עיר הבה״דים יוצרת פריפריה בתוך פריפריה

איוש עיר הבה״דים החל וכבר ברור שהפרויקט מיטיב הרבה יותר עם רמת נגב העשירה מאשר עם ירוחם. הבלוף שהבטיח מקומות תעסוקה, תנופת פיתוח וגאולת הפריפריה מההזנחה ומהדיכוי – מתפוצץ לנו בפנים

איוש עיר הבה״דים החל, ועתיד להסתיים עד שנה הבאה. למרות שכולם יודעים שהמעבר של צה"ל לנגב נועד על מנת לשחרר את הקרקעות היקרות באזור החם במרכז הארץ, היו כאלו שחשבו שנכון להוסיף למעבר צה"ל לנגב גם טיקט חברתי-ציוני, של פיתוח והפרחת השממה, כדי להפוך את המהלך ליותר פופולרי.

אך המציאות חזקה יותר מכל סיסמא, וכבר עכשיו אפשר לראות איך הקמת העיר השלישית בגודלה בנגב יוצרת פריפריה בתוך פריפריה. הבחירה הראשונה שהפכה את עיר הבה״דים לסתם סיסמא ריקה מתוכן היא מיקום הכניסה הראשית של עיר הבה״דים מכיוון ציר כביש 40 סמוך יותר לקיבוצים ולמושבים של המועצה העשירה רמת נגב. בחירה אחת הפכה את ירוחם, אותה עיירת פיתוח, לחסרת כל משמעות במעבר של צה"ל לנגב. הכניסה כעת ממוקמת לא על ציר הגישה לירוחם אלא על ציר הגישה לרמת נגב. עיר הבה״דים אמורה היתה להרחיב תשתיות קיימות ולהקים תשתיות חדשות, אולם לא כך הדבר, שכן הרחבת הכביש נעשית עד הצומת שפונה לציר ירוחם. כפועל יוצא, הכביש לירוחם נותר מסוכן, צר וחשוך, בדיוק כפי שהיה לפני ארבעים שנה. גם תחנת הרכבת תמוקם בציר מועצת רמת נגב ולא בציר המוביל לירוחם.

מעבר צה"ל לנגב הביא עימו הבטחות גם לאפשרויות תעסוקה לעיירות הפיתוח באזור, ושוב הבלוף מתפוצץ לנו בפנים. כשקוראים את מודעות הדרושים בירוחם מגלים שבעיר הבה״דים נדרשים מנקים, טבחים, ועובדי אחזקה. כאילו תושבי הפריפריה, שסבלו במשך למעלה משישים שנה מקיפוח של ממשלות ישראל לדורותיהן, טובים רק לעבודות כפיים. צה"ל הגדול, שהיה האור בקצה המנהרה, מקעקע את הדיכוי על ידי כך שהופך את בני ובנות הפריפריה לחוטבי העצים ושואבי המים של העיר המפוארת בצומת הנגב.

ירוחם, שסובלת מזה שנים רבות מאבטלה גבוה של למעלה מ-13%, תלתה את תקוותיה בגוף הכי חזק בארץ, ויש כאלו שאומרים הכי חזק בעולם, אך גם הגוף הזה נפל לסטיגמות ולתפיסות המעוותות שנבנו לאורך השנים.

נכון שאת ירוחם ראינו הרבה מאוד בכותרות בשנה האחרונה. עיר הבה״דים יצרה עניין בעיירה הקטנה, שהוביל לנהירה המונית של משקיעים, עד כדי כך שירוחם רבתי מדורגת בראש טבלת המשקיעים, לפני תל אביב. המעגל הכלכלי בירוחם לא השתנה באופן קיצוני, אך מנגד מחירי הדירות הרקיעו שחקים: עד 1.2 מיליון לדירת ארבעה חדרים. גם בדיור למשתכן, משום מה, המחיר בירוחם גבוה בכ-200 אלף שקלים מהמחיר בדימונה.

חשבנו שהתקווה תגיע עם גביית הארנונה מהעיר הגדולה, אך הסכם פשרה שנכפה על התושבים הוביל לכך שירוחם מרוויחה בסך הכל שישה מיליון שקלים בשנה מעיר הבה״דים. למבינים שבינינו ברור כי הסכום מגוחך ואף מעליב, שכן אם היו גובים תעריף ארנונה לעיר הבה״דים הזהה לתעריף שמשלם תושב ירוחם, היינו אומרים להרוויח לכל הפחות למעלה מ-11 מיליון שקלים מהמהלך. נתון מדאיג נוסף: בעוד שבירוחם מעלים בתכיפות את תעריפי הארנונה (כך שתעריף הגבייה הינו בין הגבוהים בנגב באופן יחסי לאוכלוסיה), עיר הבה״דים זוכה הן לתעריף נמוך מאוד והן לשימור על התעריף למשך שנים, תוך התחייבות לא להעלות את הארנונה.

גם הצבא הכי חזק בעולם לא הצליח לגאול את הפריפריה מההזנחה והדיכוי. רק אמונה אמיתית בבני ובנות הפריפריה, בבני ובנות ירוחם, תוביל לגאולה אמיתית ולעתיד טוב יותר לעיירות הפיתוח, ולירוחם אהובתי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נמרוד

  לא ברור לי באיזה סוג של משרות תלתה הכותבת את תקוותיה, הרי זה לא פארק תעשייה טכנולוגי ולא קרן מחקרים אקדמיים. יתר על כן נראה שיש סתירה בין נתוני האבטלה הגבוהים לבין הקובלנה על משרות הטבחים ועובדי האחזקה.

  המידע על תעריף הארונה הנמוך חשוב ומאיר עיניים.
  לגבי עניין השער הראשי והתשתיות, צריך להבהיר- האם תהיה רק כניסה אחת? ומה הם הנימוקים הרשמיים לבחירה הזאת? למה אין תגובת מנהלת עיר הבה"דים? זו עיתונאות?

  נקודה אחרונה- צה"ל הוא בהחלט לא הצבא החזק בעולם ולמעשה גם לא מתקרב ללהיות. ולגבי היותו "הגוף החזק בעולם" התבטאות כזאת מעידה על צורך בעריכה צמודה יותר. תפקחו את העיניים ואל תעשו פדיחות, בחייאת.

  1. מזרחי שחום חלק

   שניה, נמרוד. אתה נכנס לאתר העוקץ בשביל ידיעות? העוקץ אינו אתר חדשות. העוקץ הוא אתר קומוניקטים עמותתיים. קשה למצוא מאמר אחד שהתפרסם באתר הזה שלא כולל לפחות טעות עובדתית אחת. הכותב לעיל למשל הפך 3.9 מליון של הכנסות מארנונה* ל-6 מליון, ומצד שני שכח להוסיף שה-3.9 האלה זה בערך 40% מסך ההכנסות של הישוב מארנונה, שעומדים על 15 מליון.

   *הנתון מהתוצאה הראשונה בגוגל וכל אלה שאחריה

 2. ליכודניק

  או שטוב לך בירוחם או שלא.
  אם טוב- סבבה.

  אם לא-
  עיברי לבאר שבע.
  סעי לעבודה במרכז, אם צריך.
  בקרי את המשפחה והחברים בירוחם בחגים ובסופי שבוע.
  קחי את גורלך בידייך.

  שיגורו בירוחם רק מי שמתאים להם לעבוד בפוספטים, בבסיסי צה"ל וכו' המעסיקים הקיימים באזור.

  אף אחד לא יבוא אף פעם ויחלק מדליה למי שגר בירוחם, בחצור הגלילית וכו'.

  לעצם עיר הבה"דים: מה לעשות, ועיר הבה"דים צריכה X מנהלי משמרת ו-10X עובדים בשכר מינימום. זה גם היחס במודעות.

  1. דן - לא ליכודניק

   זה בדיוק מה שקורה.
   מי שיכול עוזב את ירוחם, עוזב את דימונה, עוזב את הדרום
   והפריפריה נשארת פריפריה
   מוחלשת ושמחלישים אותה
   כך יעשה לאיש שביבי חפץ בעיקרו
   יזניחו אותו
   יבטיחו לו הבטחות
   וישאירו אותו מוחלש

   אם אתה מאמין שתושבי הפרפריה נולדו שווים אליך
   אז תבין שתקוותם לצאת מבוץ הפריפריה היא לא לחינם
   הם גם רוצים להיות מסוגלים ברמת חיים כמו בתל אביב
   הם גם רוצים עתיד לילדים שלהם כמו לזה שיש ברמת נגב השכנה
   הם גם רוצים בריאות
   חינוך
   רווחה
   אבל כרגע אי השוויון והפערים לא מאפשרים
   אתה אומר זה בעיה שלהם, לא טוב שיעברו לתל אביב
   ליהי אומרת זו בעיה שלנו
   כי לא כולם יכולים לעבור לתל אביב או רוצים לעבור לתל אביב

   1. ליכודניק

    לגבי בריאות, רווחה, חינוך ותרבות- אתה צודק. כולם צריכים לקבל תקציב דומה.
    אלא מה, שבתחום התעסוקה המצב שונה.
    ברור שמעבר למספר קטן של משרות בתעשיות הפוספטים, בסיסי צה"ל וכו'- יצירת משרות נוספות תעלה כסף רב מאוד (סובסידיות למפעלים). בפרט אם מדובר במשרות איכותיות מסוג שהכותבת מצפה.

    אני אומר ההפך: ירוחם נוסדה על הדרך לאילת; ככזו, היה לה פוטנציאל. כיום, הדרך הראשית לאילת היא דרך הערבה, הדרך המשנית היא דרך טללים ומצפה רמון, ואיש כמעט אינו חולף בירוחם בדרך לשום מקום. תושבי ירוחם צריכים לראות מעבר לרטוריקה הממשלתית ולהבין שהדרך של רובם למישרה טובה (שוב, חוץ מהמספר הקטן שיעבוד בפוספטים וכו') היא לעלות על כביש 224 ולנסוע צפונה. מי אמר שבירוחם צריכים לגור 10,000 ולא 6000? או 600? אוכלוסיית ירוחם יכלה להיבלע בדימונה (גדולה ממנה פי 3 ורחוקה ממנה 16 ק"מ) או בבאר שבע (גדולה פי 20, 36 ק"מ ממנה).

    זה המצב בכל העולם- כל מי שגדל בעיירה מרוחקת באירופה ובארה"ב, שאין לה איזה פוטנציאל אקדמי/תיירותי/תעשייתי/מחצבי שוקל עזיבה. הוא לא מתחיל קמפיין להבאת משרות אליו. אני מניח שאפילו חלק מבני משקי רמת הנגב עוזבים. וזה בסדר גמור.
    גם אני גדלתי בקריית אתא, הייתי שמח אם היתה שם "רמת חיים כמו בת"א", אבל הבנתי שזו תוצאה של שיעור תעסוקה תל-אביבי, ועברתי לנתניה.

 3. א.ב

  רק עניין קטן ושולי, אבל בכל זאת…

  האידאולוגיה הציונית לגבי הפרחת השממה כדבר חיובי היא לא בהכרח צודקת.
  שממה צריכה להישאר שממה ומדבר צריך להישאר מדבר.
  כמובן שאין זה מוריד מהצורך לחיים טובים לאלו שגרים במדבר. אבל האידאליזציה של הפרחת השממה כדבר חיובי, שאפילו מקנה זכויות, היא שגוייה.

 4. פז

  פייףףף יצאת לי מכל החורים נילי… רק מתלוננת . ומתלוננת. כן ירוחם זה המקום ששכחו ממנו . הוא ועוד הרבה ישובים אחרים. כן מרבית האנשים שהגיעו לשם הם משכבות סוציואקונומיות נמוכות. אל תצפית עכשיו שצהל ייקח אותך לאייש איזה משרת היי טק בעיר הבה"דים .. תתעוררי קצת … רק שומע אותך מתלוננת בטלויזיה ובאינטרנט . במקום להראות צד יפה יותר של העיר את רק מראה כמה זה חור… יאללה תתקדמי את עושה יותר נזק מתועלת.

 5. נתן.

  נילי היקרה.

  אי אפשר גם להצביע שוב ושוב עבור השלטון (ובאחוזים הולכים וגדלים) וגם לבכות שהשלטון דופק אותך, כלומר אפשר אבל זה פתטי.

 6. תושב רמת נגב

  לא ברור לי כיצד הסטת הכניסה לעיר הבה"דים מציר ירוחם לציר רמת נגב מיטיבה עם רמת הנגב. המרחק מצומת ירוחם לכניסה לעיר הבה"דים הוא קילומטר אחד. היישוב הקרוב ביותר מבין ישובי רמת הנגב לכניסה לעיר הבה"דים, משאבי שדה, מרוחק משם 8 קילומטר. הצעות התעסוקה הפשוטה מופנות לכולם, גם לתושבי רמת הנגב. לא ראיתי הצעות תעסוקה מעניינות ומשתלמות המופנות רק לתושבי רמת נגב.
  ירוחם היא לא מסכנה כפי שמציגה זאת הכותבת. יש בה מערכת חינוך טובה מאד. יש ביקוש לדירות בעיר ומקמות בה שכונות חדשות. יש ראש מועצה דינאמי, מיכאל ביטון, שדואג לפיתוח כלכלי, כמו הקמת מלון בוטיק בעיר, ועוד.
  שטח עיר הבה"דים היה במקור בשטח השיפוט של רמת נגב. הוא הועבר בהסכם לשטח השיפוט של ירוחם.
  לא ברורים לי המניעים של הכותבת. אבל נאמנות לעובדות מחייבת גם אותה.

 7. תושבת הדרום

  כתיבה מדוייקת חשיבה ביקורתית עובדות מוצגות כהלכה נהניתי לקרוא שאפו