• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

על הכורסה בסלון יושבת גזענות לייט

לא בכהניזם התחילה הגזענות, אלא שנים רבות קודם לכן. במחשבותיהם ובמעשיהם של כל אלה שסברו כי מותר להם לעקור אנשים מבתיהם

בזמן שהגזענות משתוללת וההסתה נגד הפלסטינים אזרחי המדינה הפכה לעניין שבשגרה, כדאי לזכור כמה עובדות שנבלעות בסבך המלל של הגזענים יותר ושל הגזענים פחות. ראוי, למשל, להתעכב ולו מעט על ההקשר ההיסטורי והפוליטי של ההוויה הישראלית. אולי כך יסתייע בידנו להבין.

בצל הגזענות הבוטה, יושבת לה על הכורסה בסלון גזענות לייט, זו שמהווה אדמה פורייה לממשיכתה לה אנו עדים היום. אי שם בשנות השמונים, כשכהנא וצאן מרעיתו היו מסיתים ומשסים נגד הפלסטינים בישראל, מישהו רחץ ידיים בהנאה – הנה כהנא לוקח על עצמו את התיק ופוטר את כולם מחרפתו. אחרים, אמרו לנו כמוכיחים אותנו על טעותנו, כי "יהודים שסבלו לאורך כל ההיסטוריה מגזענות, אנטישמיות ופוגרומים, לא יוכלו להיות גזענים לעולם"!

לא בכהניזם היתה ההתחלה, אלא שנים רבות קודם. במחשבותיהם ובמעשיהם של כל אלה שסברו כי מותר להם לעקור אנשים מבתיהם, למנוע מהם חזרה, לייהד את המרחב, לנשל אנשים מנכסיהם ולהפקיע את אדמותיהם. אלה לא פחות גזענים גם אם עשו את הדברים בצל השלטון ובאמצעים חוקיים למהדרין, כאלה שנתקבלו בירושה מהמנדט הבריטי וכאלה שנוצרו כאן אחרי 1948. ואם נלך אחורה, נמצא עוד אחד או שניים סוגי גזענים. אלא שתמיד נפנה את מבטנו אל הגזען התורן, או אל הגזען שאיבד את הבושה. וכאלה ממלאים את הארץ היום ושמם הולך לפניהם.

שלושה מקורות יש לגזענות בישראל: מבנה הכוח הנוטה לטובת הרוב היהודי ומקנה לגזען את היכולת להיות כזה; רעיונות ואמונות נפסדים אודות התנשאות ועם נבחר ואור לגויים; פחדים ותעשיית פחדים שמא אובייקט השליטה, קרי הפלסטינים, יצאו משליטה. כלומר, אין הגזענות מכת שמים, והאנשים כאן לא נולדים גזענים ומורעלים בגזענות שפלה, אלא הם בדרך כלל "נוף מולדתם", קרי, יציר ההקשר בו הם גדלים. וההקשר הוא כזה, מעבדה ליצור גזענים מכל סוג, גודל וזן. יש את הזן המשובח, היוקרתי, את הזול והעממי. ויש את הזן הסולידי שלא רואים עליו, סוג של גזען בסתר, נעים הליכות, מלח הארץ.

בצל הגזען המובהק ישכון הגזען המעומעם. תמיד יימצא הגזען הסולידי שיגער בגזען הבוטה – שמא יחשוף את סודם הספק כמוס ספק נגלה לעין. זה המצב בישראל היום. הרי רוב הפוליטיקאים ואנשי התקשורת שמתיימרים לייצג נאורות ומשתדלים לבדל את עצמם מגזענים באצטלה פטריוטית, לא אומרים דברים נחרצים נגד גזענות והסתה ונגד מעשיו השפלים של ראש הממשלה בימי הבחירות. גייסות של שדרים ומגישים משננים ללא יראת כבוד או תהיה, את הנרטיב של הממשלה אודות החברה הערבית הפלסטינית בישראל ואודות והפלסטינים בכלל. רובם המכריע לא מתחשב בחובת האיזון כדי להביא את הקול שלי למשל, אלא דווקא כדי להביא את דברי השטנה של ראש הממשלה וחבריו לממשלה.

תמיד יימצא הגזען הסולידי שיגער בגזען הבוטה – שמא יחשוף את סודם הספק כמוס ספק נגלה לעין. זה המצב בישראל היום. הרי רוב הפוליטיקאים ואנשי התקשורת שמתיימרים לייצג נאורות ומשתדלים לבדל את עצמם מגזענים באצטלה פטריוטית, לא אומרים דברים נחרצים נגד גזענות והסתה

המנהיגות ה"נאורה" אינה משתדלת אף להגיד מלות נחמה או הרגעה לחברה ילידית שלמה, 20% של האוכלוסייה בישראל! אף לא מלה אחת, ולו לעיני התקשורת ולמען כותרת ביום שלמחרת, וטפיחה עצמית על השכם! לפעמים, אלה מתחרים בדוברי הממשלה הגזענית כדי להוכיח "ציונות", "פטריוטיות" וסתם לאומנות ופופוליזם להמונים, בבואם להתייחס לנושאים על סדר היום. ניכר בדיבורם הברור או המוצפן כי גם הם רואים במיעוט הערבי בישראל, אוכלוסייה חשודה ואף מפחידה. והמרחק בין פחד לגזענות כמרחק בין העין לעפעף.

אין בלבי שמחה לאיד לאור התנפלותם של גזעני היום על גזעני האתמול, ונצחון הגזענות הבוטה על זה הסולידית יותר. אני לא יכול להקל ראש במסע השיסוי נגד ארגוני זכויות האדם והחברה האזרחית ואנשי רוח מהוללים, במיוחד כשיש לי שם חברים, ידידים ואנשים שאני מוקיר את פועלם למען צדק וערכים הומניסטיים לרוחי. אבל, אינני יכול לא להביא בפניהם את דברי בנושא כאוב זה. לגזענות של היום שורשים בזו של אתמול. הגמילה לא תתאפשר לא בשתיקה ולא בהתיישרות לפי הסרגל של אלקין, דנון ולוין. כשאלה ישננו כמו תוכים את דברי ראש ממשלתם אודות הטרור הפלסטיני ואף יקדימו אותו, עליכם לקום ולהגיד הכיבוש הוא הצרה הצרורה של החברה הישראלית והפלסטינית. כשראש הממשלה נואם דברי הבל על ההסתה בשטחי הרשות, עליכם לכנס מסיבת עיתונאים בתל אביב-יפו כדי לגנות את ההסתה הפרועה של ראש הממשלה וצאן מרעיו נגד הפלסטינים ואבו מאזן נשיאם. כשצה״ל משתלט על אדמות פלסטינים ומוסר למתנחלים. כשהמחפרים הרסו את הבית בטייבה בשבוע שעבר, הייתי מצפה מהם שימנעו בגופם את ההריסה; כי זה לא נושא לערבים בלבד, זו נשמתה של פוליטיקה אחראית, אזרחות טובה, דמוקרטיה ומאבק על עקרונות. לא האזרח מטייבה עבר על החוק אלא כל מוסדות התכנון, קרי רשויות השלטון.

אבל מה אני מבקש מאנשים הנמנים עם הקבוצה הנהנית מפריבילגיות מופלגות על חשבון המיעוט הערבי הפלסטיני בישראל ושל העם הפלסטיני בכלל. ומה אני מצפה מאנשים שהם עצמם מאמינים לנתניהו ונכנסים לכוננות בכל פעם שהוא פולט את שקריו ומזהיר מנהירת הערבים לקלפיות (ולא אתפלא אם חלק מהם אף הצביעו בשבילו). נכון, אני לא איש בשורה וגם לא רוצה להשאיר פתח לתקווה, כי אין כזו באמתחתי בהקשר הנ"ל. הגזענות הבוטה שהיכתה גלים במקומותינו לא מלבינה את זו הסולידית – גם אם היא מצליחה לדחוק אותה לסלון פנימה. ומי שמתנגד לגזענות הבוטה ולקמפיינים נגד אנשי רוח ושמאל ופעילי חברה וזכויות, חייב לקום ולעשות מעשה, לפחות, הצהרת כוונות ברורה, שאין הדברים האלה מתרחשים בשמו וכי מחר יוצאים להילחם נגד הגזענות כמלחמה על הבית. שום סכנה, גדולה שתהיה, אינה משתווה לסכנת גזענות שפניה אל מלחמת אחים. לקח אחד מלקחי התקופה שלאחר רצח רבין, בפני לאומנות משיחית, גזענות אלימה, לא מתקפלים אלא יוצאים למלחמה. אלא מה?!

תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם: