אחד במאי: מתי יצאו הפועלים מעבדות לחירות?

בזמן שמדינת ישראל חוגגת יציאה מעבדות לחירות, האחד במאי מזכיר לנו שעבדות מודרנית חיה וקיימת בתוכנו. מתוך נאומו של עלי תולת, יו"ר ועד עובדי הניקיון באוניברסיטת תל אביב וחבר בהנהגת כוח לעובדים, בעצרת אחד במאי
עלי תולת

אני עלי תולת, בן 53, נשוי, בעל תואר ראשון בספרות ערבית מאוניברסיטת ביר זית ברמאללה. בשש השנים האחרונות אני עובד בחברת "אשמורת" כעובד ניקיון באוניברסיטת תל אביב. גר בתל אביב, פעיל בקואליציה להעסקה ישירה וחבר צוות ארגון בכוח לעובדים.

עוד שנה הגיעה ואיתה מגיע חג הפועלים. השנה האחד במאי יצא בדיוק בזמן שבמדינת ישראל חוגגים את חג היציאה מעבדות לחירות. אבל במדינת ישראל היום העבדות קיימת. אולי במסיכה מודרנית של עבודה קבלנית, אבל היא עדיין איתנו. המציאות הכלכלית והחברתית בישראל היום, ומציאות היום-יום שלי כעובד קבלן, מזכירות לי תקופות חשוכות בהיסטוריה, שבהן אזרחים היו עובדים מהבוקר עד הלילה ובסוף היום לא היה להם מה לאכול; כשאנשים עשירים הרוויחו עוד ועוד על גבם של אנשים עניים שנהיו יותר ויותר עניים. עבדות מודרנית זה כשאנחנו עובדים עבודה קשה יום יום, והמשכורת בסוף החודש לא מגיעה אפילו לשכר מינימום. עבדות מודרנית זה כשאני עובד משרה מלאה, והמשכורת בסוף החודש לא מספיקה להוצאות בסיסיות; כשיוקר המחייה עולה והמשכורות רק יורדות. עבדות מודרנית זה כשהקבלן מוריד חצי שעה של הפסקת אוכל ביום עבודה של שמונה שעות, במהלכו אנחנו עובדים כל יום בעבודה פיזית קשה. עבדות מודרנית זה כשהקבלן משתמש ב״שיטת מצליח״, מוריד לנו תנאים המגיעים לנו על פי חוק במשכורת ומקווה שלא נשים לב.

אחרי פניות רבות לאוניברסיטה ולמעסיק – הבנו שלבד לא נצליח לשנות. לכן פנינו אל ארגון ״כוח לעובדים״ והתחלנו להתארגן ולהיאבק!

אך דרכם של העבדים המודרניים איננה קלה: המעסיקים שלנו, חברת הקבלן, לא הסכימו להכיר בנו כועד מייצג וסירבו לדבר אתנו. יותר מכך, הם ניסו לפצל את כוחנו, להחליש את ידינו ולהקים ועד מתחרה בעזרת ההסתדרות הלאומית. כל זאת בעוד הנהלת האוניברסיטה לא רק שאיננה עומדת מהצד, אלא תומכת ועוזרת לחברת הקבלן.

אז החלטנו להרים את ראשנו ולכוון גבוה יותר: לא רק הסכם קיבוצי עם חברת הקבלן, אשר יחלוף כאשר החברה תתחלף, אלא דרישה להעסקה ישירה על ידי האוניברסיטה! האם אנחנו מספיק טובים כדי לנקות את המעבדות, הרצפות והכיתות, אבל לא מספיק טובים כדי להיות עובדים מן המניין?

הצטרפו אלינו במאבקנו: ב-3 למאי תתקיים צעדת אחד במאי באוניברסיטת תל אביב בסימן תמיכה במאבק להעסקה ישירה.

אני מזמין אתכם ואתכן להיכנס לעמוד הפייסבוק של מאבק עובדי/ות הניקיון באוניברסיטת תל אביב ולתמוך בנו.

מעל במה זו אני פונה אל כל העובדים, ובמיוחד אל עובדי הקבלן: אל תהיו שקופים כמו שהם רוצים אתכם, התאגדו!

התאגדות היא הכוח שלכם אל מול המעסיקים. שילוב הידיים של כולנו היא הדרך ליציאה מעבדות לחירות, לחברה שוויונית יותר, צודקת יותר וטובה יותר! לשנה הבאה בהעסקה ישירה!

חג פועלים שמח ל כ ו ל ם!

עלי תולת הוא יושב ראש ועד עובדי הניקיון באוניברסיטת תל אביב וחבר הנהגת כוח לעובדים

עלי תולת
עלי תולת (צילום: יעל סיני, באדיבות כוח לעובדים)

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דפנה

    בהצלחה!
    מקווה שהסטודנטים והמרצים יגלו סולידאריות ויצטרפו למאבק הצודק.