• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

השוד המגזרי של הבית היהודי

מה עומד מאחורי הממלכתיות המדומה של נפתלי בנט והדאגה ל״כלל עם ישראל״? מינוי של אנשים מטעמו ומיליוני שקלים לעמותות ימניות אורתודוקסיות
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

בדמוקרטיה, מפלגות ופוליטיקאים אמורים לקדם את האינטרסים של בוחריהם ואת הערכים ותפיסות העולם שהם מחזיקים בהם, אולם כאשר הם תופסים עמדות שלטוניות הם אמורים לעבור לפעול באופן ממלכתי, לקחת בחשבון ולקדם את טובתם של כלל האזרחים. הם אמורים להפעיל את סמכויותיהם באופן הוגן וסביר ולשקול, בין היתר, את סוגיית צדק. הם אינם אמורים לבזוז את הקופה הציבורית למען בוחריהם ולעשות שימוש ברשויות השלטון על מנת לסלק ולדכא השקפות וערכים המנוגדים לאמונותיהם.

תפיסה זו של ממלכתיות דמוקרטית זרה לחלוטין לראשי מפלגת "הבית היהודי". השבוע השלים שר החינוך נפתלי בנט שלב נוסף במסע הטיהור של מערכת החינוך מאנשי מקצוע שאינם משתייכים למחנה הדתי-לאומי. השר בנט הביא לסיום תפקידו של המדען הראשי של משרד החינוך, פרופ' עמי וולנסקי, על רקע ניסיונו של וולנסקי לקדם מדד לבחינה וטיפול בגזענות בקרב התלמידים במערכת החינוך. באותו שבוע, בעת שהציג את תכנית משרד החינוך בישיבת הממשלה, הכריז השר, שהאירוניה חמקה ממנו, כי יעד מרכזי של המשרד בשנים הקרובות יהיה קידום סובלנות כלפי האחר והשונה.

זהו קידום סובלנות שלא בא לידי ביטוי במינויו של ד״ר אסף מלאך ליושב ראש ועדת מקצוע האזרחות. מלאך מוביל רפורמה בלימודי האזרחות המקדמת תפיסת אזרחות לאומנית צרה, המנוגדת לחינוך לאזרחות דמוקרטית. שר החינוך פיטר גם את יושבת ראש המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' חגית מסר ירון, ומינה במקומה את ד״ר רבקה ודמני שאומן, ובמקום ד״ר ניר מיכאלי יושב ראש המזכירות הפדגוגית, מינה אתמול את ד״ר משה וינשטוק. כולם אנשים דתיים. המשרד בראשות בנט גם מזרים עשרות מיליוני שקלים לעמותות של הימין הדתי האורתודוקסי, הפועלות למען "העמקת הזהות היהודית" בקרב כלל תלמידי ישראל. החריג היחיד שאפשר להצביע עליו למדיניות הכיתתית של שר החינוך הוא הקמתה של "ועדת ביטון להעצמת מורשת יהדות המזרח וספרד במערכת החינוך".

קידום האינטרסים של מגזר בוחרי "הבית היהודי" על חשבון טובת הכלל אינו נעצר במשרד החינוך. בדיון בועדת השקיפות השבוע בכנסת, נחשפו פרטים נוספים על 110 מיליון השקלים שהוקצבו בשנת 2013 על ידי הממשלה לחיזוק גרעיני התיישבות במרחב העירוני. מהדיון עלה ש-100 מיליון שקלים מסכום זה הועברו לחטיבה להתיישבות, עליה היה אחראי שר השיכון דאז, אורי אריאל. מהדיון גם עלה שמקורבים לשר העבירו את רוב התקציב, שאמור היה להגיע ליישובים בפריפריה, לגופים תורניים הפועלים דווקא ביישובים במרכז הארץ, חלקם בשכונות מבוססות כרמת אביב ג' וברחוב שינקין בתל אביב, גופים שלחלק מהם קשר מובהק למפלגת הבית היהודי.

על פעולתה של "החטיבה להתיישבות" כתב לפני מספר חודשים מבקר המדינה יוסף שפירא דו"ח חמור, שקבע בלשון פשוטה שפעולותיה נגועות בשחיתות. מתחקיר של "מרכז מולד" שניתח את תקציב החטיבה לשנת 2014 עולה אפליה של הפריפריה והעדפה ברורה של ההתנחלויות. לדוגמה, 65 אחוזים מהתמיכות הישירות ברשויות המקומיות הוזרמו להתנחלויות, ורק 10 אחוזים ליישובים בדרום למרות ההשלכות הקשות של מבצע "צוק איתן" על תושבי הדרום. אתמול דיווח עמיחי אתאלי בעיתון זה, כי השר אריאל מסרב להעביר 42 מיליוני שקלים ליישובי עוטף עזה עד שלא יופנו תקציבים להתנחלויות. את דאגתו למגזר ולמקורביו הפגין השר אריאל, גם על חשבונן של המשפחות המוחלשות ביותר בחברה הישראלית, משרד השיכון בראשותו מכר עשרות דירות של דיור ציבורי, המיועדות אך ורק לזכאים, לעמותות דתיות המזוהות עם הבית היהודי ללא כל מכרז ובהנחות מפליגות.

וכל השוד המגזרי האנטי דמוקרטי הזה עטוף ברטוריקה פטריוטית של דאגה עמוקה לכלל "עם ישראל".

פורסם ב"ידיעות אחרונות" 

כנראה שיעניין אותך גם: