כך מתים הבונים: שישה פועלי בניין נהרגו בינואר האחרון

בהיעדר אכיפה, לקבלנים אין שום תמריץ להפסיק את הקטל בענף הבנייה. ומדוע לא נשמע בדיון הציבורי בנושא קולה של הסתדרות העובדים – הממומנת מכספי הפועלים ולא מגינה עליהם?
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

אשרף טהא יצא בחודש שעבר לעבודתו כמפעיל משאבת בטון באתר בנייה בכפר קאסם. מזג האוויר היה סוער במיוחד, מפעילים כטהא לא אמורים לעבוד בימים כאלו. בעת יציקת הבטון, טלטלה הרוח בחוזקה את זרועות משאבת הבטון ואשרף ספג חבטה חזקה מאחת הזרועות. הוא הובהל לבית החולים "בילינסון" במצב קשה מאד, ושם מת מפצעיו. אשרף טהא הותיר אחריו אישה וארבעה בנים. הוא אחד משישה עובדים שנהרגו בתאונות עבודה בענף הבנייה בחודש ינואר האחרון. על פי נתוני משרד הכלכלה, במהלך שנת 2015 חלה עליה של יותר מ-10% במספר ההרוגים באתרי בנייה בישראל – 35 הרוגים לעומת 31 בשנה שקדמה לה. על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי, בשנת 2014 היו גם 7,000 נפגעי תאונות עבודה בענף הבניין.

בדיון שנערך בשבוע שעבר בוועדת העבודה והרווחה ציין רשם הקבלנים, אמנון כהן, כי בעשור האחרון לא נלקח רישיון מאף קבלן שהיו אצלו תאונות עבודה ונהרגו או נפצעו בהן פועלים. מר כהן הודה למעשה שאין לקבלנים שום תמריץ להפסיק את הקטל המתרחש בענף הבנייה מהטעם הפשוט שרשויות המדינה, שאמורות לאכוף את חוקי וכללי הבטיחות בעבודה באתרי הבנייה, אינן עושות כמעט דבר שיגרום לקבלנים לנסות לשמור על בטיחותם של עובדיהם. קשה להתעלם מכך שחיי פועלי הבניין זולים במיוחד, בשל העובדה שרובם המכריע כולל מהגרי עבודה, פלסטינים אזרחי ישראל ופליטים.

לשם השוואה, השבוע, בעקבות תאונת מנוף בה נהרג פועל, הודיע ראש עיריית ניו יורק ביל דה-בלסיו, שהעירייה עומדת לגייס מאה פקחי בנייה חדשים. הוא הכריז בכך על תחילתו של מה שהוא כינה "בליץ" של ביקורות פתע ב-1,500 אתרים בתוך תשעים יום. "אף בניין אינו שווה לחיי אדם. אנחנו חייבים לשמור על סדר העדיפויות הנכון, חיי אדם קודמים לכל", אמר ראש העיר.

מהדיון הציבורי והמאבק למען פועלי הבניין, שעלו לסדר היום הלאומי, לאחר שנים של שתיקה והזנחה, ביוזמת "הקואליציה למאבק בתאונות בניין", קואליציה של פעילות ופעילים, ארגוני חברה אזרחית כ"קו לעובד" ו"ארגון העובדים מען" ועיתונאיות ועיתונאים שהתגייסו למאבק זה, נעדר קול אחד בולט מאד – קולו של ארגון העובדים, הסתדרות העובדים הכללית.

בעשור האחרון לא נלקח רישיון מאף קבלן שהיו אצלו תאונות עבודה ונהרגו או נפצעו בהן פועלים, כך שלקבלנים אין שום תמריץ להפסיק את הקטל המתרחש בענף הבנייה. קשה להתעלם מכך שחיי פועלי הבניין זולים במיוחד, בשל העובדה שרובם המכריע כולל מהגרי עבודה, פלסטינים אזרחי ישראל ופליטים

מארגון זה, שאמור להגן על עובדי הבניין מהם הוא גובה דמי טיפול מדי חודש ושאת האינטרסים שלהם הוא אמור לייצג, אפשר היה לצפות שיפעל בנחישות כאשר נהרג או נפצע עובד באתר בנייה, שידרוש את סגירתו של אתר הבנייה לאלתר עד לביצוע חקירה ותיקון הליקויים, ויוביל מדיניות שתשים קץ להפקרות הפושעת הזו הנמשכת שנים רבות כל כך.

אולם להסתדרות הכללית יש גם אינטרסים אחרים. ההסתדרות שותפה משנת 1990 יחד עם ארגון המעבידים-הקבלנים, "התאחדות בוני הארץ" בקרן משותפת המכונה "קרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל", קרן הממומנת מזה שנים מכספים המנוכים משכרם של פועלי הבניין. בקרן הצטברו לאורך השנים עשרות מיליוני שקלים שבכספיה, כספי העובדים, מתחלקים ארגון הקבלנים וההסתדרות. המטרה המוצהרת של הקרן היא קידום עבודתם של ישראלים בענף הבנייה – מה שלא מפריע להתאחדות הקבלנים להפעיל לחץ עצום לאורך השנים להגדיל את מכסות מהגרי העבודה, כוח עבודה זול וצייתן שיחליף את העובדים הישראליים היקרים.

לאחרונה נחלו הקבלנים הצלחה כשזכו בתוספת של עשרים אלף פועלי בניין מסין – דבר ההופך את מטרת ה"קרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל", הכשרת עובדי בניין ישראלים, לסיסמה ריקה ועצובה. מלבד ההכשרות המקצועיות וניידת בטיחות סמלית אחת, הקרן המשותפת מקיימת מגוון של פעילויות כגון סמינרים, השתלמויות בבתי מלון לפעילי ההסתדרות, הענקת מלגות לבני עובדי בניין ישראלים, עריכת סקרים ומחקרים שונים; הדבר היחיד שבו היא כמעט ואינה עוסקת הוא הגנה על חייהם של האנשים הבונים את הארץ הזו.

פורסם ״בידיעות אחרונות״

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  עוד סימן של גזענות

 2. נפתלי אורנר

  זה אך בגלל זהות הפועלים: ערבים, פליטים וכד'. מדינה גזענית כבר אמרנו?

 3. מכלוף

  ענף הבניה ממולכד,מנהל העבודה נושא באחריות הפלילית ואחראי לבטיחות ולגיהות של הפועלים.
  ואולם מנהל העבודה כפוף לקבלן הראשי המשלם את שכרו החודשי,ומתוקף כך ממולכד מנהל העבודה בין בשמירה על ביטחונם של העובדים ומאידך הרצון הכמעט חזירי של הקבלנים לרווחים גבוהים יותר.
  לצורך כך קבע הרגולטור את הצורך בממונה בטיחות,האחראי על הוצאת תסקיר סיכונים,והוצאות דוחות מידי שבוע שתפקידן לשפר את רמת הבטיחות באתר.
  ושוב מלכוד,הרגולטור קבע שרק באתרים מעל 100 עובדים יש צורך בממונה בטיחות.
  ומאחר ורוב האתרים עובדים בין 30-50 עובדים,ההוראה בעניין ממונה הבטיחות מתייתרת
  וחוסכת לקבלן ממון רב.
  עד שלא יעבירו את האחריות הפלילית על כתפי מנהלי החברות,ימשיכו פועלי בניין ליפול מהפיגומים.