מדריך הקלישאות הליברליות על המשטר הציוני

יש את האמריקאים הליברלים האלה, שבכל פעם שתגידו משהו ביקורתי על ישראל ינופפו לעומתכם במד האנטישמיות. מבחינתם, ישראל איננה מדינת אפרטהייד, יצאה מזמן מעזה, ובכלל – ״יש גרועות ממנה״. כך תתמודדו עם הקלישאות

מכירים את אלה ששולפים, בכל פעם שמדינת ישראל זוכה לביקורת בעקבות אחד מפשעיה השגרתיים או יוצאי הדופן כנגד הפלסטינים, את האנטישמיות-מטר שלהם, מין מכשיר מדידה מתוחכם שיודע בעיקר להסיט את הדיון לפסים אחרים? לפני כמה ימים שמעתי בסטנפורד הרצאה בנושא ישראל מפיו של היסטוריון יהודי-אמריקאי, בדיוק אחד כזה. כידוע, זה שאתה טובח בפלסטינים ומדכא אותם לא אומר שאין אנטישמיות בעולם, אבל הקשר בין שני הדברים מופרך למדי. מכל מקום, למלכודת הזו לא אפול כאן. תחת זאת אבקש לדון בכמה מהקלישאות הליברליות האומללות שהשמיע אותו דובר, וזאת בעיקר משום שהן מהדהדות גם בעברית.

״ההתייחסות לישראל חושפת סטנדרט כפול. אף מדינה בעולם לא זוכה ליחס כזה״

בהקשר הזה כדאי לשאול: מיהו זה שדורש יחס מיוחד למדינת ישראל – האם זה העולם (האנטישמי, מן הסתם), או שמא, לפחות באותה מידה, המשטר הציוני עצמו? מיהו, לדוגמא, זה אשר מסרב לחתום על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, מחזיק בארסנל כזה, מקבל פטור מביקורת ומפיקוח בינלאומים ובה בעת – לשימור הסימטריה והסטנדרט האחיד, אני מניח – דורש להשמיד יכולת גרעינית של משטרים שכנים? האם אין כאן התעקשות ישראלית על קבלת יחס מיוחד?

דוגמא נוספת: איזה משטר אחר יכול לקדם גנרלים, אנשי משטרה ואנשי שירותים חשאים לעמדות מפתח, ועדיין יתעקש שלא להחשב לרפובליקת בננות? ועוד דוגמא: היכן בעולם ישנה עוד קבוצה של מהגרים אירופאים אשר הגיעו כפליטים למושבה שמעבר לים, הקימו שם מה שהקימו ובכל זאת דורשים שלא לראות ביציר כפיהם פרויקט קולוניאלי? נדמה לי שהדרישה הזו היא דרישה ציונית מובהקת להפעלת שיפוט מיוחד במקרה הישראלי. היכן בעולם אפשר בתוך כמה חודשים או שנים ספורות למנות קבוצה ממעמד נמוך לאליטה שולטת, לעקור אוכלוסייה ממקומה, לחלק מחדש אדמות, רכוש, עמדות כוח פוליטיות, ואפילו תינוקות – ולטעון בהמשך שלא היתה זו מהפכה? ומי הוא זה שנלחם כבר כמעט שבעים שנה לשמר את תוצאות המהפכה הציונית ומבקש לשכנע את כל העולם שכל ניסיון לאתגר את אי-הצדק שביססה כלפי פלסטינים (אך גם, כידוע, כלפי יהודים ״אחרים״) הוא פשע שנאה כנגד העולם היהודי כולו? נדמה לי שבכל הדוגמאות האלה מגיעה הדרישה ליחס מיוחד דווקא מצד המשטר הציוני עצמו.

״יש מדינות יותר גרועות״

היכן בעולם ישנה עוד קבוצה של מהגרים אירופאים אשר הגיעו כפליטים למושבה שמעבר לים, הקימו שם מה שהקימו ובכל זאת דורשים שלא לראות ביציר כפיהם פרויקט קולוניאלי? היכן בעולם אפשר בתוך שנים ספורות למנות קבוצה ממעמד נמוך לאליטה שולטת, לעקור אוכלוסייה ממקומה, לחלק מחדש אדמות, רכוש, עמדות כוח פוליטיות, ואפילו תינוקות ולטעון שלא היתה זו מהפכה?

אנחנו יודעים. היו וישנם משטרים גרועים מהמשטר הציוני. אולי האינסטינקט הפרוגרסיבי זר לרוחך הליברלית, אך יש מי ששואף לשיפור המצב ולא להנצחתו. ובכל זאת, אם להתייחס לטענתך ברצינות, חשוב גם לראות שהמשטר הציוני מודל 2016 נתון כמעט כל-כולו למאמץ איתן לצמצם את הפערים בינו לבין אותם משטרים איומים (שלהם, אגב, הוא מספק לא פעם נשק, אבל זה כבר נושא אחר).

משלל התחומים בהם אפשר להוכיח את הידרדרותו ואת אכזריותו של משטר האופל הציוני אתייחס כאן דווקא לנושא הקרוב לכאורה לליבך כליברל: חופש עיתונות. האם אתה יודע משהו על הצנזורה הפועלת בישראל? על כך שהמשטר עוקב אחר עיתונאים זרים ומקומיים? על כך שהוא פוגע ומתנכל לעיתונאים הפועלים בגדה המערבית? האם שמעת כבר את השם מוחמד אל קיק?

״ישראל איננה מדינת אפרטהייד״

צודק, בכלל לא מדינת אפרטהייד. בגלל זה אתה מתעקש שזו מדינה יהודית – ודמוקרטית, כמובן. רק מה? יש דרכים וכבישים מסוימים שנועדו לשימושה של אוכלוסיה מסוימת בלבד. וכדי לדעת האם תזכה למשפט צבאי או אזרחי, שאלת השתייכותך האתנית היא מכריעה. כך גם לגבי תקרת הזכוכית שנקבעה לך: גם היא בעיקר שאלה אתנית (למרות שמגדר ושיקולים אחרים גם הם משפיעים). וכמובן, ישנה השאלה לאיזה טיפול ״תזכה״ בעבור פעילותך הפוליטית – גם כאן המוצא האתני הוא הקריטריון האולטימטיבי. מעבר לזה, כאמור, הצדק עמך: תומכי המשטר, ובלבד שמוצאם ממזרח אירופה, נהנים מדמוקרטיה נפלאה.

״ישראל יצאה מעזה״

כיצד אפשר גם לעזוב אזור וגם לצור עליו? האם הטענה המופרכת הזו לא מחזירה אותנו מאליה לסעיף הסטנדרט הכפול?

״אני בעד פתרון שתי מדינות…״

גם בצפון אמריקה? מדוע? ע״ע פריבילגיה יהודית, מדינת אפרטהייד וסטנדרט כפול.

בכל אופן, הבשורות הטובות הן שאתה שייך לדור מדבר. צעירים יהודים-אמריקאים כבר מדברים אחרת לגמרי היום על המשטר הציוני. ההזדהות הפבלובית עם משטר האופל נגמרה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליכודניק

  לגבי הסטנדרט הכפול לכאורה בעינייני גרעין ("מיהו, לדוגמא, זה אשר מסרב לחתום על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, מחזיק בארסנל כזה, מקבל פטור מביקורת ומפיקוח בינלאומים ובה בעת – לשימור הסימטריה והסטנדרט האחיד, אני מניח – דורש להשמיד יכולת גרעינית של משטרים שכנים?"):
  – דומני שהכותב אינו מבין מהן אמנות בינלאומיות. אין שום פגם משפטי בסירוב לחתום על אמנה- הפגם הוא בהפרת אמנה חתומה (כפי שאירן עשתה). ממילא, מי שלא חתום על אמנה גם לא נתון לפיקוח וביקורת במסגרתה.
  – גם ברמה המעשית, המיקרה הישראלי אינו מיוחד: הודו ופקיסטן הלכו צעד מעבר לישראל ופוצצו מתקנים גרעיניים; הודו אף קיבלה מבוש הבן גישה לטכנולוגיה גרעינית אזרחית, בניגוד ל-NPT, דבר שישראל לא תחלום עליו. ברור ששתיהן מתנגדות לנשק הגרעיני אחת של השניה, ושל כל מי שבאזור (צפ"ק, אירן).
  סה"כ, אין שום דבר מיוחד בישראל.

 2. יולי

  ממש מביך לקרוא אנשי אקדמיה שכותבים בצורה כל כך בנאלית וחד-צדדית.

 3. 00מולני1

  נו, וקלישאות אנטי ציוניות זה יותר טוב?
  "טובח בפלסטינים"? לקוח מסל השקרים (או ילקוט הכזבים) הקבוע של האנטי ציונים.
  "עקירת האוכלוסיה ממקומה?" מתי זה ארע? ב-48'? באיזה מסגרת? פעילות הצופים או מלחמת קיום? ובכלל, כמה עקירות אחריות היו באותה תקופה? ולשאחריה? כולל יהודים?

  כרגיל, מניפסט למשוכנעים ע"י הצגת חצאי אמיתות וניתוח מזלזל ולהגני ברעיון הציוני.

  בלי שום עניין להביט למציאות בעיניים ולדרוש פיתרון צודק אפשרי, ולא חלום בלהות דיסטופי שמתחיל ממדינת כל אזרחיה וזכות השיבה, ונגמר בדעא"ש 2, למשל.
  לא שיש בדברים הללו להצדיק את מפעל ההתנחלויות והשליטה הצבאית הלא פשוטה, לשון המעטה, בשלילת זכויותיו של העם הערבי היושב ביו"ש, אבל ניתוק והצגה אידאליסטית של הנתונים היא שטחית ובנאלית במקרה הטוב, ומכשירה רצח המונים במקרה הרע.
  יש לפעול למדינה פלסטינית מפורזת, מתן כבוד לעם הפלסטיני מחד, ומאידך להצדיק קיומה של ישות ציונית (רצוי חילונית….) – ואולי, אחרי 100 שנה של שקט, לדבר על פדרציה או שלטון משותף. עד אז…. לחיות בנפרד.

 4. כדרלעומר

  תת-רמה. בנאלי. עלוב. מבזה את האתר.

 5. דןש

  אם אינני טועה זו הייתה גולדה מאיר שאמרה שהיא "כועסת" על הערבים, שגרמו לנו להיות כאלו.
  כל הכתבה היא בגבול האמת הצרופה. אבל, לעם ישראל מגיעה מדינה כמו לכל עמי העולם. זאת על פי החלטת האו"מ. מאחר ו"קבלת הפנים" לה זכינו לא הייתה ידידותית – לא הייתה לנו כל ברירה אחרת על מנת לשרוד.
  זה אינו מבטל את הביקורת הקשה שיש לי כנגד התנהגתה של מדינת ישראל כלפי הפלסטינאים ומניעת האפשרות שלהם להקמת מדינה משלהם.

 6. מזרחי שחום חלק

  תרגיל יפה. ישראל הרשמית אומרת X, אמריקאים ליברלים החליטו שהיא אומרת 2X, אנחנו האשמנו אותם שישראל לא עושה 3X.
  ישראל אומרת שאיראן מסוכנת, ליברלים שומעים ישראל יותר טובה מאיראן, אנחנו עונים להם שהיא לא שוויץ; מאחר וישראל אינה שוויץ איראן לא מסוכנת.
  לא ברור רק מדוע הדיון הזה מתקיים בעברית.

 7. פריץ היקה הצפונבוני

  רק בנוגע ל:,,יצאנו מעזה׳׳ זה הרי שקר אחד גדול זאת היתה קומבינה של שרון שמטרתה היתה לא לשלם את המחיר של הגנת ההתנחלויות ולהחליף את השליטה הישירה בשליטה לא ישירה ,ע׳׳י המצור על הארץ בים ובאויר ובעזרת משטר א-סיסי במצרים כי עניים וקנאים איסלאמיים יש לו מספיק במצרים.ללא לשכוח שרישום התושבים נשאר בידי ישראל. הפינוי החד -צדדי ללא הסכם עם הרשות שהתחננה על כך, איפשר השתלטות החמאס ואת הניתוק הבלתי חוקי מהגדה. הפרד ומשול היה עקרון בסיסי של שרון בנוגע לכל האוכלוסיה הפלסטינית הנמצאת תחת שלטון ישראל. כך שהחמאס הוא שותפה של ישראל בביצוע הניתוק מהגדה. אם זה לא היה עצוב ורציניהסבל שישראל גורמת הייתי אומרף,,יצאנו מעזה? הצחקתם אותי׳׳

 8. חזי

  לא הבנתי את מי הכותב מצטט בפסוקים במרכאות.