• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

החברה הערבית מפריעה לפעילי חד"ש היהודים

נדמה שפעילי חד״ש היהודים מתייחסים לחברה הערבית, לתפיסותיה ולעמדותיה, כעול על פרויקט ה״יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים״ שלהם. הדיון האחרון במפלגה סביב חיזבאללה מוכיח זאת שוב
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

עד מתי יראו לנכון הפעילים היהודים של חד"ש להשלות את שתי החברות בסיסמאות ריקות מתוכן והתנהגות פוליטית מבישה? לאחר פרסום הודעת הגינוי של המפלגה לאור החלטת מועצת מדינות המפרץ הפרסי והליגה הערבית להכריז על חיזבאללה כארגון טרור, פעילים יהודים לא הפסיקו להגיב ולפרסם פוסטים ומאמרים בנושא ברחבי הרשת. הפעילים הנכבדים הללו יוצאים נגד הודעת חד"ש – כאילו רק בשבוע האחרון הפנימו שהמפלגה תומכת באסד ובכל מה שמגיע יחד עם המשטר שלו. אין בכך חדש: באופן עקבי בוחרים פעיליה היהודים של חד״ש להתנער מהזהות הלאומית של חבריהם הערבים למפלגה, שרואים עצמם כחלק מהעם הפלסטיני ומדברים בשיח לאומי לחברה הערבית.

בפועל, התנהגותם והצהרותיהם של פעילי חד״ש מביאות עמן שתי בעיות מרכזיות: הראשונה היא השיח שפעילים אלו מעצבים, המייצר את הרושם שהמאבק בין החברה הערבית לחברה היהודית הוא מאבק בין שווים; כאילו אין דיכוי ואפליה כנגד החברה הערבית ובעצם כל מה שצריך זה שהערבים והיהודים יעבדו יחד. הפעילים היהודים שוכחים שהם חלק מקבוצה מדכאת וחלה עליהם האחריות להכיר בכך ולצאת מנקודת הנחה שאין יחס שווה. שנית, במציאות אידיאלית בה הסיסמאות על שוויון נלקחות ברצינות, אין להם שום זכות להגיד מילה וחצי מילה על איחוד המפלגות הערביות, כי עובדתית, החברה הערבית בכללותה תמכה באיחוד – אותה חברה שבזכותה חד״ש בכלל בכנסת (אלא אם כן תרצו שנזכיר לכם כיצד לפני האיחוד מספר הקולות המקסימלי של חד״ש בחברה היהודית לא עלה על 8,000 קולות – פחות משליש מנדט! זאת לעומת 120 אלף קולות מהחברה הערבית). בשל כך, מחובתם של פעילים יהודים בחד"ש לפעול למען האינטרס והרצון של החברה הערבית, כי הדיכוי נגדנו הוא לא דיכוי רעיוני אלא דיכוי על בסיס לאומי ולהכיר ברצונם הלאומי של קהל הבוחרים הערבי שלהם.

אך זה כמובן לא מה שדב חנין חושב. בראיון בערוץ 2, ראינו כיצד אדם שמצא את מקומו בכנסת בזכות קולה של החברה הערבית לא רואה לנכון לצאת נגד אמירתו האלימה של דני קושמרו, לפיה הרשימה המשותפת היא מפלגת ימין לאומנית פלסטינית. דב חנין, האדם העליב את חבריך למאבק ושתיקתך היתה ממש מבישה, כי מה שהשתמע היא השאלה – מה יהודי טוב עושה בין כל הערבים הברברים האלה?! בנוסף, אתה מעז לטעון שזה לא זמן טוב להתאחד? אם ככה, מר חנין, מתי זמן טוב להתאחד – אחרי שיפצלו את החברה הערבית לעוד עשרות קבוצות ותתי-קבוצות? נראה כי רצונה של החברה הערבית לאיחוד המפלגות הוא זוטר. חנין מבין מה טוב לחברה הערבית אף יותר ממנה עצמה, ועוד טוען שכל הבעייתיות בהודעת גינוי היא האופן בו היא נכתבה – ולא חס וחלילה העובדה שהוא משתייך למפלגה שתומכת באסד ובהתנהגותו. זו כבר חוצפה וזלזול באנשים.

הפעילים היהודים של חד"ש מסרבים באופן עקבי לראות את המציאות ונצמדים לסיסמאות ריקות מתוכן. האם יש צורך להזכיר מה קרה בבחירות האחרונות, לאחר האיחוד של הרשימה המשותפת? כיצד כמעט מחצית הבוחרים שלכם היהודים עברה למרצ? כיצד קהל הבוחרים שלכם נטש אתכם? במקום לקבל את העובדה שיש לתמוך במוחלשים הם העדיפו להטיף להם כיצד להתנהג

הפעילים היהודים של חד"ש מסרבים באופן עקבי לראות את המציאות ונצמדים לסיסמאות ריקות מתוכן. האם יש צורך להזכיר מה קרה בבחירות האחרונות, לאחר האיחוד של הרשימה המשותפת? כיצד כמעט מחצית הבוחרים שלכם היהודים עברה למרצ? לדעתי, הפעילים היהודים מודעים טוב מאוד לטענותיי אך לצערי הרב, במקום להתמודד עמן, כמוהם כמו שאר החברה היהודית, קשה להם לראות את הערבים כשווים. הם מתייחסים לערבים כאל נחותים ובאמת מאמינים שהם עושים לנו טובה. הם באים להטיף מוסר ולא לעבוד בשותפות. האם יש צורך להזכיר את אותם פעילים שהעדיפו לחבור לעיר לכולנו ולאהרון מדואל מהליכוד, מאשר לרשימת יאפא ולסמי אבו שחאדה מבל"ד? הרי זה מה שבפועל הוביל לפיצול בין בל"ד וחד"ש ביפו ולחמש שנים בלי נציגות בעירייה לערביי יפו.

בצער רב, על פי מה שלמדתי מהצהרותיהם של פעילי חד"ש היהודים, הבעיה היא לא חס וחלילה התנהלות חיזבאללה בסוריה או ההרג ההמוני מבית בשאר אל אסד, אלא השאלה איך אפשר לתמוך בתנועה שהשתמשה בכלים אלימים נגד ישראל, והצליחה. בינם לבין עצמם, הפעילים מתנהגים כאילו החברה הערבית היא נטל על כתפיו של פרויקט "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים" שלהם. הם מתנהגים כאילו פרויקט השלום לא אמור להתקיים בין החברה הערבית והחברה היהודית אלא בין פעילי שמאל יהודים לבין החברה היהודית, כמו היה זה מאבק למען לגיטימיות שלהם בחברה הישראלית. אנו שומעים באופן עקבי ביקורת מצדם על תפיסתם הלאומית של בל"ד ועל השמרנות של התנועה האיסלמית, גם אם זו כוללת העלבת תפיסתה החברתית והתרבותית של החברה הערבית.

אז קבלו עדכון: לא רק שבל"ד והתנועות האיסלמיות הן תנועות לגיטימיות בחברה הערבית, אלא שהן גם הרוב. אם הפרויקט שלכם הוא אכן פרויקט של שלום, הגיע הזמן להפנים שעליכם לקבל את החברה הערבית כפי שהיא, ולא כפי שאתם רוצים שהיא תהיה.

כנראה שיעניין אותך גם: