כלכלת הצללים של החזקים

השימוש במקלטי מס מגדיל את אי השוויון ופוגע ביצירת מקומות תעסוקה חדשים. מסמכים שנחשפו לאחרונה חושפים כי גם בישראל ישנה ״כלכלה שחורה״ של פוליטיקאים ובעלי הון
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

מקור אנונימי הדליף למעלה מ-11 מיליון מסמכים של חברת עורכי דין פנמית מסתורית בשם "מוסאק פונסאקה". מהמסמכים, אותם חקרו במשך למעלה משנה אנשי ארגון העיתונאים החוקרים ICIJ ואנשי העיתון הגרמני "זודויטשה צייטונג", עולה תמונה אפלה של כלכלת צללים. בכלכלה זו, מערך מפותל של מקלטי מס, עסקאות סודיות וחברות קש מסייע לאליטה גלובלית של אילי הון, מנהיגים פוליטיים, סלבריטאים ופושעים להסתיר את עושרם. המסמכים חושפים עסקאות חשאיות והעברות כספים שהעשירו את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ומקורביו, את משפחת נשיא סין וראשי ממשלות ורודנים בהווה ולשעבר.

תחום התמחותה של חברת "מוסאק פונסאקה" האלמונית היא יצירת שלדים תאגידיים ומקלטי מס לצורך הסוואת בעלות על נכסים והון עבור תאגידים ויחידים בעלי הון. החשיפה הראשונית של המסמכים שהודלפו מגלה את בעליהם הסודיים של חשבונות בנק וחברות ב-21 מקלטי מס במקומות כמו איי הבהאמה, איי הבתולה, סינגפור ומקומות אחרים.

ל"מוסאק פונסאקה" יש גם סניף בישראל. סניף זה העניק שירותים ל-600 חברות ישראליות ול-850 בעלי מניות ישראליים. אלה חברות שבראשן עומדים פרקליטי צמרת כעורכי הדין יעקב ויינרוט ודב ויסגלס, ומיליארדרים ישראלים כעידן עופר וטדי שגיא. זה המקום להזכיר שלפני כשנתיים התגלה שגם חלק מהכנסותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מצא את דרכו לחשבון שפתח בבנק באי הקטן הבריטי ג'רזי – מקלט מס, שהיתרון היחידי שהוא יכול היה להציע לנתניהו היה שיעורי מס נמוכים.

מקלט מס נוצר כשמעבירים כספים למדינה שבה רמת המיסים נמוכה מאד, דוגמת איי הבתולה או האי ג'רזי. כשבעלי הון או תאגידים מעבירים את כספם מישראל למדינות אלו הם חומקים מתשלום המיסים במדינה שבה נמצא מרכז חייהם וזוכים לחיסכון ניכר. בשפה המקצועית פעולה כזו מכונה תכנון מס לגיטימי והיא אכן מותרת על פי החוק, אולם יותר ויותר מדינות שמאבדות הכנסות עצומות, עושות בשנים האחרונות מאמצים לסגור את הפירצות הללו.

גבריאל זוקמן, כלכלן המלמד באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה בארצות הברית, שהיה שותף סוד לחשיפת המסמכים, כתב מחקר חלוצי על היקפם של מקלטי המס והשפעתם המזיקה על הכלכלה העולמית. בספרו "הונן החבוי של אומות – פורענות מקלטי המס", זוקמן מעריך ש-7.6 טריליון (מספר שלאחריו מופיעים 12 אפסים) דולרים, שהם שמונה אחוזים מהעושר האישי הפיננסי הגלובלי, מסתתרים במקלטי מס. מאחר שרק תאגידים ובעלי הון שיש להם הון עצמי של עשרות מיליוני שקלים יכולים להרשות לעצמם ליצור מקלטי מס, רק הם מצליחים להתחמק מתשלום מס במדינתם, בעוד שאר האזרחים ממשיכים לשלם מיסים. וכך אי השוויון בין שתי הקבוצות הללו גדל עוד יותר. התסכול של האזרחים הצופים באלו המתחמקים מתשלומי מס פוגע, לדעת זוקמן, בנכונותם לציית לחוק ומונע מהשלטון לבצע את משימותיו. להעברת כספים למקלטי מס יש השפעה שלילית נוספת – היא פוגעת ביצירת מקומות תעסוקה חדשים כיוון שהיא מעודדת אנשים ותאגידים להעביר את כספם אל מעבר לים במקום להשקיע אותו במדינה.

לדעת זוקמן, אחת הדרכים להיאבק בתופעה היא להטיל חובת דיווח על העברות הכספים הללו, ובכך ליצור מאגר רישום פיננסי גלובלי שיכלול את כל תנועות ההון בעולם. חוק כזה המחייב חובת דיווח נחקק לאחרונה בארצות הברית.

המסמכים שנחשפו מחזקים את דבריו של מנהל רשות המיסים לשעבר דורון ארבלי שהעריך כי "80% מההון השחור נמצאים בתכנוני המס האגרסיביים. 20% הנותרים נמצאים בעסקים הקטנים". הכלכלה השחורה בישראל ובעולם אינה נוצרת על ידי האינסטלטור או המורה המלמדת שיעורים פרטיים ש"עובדים בשחור", אלא בעיקר ממקלטי המס אליהם מעבירים את כספם פוליטיקאים שחרתו על דגלם את המאבק בשחיתות, בעלי הון ותאגידים כלכליים.

פורסם ב"ידיעות אחרונות"

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. דני

    ואוו, מאמר שלא מתייחס לאשכנזים ומזרחים!! חמור מאד!!! ועוד על נושא חשוב, ולא על מירי רגב!!! פיר, מאכזב מאד.

    1. דני

      אבל ברצינות, מקלטי מס ופרצות מס זה מעין חור קטן במטריקס המשפטי-כלכלי שבו כולנו חיים,שמאפשר רלראות לרגע את המציאות הקפיטליסטית כפי שהיא, מאחורי המלל של שוק חופשי תחרות ושאר הבלה בלה, ויותר בכיוון של גנוב ככל יכולתך, אם אתה באמת עשיר, ובחסות החוק (הפנמי).