיני. כך, למשל, קק"ל, גוף שחולש על כ-13% מקרקעות המדינה ומוכר אדמות ליהודים בלבד, העביר כספים למפלגת מרצ; התנועה הקיבוצית חתמה עם מנהל מקרקעי ישראל, אז בראשות יו"ר מועצת יש"ע לשעבר בנצי ליברמן, על הסכם קרקעות; ואיתן ברושי, מנכ"ל התנועה הקיבוצית לשעבר, הצביע עם הקואליציה הנוכחית למען הסדרת מעמדה של החטיבה להתיישבות. כך, אם מסתכלים על אינטרסים כלכליים במקום על דיבורים ותדמיות, אין בארץ שמאל וימין.

באופן דומה למדי, תחום התקשורת בארץ הוא למעשה מאבק בין שתי אליטות אשכנזיות, אשר אחת מזוהה כימין והשנייה, משום מה, כשמאל, ולעתים אפילו "רדיקלי".

שימו לב למשל להתבטאות של אבישי עברי מערוץ 20 ולזו של נועם שיזף באתר ״שיחה מקומית״ ביחס ליוצאי אתיופיה ומזרחים, בהתאמה. כך כתב עברי בעמוד הפייסבוק שלו:

"כן, שני אנשים שחומי עור שיושבים על ספסל בלילה ברמת אביב הם סיבה לניידת משטרה לעצור. כן, העובדה שהם שחומי עור מסמנת אותם כלא שייכים לשכונה וניידת בשכונה אתיופית ברחובות לא היתה עוצרת לידם בהכרח. כן, אם הם עונים 'מרחובות' לשאלה מאיפה הם ו'סתם מסתובבים' לשאלה מה הם עושים פה, זאת סיבה לחשד מוגבר מצד שומרי החוק".

עברי מסיים בקביעה המדהימה שלכולנו יש את אפשרות הבחירה להיות עשירים, ולא עניים.

מספר ימים לפניו שיזף אפיין את הזהות המזרחית, בה״א הידיעה, על בסיס אבחנות קלושות ביחס לפעילות הפוליטית של עזרא נאווי וטלי פחימה:

"סוג ההזדהות של נאווי ופחימה עם הפלסטינים הוא טוטאלי ורגשי יותר, והם מקבלים את ההיגיון הלאומי הפלסטיני, ובתוכו גם את היחס למשת"פים (במקרה של נאווי) באופן שהשמאל לא יעשה או יצדיק, מסיבות ברורות. כאמור, קשה להימנע מהמחשבה שיש קשר בין הזהות המזרחית של שניהם לבין האופי של הפוליטיקה שלהם, שמציג אלטרנטיבה גם לשמאל וגם לימין".

במבט ראשון, האמירות שונות. בין היתר כי לדעתנו הדוברים שונים. שיזף מזוהה עם השמאל ומתנגד נחרץ לכיבוש, בעוד עברי בדיוק להיפך. אולם מדובר באותו הבדל רטורי שבין קיבוץ שובל לגרעין חירן. גם שיזף וגם עברי מעבירים את המסר ששחומי עור או מזרחים מועדים יותר לפעול באלימות. במקביל, מבחינת שני הכותבים, הזהות האשכנזית-לבנה (שלהם ובכלל) היא דבר נייטרלי, שכלל אינו קשור לאלימות שהם כותבים עליה.

בנוסף, כדאי להסתכל על הייצוג של גברים אשכנזים במערכת הפוליטית-מפלגתית, בדגש על גברים שהם "בנים של". מבנימין נתניהו בליכוד, דרך יאיר לפיד ב"מרכז", בוז'י הרצוג יו"ר המחנה הציוני, ועד יוסי שריד ז"ל ודב חנין יבדל"א – כולם כמו קיבלו בירושה את הקריירה הפוליטית שלהם.

לסיכום: ההסתכלות על המערכת הפוליטית בארץ במושגים של שמאל וימין היא מיושנת וחסרת תוחלת. השאלה הקריטית היא באיזה אופנים וזירות יחסי הכוח בין אשכנזים לקבוצות אחרות באים לידי ביטוי ומשעתקים את עצמם. בבית המשפט העליון, בתנועה הקיבוצית, בתנועת ההתנחלויות ובגופי התקשורת השונים, ישנו רוב יהודי-אשכנזי. מקום המדינה ועד ימינו, הקבוצה האשכנזית (ימין, מרכז או "שמאל") היא המרוויחה מכללי המשחק הפוליטיים. לכן, האתגר המשמעותי של מי שדורש שינוי פוליטי הוא מאבק בהגמוניה האשכנזית על צורותיה השונות. כל השאר משחק מסיכות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חיים

  עם כל הכבוד לזחאלקה והציטוט הפופולרי שלו על האשכנזים, כותב הטור הזה חייב להכיר בעובדה, שבעוד שהנכבה התבצעה לצלילי ״הבאנו שלום עליכם״, הטבח באזרחי עזה במהלך ״צוק איתן״ התבצע *גם* לצלילי ״מי שמאמין לא מפחד״. לא בכל מקום יש משחק מסכות של ההגמוניה. הרוע הזה, שהיה אולי נחלת ההגמוניה האשכנזית ב-48, הוא כבר מזמן גם נחלתם של המזרחים. טורים מהסוג הנ״ל מסירים באופן מובלע את האחראיות על הכיבוש ב-2016 מהמזרחים. זו הסחת דעת בלתי מוסרית, שממקמת את אור הזרקורים על ויכוח פנים-יהודי, שעם כל חשיבותו, הוא כבר חסר רלוונטיות לכיבוש.

  אבל זה בסדר, תמשיכו לטמון את הראש בחול, תמשיכו להתמוגג ממתמודדות מזרחיות בבית האח הגדול (כאלה שלא רוצות לשמוע על הפלסטינים), תמשיכו ללקק למירי רגב ולקבל פרסים ספרותיים. נראה כיצד ההיסטוריה תשפוט אתכם.

  1. תום מהגר

   חיים לא דייקת פעמיים. בשום מקום לא כתבתי שמזרחים לא לוקחים חלק בדיכוי ואף בפשעים שנעשים נגד העם הפלסטיני. זה בראש שלך. כתבתי שמהמרוויחים העיקריים מהנישול של פלסטינים הם אשכנזים, לרבות התנועה הקיבוצית ומרצ.
   שנית, לא התייחסתי רק לויכוח הפנים יהודי, כפי שאתה טוען, אלא גם לתכנית לעקור את תושבי עתיר אום אלחיראן. אבל בהחלט העליונות הלבנה-אשכנזית באה גם על חשבון פלסטינים וגם על חשבון קבוצות אחרות שאינן לבנות, והבאתי דוגמאות.
   לא טומן את הראש בכלל. משטר הפריבילגיות הישראלי, שפועל קודם כל לטובת הקבוצה האשכנזית בארץ, הוא מושג ידוע בסוציולוגיה הישראלית ויש לו פנים רבות שעל חלקן ניסיתי לעמוד כאן.

   1. חיים

    תום, ראשית, תודה על התגובה. כמה הערות (זה הולך להיות קצת ארוך, סליחה):

    1. אני מסכים שאשכנזים מהווים את הקבוצה שגוזרת את הקופון הגדול ביותר על נישול הפלסטינים. אבל האם ניתן לעשות רדוקציה נדל"נית לרווחים של החברה הישראלית מהנישול של הפלסטינים?
    אני טוען שהתשובה שלילית: קיימת חלוקת עבודה מאוד ברורה בדיכוי של הפלסטינים. האשכנזים מפציצים מהאוויר או יושבים מאחורי המסכים ב-8200 וסוחטים הומואים פלסטינים, מין אלימות "נקייה" והייטקית שכזו. המזרחים מתעללים בפלסטינים במחסומים, מסתובבים עם גופשטיין ברחובות ירושלים ועושים את העבודה השחורה והמלוכלכת של הכיבוש. חשוב להבין שגם במקרה האשכנזי וגם במקרה המזרחי, לא מדובר באקט וולונטרי. מדובר בחוזה חברתי, וכל צד מקבל תמורה עבור ההתגייסות שלו. בעוד שהאשכנזים מקבלים קריירה ומעמד אחרי השרות ב-8200, המזרחים מקבלים באופן הדרגתי את השליטה בתודעה הישראלית. זו הסיבה שהזכרתי אי אלו משוררים ופליטי ריאליטי מזרחים, שחתכו מבל"ד למירי רגב ברגע שהם הבינו היכן נמצא הכח. נכון, לא מדובר כאן בקרקעות, אבל מדובר כאן בהגמוניה בהתהוות (לא אעלב אם תחשוב שזה מופרך, אבל תן לזה עוד עשור או שניים), ושיתוף הפעולה עם הכיבוש מבטיח למזרחים רבים מקום משודרג בסדר החברתי החדש שמתהווה לנגד עינינו (כפי שנישול הפלסטינים ב-48 הבטיח מקום משודרג בחברה, או לפחות בית ערבי בקטמון).
    לסיכום, למזרחים אמנם אין רווחים מוחשיים מהנישול של הפלסטינים *נכון לעכשיו*, אבל מדובר בהשקעה עתידית, שתשתלם להם כאשר תהליך ההחלפה של האליטות הישנות יושלם.

    2. בנוגע לויכוח הפנים-יהודי, אני אמנם מסכים באופן כללי עם הגישה שממקמת את המאבק המזרחי בתוך קונטקסט פוסט-קולוניאלי רחב יותר, אבל כפי שאפשר אולי להסיק מהטענות שכבר כתבתי, התמונה מורכבת יותר. אני חושב שהתמורות הפוליטיות בשנים האחרונות מוכיחות (באופן די מפתיע, אני מוכרח להודות) שישראל מוכנה לפרמט מחדש את הדנ"א הלבן/קולוניאליסטי שלה ולשנות את מבני הכח בחברה, על מנת להבטיח את עליונות הקולקטיב שהיא מכירה בו כ"יהודי". מירי רגב היא לא מזרחית ש"הסתננה" אל עמדות הכח, מירי רגב היא בשר מבשרה של ההגמוניה המתהווה (אני משתמש כאן ב"מירי רגב" כארכיטיפ, אתה יכול להחליף אותה בהרבה שמות אחרים של מזרחים "חדשים"). אם אני צודק, ואנחנו נמצאים בעיצומו של שינוי רדיקלי במבני הכח בחברה, אז עניין העליונות הלבנה מאבד חלק ניכר מהרלוונטיות שלו, ואנחנו נשארים עם דיון פנים-יהודי.

    3. אם אתה מכניס את נועם שיזף (שבהחלט פישל בציטוט הנ"ל) לאותה משבצת עם אבישי עברי, זו הטמנה של הראש עמוק בתוך החול. אין צורך לספר לי על כל מה שדפוק בשמאל הרדיקלי האשכנזי, אבל למרות זאת, אני מצפה גם ליושרה מינימלית. השמאל הרדיקלי האשכנזי הוא אולי הקבוצה האשכנזית הסולידרית ביותר עם המאבק המזרחי, עוד מימי מצפן והפתנרים. בנוסף, לא ניתן להתעלם מחשבון הנפש שנעשה בשמאל הרדיקלי (בעיקר בקרב בני הדור הצעיר, כולל נועם שיזף, כפי שזכור לי שהעיד על עצמו) בנוגע לעמדה שלהם ביחסי הכח בין אשכנזים ומזרחים. להכניס אותם לאותה משבצת עם אבישי עברי האשכנזיסט הגזען זה לא פחות מעוול. לצערי, נראה שמדובר במגמה בקרב לא מעט מזרחים "חדשים", של טשטוש ההבדלים האיכותיים בין השמאל (הרדיקלי) והימין, באופן שמתעלם מהעובדות והמציאות. המגמה הזאת מגיעה יד ביד עם המנטרה של "אני לא רוצה לשמוע על הפלסטינים" של אותה משתתפת ריאליטי ידועה, ועם השקעה של הרבה זמן ואנרגיה בתמיכה במירי רגב (ובהסגברה מדוע מירי רגב היא יותר רדיקלית מהשמאל הרדיקלי, מין קטע הפוך-על-הפוך פוסט-קולוניאלי שכזה), לצד אפס השקעה בתמיכה באנשים כמו עזרא נאווי.

    1. יאיר

     למזרחים דווקא יש רווחים ממשיים ומהותיים מהנישול והכיבוש. נדמה לי שהמחבר העיד על עצמו בעבר שגדל בגילה: דוגמה מוחשית לביזת השטחים הכבושים שממנה נהנו גם מזרחים. הניעות החברתית המזרחית בירושלים הייתה לרוב מהלך של מעבר ל"שכונות" במזרח ירושלים (ואפשר לחשוב על צ'רלי ביטון כדוגמה מייצגת). וגם עיירות הפיתוח כולן הוקמו על אדמה פלסטינית, והציבו את הנשלחים אליהן כמתיישבים בעל כורחם על אדמה גזולה.
     אין שום ספק, אשכנזים קטפו את מרב פירות הנישול ב-48 וגם ב-67. אבל למזרחים יש אינטרס חומרי מובהק בהמשך משטר הפריבלגיות הישראלי והמשך הכיבוש. זה הדלק המזין את התמיכה המזרחית בימין: לא תודעה כוזבת. האלטרנטיבה למשטר הפריבלגיות – חזון של שוויון אזרחי – ואולי אפילו דה-קולוניזציה ודה-אשכנזיציה של ישראל – נדמית כאיום יותר מאשר הבטחה. היש דרך אחרת לפרש את הצלחת "הערבים נוהרים לקלפיות"? והאם אפשר באמת להאשים בוחרים מזרחים שחושדים בחזון פוליטי שישלול מהם את היתרון היחסי שיש להם כיהודים באתנוקרטיה יהודית?

     1. תום מהגר

      תודה חיים,

      1. לגבי ההשקעה העתידית של המזרחים. זו נקודה חשובה ומעניינת. מהבחינה הזו אני אישית-פוליטית בשום פנים לא מקבל את המהלך הזה בהיותו בלתי-מוסרי וגם חסר תוחלת לדעתי. ר' מה כתבתי כאן בנושא, בהמשך לויקי שירן ז"ל ועו"ד כוכבי שמש שיבדל"א.
      http://www.haokets.org/2015/03/10/%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%A3-%D7%90%D7%A0%D7%98%D7%99-%D7%A2%D7%A8%D7%91%D7%99-%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%94-%D7%9C%D7%9B%D7%99/

      2. עניין העליונות הלבנה לא שינה את פניו באופן משמעותי. כל עוד תלמידים מזרחים, אתיופים וערבים מוסללים למגמות מקצועיות (להבדיל מתלמידים אשכנזים למגמות עיוניות) וכל עוד לא תחול רפורמה מקיפה בתחום הקרקעות, אז אנחנו עם אותה מערכת שמקדמת את אותם עקרונות. גם בתחום התרבות אין עדיין שינוי משמעותי בכיוון.

      3. הנקודה השלישית שלך קשורה לשתי הנקודות הנ"ל. השמאל "הרדיקלי" מעולם לא בחר בקו של דה-קולוניאליזציה, לא ביחס לפלסטינים ולא ביחס למזרחים. ביחס לפלסטינים "הכיבוש", בה'א הידיעה, נמצא בחזית מאבקיו, למרות שהנכבה הפלסטינית היתה ועודנה אירוע מכונן בתולדות הסכסוך, אשר לכל הפחות ראוי לדון בו לעומקו בהקשרים קולוניאליים, סוציו-אקונומיים ואתניים. לגבי המאבק המזרחי- השמאל לא מדבר בכלל על פריבלגיות של אשכנזים ופשעים שבוצעו נגד הציבור המזרחי בשנות ה- 50. הסיבות לפוליטיקה הסלקטיבית הן (1) משום שאבותיו האידיאולוגיים ביצעו את הנכבה ואת הפשעים נגד הציבור המזרחי ו- (2) משום שמההיסטוריה הזו נובעות הפריבילגיות של אשכנזים. אז אם שאלת מדוע מזרחים בחרו בדרך של שילוב בממסד מתוך שאיפה לקבל את חלקם בעוגה אז התשובה העיקרית היא השמאל הסלקטיבי-אשכנזי, שגם רוצה להיות נאור וגם, במקביל, ליהנות מזכויות יתר מפליגות.

     2. תום מהגר

      יאיר לא כתבתי בשום מקום שמזרחים לא מרוויחים ממשטר הפריבילגיות. אמרתי שהמרוויחים העיקריים, או מי שבראש הפירמידה של משטר הפריבלגיות, הם אשכנזים. אכן גדלתי בגילה (מעבר לקו הירוק) כמו רבים מהמזרחים בירושלים והתפתח שם מעמד בינוני מזרחי. המצב בעיירות הפיתוח פחות טוב בגלל שאין עיר ולכן יש הרבה פחות הזדמנויות. אבל אם בוחנים את ההגירה האשכנזית מאירופה וכיצד הקבוצה הזו שדרגה את מעמדה, בהשוואה למזרחים, אז ברור שהפרוייקט כולו והמדינה עדיין מוטים באופן משמעותי לטובת אשכנזים.

 2. אמיתי סנדי

  טוב, אני אשכנזי אז ממילא פסול לעדות מבחינתך, אבל לכרוך את חנין באותה נשימה עם כל החלאות זאת גזענות הפוכה. חנין הוא בלתי נלאה בהזדהותו עם ערבים, אתיופים, מזרחים וכל קבוצה אפשרית שסובלת מגזענות ואפליה.

  1. תום מהגר

   אמיתי לא פסול ולא כלום. חנין עושה דברים חשובים ורציניים. זה לא פוסל את האפשרות שגם בשמאל, שאני מזדהה עם חלק רב מהעמדות והפעולות שלו, ישנו שעתוק של יחסי הכוח בין אשכנזים למזרחים, מה שגורם להדרה של מזרחים/ות.

   1. אמיתי סנדי

    חנין הודח מראשות עיר לכולנו ע"י מזרחים. כולנו ראינו איך זה נגמר.
    איזו הפתעה! מסתבר שגם מזרחים יכולים להיות מתקרנפים.

 3. ש.ב

  כשיש גזענות (במקרה הזה נגד אשכנזים) ברורים שלא מסוגלים להבחין בהבדלים בין אשכנזים שמחזקים: בדעות מנוגדות, ממעמדות כלכלים שונים, צורות התיישבות שונות ואפילו ותק שונה בישראל.

  1. תום מהגר

   ש.ב- יש הבדלים ביניהם אבל כולם נהנים מפריבלגיות בתחומים מסוימים.

 4. דרור

  צודק. אחרי שלא יהיו יותר אשכנזים, המזרחיים ידאגו לזכויות אדם, צדק חלוקתי, נסיגה מהשטחים, חופש הדת ושוויון מגדרי. לא?

  1. תום מהגר

   דרור אני לא נגד אשכנזים אלא נגד הפריבילגיות שלהם.

 5. יוסי ברנע

  התפיסה של הכותב המנתח את המציאות הפוליטית מהשסע העדתי ( אשכנזי – מזרחי) היא חלקית וגם מטעה. בניגוד למיתוסים על היות ישראל מדינת לאום דמוקרטית, היא למעשה סוג של אתנוקרטיה מה שסביר את נישול הבדואים מאז ומעולם. לו הייתה מדינה נורמלית הרי הקמת המדינה הייתה מייתרת וגורמת לביטול כל המוסדות האקסטריטוריאליים כמו: קק"ל, קרן היסוד ומחלקות העליה וההתיישבות של הסוכנות היהודית. השמאל מרץ כמו גם הימין שותף אנומליה זו שמתחזקת מעצם אי הפרדה בין דת למדינה, מה שלא מפריע לנציגי מר"צ להשתתף בהצבעה על קביעת הרב הראשי. ניתן עוד להוסיף שבשל מוצא המהגרים שעיצוב את התרבות הפוליטית בישראל נוצרה היררכיה למשקל הפוליטי של הזהויות השונות, אך רק יצירתה של רפובליקה ישראלית בעלת לאומיות פתוחה יכולה לשנות זאת. האם הכותב מכיר איזה כוח פוליטי או חברתי שמצדד בכך?

  1. תום מהגר

   יוסי נראה לי שאנחנו די מסכימים ואכן לצערי אין כוח משמעותי שקורא תיגר על המציאות הפוליטית שתיארת.

 6. שושן

  פשוט לא מבין למה נותנים לגזען המיזרחי הזה, במה לגלילת טענתו הבסיסית: שכל מה שיעשה אשכנזי זה מינימום פשע נגד האנושות, וכל מה שיעשה מיזרחי, בטח מגיע לו פרס ישראל… סלט הטיעונים העלובים שלו, פשוט מצביע על עוד "מיזרחיסט מיקצועי" שדרך אלימות גזענית בוטה, על בסיס מוצא, מנסה לקדם רק את עצמו – לא את "אחיו" המיזרחים.

 7. מזרחי שחום חלק

  אז מה קיבלנו, האשכנזים הם לאומנים (קק"ל), אלימים (נישול), שבטיים (בנים של), שטופי אמונות טפלות (סטריאוטיפים על מזרחים). נשמע מוכר.

 8. מיכאל לינדנבאום

  המאמר נקי מכל התייחסות מעמדית ולמהפך הניאו-ליבראלי של 1977 .תוך ארבעים שנה נוצרה אוליגרכיה של עשרים משפחות טייקונים שנולדו והשוד המאורגן הנקרא הפרטה שאינה אלא גנגסטריזם דרך הפוליטיקה. לדבר על הגמוניה אשכנזית,דומה לאנטישמיות האירופית שדיברה על ההגמוניה היהודית.חומר למחשבה.

  1. תום מהגר

   מיכאל לא מתעלם בכלל. התייחסתי לכוח העולה של הימין בתחומים כגון התיישבות, תקשורת וייצוג.
   אבל איך בדיוק המהפך מבטל את משטר הפריבילגיות הישראלי?

 9. חזי

  למה באתר הזה מצוין שמהגר עובד בעמותת עמרם ובפייסבוק מצוין שהוא עובד בעדאלה?

  1. תום מהגר

   חזי אני לא עובד בעמר"ם, הפעילות היא בהתנדבות.

   1. חזי

    מדוע לא מצוין שעובד בעדאלה?

    1. תום מהגר

     חזי, לא ציינתי שאני עובד בעדאלה משום שהמאמר מייצג את דעתי האישית ולא את עמדות הארגון

 10. נתן.

  קיבוץ שובל יושב על אדמה של ערבים ?
  ועל איזה אדמה יושבות עירות הפיתוח, למשל קירית גת (אל-פאלוג'ה ) או קרית שמונה (אל-ח'אלצה)?

  1. תום מהגר

   נתן האדמות הן בשליטת הקיבוץ, קרי, הוא מרוויח מהן. לא דיברתי על עצם הנוכחות של אנשים על קרקע פלסטינית, עניין חשוב כשלעצמו.
   שנית, כפי שאתה וודאי יודע, אלו שהגיעו לכאן מארצות ערב והאיסלאם יושבו ע"י הרשויות היכן שהרשויות קבעו. לעומת זאת, מי שהגיע לאירופה הגיע בכוונה מוצהרת לייהד את הארץ, להפריח את השממה וכו'. זה אתוס ציוני-אירופאי.

   1. נתן.

    שטויות.

    מי שגר מקיבוץ יש לו (במקרה הטוב ) חלק אחד מהבעלות לעומת זאת מי שגר בדירה בקרית גת יש לו בעלות מלאה על הדירה, שלא לדבר על זה שדונם בשטח עירוני שווה בערך פי 10,000 מדונם חקלאי בנגב כך שהמזרחיים בקירית גת הרוויחו הרבה יותר מהאשכנזים בקיבוץ שובל מ"הפשע" שנעשה לערבים.

    1. תום מהגר

     נתן התנועה הקיבוצית חתמה על הסכמים עם מנהל מקרקעי ישראל לגבי הרחבות, הסבה של קרקעות מחקלאות לנדל"ן וכו'. צירפתי לינקים למאמר.

     1. חברה של אמיתי

      תום מהגר: "אמרתי שהמרוויחים העיקריים, או מי שבראש הפירמידה של משטר הפריבלגיות, הם אשכנזים". קיבלתי. אין בעיה. תביא שמות. תביא נתונים. תביא שמות של מזרחים פריבילגיים מקבילים. לפי שנים. ותשווה לגודל קבוצות באוכלוסיה היהודית הכללית. כבר אין כוח לקלישאות ולסיסמאות. תגדיר משטר פריבילגיות של אשכנזים בלי להשתמש במילים קיבוץ וקרקעות.

 11. תום מהגר

  חברה של אמיתי, מבחינתי המושג פריבליגיות של אשכנזים הוא עובדה כמו הכיבוש. לא צריך כבר להוכיח כי זה ברור, ובאתר הזה אני אישית ואחרים/ות הבאנו אינספור נתונים ועובדות. אבל ביקשת שאביא נתונים מבלי לדבר על קרקעות וקיבוצים אז הנה, שווה לקרוא:
  http://www.ha-keshet.org.il/articles/education/stopvocational.htm

  1. חברה של אמיתי

   אלה דברים ישנים. לכן הדגשתי שיש לעגן בתקופה. עכשיו המטוטלת נעה לצד השני. אין לך שום דבר על ההווה.

   1. תום מהגר

    חברה של אמיתי, גם זה ישן?

    "גם ב–2014, לימודים במגמות מקצועיות או טכנולוגיות הם עדיין מסלולים שמיועדים לתלמידים מזרחים וערבים, ובקרב תלמידים מיישובים או משכונות שתושביהם הם מעוטי הכנסה" – כך קובעים במרכז אדוה בהתבסס על נתונים על פרישת בתי ספר של אורט ועמל, שבהם ניתן דגש על לימודי מגמות טכנולוגיות ומקצועיות.

    לפי הדו"ח, 71% מבתי הספר המקצועיים של אורט ועמל ממוקמים ביישובים בעלי דירוג חברתי־כלכלי נמוך (אשכולות 1–5), בעיירות פיתוח וביישובים ערבים.

    http://www.themarker.com/career/1.2535517