החברה הערבית מפריעה לפעילי חד"ש היהודים

נדמה שפעילי חד״ש היהודים מתייחסים לחברה הערבית, לתפיסותיה ולעמדותיה, כעול על פרויקט ה״יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים״ שלהם. הדיון האחרון במפלגה סביב חיזבאללה מוכיח זאת שוב
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

עד מתי יראו לנכון הפעילים היהודים של חד"ש להשלות את שתי החברות בסיסמאות ריקות מתוכן והתנהגות פוליטית מבישה? לאחר פרסום הודעת הגינוי של המפלגה לאור החלטת מועצת מדינות המפרץ הפרסי והליגה הערבית להכריז על חיזבאללה כארגון טרור, פעילים יהודים לא הפסיקו להגיב ולפרסם פוסטים ומאמרים בנושא ברחבי הרשת. הפעילים הנכבדים הללו יוצאים נגד הודעת חד"ש – כאילו רק בשבוע האחרון הפנימו שהמפלגה תומכת באסד ובכל מה שמגיע יחד עם המשטר שלו. אין בכך חדש: באופן עקבי בוחרים פעיליה היהודים של חד״ש להתנער מהזהות הלאומית של חבריהם הערבים למפלגה, שרואים עצמם כחלק מהעם הפלסטיני ומדברים בשיח לאומי לחברה הערבית.

בפועל, התנהגותם והצהרותיהם של פעילי חד״ש מביאות עמן שתי בעיות מרכזיות: הראשונה היא השיח שפעילים אלו מעצבים, המייצר את הרושם שהמאבק בין החברה הערבית לחברה היהודית הוא מאבק בין שווים; כאילו אין דיכוי ואפליה כנגד החברה הערבית ובעצם כל מה שצריך זה שהערבים והיהודים יעבדו יחד. הפעילים היהודים שוכחים שהם חלק מקבוצה מדכאת וחלה עליהם האחריות להכיר בכך ולצאת מנקודת הנחה שאין יחס שווה. שנית, במציאות אידיאלית בה הסיסמאות על שוויון נלקחות ברצינות, אין להם שום זכות להגיד מילה וחצי מילה על איחוד המפלגות הערביות, כי עובדתית, החברה הערבית בכללותה תמכה באיחוד – אותה חברה שבזכותה חד״ש בכלל בכנסת (אלא אם כן תרצו שנזכיר לכם כיצד לפני האיחוד מספר הקולות המקסימלי של חד״ש בחברה היהודית לא עלה על 8,000 קולות – פחות משליש מנדט! זאת לעומת 120 אלף קולות מהחברה הערבית). בשל כך, מחובתם של פעילים יהודים בחד"ש לפעול למען האינטרס והרצון של החברה הערבית, כי הדיכוי נגדנו הוא לא דיכוי רעיוני אלא דיכוי על בסיס לאומי ולהכיר ברצונם הלאומי של קהל הבוחרים הערבי שלהם.

אך זה כמובן לא מה שדב חנין חושב. בראיון בערוץ 2, ראינו כיצד אדם שמצא את מקומו בכנסת בזכות קולה של החברה הערבית לא רואה לנכון לצאת נגד אמירתו האלימה של דני קושמרו, לפיה הרשימה המשותפת היא מפלגת ימין לאומנית פלסטינית. דב חנין, האדם העליב את חבריך למאבק ושתיקתך היתה ממש מבישה, כי מה שהשתמע היא השאלה – מה יהודי טוב עושה בין כל הערבים הברברים האלה?! בנוסף, אתה מעז לטעון שזה לא זמן טוב להתאחד? אם ככה, מר חנין, מתי זמן טוב להתאחד – אחרי שיפצלו את החברה הערבית לעוד עשרות קבוצות ותתי-קבוצות? נראה כי רצונה של החברה הערבית לאיחוד המפלגות הוא זוטר. חנין מבין מה טוב לחברה הערבית אף יותר ממנה עצמה, ועוד טוען שכל הבעייתיות בהודעת גינוי היא האופן בו היא נכתבה – ולא חס וחלילה העובדה שהוא משתייך למפלגה שתומכת באסד ובהתנהגותו. זו כבר חוצפה וזלזול באנשים.

הפעילים היהודים של חד"ש מסרבים באופן עקבי לראות את המציאות ונצמדים לסיסמאות ריקות מתוכן. האם יש צורך להזכיר מה קרה בבחירות האחרונות, לאחר האיחוד של הרשימה המשותפת? כיצד כמעט מחצית הבוחרים שלכם היהודים עברה למרצ? כיצד קהל הבוחרים שלכם נטש אתכם? במקום לקבל את העובדה שיש לתמוך במוחלשים הם העדיפו להטיף להם כיצד להתנהג

הפעילים היהודים של חד"ש מסרבים באופן עקבי לראות את המציאות ונצמדים לסיסמאות ריקות מתוכן. האם יש צורך להזכיר מה קרה בבחירות האחרונות, לאחר האיחוד של הרשימה המשותפת? כיצד כמעט מחצית הבוחרים שלכם היהודים עברה למרצ? לדעתי, הפעילים היהודים מודעים טוב מאוד לטענותיי אך לצערי הרב, במקום להתמודד עמן, כמוהם כמו שאר החברה היהודית, קשה להם לראות את הערבים כשווים. הם מתייחסים לערבים כאל נחותים ובאמת מאמינים שהם עושים לנו טובה. הם באים להטיף מוסר ולא לעבוד בשותפות. האם יש צורך להזכיר את אותם פעילים שהעדיפו לחבור לעיר לכולנו ולאהרון מדואל מהליכוד, מאשר לרשימת יאפא ולסמי אבו שחאדה מבל"ד? הרי זה מה שבפועל הוביל לפיצול בין בל"ד וחד"ש ביפו ולחמש שנים בלי נציגות בעירייה לערביי יפו.

בצער רב, על פי מה שלמדתי מהצהרותיהם של פעילי חד"ש היהודים, הבעיה היא לא חס וחלילה התנהלות חיזבאללה בסוריה או ההרג ההמוני מבית בשאר אל אסד, אלא השאלה איך אפשר לתמוך בתנועה שהשתמשה בכלים אלימים נגד ישראל, והצליחה. בינם לבין עצמם, הפעילים מתנהגים כאילו החברה הערבית היא נטל על כתפיו של פרויקט "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים" שלהם. הם מתנהגים כאילו פרויקט השלום לא אמור להתקיים בין החברה הערבית והחברה היהודית אלא בין פעילי שמאל יהודים לבין החברה היהודית, כמו היה זה מאבק למען לגיטימיות שלהם בחברה הישראלית. אנו שומעים באופן עקבי ביקורת מצדם על תפיסתם הלאומית של בל"ד ועל השמרנות של התנועה האיסלמית, גם אם זו כוללת העלבת תפיסתה החברתית והתרבותית של החברה הערבית.

אז קבלו עדכון: לא רק שבל"ד והתנועות האיסלמיות הן תנועות לגיטימיות בחברה הערבית, אלא שהן גם הרוב. אם הפרויקט שלכם הוא אכן פרויקט של שלום, הגיע הזמן להפנים שעליכם לקבל את החברה הערבית כפי שהיא, ולא כפי שאתם רוצים שהיא תהיה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ראובן קמינר

  Reuven Kaminer · Hebrew University of Jerusalem
  רוב החברים היהודים במק"י-חד"ש לא תמכו ברשימה המשותפת. אחד מהסיבות היה אי יכולת להדוף את ההתקפות על השותפים שלהם ברשימה. אך עיקר העיקרים: לא הגדרת חיזבאללה עמדה על הפרק אלא הצורך הדחוף להוקיע את המהלכים של הסעודים הדוחפים את האזור למלחמה. והנהגת מק"י-חד"ש עמדה במבחן בעוד רוב היהודים נעלבו כי לא הודגשה מספיק ההסתייגות מחיזבאללה כחשחלוקי הדעות בין חד"ש ובין חזבאללה היו שאלה משנית.

 2. אורן בלס

  זה שהרוב מחזיק בעמדה מסוימת זה לא אומר שצריך לקבל את העמדה ואין מקום להתווכח עימה.
  ולעצם העניין – לי נראה שלאור המצב בסוריה ערב הסעודית וחזבאללה מגונים באותה מידה.
  אם עמדת מי שכתב את גילוי הדעת היא שירי טילים על אוכלוסיה אזרחית בישראל מצדיק תמיכה במי שמפציץ אזרחים בסוריה – את זה יש להסביר לא רק ליהודים.

 3. חזי

  אז בעצם, היהודים, הציבור, וכללי המוסר וההגיון בכלל צריכים להתכופף בפני האינטריגות החמולתיות של זועבי וכו'. רשמתי.

 4. אסף אדיב

  הבעיה אינה היהודים והערבים בחד"ש אלא העמדה של בני אדם, דמוקרטים, מהפכנים, סוציאליסטים לגבי המהפכה של העם הסורי ורצח העם שמבצע שם המשטר האסדי. אני מאמין שאנשים מתקדמים ונאורים – ערבים או יהודים שיסכימו על הצורך להתנגד לטבח של עם שלם ולשתיקה של העולם על כך ימצאו דרך להתאחד.
  הנקודה הזו הולכת לאיבוד אצלך, עבד. אתה עוסק בדברים אחרים – חשובים – אבל לא העיקר.
  אתמול צפיתי בראיון שלך ושל רג'א זעתרה אצל לונדון וקישנבאום. אחרי הופעת האימים של רג'א שהסביר מדוע הוא תומך באסד וחזבאללה ציפיתי ממך להתייצב נגדו – להוכיח אותו על כך על העמדה הנוראה הדוגמטית שלו ושל חבריו בחד"ש. התאכזבתי.
  המענין בראיון שלכם אתמול היה שדווקא ירון לונדון, אדם שמרן שאין לו דבר עם המהפכה של הצעירים הערבים בכלל או בתוך ישראל מצא שפה משותפת עם הטיעונים המוזרים של רג'א זעתרה. בעצם עבור ירון לונדון כלל לא מפריע שאסד טובח בעמו – זה די מצדיק את הטענה של צבי יחזקאלי לפיה העמים הערבים הם שבטים פרימיטיביים.

  1. ליכודניק

   אסד טובח באזרחים סונים. לו היה "עם סורי", הוא היה מתאחד נגד הקואליציה אסד-אירן-חיזבאללה-רוסיה, ומיליוני הפליטים היו יוצרים צבא סוריה החופשית אמיתי, כפי שעשו הפולנים, הצרפתים ועמים אחרים כשקיומם היה בסכנה.

   מה שמעניין אותי: האם החיזבאללה *בסוריה* הוא ארגון טרור? בלי קשר לאיך שהוא נלחם בציונים, האם הלחימה שלו במורדים הסונים גרועה במיוחד, או שבעיה היא פשוט שהוא נלחם בצד הלא נכון? על השביחה יש סיפורי זוועה וכולנו ראינו את אסד ורוסיה מפציצים שכונות מהאויר- איך החיזבאללה מהבחינה הזו?

   1. מזרחי שחום חלק

    הנה תובנה: הערבים בישראל תומכים באסד מסיבות שבטיות. יופי להם. זה לא אומר שהיהודים צריכים לתמוך באופוזיציה בסוריה מסיבות שבטיות. אנחנו לא ערבים (אנחנו באמת לא).
    לשאלתך, חיזבאללה הוא גוף פארא-צבאי קטן יחסית, אין להם פצצות כלור לזרוק ממטוסים. והתפקיד שלהם בסוריה הוא בעיקר של בשר תותחים.
    ובוא לא נעשה אידיאליזציה לפולנים.

 5. דןש

  צר לי שההשתלבות בין יהודים וערבים בחברה הישראלית אינה מצליחה לתפוס תאוצה. כפי שהדבר מתבטא בקושיים של ערבים להשתלב במפלגות היהודיות ( ציונות, עליה וכו' ) ובקושיים של יהודים להשתלב במפלגות הערביות ( ערביות, שיבה, וכו' ).
  כל עוד הכנסת בנויה ממפלגות סקטוריאליות המצב, הלא בריא דעכשיו, ימשך.

 6. סמולן

  (מחכך ידים בהנאה)

  חביירים, כלומר החבר הכותב, יש לי אולי מה לתרום לדיון, מעבר לאכילת סוכריות. אני לא אוהב סוכריות, אבל המסורת המזרח תיכונית חזקה ממני: כשרע לאויבך, שמח ושמח גם רופאי השיניים.

  1. חבר יקר, אני מצטרף לזעמך על הפעילים היהודים של חד"ש. הייתי שם קודם, וזעמי עליהם חומר בי כבר יותר משבא לי לזכור. אבל כדאי לך לדעת, כי אתה בכל זאת, אולי לא יודע: הפעילים היהודים של חד"ש, פרט למשפחות ההגמוניות (חנין, קמינר, כאלו), לא פועלים למען מה שהם גדלו עליו. ההיפך: הם פועלים נגד מה שגדלו עליו. רוצה לומר, הם אנשים דעתניים, שהנאמנות שלהם נתונה רק לדעתם. תיקוב דעתם את ההר. ואמר סר קרל פופר בשם רבים, שלא רק את ההר היא תיקוב, הדעה, היא בכלל לא ניתנת להפרכה. בקיצור, אל תדמיין שתוכל להטיף להם מוסר בשם לויאליות. אם היתה להם כזו, הם לא היו אתכם. כאמור, לא כולל הקמינרים והחנינים וכאלו. אבל הם עשויים להיות קצת נאמנים למשהו יהודי שבכל זאת נרכש בבית, כך שגם עליהם לא כדאי לכם לסמוך.

  2. האם שום כמות של חשיפה ערבית ליהודים לא יכולה ללמד שום דבר, אפילו בסיסי? כאילו, כמה זמן אתה חי עם יהודים, ועדיין לא למדת שכבוד לא נמצא בלקסיקון שלנו? הנה, ויקיפדיה בעברית: כבוד הוא חלק ממערכת חליפין חברתית. עכשיו, נשווה לאותו ערך בערבית (אני לא באמת יודע ערבית, ומהמר על גוגל): الاحترام هو أحد القيم الحميدة التي يتميز بها الإنسان، ويعبر عنه تجاه كل شيء حوله أو يتعامل معه بكل تقدير وعناية والتزام.. הכבוד הוא אחד הערכים הטובים המאפיינים את האדם וגו'. זה נראה לך דומה? הם לא בעניין של כבוד, היהודים. אנחנו יותר בקטע של חוצפה, וכמו שאמר רבי נחמן, חוצפה מועילה אפילו מול השמים, כלומר אלוהים (ויקיפדיה, בערך העברי של חוצפה; אין ערך ערבי).

  3. אחרון: למרות שהיהודים אוהבים לזלזל, אל תזלזל אתה בהם. לא בגלל שהם יהודים, אלא בגלל שהם שמאל רדיקלי. אידיוטים שימושיים ככל שהיו עבורכם, הם יעזבו ברגע שתבגדו במה שהם תופסים כצדק. העובדה שבל"ד והתנועות האסלמיות לגיטימיות במרחב הערבי לא מעניינת אותם, ובוודאי לא קשורה אצלם לפרויקט של שלום. זכור תמיד שמדובר ביהודים חוצפנים יותר מהרגיל: ממתי לגיטימיות במרחב הערבי קשורה לשלום? אתה חושב שהם לא שמו לב ללגיטימיות של, אה, דברים לא שוחרי שלום במרחב הערבי? הם הפאקינג שמאל רדיקלי. הם מבינים בתיאוריה, הם בעצם המסורת שכתבה את התיאוריה. ואז ביקרה אותה. ואז כתבה עוד משהו בקטע אירוני. והיום הם מפתחים פוסט היפסטריות. ומכח המסורת התיאורטית הזו, הם יודעים להבדיל בין חרחור מלחמה למטרת שלום – שזה מה שהם חושבים שהם עושים, לא כולל נוכחות מתמדת ומצערת של סטלינים קטנים. הם יודעים להבדיל בין זה ובין מלחמה שלא למטרת שלום. ההבדל הזה הוא לא ניואנס בשבילם, אלא עניין אוניברסלי. ככה הם מסבירים את ההבדל בין טרוצקי וסטלין, או בינם ובין מה שהם מכנים ימין. וכן, הם ימכרו אותכם מחר בבוקר בשם צרור ערכים שהם מכנים "אוניברסליים". כמו שמכרו אותנו. כי ככה.

  4. מה עושים? פשוט. מצטיינים. עזבו את האוניברסליסטים העקביים לאוניברסליזם העקבי, ולכו לקושש בריתות במרחב הציוני. הימין עובר עכשיו תהפוכות עצומות, והופך להגמוניה גלויה. מעכשיו, תוכלו לנגן באנדלוסית עם מירי רגב. או משהו מזרחי אחר. גם מפלגת העבודה, גם יש עתיד, גם מי שתרצו. הבית היהודי. כולם חצופים, אבל פחות. זה אולי כואב, אולי לא נעים לאוזן אנטי ציונית, אבל אנחנו שוב העתיד הנראה לעין של שלום ואחווה מסויימים, והפעם בלי סיפורים על קומזיצים וקיבוצים.

  5. לכו לירושלים, געו במצחכם ברצפת ביתו של מנהיגנו, צחקו כשאשתו מפסיקה לדבר, יכול להיות שהיא תחשוב שאתם מבינים את ההומור שלה. לא כיף, אבל זה מה יש. גם אנחנו לא מתים על זה, אבל הי: בלי זה חוצפא תסגי, ושום חיזבאללה לא יבואו. דלתות הגיהנום אולי נפתחו בעולם הערבי, אבל כאן הן נעולות לגמרי. סגרנו אותן לפני כמה שנים, ומאז אתם תקועים איתנו. תנו כבוד, קבלו חוצפה, ויהיה בסדר. יש דברים גרועים בהרבה, רק כמה מטרים מזרחה.

  1. מזרחי שחום חלק

   תקשיב, ברור שאתה מגזים ביחוס הכוונות האוטונומיות ליהודים בחד"ש. היהודים בחד"ש לא האשכנזים הסטנדרטים שלך, למרות שאפשר בקלות להתבלבל. היהודים בחד"ש, באופן ההולך ונהיה נדיר בנוף, יודעים להפריד בין משכב זכר לדוקטרינה, ויש להם יכולת בלתי טריביאלית לרפלקסיה. יתכן שהם אפילו קוראים את הדברים שלך עכשיו. העניין הוא שבחד"ש היו איזה חילופי גברי מורכבים ומשעממים בשנים האחרונות שגורמים למראית העין הזה, חלק המשיכו לדברר את רוחו של הקומינטרן וחלק עברו לדברר גופים קצת פחות פגי תוקף. אבל הדברור הוא אותו דברור. זה שאתה רואה שם אירופאי ומשקפיים לא אומר שיש מישהו בבית. הדוקטרינה דומה למדי, רק הבולט פוינטס שונים.
   קח צ'ופר:
   https://twitter.com/Chem_NY/status/709140410682179584

 7. דרור

  סה"כ הכותב צודק. אין מקום ליהודים, אלא אם כן ההזדהות שלהם עם הצד הערבי בסכסוך היא מלאה (ויש כאלה. זה לגיטימי), ברשימה המשותפת או בחד"ש, מכיוון שזו לא מציגה עמדה משותפת. היא מציגה עמדה לאומית, פלסטינית שהיא חשובה ולגיטימית, אך אינה מכילה ראייה יהודית כלשהי. חנין הוא אדם ראוי במיוחד וכדאי שיחפש לו בית פוליטי אחר להמשך פעילותו הברוכה.

 8. ליכודניק

  אני לא הצלחתי לעקוב אחרי הכותב
  שמתנגד לחברי חד"ש היהודיים
  שמתנגדים לכלל חד"ש
  שמתנגדת לליגה הערבית
  שמתנגדת לחיזבאללה
  שמתנגדת לישראל (בזמנה החופשי).

  יש לי שתי שאלות:
  – האם החיזבאללה הוא ארגון טרור *בסוריה*? איך הוא ביחס לשביחה העלאווית ולמנהג של אסד ורוסיה להפציץ שכויות מהאויר בלי הבחנה?
  – למה בכלל חשוב לליגה הערבית להכריז על החיזבאללה ארגון טרור? לא יותר פשוט אשכרה לפעול נגד אסד, שהוא בכל זאת הכוח העיקרי בציר חיזבאללה-אסד-סוריה-אירן?
  גיחה אחת של מאות מטוסי הקרב המערביים המשוכללים שיש למצרים, סעודיה ומדינות המפרץ ואסד מאבד את כל הכוח האוירי שלו; בטח לפני המעורבות הרוסית בספטמבר 2015.

 9. גדעון גיתאי

  ברור שעבד אבו שחאדה רואה כתפקידו לזרוע פירוד בין יהודים לערבים בחד"ש. מה שלא ברור זה מדוע ״העוקץ״ מפרסם זאת. היום אבו שחאדה מנחית ביקורתו על הפעילים היהודים של חד"ש שכאילו "משלים את שתי החברות בסיסמאות ריקות מתוכן והתנהגות פוליטית מבישה". ומה יכתוב מחר? לי נראה שאבו שחאדה הוא פשוט לאומן ערבי. אחרת לא היה טוען ש"באופן עקבי בוחרים פעיליה היהודים של חד״ש להתנער מהזהות הלאומית של חבריהם הערבים למפלגה". הרי לכל ידוע שזו שטות. כבר תאופיק טובי נאלץ להתמודד עם ההפרזה הלאומית/לאומנית בקרב חלק מחברי ואוהדי מפלגתו, כך שאין כל חדש תחת השמש הציונית…