מרחב בטוח - הדרישה הלאומית האמיתית

נשים אינן הפקר ואינן מותרות לאיש בשל מעמדו או עיטוריו. בעקבות פרשת בוכריס, מחשבות על הדברים העגומים אליהם התרגלנו

פרשת אופק בוכריס העלתה סוגיה מהותית ורחבה בדרך בה נעשית דה-לגיטימציה לחלש בסיפור על עוולה חברתית ואישית. הבחירה המגובשת והמודעת להאמין למתלוננות ולעמוד לצדן, כאשר כל המנגנונים הרשמיים מוטים לטובת התוקפים, היא בחירה שנשענת על היסטוריה ארוכה של חוסר צדק וכאב. היא גם לוקחת בחשבון את השיעור האפסי של תלונות שווא לצד המספרים הבלתי נתפסים של מי שלא מוכנות לשים עצמן בקו האש הציבורי-חברתי, לשלם את המחיר הכבד על התביעה לצדק.

בדרך כלל כאשר עולה תלונה על הטרדה או תקיפה מצד דמות מוכרת או מוערכת, מיד אנו מוצפות במטח של עדויות אופי אוהדות ומנגנונים שלמים המתאגדים לשבחו של התוקף – מהיותו איש משפחה למופת ואיש קהילה ועד לצורך "בחיזור" המטריד לשם הליבידו. מנגד, נעשה חיפוש פולשני אחר כל פיסת מידע אודות המתלוננת כדי להטיל דופי בעדותה ובאופיה.

לא פעם לאורכן של פרשיות מסוג זה, אנו מבינים כי מדובר בדפוס חוזר, ולא רק זה, שהמערכת כולה ידעה ושתקה. זאת אומרת שהמערכת כולה יכלה לעצור האיש מהלהטריד ולתקוף נשים נוספות ולא עשתה זאת בשם השררה, ההבניות החברתיות והדיכוי המובנה.

רק שבפרשת בוכריס גויס מוקד נוסף למערכה הכוללת נגד מתלוננות – הלאומיות כולה! כנראה שהעובדה שיושב בכלא נשיא אנס, שרק השנה שר וחבר כנסת הדיחו עצמם בשל פרשיות מין כאלו ואחרות, כנראה שכל אלה לא הכינו אותנו לקצין בדרגת תא"ל שהוגשה נגדו תלונה על אונס. אבל זה לא פעם ראשונה שהפטריוטיות משמשת בתחכום רגשי רב כמפלטם של הנבלים באשר הם.

בעצם, זו לא פעם ראשונה שנעשה שימוש בסמלי המדינה. תחושת הקולקטיב והשייכות משחקת כאן תפקיד ציני רע ומסוכן, לחברה כולה ולחלש/ה בפרט. הרי כשמתקצבים פי 4 ילד בהתנחלות על פני ילד מהפריפריה, מגויסים כל הנרטיבים על בניין הארץ כדי לשמור על חוסר הצדק המשווע והמסליל הזה. כאשר מדברים איתנו על הביטחון ועל הצורך באחדות למען "החיים עצמם" מצליחים להעביר טריליון ש"ח מאוצרות הטבע שלנו, שהם לא פחות שלנו משל אף אחד אחר לטייקונים. כאשר יוקר המחיה כאן מטביע את כולנו לצד שכר שחוק ועלוב מנגד, מסבירים שיש לנו מערכות בטחוניות לתחזק ושלמרות שמוחקים מילארדים לבעלי הון, אנחנו עדיין אלו החייבים לשאת בנטל המציאות כאן.

אופק בוכריס
מתוך קבוצת הפייסבוק ״תומכים בתא"ל אופק בוכריס״
כנראה שהעובדה שיושב בכלא נשיא אנס, שרק השנה שר וחבר כנסת הדיחו עצמם בשל פרשיות מין – כל אלה לא הכינו אותנו לתא"ל שהוגשה נגדו תלונה על אונס. אך אין זו פעם ראשונה שהפטריוטיות משמשת כמפלטם של הנבלים

התרגלנו. התרגלנו לקשר המובהק בין הציונות והלאום לרמיסת כל זכויות האזרח שלנו – כאילו האחד בא על חשבון השני. למדנו לקבל את העובדה שכאשר החזק מותקף הוא הופך לסמל לאומי שעלינו להתגייס ולהגן עליו, מבלי להבין לרגע את תעצומות הנפש של מי שאין סביבו אף מנגנון או נרטיב מגן. הנבלים מקבלים את שלהם והחלש מבין שעליו לבחור בין החיים בכבוד לתחושת הקולקטיב הלאומית. הגיע הזמן שנפסיק. לא עוד.

המקרה האחרון צריך להיות הנטל האחרון שנישא על כתפינו בשם העיוות הזה, לא על חשבון תקיפות מיניות, לא על חשבון תלונות על אונס, לא על חשבון מחצית מהאוכלוסייה. הגיע הזמן לעשות הפרדה, לתקוף כל שימוש ציני שנועד להחליש עוד יותר את מי שיוצא נגד, שדורש או דורשת צדק. מרחב בטוח הוא הדרישה הלאומית האמיתית – נשים אינן הפקר ואינן מותרות לאיש בשל מעמדו או עיטוריו; דבר מאלה לא יעמוד לזכותו אם פגע בנו ורמס את הזכות שלנו על גופנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חזי

  אז מה, בעצם, את רוצה?

 2. שבתאי לוי

  גם אני תומך נלהב בבוכריס. יש לזכור עובדות חשובות אלו. בוכריס הוא יהודי, וליהודים מותר. בוכריס תרם לביטחון המדינה, שרת ביחידה מובחרת, השתתף במלחמות ישראל, והרג המון ערבים.
  שבתאי לוי

 3. דןש

  מדוע להקדים את המאוחר
  החקירה בעצומה, חייבים לאפשר מימושה ללא כל לחץ חיצוני.
  יש לסמוך על שלטונות החוק שיעשו כן.