מי באמת צריך לדאוג מהאמירות של בוז׳י

במצב בו משתוללת אלימות חסרת רסן יש דברים יותר חשובים מבחירות. להציב שיח פוליטי אופוזיציוני אמיתי, למשל. איפה זה ואיפה מפלגת העבודה
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

אמירותיו האחרונות של יו״ר האופוזיציה יצחק בוז׳י הרצוג לא מרגשות את החברה הערבית יותר מדי, אך הן בהחלט אמורות להדאיג את המיעוטים היהודיים – כלומר, קבוצות שאינן בעלות כוח בחברה הישראלית.

לא מעט נכתב ועוד ייכתב על אישיותו של הרצוג (זוכרים את נאום המהפך המשעשע?), כך שכל מה שייכתב עכשיו על תסביכיו של הנער המתבגר הזה מסתכן בלהיות מיותר. עם זאת, אמירתו האחרונה כי מפלגת העבודה צריכה "להפסיק לתת תחושה שאנחנו אוהבי ערבים", מציגה לפנינו – מעבר לחוסר יכולת מוחלט להנהיג מפלגת שלטון ולגזענות בוטה – את כל מה שפסול מוסרית וערכית בשמאל הלבן. האדם הזה עמד על במה ובשיא הכנות ביקש, למען אינטרסים אלקטורליים, להעביר לקהל בוחריו את המסר שהוא לא מעוניין בטובת החברה הערבית. אם ננתח לעומק את דבריו נבין כי הם משקפים את מה שמפלגת העבודה עושה מאז הקמתה, כך שאין חדש תחת השמש (עוד כתבה על זה אורלי נוי).

בנוסף, ניתן לזהות שבוז׳י וחבריו הפנימו שהחברה הערבית איבדה כל אמון במפלגה שלא מסוגלת להכיל אפילו את זוהיר בהלול, ולא קיים בקרבה פוטנציאל אלקטורלי (במיוחד לאור איחוד המפלגות הערביות). עם ובלי דבריו של בוז׳י – זה לא ממש משנה לחברה הערבית. אולם תפיסת עולמה של מפלגת העבודה צריכה לשמש תמרור אזהרה לכל מי שאינו גבר לבן מרקע סוציו-אקונומי בינוני ומעלה בישראל.

מבין השורות, בוז׳י בעצם מודה ומתוודה שלמען אינטרס אלקטורלי הוא מוכן בתור מנהיג מפלגת שלטון לוותר על חמישית מן האוכלוסייה בישראל, במיוחד לאור הלך הרוח הימני ששורר בחברה הישראלית. מאחורי דבריו לא עומדת אידיאולוגיה ברורה המכוונת אותו, בדומה לליברמן או בנט, אלא נטו הרצון להגיע לשלטון. בכל מחיר.

תפיסת עולמה של מפלגת העבודה צריכה לשמש תמרור אזהרה לכל מי שאינו גבר לבן מרקע סוציו-אקונומי בינוני ומעלה בישראל. בין השורות, בוז׳י בעצם מודה ומתודה שלמען אינטרס אלקטורלי הוא מוכן לוותר על חמישית מן האוכלוסייה. מאחורי דבריו לא עומדת אידיאולוגיה ברורה אלא רצון להגיע לשלטון

משמעות הדבר היא אחת: אם מחר יווכח בוז׳י שהלך הרוח הציבורי יוצא כנגד האתיופים או המזרחים, לצורך העניין, הוא לא יהסס לרגע להקריב את הקבוצות הללו על המזבח בכדי לרצות את הרוב.

בכל מערכת בחירות עולות שאלות לגבי יחסה של מפלגת העבודה לפריפריה, ובכל מערכת בחירות פעילי מפלגת העבודה שבים ומתארים כיצד מפלגתם היא-היא בעלת האינטרס האמיתי לעזור לפריפריה. עם זאת, הם שוכחים פעם אחר פעם שמי שדרבן ודיכא את האוכלוסיות המוחלשות להגיע לאותה פריפריה, ופעל בכדי לשמרה במצבה הנוכחי – הם מפא״י. אלו אבות השמאל הלבן של היום, שלא היו מעוניינים בקול המזרחי, עם תפיסה הבאה לידי ביטוי באופן קלאסי בציטוט המפורסם של גולדה על הפנתרים ה"לא נחמדים". תפיסת עולמם: מתנשאת, אלימה ואינטרסנטית.

מלקולם אקס תיאר בדיוק רב את התנהלותם הפוליטית של טיפוסים מעין אלו: "הליברלים הלבנים הם לא יותר מצבועים, אשר משתמשים באנשינו ככדור-משחק פוליטי, בכדי להעביר חוקים ולהעצים את כוחם האמיתי". כך יהיה גם עם הקהילה האתיופית או המזרחית: הם ימכרו להם שקרים, יסיתו אותם נגד ערבים, ישכנעו אותם שהליכה בדרכם תועיל להם כלכלית וחברתית ואז, כשיגיעו לשלטון, ישתינו עליהם בקשת, כפי שעשו בעבר.

במצב בו משתוללת אלימות חסרת רסן ותופי המלחמה שואגים, יש דברים יותר חשובים מבחירות. במקום להציב שיח פוליטי אופוזיציוני אמיתי, המבוסס על ערכים של זכויות אדם ושאיפה לשלום, הרואה אנשים בשני צדי הגדר כבני האדם שהם ומבקש לפעול למענם, כפי שמצופה ממנהיגים דגולים – בוחרים מנהיגי העבודה לנצל את המצב לטובתם ולהצטרף כעדר אל השיח הפאשיסטי של הימין הישראלי. וזו לא מפלגת העבודה וגם לא הימין הישראלי – אלו הם, רבותיי, פניה האמיתיים של הציונות, תנועה שמיסודה מיועדת עבור הגבר הציוני הלבן. מפלגת העבודה פשוט מראה זאת בצורה ברורה וכנה.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. דןש

    בוזי "התפנית" שלך והצהרותיך בהקשר לערבים לא יעזרו למפלגתך, שהיא אם אמה של החטא ביחס המדינה לאזרחיה הערבים. הימין כבר תפוס וגדוש – כמוה גם השנאה. דווקא הגיע העת לחבק חיבוק אמתי את האזרחים הערביים ולשלבם בכלל העשייה הישראלית ולהקנות להם את מלוא זכויותיהם.