סמוטריץ׳, טראמפ ומה שביניהם

מעניין להשוות את ההנהגה הישראלית, על המדיניות המפרידה והקיצונית שלה, למועמדים ההזויים ביותר מקרב המפלגה הרפובליקנית בארה״ב. טראמפ רק חולם על חומת הפרדה, כאן היא כבר עובדה קיימת

נניח שדונלד טראמפ היה עולה על הבמה, מבקש שמחלקת יולדות יפרידו בין יולדות שחורות ולבנות ומצדיק זאת באמצעות תפיסות סטריאוטיפיות: כל השחורים אוהבים לעשות חאפלות אחרי כל לידה עם שירי היפ הופ מעודכנים, בעוד הלבנים הם אנשים יותר מתורבתים שאוהבים לנוח אחרי ברכת הבריאה. באותו יום ישמעו גינויים כנגד האמירה האומללה והגזענית שלו, שמקומה בימי הביניים. למעשה, אני בספק אם אפילו טראמפ מספיק טיפש וגזען כדי לומר זאת.

אך בפוליטיקה הישראלית אמירות אומללות וגזעניות מפי ידי חברי ממשלה ומתווי מדיניות הן חלק שגור מהנוף, ואנו, פעילים דמוקרטיים, מוצאים את עצמנו כותבים מאמרי דעה על למה אמירות כמו אלו של סמוטריץ׳ פסולות מיסודן, ומסבירים לחברה הישראלית את הבעייתיות המוסרית שלהן.

בכלל, כשמתבוננים על הבחירות בארצות הברית ניתן לומר שדבריהם של המועמדים ההזויים ביותר מקרב המפלגה הרפובליקנית מייצגים, במקרה הטוב, את העמדות היותר מתונות של ראשי ממשלת ישראל לדורותיהם.

(צילום מסך מטוויטר)
(צילום מסך מטוויטר)

לפני כשבועיים נפגשתי עם פעילים אפרו-אמריקאים מתנועות black lives matter והצגתי בפניהם את עמדותי כפעיל בל"ד באשר לפתרון הולם למצב בישראל ואת מאבקנו למען חברה שוויונית המבוססת על עקרון תפיסה אזרחית, מדינה שמכבדת את אזרחיה ורואה בהם כשווים. בהמשך השיחה הבהרתי להם שבל"ד היא מפלגה שנתפסת כרדיקלית ושנואה בחברה הישראלית. הם הסתכלו עלי בתדהמה ולא הבינו מה רדיקלי בדברי. לטענתם, זה דבר שאמור להיות מובן מאליו. כל מי שיוצא נגד תפיסה כזו סותר את עצם עקרון התפיסה הליברלית. לפעילים הללו ברור להם שלא ניתן לדבר על דמוקרטיה כאשר הרוב היהודי מקדש במוצהר תפיסת עולם גזענית מיסודה, ומאמין שמגיע לו זכויות יתר רק בזכות יהדותו.

בכדי להבין לעומק את האופן בו השיח הדמוקרטי הישראלי מפגר אחרי העולם, צריך להשוות את פעולותיהם של מנהיגי ישראל לדבריהם ההזויים של המועמדים הרפובליקנים הנוכחים. בעוד העם האמריקאי והעולם כולו נדהמו מהצעתו של דונלד טראמפ הציע לבנות חומת הפרדה בין ארצות הברית לבין מקסיקו, בישראל הרעיון עצמו הגיע ממלך השמאל יצחק רבין עוד בשנת 1991, דבר שנראה טבעי ולגיטימי לחלוטין ואף עבר ללא שום התנגדות – לא מהשמאל ולא מהימין.

כאשר טד קרוז הכריז שידאג שכוחות הביטחון ירגלו אחרי אזרחים אמריקאים מוסלמים, ביל ברטון – מפקד משטרת ניו יורק בכבודו ובעצמו – יצא להגנתם של אנשי הביטחון המוסלמים, בטענה שרעיון כזה לא יעלה על הדעת. בישראל, לעומת זאת, לגיטימי לחלוטין שכוחות הביטחון הישראלים ירגלו אחרי האזרחים הערבים. במקרה של הבדואים, זה בסדר גמור לגייס אותם לשלוח אותם למות למען הרוב היהודי ואז להרוס את בתיהם

כאשר טד קרוז הכריז שידאג שכוחות הביטחון ירגלו אחרי האזרחים האמריקאים המוסלמים, ביל ברטון – מפקד משטרת ניו יורק בכבודו ובעצמו – התבטא כנגד אמירה אומללה זו ויצא להגנתם של אנשי הביטחון המוסלמים, בטענה שרעיון כזה לא יעלה על הדעת, הלא אותם אנשים שטד קרוז מבקש לרגל אחריהם הם אלו שמגנים עליו. בישראל, לעומת זאת, לגיטימי לחלוטין שכוחות הביטחון הישראלים ירגלו אחרי האזרחים הערבים. במקרה של הבדואים, זה בסדר גמור לגייס אותם לשלוח אותם למות למען הרוב היהודי ואז להרוס את בתיהם בכפרים הלא מוכרים בנגב.

אין לטעות ולחשוב שהמנהיגים הישראלים מכוונים את דבריהם רק כנגד פלסטינים וערבים. אם נשווה את דבריו של טראמפ על מבקשי מקלט ממדינות אמריקה הלטינית לפעולותיה של ממשלת ישראל כלפי מבקשי מקלט ממדינות אפריקאיות, נזהה תפיסות עולם מקבילות. אלו תפיסות המבוססות על דה-הומניזציה מחפירה של פליטים ממדינות העולם השלישי, על כפירה בעקרון הליברלי ואף על כישלון מוחלט לראות באותם אנשים קורבנות, כאלו שלא ניתן לדמיין מה עברו בכדי להגיע לפה. כך שלא אהיה מופתע אם היתה זו שרת התרבות מירי רגב שכתבה את הנאום המפורסם של טראמפ בו הוא מתאר את המקסיקנים כאנסים וכעבריינים.

אפילו דבריו של טראמפ כנגד האזרחים האפרו-אמריקאים מקבלים מימד מוחשי כאן, למשל, ביחסה של מדינת ישראל לדורותיה לאזרחיה האתיופים: מזריקת הדפו-פרוברה הפוגעת בפוריותן של נשים אתיופיות ועד הרצח של יוסף סלמסה בידי משטרת ישראל.

לסיכום, יש להבהיר נקודה חשובה בנוגע להבדל המרכזי בין מנהיגי המפלגה הרפובליקנית הנוכחיים לבין ההנהגה הישראלית לדורותיה. דבריהם של המועמדים הרפובליקנים, שספק אם ייבחרו, נותרים בגדר תעמולת בחירות. המנהיגים הישראלים, לעומת זאת, קובעים את מדיניותם בצל תפיסתם עולם הגזענית. דבר כמו אלו של אביגדור ליברמן, יריב לוין, בנט ושקד – קיצוניים מדי גם בשביל טד קרוז ודונלד טראמפ. אל תבינו אותי לא נכון, ארצות הברית רחוקה מלהיות הדמוקרטיה האידיאלית, ואין לשכוח את העוולות שביצעה נגד מיעוטים לא לבנים וכנגד מדינות אחרות. אך לפחות ניתן לזהות בה קיום של שיח ליברלי שמאתגר את הממשל ושואף לחברה יותר שוויונית. בישראל קיים ההיפך הגמור: שיח הציבורי דורסני ואלים, שמעוניין להכחיד כל סממן של שוויון וזכויות אדם.

אם תרצו לרגע לדמיין מה יקרה לארצות הברית במקרה והמועמדים הללו ייבחרו, התשובה פשוטה: היא תהפוך למדינת ישראל – אלימה, גזענית ושונאת מיעוטים – רק במימדים הרבה יותר גדולים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  למען הדיוק – נפתלי בנט ראש מפלגתו יצא כנגד אמירתו זו ושלל מכל וכל כל הפרדת חולים על רקע גזעני.
  הפרדה זו סוללת את הדרך להפרדה על רקע עדתי ( "לשמחתם" של "בכייני" העוקץ ) ועל רקע מפלגתי ( = זה כבר היה לנו ובמידה מסויימת נותרו עדיין "שאריות" ).

 2. איזי גור

  מה יותר משוקץ ומתועב מפשיסט גזען.
  את/ה יודעים היטב את התשובה.

 3. איזי גור

  מה יותר נתעב ומשוקץ מגזען יהודי חובש כיפה ?!
  כן. בדיוק. אליו ואל בני דמותו אני מתכוון.

 4. ג. אביבי

  מאמר קולע.
  הסמוטריצ'ים ונשותיהם הם חתך מייצג מאוד את רוב הציבור האשכנזי-דתי במדינת ישראל. זהו ציבור שלא מעטים בו שואפים, לכאורה, להוכיח לגרמנים של שנות ה30 – 40 שהם כבר הגיעו לרמתם ועוד יעקפו אותם בקרוב. הליקוק בישבן שחבורת הזבל הפשיסטית הזאת זוכה לו מראש ממשלתנו וזנבותיו בליכוד, מלמדת שהרוח הרעה הזאת כובשת לה עוד ועוד מאחזים בקרב עסקני הליכוד.
  ההשוואה עם ארה"ב והמועמדים הדמוקרטים שלה מעניינת. אבל בארה"ב יש מנגנוני שפיות שחסרים כאן. בארה"ב למשל, המקביל לסמוטריץ'/אלקין/לווין – סנטור מקרתי – חוסל פוליטית. הדמוקרטיה האמריקאית מתייחסת ברצינות להיותה דמוקרטית בניגוד גמור למדינת ישראל.