העץ הנדיב של נתניהו

מי קוטף את פירות ״עץ הכסף״ עליו מדבר נתניהו? בעיקר השכבות המבוססות ובני הברית האידיאולוגיים של ביבי. לא הפריפריה, לא היישובים הערביים ולא עיירות הפיתוח. זה ניכר בהשתתפות הממשלתית ובמבחני המיצ״ב
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

פעילים למען הסביבה מארגון "מגמה ירוקה" הפריעו אתמול לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בועידת הנגב. הם מחו נגד תכנית הממשלה להקים חמישה יישובים חדשים בנגב. נתניהו ענה להם בזעם: "איך אתם חושבים שמייצרים מקומות עבודה? אתם חושבים שלממשלה יש עץ של כסף שאפשר לקטוף ולקטוף? צריך להקים עץ כלכלה". הבחירה דווקא בדימוי "עץ הכסף" בעימות עם המפגינים לא משרתת את נתניהו. מעיון בחלק בדו"ח מבקר המדינה לפני מספר חודשים על התנהגות לא תקינה והוצאות חריגות של מעון ראש הממשלה על מזון, ניקיון, תחזוקה ואיפור, עולה שמי שסבור שאפשר לקטוף ולקטוף מעץ הכסף הציבורי הם לאו דווקא פעילי הסביבה.

נתניהו הוסיף ואמר: "העובדות חזקות יותר. אנחנו משקיעים מיליארדים בנגב". כיוון שהוא, כמו כל פוליטיקאי ישראלי, נוהג להצהיר תכופות על דאגתו העזה לפריפריה, וכיוון שמאחוריו שנים רבות בהן הוא נושא באחריות למדיניות הכלכלית בישראל, הן כראש ממשלה והן כשר אוצר, שווה לבחון מה אכן קרה בפריפריה בתקופות כהונתו.

מחקר שנערך על ידי בנק ישראל לפני שנתיים מלמד על התרחבות משמעותית של הפער הכלכלי בין תושבי הדרום והצפון מצד אחד לבין תושבי המרכז. על פי הדו"ח, בעשור האחרון ניכרת גם מגמה של עזיבת הפריפריה לטובת המרכז, בעיקר לתל-אביב. בבנק ישראל מייחסים את התרחבות הפערים הכלכליים למדיניות הממשלה, שצמצמה, החל משנת 2003, את מספר הישובים בפריפריה שנהנים מהטבות מס. שר האוצר שביטל את הטבות המס ליישובי הפריפריה היה בנימין נתניהו.

על מנת להבין מי קוטף את פירותיו של עץ הכסף, צריך להסתכל על סדר העדיפויות של הממשלה. על פי נתוני "מרכז אדוה", בשני העשורים שבין 1991 ל-2012, ההשתתפות הממשלתית הגבוהה ביותר בחישוב לנפש, נרשמה בהתנחלויות. ב-2012 היא עמדה שם על 2,695 שקל לשנה לתושב, בממוצע, בהשוואה ל-2,277 שקל ביישובים הערביים, ו 1,892 שקל בעיירות הפיתוח.

מחקר של "מרכז מאקרו לכלכלה מדינית" מצביע על אפליה שיטתית בהקצאת תקציבי החינוך ומצביע על כך שמדינת ישראל משקיעה בתלמיד בהתנחלות מבודדת כ-13 אלף שקלים בשנה, כמעט פי שתיים מאשר בתלמידי הפריפריה. הזנחה זו של יישובי הפריפריה, באה לידי ביטוי גם בניתוח תוצאות מבחני המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית), שהתפרסמו השבוע וחשפו את התרחבות הפערים בהישגים הלימודיים בין תלמידי המרכז לתלמידי הפריפריה. כך למשל, בעוד שבתל אביב, רעננה ורמת גן נרשמה עלייה שיטתית בהישגי התלמידים. בבאר שבע, ירוחם ובית שאן מתרחשת ירידה עקבית בהישגי התלמידים.

בחזרה למפגינים פעילי הסביבה שמחו על החלטת הממשלה על הקמת חמישה יישובים חדשים בנגב. טיעון מרכזי של שר השיכון יואב גלנט, יוזם המהלך, להקמת יישובים אלו הוא פיתוח וחיזוק היישובים הקיימים בנגב. אולם מה שהנגב זקוק לו אינו פיתוח יישובים חדשים אלא עיבוי וחיזוק היישובים הקיימים (גם הערביים). כפי שמצביעה ד״ר נורית אלפסי, ראשת המגמה לתכנון ערים במחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן גוריון, הקמת יחידת דיור ביישוב חדש יקרה הרבה יותר מאשר בנייתה של יחידת דיור ביישוב קיים. כלומר הקמתם של יישובים חדשים משמעותה שוב הפניית כספי ציבור לטובת מעטים (התושבים ביישובים החדשים) על חשבון רבים (תושבים ביישובים הקיימים). יתרה מכך, יישובים חדשים אלו גם ימשכו אליהם את האוכלוסייה החזקה מהיישובים הקיימים ויחלישו אותם עוד יותר. צעד כזה מעביר מסר לאוכלוסיה הותיקה שהיא נחותה, שאין טעם להשקיע בה, ושהדרך היחידה לפתח את האזור היא לייבא אוכלוסיה חדשה איכותית יותר שתתגורר ותחיה ביישובים נפרדים.

עוד החלטה של מי שמקפיד בהתמדה להעביר את פירות עץ הכסף לשכבות המבוססת ולבני בריתו האידיאולוגיים.

פורסם ב״ידיעות אחרונות״

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אורית

    ותושבי הדרום ימשיכו להצביע ביבי

  2. פריץ היקה הצפונבוני

    דומני שהיתה פעם החלטה במוסדות תכנון שלא להקים ישובים חדשים כלל. אבל בפועל במקום לחזק אוכלוסיה קימת קודם יוצאים עם המנטרה ,,להביא אוכלוסיה חזקה׳׳ ע׳׳ע ,,ג׳נטריפיקציה׳׳. אבל למה שאוכלוסיה חזקה תלך לישובים חלשים כמו לוד ,אז מקימים את שוהם שזה גם ממלא את המטרה של לפורר את הישות הפלסטינית ומפריד בין הפלסטינים בגדה לישראלים. ללוד עצמה כדי ל,,יהדה׳׳ מביאים חרדלי׳׳ם וסטודנטים יהודים מבחוץ.ועכשיו לנגב. הרי המטרה היא כמו בצפון,,ליהד׳׳ את הנגב. לא מתכוונים לחזק את האוכלוסיה הבדואית אלא להקים התנחלויות במקום ישובים בדואים שבכלל הוקמו ע׳׳י בשלטון הצבאי דאז.אולי לא שמעתם על הרשות ל,,פיתוח הישוב הבדואי בנגב( לא בטוח על השם הנכון) בכ׳׳א שם אורווליני שמטרחו לכסות על המטרה העקרית לדחוק אותם מישוביהם הותיקים וה,,לא מוכרים׳׳ לעיירות הבדואיות הנחשלות אף מעיירות הפיתוח היהודיות. שלא יעבדו עליכם ושלא תגידו ,,לא ידענו׳׳.

  3. גידי

    נתניהו זכה בשם ״שקרניהו״ בזכות אמירותיו חסרות הבסיס.