טרור ״איסלאמי״ חסר תקדים? לא באמת

״אירופה״ יכולה ללמד אותנו הרבה דברים על טרור, והיא יודעת לא פחות טוב מ"איתנו" איך זה מרגיש וכמה שזה לא ייחודי לאיסלאם. קצת היסטוריה לטובת הפרשנים והמומחים למיניהם
עמוס נויעמוס נוי

בעל תואר שלישי במסלול לפולקלור ותרבות עממית באוניברסיטה העברית בירושלים, מלמד באוניברסיטת בן-גוריון ובמכללת אחווה וכותב בנושאים של תרבות וחברה

בתחילת שנות השמונים ישבתי בבית קפה בפירנצה והתיידדתי עם איזה בחור זר, תייר כמוני. הוא שאל אותי מאיפה אני. עניתי "מירושלים". הוא שאל: "זה לא מפחיד לגור שם, עם כל הפיגועים והטרור והמכוניות-תופת והרציחות?" עניתי לו: "כשאתה שם, וזה חלק מהיומיום, זה לא מפחיד כל כך, לא חושבים על זה כל הזמן". שאלתי אותו מאיפה הוא. הוא ענה: "מבלפסט" (שהיתה אז עיר מוכת טרור הרבה יותר מירושלים). אז אני שואל אותו: "זה לא מפחיד לגור שם, עם כל הפיגועים והטרור והמכוניות-תופת והרציחות?". והוא עונה לי, כצפוי: "כשאתה שם, וזה חלק מהיומיום, זה לא מפחיד כל כך, לא חושבים על זה כל הזמן". שנינו צחקנו.

ואז שמענו את הילד שמוכר עיתונים צועק בחוץ באיטלקית על מהדורה מיוחדת של העיתון, והבנו את המלים "פצצה" ו"בולוניה". רצנו החוצה וקנינו עיתון עם תמונות זוועה בעמוד הראשון: פצצה שהטמינו הניאו-פאשיסטים האיטלקים (כנראה מהארגון "הגרעין הצבאי החמוש") בתחנת הרכבת בבולוניה רצחה קרוב לתשעים בני אדם (הכותרת בתמונה עוד לא ספרה את הפצועים שמתו מפצעיהם). אחד הפיגועים הגדולים ביותר על אדמת אירופה. כן, כן, תלמדו את האירופים מה זה טרור ואיך זה מרגיש, אהבלים מתנשאים וצדקניים באולפן.

טוב, זה היה מזמן. אבל שנת 2011 לא היתה מזמן. אפילו אתם בוודאי זוכרים את הפיגוע השני הכי גדול בעשר השנים האחרונות שבוצע על אדמת אירופה (והשלישי בכלל; הפיגוע בבולוניה הוא רביעי או חמישי ברשימת הקטל הנוראה הזו). הוא היה בנורווגיה. הוא לא בוצע על ידי מוסלמים. הוא לא בוצע על ידי ערבים. הוא בוצע על ידי פעיל ימין קיצוני לבן כשלג. נהרגו בו 93 בני אדם. וזה הרבה יותר מפיגוע ההתאבדות הגדול ביותר שבוצע בשטחי ישראל (שהוא, אם ממש במקרה אתם לא זוכרים, הטבח שערך ברוך גולדשטיין במסגד במערת המכפלה) – אפילו אם תוסיפו לו את הפיגוע השני בגודלו בחשבונאות הדמים המחליאה הזו (והמקום הראשון בטרור הפלסטיני), זה של מלון פארק. אז מה, שמעתם דיונים על הסכנה בטרור של הימין האירופי, או דיונים מה, בדיוק, בנאורות האירופית מייצר טרור כזה? נדמה לי שלא.

כן, כן, פחחחח. זו המלה שאני מחפש. "אירופה", שאתם כל כך אוהבים לדבר עליה כחטיבה אחת, יכולה ללמד אותנו הרבה דברים על טרור. היא יודעת, האירופה הזאתי, לא פחות טוב מ"איתנו" איך זה מרגיש. וכמה שזה לא ייחודי לאיסלאם. כן, טרור. טרור במשמעותו המקובלת – אסטרטגיה של ארגון רצחני המבוססת על פגיעה רצחנית, מתוכננת, מכוונת וממוקדת בחפים מפשע כדי לקדם מטרות פוליטיות, או אדישות מוחלטת לגורלם של אלה כ"נזק משני" בעת התקפה על מוסדות ואישים. אפילו בלי להיכנס ולהתווכח על פשעי מלחמה, משטרי אימים חומים ואדומים, טרור של מדינות, טיהורים אתניים והשמדות עמים, וגם בלי פוגרומים, מהומות רצחניות ולינצ'ים; בואו נדבר רק על טרור מאז מלחמת העולם השנייה, רק על טרור במובן של פיגועים ורציחות אקראיות.

טרור

כי עובדות זה דבר נזיל, כמו זיכרון. אפשר לערבב אותנו איתם. אנחנו קורבנות של תעמולה, השכחה מכוונת, מסגור אינטרסנטי וקישורים ודימויים מופרכים או סלקטיביים מטעם "מומחים" בשירות שקרים ומניפולציות: ממש כמו שהפשיזם הומצא וניצח באיטליה וספרד ופורטוגל הקתוליות, אבל איש לא מפחיד אותנו בפני קתוליקו-פשיזם. שורשיו של הנאציזם אצל לותר וצוינגלי גלויים לי למדי, ועוד לא שמעתי על לותרנו-נאציזם. מבקעי הנשים ההרות ושורפי התינוקות האוקראינים אינם פרבוסלבו-ברבריים אצל הוגי הדעות נוסח ארי שביט ושות'. מתקפת הטרור הארוכה, האכזרית, והמזוויעה ביותר באירופה – שכללה בין אלפי זוועותיה גם רצח בדם קר של עשרות תינוקות – התרחשה בצפון אירלנד, בין קתולים ואנגליקנים. אין כינוס מדעי על "האיום האנגליקני" (כשכמות הילדים שרצחו ארגונים עם המלה "יוניון" בשמם כמעט גדולה מכל הפיגועים בישראל גם יחד). אף מומחה-בעיני-עצמו ושליח-מטעם אינו שואל מה בתרבות הסרבית או הקרואטית הוביל לאונס שיטתי וטבח המוני על אדמת אירופה הנאורה, בהיקף שלא נודע כמותו מאז מלחמת השנייה (ושהמוסלמים הבוסנים היו בו, בדרך כלל, הקורבנות האומללים, ושירי חסר הבחנה של צלפים סרבים בסרייבו גבה לבדו חיי מאות אזרחים שיצאו על פי תומם לרחוב). המחתרת הבאסקית אטה רצחה מאות בני אדם בספרד.

ועוד לא דיברנו על טרור אדום, זה שפעם היה האויב הגדול, ושהאידיאולוגיה המהפכנית שלו מילאה את תפקיד השטן לפני ה"איסלאם" – באדר-מיינהוף הגרמנים, "פעולה ישירה" הצרפתי, והבריגדות האדומות האיטלקיות, שבשנותיהם האחרונות כבר איבדו לחלוטין מעצורים מוסריים ביחס לפגיעה בחפים מפשע. זוכרים את הארכי-מחבל קרלוס, אימת "העולם החופשי", זה שקדם לבן-לאדן וארגונו קדם לטאליבן בתפקיד האיש הרע? (רגע, עכשו שדאעש הם הרעים אז הטאליבן הם שוב טובים, כמו שהם היו כשהאמריקאים והסינים הקימו, מימנו, ואימנו אותם, בימי מלחמת אפגניסטן העליזים נגד הסובייטים). מה קרה לכל ההפחדות ההן? מה קרה לכל ההסברים המלומדים על האידיאולוגיות ההן?

ועוד לא דיברנו על טרור אדום, זה שפעם היה האויב הגדול, ושהאידיאולוגיה המהפכנית שלו מילאה את תפקיד השטן לפני ה"איסלאם" – באדר-מיינהוף הגרמנים, "פעולה ישירה" הצרפתי, והבריגדות האדומות האיטלקיות. זוכרים את הארכי-מחבל קרלוס, אימת "העולם החופשי", זה שקדם לבן-לאדן וארגונו קדם לטאליבן בתפקיד האיש הרע? מה קרה לכל ההפחדות ההן?

אולי נקפוץ לאמריקה. טוב, כולם יודעים ש-11 ספטמבר היא פעולת הטרור הגדולה ביותר על אדמה אמריקאית, ונהרגו בה אלפים. אבל לפניה, מה היתה פעולת הטרור הגדולה והנוראה ביותר בארה"ב? רמז: היא בוצעה על ידי בלונדיני תכול עיניים עם חינוך נוצרי דתי, שבשם העליונות הלבנה פוצץ מרכז קניות והרג מאתיים איש – ביניהם גן ילדים שלם! – באוקלהומה-סיטי. איש לא מבאיש את ריחה של הנצרות, של תורות הגזע הלבנות, או של הבלונדיניות… כמה מאות בני אדם, אנשי צוות רפואי וקרוב למאתיים נשים ונערות אומללות, נרצחו בפעולות טרור (בפצצות תבערה וחבילות נפץ) מאורגנות של נוצרים מתנגדי הפלות נגד קליניקות שביצעו הפלה. מישהו מיסגר את זה כ"הזרוע הצבאית של הימין הנוצרי"? שמעתם על דיון "מה בפונדמנטליזם הנוצרי מאפשר רצח של נערה בת 15 שנכנסה להריון מאונס של אחיה?". לא. גם לא תשמעו. אף אחד לא מעוניין בדיון כזה.

כשהייתי ילד היתה מלחמה קרה, ואנשים התווכחו על רוסיה מול אמריקה או על סטאלין מול היטלר. השיטה היתה "ספירת גולגלות". הוויכוח תמיד התנהל בדיוני סרק ארכניים ובלתי נגמרים בשני מישורים "מתודולוגיים" – ויכוח על "עובדות", כמו באמת כמה מתו בגולאגים, או במחנות, או בלינצ'ים בדרום ארה״ב וכו׳; ו-ויכוח על קטגוריות, כמו האם לספור את מתי הירושימה בצד החובה של ה"מערב", או וייטנאמים חפים מפשע שנהרגו בהפצצה אמריקאית, או חיילים, או מתים ברעב בזמן המלחמה… כמו בכל השוואה, מכיוון שתופעות הן גם דומות וגם שונות, הגדיר כל צד את הקטגוריות שלו באופן שיצמצם את מספרי הגולגלות בצד שלו, ה"צודק", וימקסם את הצד השני. וככה זה המשיך לנצח…

ואז בא אלבר קאמי עם "האדם המורד". הוא דחה את הנחות היסוד של הדיון הזה לחלוטין. הוא שאל שאלה אחרת לגמרי, ובלשונו: "הבנתי שהמטרה מקדשת את האמצעים. אבל מה, לעזאזל, מקדש את המטרה?" ועל זה הוא ענה: "האמצעים. רק האמצעים". ובלשון אחרת – אידיאולוגיה אינה שיעור חברה תיאורטי ועקר בפילוסופיה, ואי אפשר לנתק את הדיון בה מהפרקטיקות ההיסטוריות שהיא הולידה בפועל. והשאלה היא כיצד אידיאולוגיות הולידו פשעים מחרידים כל כך בכל הקשת האידיאולוגית היא השאלה הראויה לדיון, במקום חשבונאות הדמים. הוא גם סיפק תשובה שאפשר להתווכח עליה (פציפיסטית ואנרכיסטית – מי שמוכן "למות בשביל רעיונות" גם יהרוג בשבילם; ומי שיהרוג בשבילם יהרוג גם חפים מפשע; וצריך לקדש את החיים בכל מחיר, ולא את המוות ההירואי) – אבל התשובה שלו פחות מעניינת אותי כרגע מעצם ההסטה של הדיון. אז אותו דבר עם הטרור – מה מאפשר טרור, מכל המחנות, בכל הצבעים והצורות. מי שמתעקש על זוועתו של סוג אחד בלבד של טרור, חוזר לדיון הישן, של ספירת גולגלות.

שיהיה ברור – יש טרור אירו-ג'יהאדיסטי. זו תופעה אירופית שמבוצעת על ידי בני אירופה על אדמת אירופה, ממש כמו הבריגדות האדומות והחולצות החומות וצבא השחרור הרפובליקאי האירי ואטה והמיליציות הקרואטיות והניאו-נאצים (וכל הזוועות שבוצעו לפני התקופה שהזכרתי וחורגות מההגדרה המצמצמת שאימצתי כדי לא לגלוש לוויכוחים סמנטיים). האידיאולוגיה שלו קשורה בטבורה לזרם באיסלאם ולהשקפותיו הדתיות והפוליטיות. הוא משתמש בצורה מתוחכמת ועדכנית בטכנולוגיות חדישות כמו אינטרנט ו-MDMA (או נגזרותיו). חייבים לדון בו. חייבים להילחם בו. אבל לספר לנו שאירופה לא יודעת מה זה טרור, כלומר שהוא היחיד בהיסטוריה, או הכי רצחני, או שהוא – כלומר טרור בכלל – קשור באופן מהותי רק לאנשים ממוצא ותרבות מסוימים, זה חרטא. שקר תעמולתי של בובות-כפפה הנקראות "פרשנים", "מומחים", ו"עיתונאים".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  שאפו לכותב על התזכורת המזעזעת
  במיוחד לקטע האחרון המסכם.

 2. א.ב

  האמת, אני נגד חוקים שמגבילים את חופש הפרט.
  אבל במקרה הזה אני חושב שצריך להיות חוק שעמוס נוי חייב ולפרסם מאמר פעם בשבוע.
  המאמרים (המעטים מדי) שלו תמיד מדויקים ומאירי עיניים.
  תודה!

 3. אמיר

  אז לא הבנתי, מה אתה אומר בעצם? שאירופה כן יודעת להתמודד עם טרור? או שהם לא ידעו להתמודד עם טרור לעולם? שטרור אינו המצאה איסלאמית? שנוצרים יודעים לעשות פיגועים איכותיים יותר? שקשה יותר לחברה להוקיע טרור שבא מתוכה ומבוצע ע"י אנשים שצמחו תחת החינוך שלה (למשל טרור "נוצרי" באיורפה), והרבה יותר קל להאשים או לפעול נגד טרור של אנשים מבחוץ (למשל טרור איסלמי באירופה)? כל הדברים הנ"ל הם או ידועים מזמן או מופרכים לחלוטין. עוד כתבה בסדרת הכתבות שניתן לכנותה: "לא כל הערבים רעים" או "כולם חרא, לא רק המוסלמים". כתבה שמלכתחילה מופנית נגד גזענים פרופר (הטוקבקיסטים השמחים לאיד) או פוליטיקאים ועיתונאים מניפולטיביים (ביבי ישראל כץ וכו'), שתי קבוצות שאיש מהשייכים לה לא נמנה כנראה על קוראי ה"עוקץ".

  1. מזרחי שחום חלק

   אני גם לא יודע למה הוא התכוון, אבל יותר מעניין שהוא הכניס את גולדשטיין לאותו חשבון עקיף עם מרטין לותר ואנדרס ברייויק.

 4. שושן

  תיקון קטן: הפיגוע הגדול ביותר בארץ הקודש לא היה בטבח של גולדשטין במערת המכפלה,
  אלא פיצוץ מלון המלך דויד שבו מצאו מותם מעל 80 אנשים. האם האצ"ל שביצע את הפעולה הזאת הם לוחמי חופש או טרוריסטים? תשאלו את ביבי.

  1. דןש

   אצ"ל היא הוכחה, שטרוריסט לשעבר יכול להפוך לאיש עושה שלום.

   1. אלון לקח

    אם כוונתך לבגין, הוא היה קשקשן. אחרים עשו. בדיוק כפי שהטמבל הזה התנהל במלחמת לבנון הראשונה. תרומתו היתה (1) "נידאל שמידאל כולם מחבלים" (בתגובה על המידע שההתנקשות בחיי השגריר ארגוב בלונדון בוצעה בידי ארגונו הקטן של אבו נידאל, אויבם בנפש של אש"פ וערפאת). (2) השם הטפשי והשיקרי שהעניק למלחמה ביומה הראשון ("שלום הגליל"). (3) דיקלום המנטרה הכוזבת: לא נתקדם מעבר ל-40 ק"מ. כשנגיע לשם תיפסק כל לחימה. בגין היה ראש ממשלה דמיקולו שנתן לשני מרצחים שקרנים לרמות אותו ולצאת למלחמה אף על פי שאש"פ עמד בהסכם עם ישראל מיולי 1981 וכלל לא ירה לעבר הגליל. לכן, גם ידי בגין מגואלות בדם הטבוחים בסברא ושתילא, שאר החללים הלבנונים, וכמובן – מאות חללינו.

    1. אלון לקח

     שכחתי לציין (למען הבורים והנבערים) ששני המרצחים השקרנים הם פושעי המלחמה אריאל שיינרמן-שרון ורפאל/רפול איתן.

 5. דפנה

  מאמר מרתק. הכל נכון, ובכל זאת, יש הבדל קטן.
  הסרבים, הבסקים, הבלונדיני מנורבגיה והבלונדיני מאוקלהומה, כמו גם
  הטרור הפלסטיני נגדנו, והטרור הימני שלנו נגד הפלסטינים, כולם מנסים,
  בדרכם המתועבת, לשנות את מציאות חייהם שלהם.
  אבל למה הרחיקו מפגעים פלסטינים עד ארגנטינה, למשל.
  מה יש לאל-קעידה ולדאעש לחפש באירופה, או על אדמת ארצות הברית?
  במובן זה, הטרור האיסלאמי הוא ייחודי.
  במידה מסויימת הוא בר השוואה למסעי הצלב של הנוצרים בימי הביניים
  והרבה פחות לארועי טרור בני ימינו שהוזכרו במאמר.

 6. פריץ היקה הצפונבוני

  פרט לפעולות הטרור שהכותב מזכיר. אסור לנו לשכוח שעד לפני 71ש.ההיסטוריה של אירופה היתה ברוב הזמנים שרשרת של מלחמות לא פוסקות ומלחמות כיבוש של אימפריות אירופיות. ביניהן מלחמת 30 ש. שריסקה והרסה את גרמניה במאה ה17. 2מלחמות העולם שגבו באירופה עצמה כ80 מליון קרבנות . אירופה גם יצאה את התורות הלאומניות שלה ותרמה לעלית הלאומנות ו שנאת זרים מחוצה לה: ..התורכים הצעירים׳׳ שייבאו מאירופה קדמה טכנולוגית עם שאיפה לכפי אחדות עות׳ומנית תורכית על אימפריה שלפני כן היתה סובלנית למיעוטים שלה ושלערבים הסונים היה שוויון מעמד במערך השלטוני עד אז. יפן קיבלה מאירופה גם תביעה לזכותה להקים לעצמה אימפריה ולשעבד עמים אחרים.אז עכשיו אירופה אוכלת את פרי הבאושים מהזמנים ההם. אבל להראות בטלויזיה ערפת ראש של בן אדם אחד הרבה יותר מרשים מכל מה שקרה לפני כן.

 7. אלון לקח

  מאמר מצוין וחשוב.
  תיקון אחד: רב-המרצחים ברוך גולדשטיין, שם רשעים ירקב, לא יצא לפיגוע התאבדות. לא היתה לו כוונה להיפגש עם 72 בתולות יהודיות (אתם יודעים, אלו שטרם הגיעה שעתן לחבוש סיר על הראש). היו אלה המתפללים המוסלמים הפלסטינים שהעמלק היהודוני ימ"ש הזה טרם הספיק לרצוח שהתנפלו עליו ובמהלומות מטף לכיבוי אש שיחררו את האנושות מגזען נאצי נאלח. תבורכנה ידי המחסלים.