• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

הרג המחבל בחברון: תסמונת הש.ג. המזרחי

כולם נתנו את ההוראה, בעיקר הרבה בכירים אשכנזים, אבל רק מי שנמצא למטה משלם את המחיר. חיילי סיירות עושים בדיוק מה שעשה ״החייל הרע שאוהד את לה פמיליה״, רק במחשכים. אותם אף אחד לא יתפוס בעדשת המצלמה
עדי מזור ותום מהגר

אז מה בעצם ההבדל בין א״א מחטיבת כפיר, החייל שירה למוות בדוקר הפלסטיני עבד אל פתח א-שריף בחברון, לבין חיילים מסיירות מובחרות, שיורים למוות בחשודים פלסטינים? ההבדל הוא שחיילי סיירות עושים בדיוק מה שהוא עשה, רק במחשכים. אף אחד לא יתפוס אותם בעדשת המצלמה.

מאז האירוע, לא מפסיקים לדבר על א״א ועל דעותיו הימניות הקיצוניות, על כך שהוא אוהד בית״ר ועל השתייכותו ל״לה-פמיליה״. מנסים לעשות הפרדה בין ״חייל טוב״ ל״חייל רע״, מדברים על ״ערכי צה״ל״ ועל ״טוהר הנשק״. בואו נקרא לילד בשמו: יש חיילים אשכנזים שהולכים ליחידות הנכונות, ששם חיסול הוא פעולת גבורה, ויש חיילים מזרחים שהולכים לעשות את העבודה הבזויה ביותר של השליטה הצבאית בשטחים הכבושים.

קחו לדוגמא מישהו כמו מאיר הר ציון. הוא וחבריו מסיירת צנחנים, "מלח הארץ", רצחו חמישה ערבים-בדואים כנקמת דם על רצח אחותו של הר ציון ובן זוגה. הם לא הועמדו לדין והר ציון נחשב עד היום גיבור ישראל. או למשל הקיבוצניקים אהוד ברק ובוגי יעלון – שניהם פיקדו באופן ישיר על פעולת חיסולו של ח'ליל אל-וזיר (אבו-ג'יהאד) בשנת 1988. לא רק שהם לא גונו בשל כך, אלא ששניהם נחשבים לקצינים מהוללים, בין היתר בעקבות חיסול זה ופעולות דומות אחרות. על כך כתבה אתמול משפחתו של החייל, ובצדק מבחינתה, לשר הביטחון בוגי יעלון: "תזכור ואל תשכח שעמדת במקומו של בני בחדרו של אבו ג'יהאד ו-ווידאת הריגה…"

מי שמשלם את המחיר של מדיניות הימין הם מזרחים שנמצאים בתחתית שרשרת המזון. נפתלי בנט, יוצא סיירת מטכ"ל, הייטקיסט וחבר קבינט, אמר בפירוש כי "מחבל שמסכן את חיי חיילנו בעת פעולתו צריך להיות מחוסל"; יאיר לפיד אמר כי "מי שמוציא סכין או מברג – צריך לירות בו כדי להרוג", ואף הוסיף שהיורה יזכה להגנה משפטית

לעתים קרובות נמתחת ביקורת מוצדקת על השמאל האשכנזי, שאף פעם לא העז להסתכל במראה ולדבר על זכויות היתר של אשכנזים, ועל העוולות שעשתה ועושה המדינה לציבור המזרחי. אכן, השמאל בארץ הרוויח ביושר את הריחוק, ואפילו איבה, שחש כלפיו הציבור המזרחי. אולם מקרה זה ממחיש לנו בצורה הטראגית ביותר כיצד מי שמשלם את המחיר של מדיניות הימין, אשר אינו פחות אליטיסטי ואשכנזי מהשמאל, הם מזרחים שנמצאים בתחתית שרשרת המזון. נפתלי בנט, יוצא סיירת מטכ"ל, הייטקיסט וחבר קבינט, אמר בפירוש כי "מחבל שמסכן את חיי חיילנו בעת פעולתו צריך להיות מחוסל"; יאיר לפיד, הבן של טומי לפיד ובוגר עיתון "במחנה", אמר כי "מי שמוציא סכין או מברג – צריך לירות בו כדי להרוג", ואף הוסיף שהיורה יזכה להגנה משפטית; ולפני כשנה וחצי, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' אמר כי "מחבל שפוגע באזרחים מקומו שייהרג".

אכן, המקרה הנ״ל הוא חריג וחמור באופן שלא ניתן לתת לו הסברים ולטייח, אך באזורי מתח ולחימה כמו חברון כל התיאוריות נופלות לטימיון וההתנהלות בשטח בזמן אמת אף פעם לא מתבצעת בדיוק לפי הנוסחאות והוראות הפתיחה באש שמחלק הצבא. אולם מעבר לכך, ניתן לראות בכירים בדרג הפוליטי קוראים לחיילים להפר את ההוראות, כאשר עכשיו אף אחד מהם לא לוקח אחריות מלאה על דבריו. לפנינו תסמונת הש.ג. (המזרחי) הקלאסית – כולם נתנו את ההוראה, בעיקר הרבה בכירים אשכנזים, אבל רק מי שנמצא למטה משלם את המחיר. לא בכדי עיריית בית שמש מארגנת היום אירוע תמיכה בא"א – הפריפריה דורשת יחס שוויוני מהממסד, דין מאיר הר ציון כדין א"א.

גיבור
אתר עיריית בית שמש קורא לאירוע תמיכה בחייל (הטשטוש אינו במקור)

החייל א״א מחטיבת כפיר הוא הוכחה לכך שהמאבק המזרחי יישאר תקוע במקום כל עוד לא נדבר על הסכסוך הישראלי-פלסטיני. מצד אחד, הממסד צריך את הפועלים השחורים – ולא רק מזרחים אלא בכלל יהודים שאינם חלק מהאליטה האשכנזית – שיתגייסו ליחידות כמו מג"ב וכפיר על מנת לתחזק את הכיבוש. הימין האשכנזי יעשה כמיטב יכולתו על מנת לעודד אותם לכך. במקביל, מזרחים צריכים במצבם הנוכחי את השירות הצבאי על מנת להוכיח שהם אזרחים ראויים, ואולי למצוא משרה סבירה לאחר הצבא בשירות קבע, במשטרה או בגופים ביטחוניים אחרים. מדובר בשעתוק של יחסי הכוח בין אשכנזים למזרחים: מבית הספר, דרך השירות בצבא ועד שוק העבודה, תמיד מזרחים ממלאים את תפקיד הפועלים הפשוטים, בעוד אשכנזים מתוגמלים ע"י הממסד בדרכים שונות. 

עו"ד כוכבי שמש, פנתר שחור, אמר זה מכבר: "לא יהיה שוויון ולא יהיה סיכוי למזרחים כל עוד יש כיבוש ויש מאבק לאומי, ומצד שני המאבק הלאומי לא יסתיים כל עוד המזרחים נמצאים בתחתית הסולם ולמעשה מהווים מנוף אנטי-ערבי." הדברים היו ונותרו מדויקים וחשובים ביותר למאבק הצודק שלנו.

כנראה שיעניין אותך גם: