ביום רביעי נהרג אדם, למחרת העבודות נמשכו כרגיל - מי ייקח אחריות?

בחודש שעבר נהרג קאסם אבו ראס באתר העבודות של התחדשות קניון חורב בחיפה. בן 34 היה במותו, תושב הכפר עילוט ואב לשלושה. עלינו לדבר על האחריות התאגידית לתאונות בניין ועל חלקו של הציבור בה
ליעד אורתר

הייתי ילד שגדל על הכרמל בחיפה, ברחובות מלאי ירוק, בשכונות חדשות שנחצבות בתוך ההר בין האורנים. המרכז השכונתי באזור מגורי, רוממה החדשה, היה קטן אך סיפק את כל צרכינו והיה מלא חיים. האזור בו מצוי כיום מרכז חורב היה רחוק וריק, היה בו רק מגרש חנייה גדול של אוטובוסים. חורב היה לא יותר מאשר בור אחד גדול ושני צירים מרכזיים המשתלבים בו, אחד בכיוון מערב-מזרח (פרויד שהופך לדרך פיק"א) והשני צפון-דרום (ציר מוריה).

ברגע מסוים, מתישהו בסוף שנות השמונים, החלו להסתובב שמועות שמתוכנן לקום קניון חדש ממש קרוב אלינו. היעד היה כיכר חורב וההתרגשות שאחזה בנו, בבני הנוער, על המחשבה שהולך להיפתח בית קולנוע ממש במרחק הליכה, הייתה גדולה. השנים חלפו וקניון חורב נפתח. היינו הולכים (או יותר נכון להגיד נוסעים ברכב כי בחיפה כמעט ולא הולכים ברגל) למרכז, עולים ויורדים במדרגות הנעות, נכנסים לראות סרט ומקנחים בגלידה. לאורך השנים נכנע מרכז חורב, כמו שנכנעה חיפה כולה, לנמנום אורבאני עמוק ולגרנד קניון הראוותני, והוא התכסה שכבות של הזנחה עמוקה ושקע לתרדמת. בחודש שעבר, 27 בינואר 2016, נהרג קאסם אבו ראס באתר העבודות של התחדשות קניון חורב בחיפה. הוא היה בן 34 במותו. תושב הכפר עילוט ואבא לשלושה בנים, תאומים בני 7 ובן נוסף בן 5.

מרכז חורב היה סמל ראשון למאמצי ההתמסחרות של אזור הכרמל ובעליו הראשונים היו מעמודי התווך של העולם העסקי החיפאי, אורי דורי, אשר הקים את חברת א. דורי והיה הבעלים שלה עד למכירתה. עד לאמצע חודש ינואר 2016, א.דורי הייתה בבעלות גזית גלוב. במועד זה היא נמכרה ליזם עמוס לוזון המחזיק כעת 78% ממניותיה ומשמש גם כמנכ"ל. יתרת המניות (14%) נסחרות בבורסה. ביולי 2006 רכשה חברת גזית גלוב כ-50% ממרכז חורב אשר הוחזק עד בבעלות מלאה של חברת א.דורי, כאשר שווי הרכישה עפ"י מה שדווח בתקשורת היה כ-57 מיליון ₪. בתחילת 2008 הושלמה רכישת המרכז ע"י גזית גלוב והוא מצוי כיום בבעלותה המלאה. חברת גזית גלוב ישראל היא חברת נדל"ן מהגדולות והחזקות בישראל – היא מחזיקה ב-10 מרכזים מניבים וב-6 נכסים בפיתוח, בעיקר במרכז הארץ, בהיקף כולל של כ-280,000 מ"ר. לפי אתר הבורסה, שווי החברה היום הוא כ-6 מיליארד ₪ וכ-42.5% ממניותיה מוחזקות ע"י הציבור. ביום רביעי בחודש שעבר נהרג שם אדם וביום חמישי שלמחרת העבודות נמשכו כרגיל.

נבירה מעמיקה יותר במסמכי התאגיד גזית גלוב בתחום מגלה כי נושא הבטיחות בעבודה, שהוא ללא ספק אחת הסוגיות המהותיות בפעילותה, אינו מקבל את תשומת הלב המתבקשת. בדוח האחריות החברתית האחרון של החברה, הנושא אינו נכלל כלל; כנראה שעבור גזית-גלוב – בטיחות אינה סוגיה מהותית

גזית גלוב מציגה עצמה כחברה המיישמת אחריות תאגידית וככזו היא מאמצת כמה מהמתודולוגיות המרכזיות בתחום. יש לה קוד אתי, היא מפרסמת כבר כמה שנים ברצף דוחות אחריות תאגידית, היא חברה בארגון האו"ם לתאגידים (ה-Global Compact, הדורש מחבריו לעמוד בעשרה עקרונות מפתח חברתיים-סביבתיים), קיבלה את הציון הגבוה ביותר (פלטינה+) בדירוג המעריך את הביצועים החברתיים-סביבתיים של תאגידים ואפילו מאמצת גישות בנייה ירוקה. אולם נבירה מעמיקה יותר במסמכי התאגיד בתחום מגלה כי נושא הבטיחות בעבודה, שהוא ללא ספק אחת הסוגיות המהותיות בפעילותה, אינו מקבל את תשומת הלב המתבקשת. בדוח האחריות החברתית האחרון של החברה, הנושא אינו נכלל כלל; כנראה שעבור גזית-גלוב בטיחות אינה סוגיה מהותית.

קאסם אבו ראס (תמונה באדיבות המשפחה)
קאסם אבו ראס ז״ל (תמונה באדיבות המשפחה)

קאסם אבו ראס ז"ל נפל אל מותו בתוך פיר פתוח של מעלית. איננו יודעים מה בדיוק היו הנסיבות, אך תאונה כזאת מעלה חשד כבד לרשלנות טראגית. נכון הוא שקאסם אבו ראס ז"ל לא היה עובד של גזית גלוב – החברה המבצעת את עבודות הבנייה במרכז חורב היא רום גבס קירוי וחיפוי (1997) בע"מ, ויש להניח שהועסק על ידה ישירות או שהועסק על ידי קבלן משנה שנשכר על ידה. לעצם העניין, רום גבס היא חברת בת של א. דורי, שהיא כאמור גם חברה ציבורית. בכל מקרה, ברור הוא שגם אם לא היו חברות אלו המעסיקות הישירות של קאסם, עדיין הן נושאות באחריות הכוללת לנעשה במתחמי הבנייה שבניהולם וחובתם לדווח זאת לבעלי המניות השלה, הציבור, המחזיקים במניותיה באמצעות הגופים המוסדיים (קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות).

הדבר מתחדד לא רק כחלק מחובותיה החוקיות כחברה הכפופה לרגולציה של מסחר בניירות ערך בישראל, אלא גם לאור הגדרתה העצמית של גזית גלוב באשר לאחריותה החברתית: ״אנו מקבלים עלינו את האחריות התאגידית, במובן הרחב ביותר שלה, כקו מנחה ומסגרת לפעילויותינו ברחבי העולם. עבורנו, אחריות תאגידית כוללת את הציווי למודעות חברתית, תרומה וסיוע לקהילות שבהן אנו פועלים, קבלת כללי התנהגות מוסריים ומחויבות לשקיפות. גזית גלוב מחויבת להוביל תהליכים המשקפים את אמונותיה ומטרותיה, ולשמש כדוגמא ל"אזרחות טובה" של חברה מסחרית." (מתוך חזון החברה באתר האינטרנט). אם כך, כיצד חברה אחראית צריכה להתנהג ביום שבו נהרג אדם באחד מאתריה? מה שבטוח הוא, מצופה מחברה שכזו לא לעבור על כך לסדר היום ולכל הפחות לדווח על כך למנהליה ולבעלי המניות שלה באמצעות מנגנון הדיווח הבורסאי. דיווח שכזה לא הופיע על מסכי הסוחרים ואנליסטים.

קאסם אבו ראס היה ההרוג החמישי בינואר 2016. יום למחרת נהרג עובד נוסף בתאונת בנייה. שישה מקרי מוות מיותרים, מספר המשקף ממוצע שנתי צפוי מוערך של 72 הרוגים. מספר זה עוד עלול לעלות, אם אחד הפצועים קשה מבין ה-19 המדווחים ימות חלילה מפצעיו

קאסם אבו ראס היה ההרוג החמישי בחודש ינואר 2016. יום למחרת נהרג עובד נוסף בתאונת בנייה. יהודה לגזיאל ז"ל מגבעת אולגה הגיע לתקן נזילה בבית פרטי, והאדמה הלחה פערה את פיה ובלעה אותו, עת שעבד לבדו בחצר הבית. רק שעות לאחר מכן נמצא ללא רוח חיים וגופתו חולצה. בכך הסתיים מניין ההרוגים לחודש ינואר 2016 והוא עומד לפי שעה על 6 מקרי מוות מיותרים, מספר המשקף ממוצע שנתי צפוי מוערך של 72 הרוגים. מספר זה עוד עלול לעלות, אם אחד הפצועים קשה מבין ה-19 המדווחים ימות חלילה מפצעיו.

בימים אלה פרסם משרד הכלכלה את נתוניו, על פיהם מספר ההרוגים לשנת 2015 עומד על 34. מאז שנת 2010 קיימת מגמה של עלייה מתמדת במספר ההרוגים, ואלפים רבים מאד נפצעים כל שנה. המדינה צריכה לפעול הרבה יותר בכפי שהיא עושה כיום לפקח על הנעשה באתרי הבנייה. אבל גם התאגידים שאחראים לנעשה באתרי הבנייה צריכים לקחת אחריות על מגמה זו ולעמוד בראש החזית של המאבק בתאונות הבניין. ואנחנו, הציבור שקונים את מניותיהן, צריכים לדרוש זאת מהן.

הכוב הוא מנהל המכון לאחריות תאגידית, המרכז האקדמי למשפט ולעסקים; המכון לאחריות תאגידית חבר בקואליציה למאבק בתאונות בניין

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. תמיר נין-ארי

    שאלה היא אם תיתבע חברה, אחת מאלו המוזכרות בכתבה, בבית המשפט, לפצות, בשל אחריותה הישירה או העקיפה את משפחת ההרוג – האם בית המשפט יפסוק פיצויים או שיאשים את המת…