במרתפי החקירות, הרשות הפלסטינית איבדה לגיטימציה לקיומה

הרשות הפלסטינית היא קבלן משנה בידי כוחות הביטחון הישראליים, ותפקידה הוא לשמור על שקט תעשייתי לנוחות הכיבוש

לפני כחודשיים שירותי הביטחון הישראלי פשטו על ביתי, ועצרו אותי וכן שניים מדודי. רצה המקרה, ובזמן המעצר לבשתי חולצה אשר כתוב עליה "פלסטיני" בערבית. בזמן השהייה בתחנה פנו אלי שוטרים ושאלו אותי מה כתוב לי על החולצה. אחד מהשוטרים, לאחר שתרגמתי לו, העיר: "אתה לא רוצה לדעת מה היה קורה אם היית נעצר עכשיו ברשות". בחרתי לא להגיב לדבריו – הרי גם לוּ הייתי מתחיל להסביר למה העינויים הנפשיים בחדרי השב"כ הישראלי הרבה יותר מסוכנים מהעינויים הפיזיים בחדרי השב"כ הפלסטיני, אני בספק אם היה מבין.

מלבד זאת, ההשוואה אינה במקומה: בסופו של יום ישראל מיישמת מדיניות של כיבוש צבאי, דבר הכרוך באלימות חסרת מעצורים, וכמו כל עם תחת כיבוש – העם הפלסטיני יילחם למען שחרור לאומי. הרשות הפלסטינית הינה גוף זמני למען שחרור לאומי על בסיס גבולות 67׳ לפי הסכמי אוסלו, המתיימר לפעול למען האינטרסים של העם הפלסטיני. אם כן, יש להעלות סימני שאלה עקרוניים לגבי מדיניות העינויים שמפעילה הרשות הפלסטינית נגד בני עמה אשר סובלים מדי יום מתוצאות הכיבוש.

בפרשה האחרונה, שלושה צעירים פלסטינים נעלמו למשך כשבוע באזור רמאללה, ולבסוף נמצאו על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. הצעירים נלקחו לחקירה בכדי לברר מה סיבת היעלמם, מה שמהר מאד הפך להיות למעצר תחת עינויים. לאחר יומיים הורשו השלושה להיפגש עם הוריהם ועם עורכי דין, ובראיון לרדיו הפלסטיני סיפר עורך הדין של אחד מהם על האלימות הפיזית אליה הם חשופים סביב השעון, עם הפסקות שינה של שעתיים-שלוש ביום. מעצרם הוארך ל-15 ימים נוספים ועימם נעצרו עוד שני צעירים. איננו יודעים עדיין מה היא גרסתם של הנאשמים להאשמות נגדם אודות תכנון פיגועים, אך לאור העובדה שישראל היא זו שאימנה את כוחות הביטחון הפלסטיניים, הם עוד עשויים להתוודות כי הם אלה שהיו אחראים לאסון התאומים. ובדיוק שם, במרתפי הביטחון הפלסטיני, הרשות איבדה כל לגיטימציה לקיומה.

יש מי שיטענו שהרשות מספקת יציבות כלכלית וחברתית, ובלי קיומה יהיה כאוס מוחלט בגדה. אני יכול להסכים עם חלק מהטיעונים הללו, אך ברגע שננקטות שיטות עינויים כנגד העם הפלסטיני אשר נמצא תחת כיבוש והפרת הסכמים בינלאומיים – כל קיומה של הרשות בעיני הוא כשל קבלן משנה בידי כוחות הביטחון הישראליים, כאשר תפקידה הוא לשמור על שקט תעשייתי לנוחות הכיבוש. מעבר למצב האבסורדי הזה, כל עצור פלסטיני בידי הרשות נעצר מיד לאחר שחרורו בידי כוחות הביטחון הישראליים. כך, כחלק מהמדיניות התיאום הביטחוני, כל אקט המעצר הוא למעשה הכנה למעבר למרתפי החקירות של השב"כ הישראלי.

צעירים פלסטינים
הצעירים הפלסטינים. כל אקט המעצר הוא למעשה הכנה למעבר למרתפי החקירות של השב"כ הישראלי

אז נכון, יש מי שיטענו שבכדי לסיים את הכיבוש יש לפעול בדרכים דיפלומטיות ולבחור באסטרטגיה מתוחכמת – ולא לאפשר לבודדים לפעול מטעם עצמם. אך הטיעון הזה מתעלם משני דברים בסיסיים: ראשית, אי אפשר להצדיק את הבקשה לביטחון ולסדר חברתי על ידי עינוי והעלמת בני אדם, הרי כל העיקרון המנחה למשטר לגיטימי הוא המאבק לשמירת צלם אנוש למרות כל הקשיים וכינון משטר דמוקרטי המבוסס על ערכים אוניברסליים.

שנית, הרשות נמצאת בנסיגה מתמשכת. ההתנחלויות מכפילות את עצמן, עזה נמצאת תחת מצור, כוחות הביטחון הפלסטיני לא מספקים שמירה או כל פתרון אחר לפלסטינים אשר נפגעים מאלימות המתנחלים וגרוע מכל – במקום לפתור את אי-ההסכמות בין הפלגים הפלסטינים דרך מערכת בחירות דמוקרטית, הרשות בוחרת לכפות את שלטונה בכוח הזרוע ולהעמיק את הסכסוך הפנים פלסטיני. ברקע כל הכישלונות הללו, הייאוש והאכזבה מדרכי הפעולה של הרשות, נוצר ואקום פוליטי במסגרתו במקום שהרשות תהווה גוף המנהיג צעירים, היא עצמה הופכת להיות מחסום לצעירים.

חופש לכל האסירים הפוליטיים בבתי הכלא – הישראליים והפלסטיניים. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מירי פרידמן מגל

    מה הייתם עושים בלי הישראלים? את מי הייתם מאשימים בכל צרותיכם?

  2. דןש

    לאחר שנים של מאבקי טרור, ה"רשות" מתחילה להבין, כמו שהבינו מדינות ערב הסובבות אותנו, שהאלימות, הטרור והרצח הוא בעוכריה. הרגעת השטח תוך כדי עמידה על עקרונות זכותה למדינה היא זו שתביא לאהדת העולם ולתוצאות. קיומה של ה"רשות" היא להשיג מדינה פלסטינאית ורגיעה, תוך כדי השגת יציבות חברתית וכלכלית תקרב אותה למטרתה. יחד עם זאת הפעלת אלימות מצידה כלפי "אזרחיה" הוא פסול לחלוטין וחייב להיעלם מן העולם.