• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

ולא תטמא את אדמתך

שוב נתניהו מצליח למשוך אחריו עדר תומכים – כולל מרצ – בגל ההסתה הנוכחי כנגד חברי הכנסת מטעם בל"ד. הוא משקף את מה שמרבית החברה הישראלית חושבת: זכויות הערבים בישראל מותנות ברמת הכניעות שלהם

לו היה צדק בעולם, מדוכאים לא היו צריכים לנהל מאבק הסברה שמסביר למה לא מוסרי לדכא אותם. ממש כפי שעכשיו נציגי ופעילי בל״ד לא אמורים לנמק מדוע יש חובה מוסרית ואנושית, החוצה כל תפיסה אדיאולוגית – חילונית ודתית כאחד, לשחרר את גופותיהם של בני אדם למען טקס קבורה ונחת למשפחות שחיות תחת כיבוש.

שוב בעזרת מהלך שרירותי, אלים ולא מוצדק, הצליח נתניהו למשוך אחריו עדר שלם של מפלגות חסרות עמוד שדרה פוליטי, שמצדיקות את ההסתה שלו ושל חברי מפלגתו כנגד הרשימה המשותפת בכלל וכנגד בל"ד בפרט.

בואו נודה על האמת, אם יש תופעה מרתקת ממש בפוליטיקה הישראלית, הרי היא האדם הזה: נכשל בכל מימד אפשרי, מדיור ותעסוקה, דרך השכלה ועד ביטחון. ובכל זאת, החברה הישראלית כולה, כולל השמאל שמיוצג בגאווה רבה על ידי מרצ, הולכת שולל אחרי דבריו ומאמצת בהתאם רטוריקה של הסתה. אותו עדר ממש שועט כעת בדרך להצביע לחקיקה שתתיר פסילת חברי כנסת בגלל דעותיהן הפוליטיות, אותן דעות שבזכותן נבחרו. משמעותה של חקיקה זו היא השתקת קולן של אותן אוכלוסיות אשר לא מיישרות קו עם קבוצות הרוב, ודחיקתן מחוץ למאבק הפוליטי המקובל.

בפרשה האחרונה חבר הכנסת אילן גילאון ממרצ, מבלי למצמץ, פרסם בחשבון הפייסבוק שלו פוסט הסתה קלאסי כנגד חברי הכנסת מבל"ד, פוסט שלא היה מבייש אף חבר כנסת מהבית היהודי ובו הוא מטיף מוסר לגבי הערבים צריכים להתנהג. בתודעתו המעוותת, קשה לו לראות את סבלן של משפחות שמצד אחד צריכות להתמודד עם כיבוש צבאי ותוצאותיו החברתיות, ומצד שני עם העובדה שבנם מת בגלל אותו כיבוש. גילאון שכח שבתור אדם שמציג את עצמו כאיש שמאל, חלה עליו האחריות לבדוק לעומק את ביקור המשפחות השכולות. ייתכן שקשה לו ולחברה הישראלית להפנים שהילדים הללו הם תוצר של הכיבוש. וכן – הם ילדים. מוטב היה אם הוא היה עושה את המינימום של להבין את הבעיה הפרוצדורלית בכך שישראל לא מוכנה להתדיין עם הרשות הפלסטינית לגבי גופותיהם של תושבי מזרח ירושלים, שלא כמו שהיא עושה עם נתיני הגדה המערבית. כלומר, תושבי מזרח ירושלים נופלים בין הכיסאות ופגישתם של חברי בל"ד עמם היא אקט הומניטרי מדרגה ראשונה כלפי משפחה שרוצה לקבור את בנה.

Screen Shot 2016-02-09 at 13.27.34

אך זה לא רק גילאון, אלא עם שלם שהולך שולל אחרי דמגוגיה מופרכת חסרת אנושיות. כך היה עם התבטאויותיו של נתניהו לגבי המופתי, שהרי בחברה הישראלית כיום אמירותיו של נתניהו מתקבלות כעובדה לכל עניין ודבר. בתור סטודנט לממשל וחברה לא פעם ולא פעמיים נתקלתי בסטודנטים המשתמשים בטיעון הזה להצדקת אלימות כלפי פלסטינים. על הדרך הם מדגישים שהיסטוריונים ישראלים וזרים הם טועים ואנטישמים – ורק נתניהו צודק.

באותה צורה נתניהו לקח את הסוגיה האנושית של קבורת המת, שמגובה על ידי החוק והמוסכמות הבינלאומיות, כמו גם על ידי קונצנזוס מצד כל הדתות המונותאיסטיות: איסלם, נצרות ויהדות. חבר הכנסת ג׳מאל זחאלקה עצמו ציטט מספר דברים:

״וְכִי יִהְיֶה בְאִישׁ חֵטְא מִשְׁפַּט מָוֶת וְהוּמָת וְתָלִיתָ אֹתוֹ עַל עֵץ: לֹא תָלִין נִבְלָתוֹ עַל הָעֵץ כִּי קָבוֹר תִּקְבְּרֶנּוּ בַּיּוֹם הַהוּא כִּי קִלְלַת אֱלֹהִים תָּלוּי וְלֹא תְטַמֵּא אֶת אַדְמָתְךָ אֲשֶׁר יְדֹוָד אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה״ (דברים כ״א, כב-כג)

אלא שנתניהו דורך על כל המוסכמות המוסריות – החילוניות והדתיות – ומציב סטנדרט מוסרי נמוך אף יותר מזה שכבר חל פה. בכמה נאומים הוא מוביל את כולם לדהור אחריו, כולל אויביו הפוליטיים המיישרים עמו קו ודוגלים בהשפלת פלסטינים גם אחרי מותם ובעונש קולקטיבי לבני משפחתם. הם מגבים זאת בטיעון שזה ״יוצר הרתעה״. לא אופתע אם מחר נתניהו יעמוד על דוכן הכנסת ויטען שיש להתיר לחיילי צה"ל לרצוח כפי שעולה על רוחם רק בכדי ליצור הרתעה. או שזה כבר קרה במלחמות על עזה?

להערכתי, נתניהו לקח על עצמו את התפקיד לחנך את החברה הערבית. השיח הזה על דמוקרטיה ועל זכויות מיעוטים מפריע לו לישון בלילה. אך בואו לא נשלה את עצמנו: נתניהו אומר את מה שרוב החברה הישראלית מאמינה, וזה שלערבים לא מגיע להגדיר לעצמם את זהותם, ושזכויותיהם מותנות ברמת כניעותם. ההסתה החלה לקבל ממדים מוחשיים עם הוצאת התנועה האיסלאמית הצפונית מחוץ לחוק וכעת היא ממשיכה כנגד חברי בל"ד. ההיסטוריה מלמדת שהמהלך לא ייעצר שם: מעגל הלגיטימיות יצטמצם בעיני החברה הישראלית וכאשר ועדת האתיקה תדון בלגיטימיות של חבר הכנסת אילן גילאון ושל מרצ, הם יסתכלו ימינה ואז שמאלה, יבינו שהם נשארו לבד אל מול רוב עריץ ואלים וישאלו את עצמם איך זה שהם לא פעלו בזמן.

כנראה שיעניין אותך גם: