אנחנו פלסטינים, אדוני, או למה בל"ד כל כך מעצבנת את ביבי

זועבי, גטאס וזחאלקה הם ההתרסה האולטימטיבית כנגד "הפרחת השממה", "ארץ ללא עם, לעם ללא ארץ" ושאר המאמצים הישראליים השקדניים להעלים את הזהות הפלסטינית של הערבים בארץ. לא פלא שביבי נטרף ופועל נגד בל״ד בכל הערוצים

"תגיד לי, למה הישראלים קוראים רק לנו ערבים? למצרים הם קוראים מצרים, לסורים סורים, ללבנונים לבנונים, לא קוראים להם ערבים. מה, רק אנחנו ערבים? אנחנו פלסטינים, אדוני"
(אליאס ח'ורי, באב אלשמס, עמ' 410)

מבחינת המאבק על השפה והזיכרון, הביטוי "ערביי ישראל" הוא הניסיון הבוטה ביותר להכחיש את הזהות הפלסטינית של האזרחים הערבים בגבולות 1948. לפי הגדרה זו לא היתה היסטוריה פלסטינית לפני קום המדינה, והקולקטיב הערבי כרוך בקשר של סמיכות ותלות לעצם קיומה של מדינת ישראל. "הפרחת השממה" ו"ארץ ללא עם, לעם ללא ארץ" הם ביטויים שנועדו לתת לגיטימיציה לפרויקט ייהוד הארץ ונישול הפלסטינים בשטח. "ערביי ישראל" נועד להבהיר להם ולנו, כפי שראש הממשלה גולדה מאיר אמרה, ש"אין עם פלסטיני".

מפלגת בל"ד (ברית לאומית דמוקרטית) היא ההתרסה האולטימטיבית אל מול המאמצים הישראליים להכחיש ולהעלים את הזהות הפלסטינית של הערבים בארץ. היא עדות לכך שהפרויקט נכשל. למרות הממשל הצבאי, מערכת חינוך בפיקוח הדוק של השב"כ, הוצאות תנועות מחוץ לחוק ודיכוי רצחני של התקוממויות עממיות ב-1976 (יום האדמה) ואוקטובר 2000, הזהות הפלסטינית של המיעוט הערבי בשטחי מדינת ישראל היתה ועודנה עובדה קיימת.

ובדיוק זה מה שמעצבן כל כך בימים אלו את ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות פגישתם של ג'מאל זחאלקה, באסל גטאס וחנין זועבי עם המשפחות הפלסטיניות – עד כדי כך שהורה ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט לבחון אילו צעדים משפטיים אפשר לנקוט נגדם ואף הגיש קובלנה לוועדת האתיקה של הכנסת. מבחינת חברי הכנסת של בל"ד, זו שליחותם כנציגיו של ציבור פלסטיני לפעול להשבת גופות שישראל מחזיקה, גם אם הם נהרגו לאחר פעולות שבל"ד, וחברי כנסת מהרשימה המשותפת בכלל, מתנגדים להן באופן עקבי. כך בפרשה זו, וכך גם בפרשת עלייתם של זועבי וגטאס לספינות שנועדו לשבור את המצור הישראלי על רצועת עזה. במהות, מה שעומד מאחורי הפעולות הנ"ל היא הזהות הפלסטינית של המפלגה.

נתניהו
ראש הממשלה נתניהו פועל נגד בל"ד, למרות שבאופן דומה למדי, שרת המשפטים איילת שקד פגשה את אמו של אחד החשודים בהצתה בכפר דומא

דומה כי ההתרסה אף מתעצמת לנוכח החזון הדמוקרטי של המפלגה. הגדרת המדינה כ"יהודית ודמוקרטית" דורשת אינספור הצדקות, רציונליזציות, פסקי דין מפולפלים ומאמרים אקדמיים מטרחנים. על מידת הצלחתה של המדינה היהודית והדמוקרטית יעידו 18 שנים של ממשל צבאי ו- 48 שנים של כיבוש בגדה המערבית ורצועת עזה.  לעומת זאת, כיצד ניתן לשלול מנקודת מבט דמוקרטית את חזון "מדינת כל אזרחיה" מבית מדרשה של בל"ד? רק אדם אשר המשטר מעניק לו זכויות יתר יתנגד לעקרון הבסיסי לפיו המדינה מחוייבת לכל האזרחים והאזרחיות שלה במידה שווה.

ישראל היום
שער ״ישראל היום״, 08.02.16. רק אדם שהמשטר מעניק לו זכויות יתר יתנגד לעקרון הבסיסי לפיו מדינה מחוייבת לכל אזרחיה במידה שווה

ואילו "השמאל הציוני" שוב הוכיח שבשעת אמת הוא חסר עמוד שדרה. בקרב פעילים מזרחים, ח"כ אילן גילאון זכור כמי שאמר על מפלגת ש"ס "איך בכלל ש"ס קשורה ליהדות? הם לא יהודים ולא נמלים ולא זבובים״ (סמי שלום שטרית, המאבק המזרחי בישראל, עמ' 241) עכשיו הוא הטיף מוסר לחברי הכנסת של בל"ד, אשר לדבריו "איבדו את הצפון". כנראה שגילאון לא מסוגל או לא רוצה להבין את העמדה אשר מצד אחד מתנגדת לפגיעה בחפים מפשע, אולם במקביל מתנגדת לתגובה נפשעת של הממסד בדמות הריסות בתים, שלילת מעמד ואחזקה של גופות במשך חודשים ארוכים.

ההתנגדות הפלסטינית למדיניות הישראלית בכלל, ומפלגת בל"ד בפרט, מצליחות להפר את הסדר. המדכא לעולם ינסה לשוות למשטר שלו ארשת נורמלית, שלווה ודמוקרטית. אולם כאשר המדוכאים פועלים נגדו בתחכום ובשיטתיות, או-אז הוא נאלץ לפעול באופן שחושף את אופיו הדכאני והבלתי-צודק. כעת ראש הממשלה נתניהו פועל נגד בל"ד, למרות שבאופן דומה למדי, שרת המשפטים אשר תחתיו, איילת שקד, פגשה לפני שבועות ספורים את אמו של אחד החשודים בהצתה בכפר דומא. כיצד יצדיק הממסד את היחס השונה לח"כים של בל"ד בהשוואה לשרת המשפטים? כפי שמצדיקים כבר 68 שנים את הסתירה המובנית בין מדינה יהודית למדינה דמוקרטית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נטי

  תקציר: הערבים תמיד צודקים, היהודים תמיד גזענים.

 2. דןש

  מדינה יהודית ודמוקרטית היא לכאורה "יצור" בלתי אפשרי – אבל בכל זאת אפשרי. להזכיר שחלוקת פלשתינה-א"י על פי החלטת האו"מ מכ"ט בנובמבר – היא להקים מדינה יהודית ולצידה מדינה ערבית/פלסטינאית. מדינה יהודית, היא מדינת ישראל הוקמה – בו בזמן שמדינה פלסטינאית לא הוקמה, בשל סירוב הערבים להכיר בחלוקת הארץ ולהקמת של מדינת ישראל.
  על מנת לשמר ולבסס את החלטת האו"מ חייבים לשמר חוק מפלה אחד והוא חוק השבות לגבי היהודים. בשאר הנושאים חייבים לשמר את הדמוקרטיה ואי ההפליה ברמתן הגבוהה ביותר והדבר למרות שלא נעשה – ניתן לעשיה ולזאת חייבים לשאוף.
  הבעיה המרכזית של בל"ד – היא חוסר האיזון בתביעותיה הצודקות לכאורה משלטונות המדינה. בכלל בל"ד הייתה רוצה שמדינת ישראל תעלם מן המפה. במקרה הנדון – נכונה תביעתם להחזרת גופות של הרוגים פלסטינאים למשפחותיהם, ללא כל תנאי, למען קבורתם ההולמת. אבל מתעלמת שהנוהג ( הפסול הזה ) "נולד" ע"י סוריה, החיזבאללה ו"תלמידיהם" הפלסטינאים ברצועת עזה. אל לה למדינת ישראל להיכנס ל"סחר מכר" בגופות.

  1. מזרחי שחום חלק

   דןש, זה דווקא לא חוסר איזון. זאת אמירה. צריך להבין את זה כסט של "עובדות חברתיות כוללות" כמו שבורדיה קרא לזה. בל"ד היא מפלגה פלסטינית. היא לא מפסיקה להיות פלסטינית כשהיא יושבת בכנסת, וגם לא כשהיא מעלה תביעות צודקות. כלומר: היא פלסטינית כאשר היא צודקת, והיא צודקת בתור פלסטינית; "מה שעומד מאחורי הפעולות [הצודקות] היא הזהות הפלסטינית של המפלגה". מה ניתן להבין מזה? שהזהות הפלסטינית היא צודקת, בזמן שהזהות היהודית-ישראלית (כל עוד זו אינה לימינלית כמו המזרחית-ערבית\יהודית) היא לא-צודקת. כלומר: הפראזות הידועות על כך שהיהודים נוטים מטבעם למעשים בלתי-צודקים הן נכונות, והפלסטינים כאן כדי לעשות סדר אחת ולתמיד. כך לפי ברית לאומית דמוקרטית ופעיל בעמותת עמר"ם לקידום תרבות וזהות מזרחית.

   1. סמולן

    ועכשיו, מה מקום השמאל במצב הזה?

    1. מזרחי שחום חלק

     מאחר והפלסטינים צודקים, תפקיד השמאל הוא לשרת את הצדק, שירות המוערך במידה בה הוא משרת את העניין הפלסטיני. יש כמה בעיות בתמסורת, למשל MONDOWEISS שהכריזו לפני שנה שהם מפרידים (מרגע זה ואילך) אנטי-ישראליות מאנטישמיות, אבל גם את הקשיים האלה אפשר למסור דרך תזת ה"הסברה", כלומר שהאחראי לזיהוי הזה מרישא הוא משרד החוץ הישראלי. זה בבלוגים. בחלקים היותר פרלמנטרים יש בעיה אחרת והיא הדיסקרפנציה בין מחלקת המוסר לועד המבצע: בעוד מחלקת המוסר מורכבת בעיקר מיהודים נודדים בפועל, הועד המבצע מורכב מיהודים נודדים בשאיפה, לומר – מחלקת המוסר תקרא לזה אפרטהייד, הועד המבצע יאמר שבינתיים לא (כלומר אולי אחר כך כן, כשנהיה בניו יורק). ראה גם: רוב דמוגרפי; היהודים אינם עם ולכן או להתפזר במיידי (צדק), או לישראל יש זכות קיום רק כמדינה דמוקרטית, כלומר כ-51% יהודית, והמונה דופק (צדק בינתיים). סימפטומים: גודש במדורי תגובות בבלוגים, פריחת גופי יעוץ בלתי ממשלתיים עם "ריאליסטי" בכותרת, פליטת מילים כמו "הסתה" כדי לאפיין גופים נאצריסטים לפני משורת הדין.

     1. סמולן

      זו תשובה שמעלה על נס לא את הצדק אלא את השמאל. שכן מה שמגדיר את צדק הפלסטינים – את התוכן הקונקרטי שלו – הוא השמאל. וזה כמובן סבבה, כמו כל פשיזם. וכמוהם הוא בוטח בנצחון.

      אבל שירות הפלסטינים, בעת הזו ובכלל, צריך לכלול גם כמה שאלות אחרות שהשמאל צריך לעסוק בהן. בעיקר, האם יתכן שישראל תנצח במאבק האיתנים הזה שאתה משרטט? אם כן, מה המשמעות לפלסטיניות שמונפה כך, לא כשכנים עוינים במיוחד אלא כאויב טוטאלי? ובקיצור, באופן כללי יותר לגבי השמאל, מה קורה אם הכל ישתבש, שוב?

     2. מזרחי שחום חלק

      בטווח הארוך יותר כמעט בטוח שהאנטיציונים ילכו להתעסק בסודנים ובגוניות בזמן שהפרלמנטרים הרלוונטיים יזוזו לכיוון היאיר לפידי. פשוט אין תרחיש אחר. זה אומר סטטוס קוו עם כמה שפחות ניסויים בבני אדם. שזה גם בסדר. תראה, בבחירות האחרונות הגיעו הנה הרבה מאוד אמריקאים עם מזוודות שרצו לעשות מפתח תקווה סוג של דטרויט. שפכו הרבה מאוד כסף, חלקו עדיין נראה לעין פה ושם. הטריק כדי לקבל משהו היה: עזבו את הכיבוש, עזבו את הקפיטליזם, תגידו רק ביבי ביבי ביבי. אפילו חד"ש נפלו בזה בתקופה הקצרה בין הכרזת הבחירות לבין הקמת המושתראכה. אפילו בלוגרים שבוודאות לא מקבלים שקל. אבל ביבי נשאר, מה שאומר שנשארה רק הרטוריקה המנמיכה הזאת אבל הלך (רוב) הכסף. עכשיו, השמאל תמיד היה טוב ברטוריקה ובתיאורטיזציה, אבל פתאום לרטוריקה הזאת מחברים שם ופרצוף, ההוא שגר בקיסריה, ההוא עם הסיגר. לחשוב מהפכה אבל לדבר וואינט. תוסיף לזה יהודים יקרים שעזבו את חד"ש\בל"ד אחרי שקיבלו ג'וב אצל הסהיוני אבל נשארו בל"דניקים בלב גם כשהם יושבים במרצ (או אפילו בעבודה, מואטי ההיא). מה שאומר שמה שהלך לאיבוד בלוגיסטיקה ובפיננסים ובירידה לברלין התווסף ברוח לחימה. רק שעזרא נאווי ואנשים שלא יודעים להתבטא באמריקאית שוטפת צריכים לשלם על זה בראשם. לא סתם העוקץ עשה מתיחת פנים.

 3. נתן.

  על הצלחתה של המדינה היהודית -דמוקרטית תעיד העובדה שמדובר במדינה היחידה במזרח בתיכון שבה ערבים יכולים להשתתף בבחירת השלטון.

  ואידך זיל גמור.

 4. אור פיטוסי

  שלום תום,
  מה בדיוק דמוקרטי בבל"ד ? בל"ד עם קווים מאוד ברורים של פאשיזם וגזענות. לצד זה שהיא מעודדת בדלנות. היא דוגלת בחזון הפאן ערבי, שהוא אנטי דמוקרטי (וסוציאליסטי) ביסודו. מעבר לכך, שנציגיה תמכו באסד.
  אולי, בעברית, היא מציגה ארשת של "דמוקרטיות". אבל היא מפלגה אנטי סובלנית בעליל (כל ניסיון לאתגר אותם נענה ב: לא לגיטימי, אסור, לא קשור ושלל תשובות מחכימות ולא ממש דמוקרטיות). מעבר לאלימות המילולית שחבריה ובמיוחד ח"כית זועבי וח"כ ד"ר זחאלקה מטילים על מי שמתנגד לתפיסתם בדמותם איומים וצעקות (ראיונות בטלוויזיה, האב גבריאל נדאף ושוטרי מג"ב הישראלים ממוצא פלסטיני וגם כלפי חברי כנסת).
  בל"ד (להבדיל מחד"ש או אחמד טיבי) דמוקרטית למראית עין ותו לא.

 5. פריץ היקה הצפונבוני

  להגנתי אומר :עשיתי את המעט שאזרח פרטי יכול לעשות. שלחתי מכתב מחאה לועדת האתיקה הבלתי אתית על ההשעיה עד סוף מושב החורף מישיבות המליאה לחכי׳׳ם מבל׳׳ד. מה,,קונסנסוס שבו ה,,אופוזציה׳׳ כביכול של התנ׳׳צ אוגפת את הימין הקיצוני מימינו. אין הרי לצפות לדבר גם בוז׳י לא באמת יודע מה זאת דמוקרטיה.

 6. 00מולני1

  הכותרת לא מעניינת – שביבי ייתעצבן עד הבחירות הבאות, שבהן ייבחר שוב, כנראה.
  בל"ד מדברים דמוקרטיה וזכויות ובעיקר צדק, צדק היסטורי, נגד דיכוי וכו'.
  ובפועל, מתייצבים לצד ההתנגדות המזויינת – קרי, צדק לפלסטינים בלבד, ושהיהודים ילכו לחפש ת'חברים שלהם, רצוי בעולם הבא.
  אגב, די דומה לביבי – שמוכר לעולם שהוא בעד מדינה פלסטינית, ובפועל עובד עם הבית היהודי להעמקת ההתנחלויות.
  נו, אז כנראה שהם ראויים אחד לשני.