רד אלינו אווירון: מחשבות על המאבק נגד קמפיין התיירות הגאה

אחרי שנים שהמדינה ועיריית תל אביב משתמשות במצב הקהילה הגאה בישראל כסמל לליברליות על מנת לקדם את תדמיתן ואת תזרים המזומנים הזרים, נזכרים פתאום הארגונים להתנגד. אחלה, אבל מה קרה בדרך למלה "פינקוושינג"?
טניה רובינשטייןטניה רובינשטיין

פעילה פוליטית קווירית, פמיניסטית, נגד הכיבוש ולמען שחרור כל בעלות ובעלי החיים, ורכזת כללית שותפה בקואליצית נשים לשלום.

בכנס "סקס אחר" בשנת 2011, התקיים פאנל בשם "(הומו)לאומיות, אתניות ו'פינקווש'?" בפאנל זה הרגשתי לראשונה בחיי כמו סחורה. כלומר, לראשונה בחיי כחלק מקהילת הלהט"ב ולא סתם כאשה. בפאנל זה דיבר שי דויטש, יו"ר אגודת הלהט"ב דאז, על היותנו קהילה בעלת פוטנציאל לרווח כלכלי, וכיצד ניתן למנף עובדה זו כדי לעודד מקבלי החלטות לספק לנו מתנות ופינוקים כמו להעניק לנו זכויות ומשאבים באופן שוויוני.

במאמרו ב-ynet בנושא, מתרעם דויטש על הביקורת שמושמעת כעת כלפי משרד התיירות (ולמעשה מדובר בעיני באחד המאמרים הקוהרנטיים שפורסמו בנושא). בימים האחרונים, יצאו כל ארגוני הקהילה הגדולים נגד ההון – 11 מיליון שקלים – שמתכנן משרד התיירות להשקיע בקמפיין התיירות הגאה לרגל חודש הגאווה הבא עלינו לטובה, ששיאו בפרס: טיסה לשבוע הגאווה בתל אביב במטוס ממותג בצבעי גאווה ישראלית. ארגונים אלו מתנגדים לעשיית רווח כלכלי והסברתי על גב הקהילה ומבלי שהקהילה זוכה למשאבים ראויים מהמדינה. טענה הגיונית בסך הכל. רק שלמעשה, כפי שדויטש עצמו מסביר, משרד התיירות עושה את מה שארגוני הקהילה עודדו אותו לעשות לכל אורך הדרך: כך, נציגים ונציגות מארגונים אלו ממש מוטסים מדי שנה למסעות הסברה ברחבי העולם מטעם משרד החוץ ומשרד התיירות והיו חלק מעיצוב התפיסה של משרדי הממשלה כאילו תיירות גאה זה ה-דבר. אז מה קרה פתאום?

מדוע עכשיו, אחרי שנים שפעילות ופעילים מדברות על כך שהמדינה ועיריית תל אביב משתמשות במצב הקהילה בארץ כסמל לליברליות על מנת לקדם את תדמיתן בעולם, ואת תזרים המזומנים הזרים בכיסן, מדוע עכשיו נזכרנו להתנגד לסיבוב שמנסים לעשות על גבנו?

האם הקהילה סוף סוף הבשילה פוליטית, ומכירה בכוחה לסרב לפירורים הנזרקים לעברה ולדרוש את המשאבים המגיעים לה? האם הסיבוב שניסה משרד התיירות לעשות היה פשוט בוטה מדי, והכל היה עובר חלק אם היו הם משכילים להשקיע לפחות חלק מהכסף הזה במתן לקהילה?

אולי זו גם העובדה שהמצעד השנה הוא בסימן נשים, ומובילות אותו נשים, ומה לעשות שלרוב נשים הן לא בעלות העסקים הרווחיים שגורפים הון מעונת התיירות הגאה. כיום, ברוב ארגוני הקהילה יושבות נשים גם בעמדות מפתח – נשים שמבינות ששיח הרווח הכלכלי שניהלה האגודה בראשותו של דויטש, אינו מועיל לקהילה ולעתים אף מזיק לה. נשים שקמות ואומרות שלא ייתכן שהמסר של ארגוני הקהילה יתבסס על שוויון זכויות וחלוקת משאבים הוגנת על סמך העובדה שמסתובבים בקרבנו אנשים בעלי ממון רב. לא ייתכן שאנחנו, שאר הקהילה, אלו שלא זכו להחזיק בממון, נהיה תלויות בחסדיהם של אלו שכוחם הכלכלי מאפשר להם להשפיע על מדיניות ממשלתית.

קמפיין משרד התיירות.
קמפיין משרד התיירות. למה פתאום נזכרנו להתנגד לסיבוב שמנסים לעשות על הגב שלנו?

ומה לגבי הכיבוש?

שיח ההתנגדות למהלך הנוכחי של משרד התיירות, מעוטר במילה "פינקוושינג" שלפתע חדרה לתודעה המיינסטרימית ממקום מושבה המסורתי שבתוך השיח הרדיקלי המוקצה. אך בדרך למיינסטרים, ה"פינקוושינג" עברה סיבוב במכבסת המילים, ונותר בה רק חלק מהמשמעות המקורית שלה. כך, השיח המיינסטרימי מדבר בימים אלו על כך שמשרד התיירות מחפש לעשות רווח כלכלי ותדמיתי על גב הקהילה בעת שהקהילה אינה נהנית מקבלת משאבים. אך מהשיח הזה נעדרות מילים כמו כיבוש, זכויות אדם, וחשיבה על קהילות כמו פלסטיניות/ים ובייחוד להט"ביות/ים פלסטיניות/ים.

המדינה עושה שימוש במצב הטוב יחסית של (חלק מ)הקהילה בארץ כדי לקדם את תדמיתה ברחבי העולם, אל מול הנזק התדמיתי שעושה לה הכיבוש והדיכוי שהיא מפעילה על העם הפלסטיני.אך השיח הזה הוא קיצוני מדי עבור המיינסטרים הלהט"בי

אבל מה הקשר לכיבוש כשמדברות על זכויות להט"ב, אתן בוודאי שואלות. כפי שהסביר כאן פאדי חורי, אלו לא האקטיביסטיות שהחליטו לקשר אידאולוגית בין המאבקים, אלא המדינה שעושה שימוש במצב הטוב יחסית של (חלק מ)הקהילה בארץ כדי לקדם את תדמיתה ברחבי העולם, אל מול הנזק התדמיתי שעושה לה הכיבוש והדיכוי שהיא מפעילה על העם הפלסטיני.אך השיח הזה הוא קיצוני מדי עבור המיינסטרים הלהט"בי. אנו נשארות עם מאבק עיקש, מעורר השראה ועוצמתי של נשים שהחליטו שהן לא מקבלות יותר את השיט של משרדי הממשלה הציניים ועיריית תל אביב, ועומדות על הזכויות שלהן והתקציבים המגיעים להן, ועדיין יש מי שנשארים ונשארות מחוץ לשיח.

לצד 11 מיליון השקלים שמשקיע משרד התיירות בעידוד תיירות גאה, בתקציב המדינה לשנת 2016  ניתן למצוא שהמדינה משקיעה כ-56 מיליארד שקלים בתקציב הביטחון המשמש ברובו לשימור הכיבוש, וזהו תקציב שלא מעזות ומעזים לדבר עליו. מעבר לזה, כ-51 מיליארד שקלים מושקעים בחינוך שחלק ניכר ממנו מוקדש לחיברות לערכי לאומנות ולא לסובלנות וקבלה, תקציבי רווחה, בריאות ובטחון פנים שחלקים ניכרים מהם ניתן היה להשקיע בהנגשת שירותים לקהילת הלהט"ב ויש לקוות שההתעוררות הנוכחית של הקהילה ומאבקן של הנשים שמובילות אותו יישא פירות ויעניק לקהילה משאבים נחוצים.

אני משוכנעת שזה ישמח את כולנו אם המאבק הזה יאפשר מקומות נוספים בבית דרור לנוער במצוקה והרחבת הפעילות של פרויקט גילה, חושן, איגי ושאר ארגוני הקהילה.

רק נשאלת השאלה, האם לא נתעורר עוד כמה שנים ונבין שעשו עלינו עוד סיבוב כשהממשלה תיענה לדרישות שלנו כפי שהיא נענתה לקריאת הקהילה לתפוס טרמפ על תיירות גאה, ונמצא את עצמנו בלב המיינסטרים עם תקציבים מכובדים לארגונינו שיעמעמו את הזעקות של מי שנותרו מחוץ לשיח הזה, כי בחרנו היום להשאיר אותן ואותם מחוץ לשיח.

לקריאה נוספת: 

למען זכויות הלהט"בים. היהודים

להט"ביות, מגן דוד ויהדות אנטי-ציונית

הזיכרון הסלקטיבי של "המהפכה הגאה"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. נתן.

    הדברים נכונים לא רק לקהילה הגאה אלה למושג הקרוי "מדינת תל אביב" בכלל.
    כאשר ישראל רוצה לעשות לעצמה יחסי ציבור בעולם ולהתגאות בהיי-טק בדמוקרטיה ובפתיחות היא נזקקת ל"מדינת תל אביב" אבל בחיי היום יום אותה מדינה היא כמעט האויב הרשמי של השלטון הימני-דתי.

    יש להגיד לשלטון הימין : אל תהיה גיסי ואל תשכב עם אחותי.

  2. מזרחי שחום חלק

    הסיפור בתכלס הרבה יותר פשוט. חודש הגאווה הפך לחודש עליה לרגל לתל אביב מהפריפריה. מדובר באלפי הומואים מזרחים שצובאים על העיר, וזה נגמר במכות עם ערסים. לכן האריסטוקרטיה האשכנזית ההומואית (דויטש) מתנגדת. אוהבים מזרחים מקצועיים שמרימים באריסה אבל לא מזרחים מהשכבות שלא נראים כמו הכרטיס בגריינדר (בגלל זה גם אוהבים ערבים).