התורמים הסמויים של עמותת אלע"ד

רשימת התורמים שפרסמה עמותת אלע״ד לבקשת רשם העמותות חושפת, לצד גופים ממשלתיים, אוסף חברות מעטפת עלומות הרשומות במקלטי מס ברחבי העולם. ובכל זאת זכתה העמותה באישור ניהול תקין. חובה להאיר את הפינה החשוכה הזו
אמנון פורטוגליאמנון פורטוגלי

חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר, מרצה במכללה החברתית-כלכלית

עמותת אלע"ד, העוסקת בעיקר ביישוב יהודים בכפר סילוואן ובאזורים אחרים בירושלים המזרחית, היא אחת העמותות העשירות ביותר בישראל. בכתבה מקיפה ב"הארץ", גילו השבוע ניר חסון ואורי בלאו כי מתוך 450 מיליון שקלים שקיבלה עמותת הימין הזאת בשמונה השנים בין 2006-2013, 275 מיליון הגיעו מגורמים עלומים – מדובר בסכומי עתק במונחים של עולם העמותות הישראלי. על פי הדו"ח הכספי שהגישה אלע"ד ב–2014, הסתכמו אז נכסיה ב–286 מיליון שקלים. מחזור ההכנסות שלה באותה שנה היה 59 מיליון שקלים, ובעמותה ובחברות הקשורות לה הועסקו בשנה זו 97 עובדים קבועים. עלות שכרו של מייסד וראש העמותה, דוד בארי, לפי הדו"חות שהוגשו לרשם העמותות, היה באותה שנה 366 אלף שקלים.

בין התורמים והתומכים באלע"ד אפשר למצוא את הממשלה וגופיה, כגון הסוכנות היהודית וקרן היסוד. בנוסף לתרומות אלו נהנית העמותה מתמיכות של משרדי ממשלה שונים: ב–2014 קיבלה 1.4 מיליון שקלים מתקציב תרבות תורנית במשרד החינוך, וכ–200 אלף שקלים ממשרד התרבות. לכך יש להוסיף את התמיכה הממשלתית המסיבית העקיפה בצורת הוצאות לשמירה על המתנחלים של אלע"ד בסילוואן, המסתכמת בכ-100 מיליון שקלים לשנה מתקציב משרד הבינוי והשיכון.

בין שאר הדברים המעניינים בכתבה, צדה את תשומת לבי הפיסקה הבאה:

"במשך שנים לא העבירה אלע"ד — עמותה רשומה ובעלת אישור ניהול תקין באופן קבוע — את רשימת התורמים לה בסכומים העולים על 20 אלף שקלים בשנה לרשם העמותות. לאחר שטענה בפני הרשם שהעברת פרטי התורמים עלולה לפגוע בהם או בעמותה, היא קיבלה ב–2008 אפשרות חיסיון על שמותיהם".

לאחרונה, בעקבות פניות מרשם העמותות, חשפה אלע"ד את רשימת התורמים ובה שמותיהם של מי שתרמו לה יותר מ–20 אלף שקלים בין 2006 ל–2013. כאמור, חלקן הגדול של התרומות, 275 מיליון שקלים, הגיעו מחברות מעטפת (shell companies) הרשומות במקלטי מס ברחבי העולם, כמו איי הבהאמה, איי הבתולה ואיי סיישל. רב הנסתר על הגלוי בחברות הללו: לא ברור כלל מיהם בעלי החברה, מי עומד מאחוריהן ומושך בחוטיהן, או מה סוג העסקים שלהן.

על פניו, נראה שרשימת התורמים שהציגה אלע"ד אינה עונה על דרישת רשם העמותות שמקור התרומות יהיה גלוי. אולם למרות זאת, קיבלה העמותה אישור ניהול תקין עד לסוף השנה ולא התבקשה לספק מידע נוסף על התורמים לה. עוד צוין בכתבה, כי אלע"ד לא השיבה לבקשת העיתון לקבל מידע נוסף על התורמים.

ייתכן ומי שעומד מאחורי חלק מהגופים התורמים היא מדינת ישראל או גופים מטעמה. ייתכן וזו דרך להלבנת כספים. ואולי אלו גופים המעוניינים בהמשך ובהעמקת הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לכו תדעו מי התורמים, מה מניע אותם ומה המקורות האמיתיים של הכספים שנתרמו

לאור פרסום רשימת התורמים, נראה שהטענה הישנה של אלע״ד כי העברת פרטי התורמים עלולה לפגוע בהם או בעמותה, היתה מוגזמת, אם לא שקרית. גם הרשימה שנמסרה בסופו של דבר מסתירה ואינה מעבירה את פרטי התורמים. כדי להמחיש, ייתכן ומי שעומד מאחורי חלק מהגופים התורמים היא מדינת ישראל או גופים מטעמה. ייתכן וזו דרך להלבנת כספים. ואולי אלו גופים המעוניינים בהמשך ובהעמקת הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לכו תדעו מי התורמים, מה מניע אותם ומה המקורות האמיתיים של הכספים שנתרמו.

בנושא זה כדאי ללמוד מהרשויות האמריקאיות הפועלות לאחרונה ״להרים את המסך״: להסיר את האנונימיות של בעלי חברות המעטפת או השולטים בהן. רשת אכיפת הפשעים הפיננסיים  (Financial Crimes Enforecment Network) במשרד האוצר האמריקאי הודיעה ב-13 בינואר השנה כי תתחיל לדרוש מחברות הביטוח לזהות ולדווח את שמות האנשים האמיתיים העומדים מאחורי החברות הרוכשות נכסים במזומן תוך מיסוך זהות הרוכשים ומסלול הכסף.

ה״ניו יורק טיימס״ דיווח כי הרשויות בארה"ב יעקבו אחר משקיעים אנונימיים בדירות היוקרה. הפעילות תתחיל בניו יורק ובמיאמי, ו״תאיר את הפינה החשוכה ביותר של שוק הנדל"ן, רכישות במזומן הנעשות ע"י חברות מעטפת, שלעתים קרובות מסתירות את זהות הרוכשים״ (בכתבה קודמת דיווח העיתון על אותם רוכשים האנונימיים בשוק דירות היוקרה האמריקאי). ה-FBI הכריז באחרונה על הקמת יחידה חדשה שתתמקד בהלבנת הון, כששוק הנדל"ן יהיה ממושאי החקירה העיקריים. הרשויות האמריקאיות מתכוונות למקד את החקירות העתידיות בבעלי מקצוע המסייעים להלבנת ההון הכוללים סוכני נדל"ן, עורכי דין, בנקאי השקעות וסוכני הקמת חברות המעטפת. ב״ניו יורק טיימס״ העריכו כי התוכנית החדשה תשפיע על עסקאות נדל"ן בהיקף של מיליארדי דולרים.

רשימת התורמים הסמויים של אלע"ד מורה שחייבים להאיר את הפינה החשוכה ביותר של שוק התרומות לעמותות. מדובר בתרומות שנעשות באמצעות חברות מעטפת, במטרה להסוות את זהות התורמים ולהסתיר את מסלול ומקורות הכספים הנתרמים. רשם העמותות צריך להתמקד בעמותות המקבלות תרומות אנונימיות מחברות מעטפת הרשומות במקלטי מס ברחבי העולם, שתורמות תוך הסוואת זהות התורמים, והסתרת מסלול הכסף. אסור שעמותות אלו יקבלו אפשרות חיסיון על שמות התורמים ואין לתת להן אישור ניהול תקין.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אלון לקח

  מר פורטוגלי כותב כי לפי "ניו יורק טיימס", הרשויות בארה"ב יעקבו אחר משקיעים אנונימיים ב"דירות היוקרה", וכי בכתבה קודמת דיווח העיתון על אותם רוכשים אנונימיים בשוק "דירות היוקרה" האמריקאי. אין לזה שחר. "דירות יוקרה" זו המצאה של המוח הישראלי המעוות, הרואה בדירה שעולה המון כסף "דירת יוקרה". ליוקרה – פרסטיז'ה – אין שום קשר ליוקר. המונח הנכון הוא "דירת מותרות" – וזה בדיוק המונח שאותו נקט "ניו יורק טיימס": Luxury Real Estate (נדל"ן מותרות). השימוש הרווח ב"יוקרה" כדי לציין נכסים וחפצים שערכם או מחירם מרקיע שחקים אינו רק שגיאה לשונית גסה ומטופשת, אלא הוא גם מעיד על סולם הערכים המעוות שאימצה החברה הישראלית הסוגדת לכסף ולעושר.

 2. נפתלי אור-נר

  מתחילת הפלישה באישון ליל לכפר סילואן, שבמסגרת טשטוש הזהות הפלשתינאית נקרא אצלנו "השילוח", היה ברור לי שהמדינה, על כל זרועותיה, הגלויים (בתי משפט, משטרה) והסמויים (תקציבים ועמותות הפועלות בחוסר שקיפות מדהים) מנצחת על הפרויקט.
  טרגי הוא שגם בתקופת חייהן הקצרות של ממשלות השמאל, רבין וברק, לא עמד בהן כוחן ואומץ ליבם לסלק את המתנחלים משם

  1. לילי ונילי

   "זהות פלסטינית"?
   אין חיה כזו.
   הפלסטינים הם פולשים בלתי רצויים שהגיעו לאיזור בסוף המאה התשע עשרה.
   שבטים נודדים ומהגרי עבודה שהצליחו באמצעות יח"צ למתג את עצמם כעם.
   מי שיסייר במנהרות בכותל, יראה במו עיניו אינספור הוכחות לקיומם של חיים יהודיים בעיר כבר לפני אלפי שנים.
   משום מה, אין כל ממצאים שיוכיחו שהפלסטינים היו כאן, או שיש להם זכות כלשהי על האדמה הזאת.
   מעניין למה?
   אולי כי ל-א היו פלסטינים עד לפני מאה שנים בערך?
   טוב שיש את עמותת אלעד, למרות שהיא מעלה (וכמה טוב שכך) את לחץ הדם של הסמול.

 3. פריץ היקה הצפונבוני

  אני חושב שהתשובה על השאלה מי התורמים באמת: עברינים שרוצים להלבין הון. המעונינים ללבות את הסכסוך הישראלי פלסטיני. ממשלות ישראל או סוכנות שלהן כמו הסוכנות וקק׳׳ל: כל התשובות נכונות. על העבריינים כבר אמר ד׳׳ר ג׳ונסון הפילוסוף האנגלי: הפטריוטיות היא מפלטו האחרון של הנבל.

 4. yves yas

  המינוח הענייני הינו "כלכלת עולם-תחתון".
  חברת בת/דמה/קש וכיו"ב אינה אלא :
  a main component of the underground economy, especially those based in tax havens.
  במאפיה היו הראשונים לזהות שימוש זה ב"שוק שחור פיננסי" להלבנת הון דמי-רצח.
  מדינה שאינה רפובליקת -בננות ואו עולם שלישי ואו דיקטטורה בנקסטרית/אוליגרכית אינה עושה שימוש בלתי שקוף בכספי -המס שאזרחיה משלמים למען בטחונם,רווחתם והמשך קיומה המשפטי -מוסרי ,הצודק ,של אותה המדינה.
  פורטוגלי הינו אדם בעל שיעור קומה יוצא דופן במחוזות א"י ההולכים וזונים אחר השוק השחור,הכלכלה השחורה ובדרכי אחרוני המאפיוזי בשירות סינדיקט חוקי,חמושים אלימים על פי חוק ומערכת חוק ושיפוט המוסדרת ותפורה לעולם תחתון שכזה באמצעות מריונטות בשירות הבנקסטרז ונגד אינטרס -האזרחים ,בני האדם המממנים ,באונס ,את הפשע נגדם .

 5. חזי

  ומי תורם לכם? אשכנזים מגרמניה

 6. נפתלי אורנר

  אין לי ספק שהמדינה עומדת מאחורי מרבית התרומות: ישירות או בעקיפין