כשקולוניאליזם קלאסי פוגש אופניים חשמליים ברחובות יפו

תושבי יפו היהודים, שעברו לא מזמן ובמחיר מופקע לבתים ברחבי העיר, מרבים להתלונן על הילדים הערבים הנוסעים באופניהם החשמליים. הם שוכחים שיפו היא עיר, ובה קהילה, ותושבים שקדמו להם, וכן – גם בעיות חברתיות
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

בשיח היומיומי המבקש לנתח את כניסתם של יהודים ממעמד הביניים ומעלה לשכונות הערביות ביפו, אנו נוטים להתבונן בתהליך הג׳נטרפיקציה מנקודת מבט כלכלית ופוליטית. אך דיון שהייתי עד אליו לאחרונה באחת הקבוצות בפייסבוק, גרם לי לחשוב גם על עומק האכזריות הקיימת במי שעברו ליפו לא מזמן ותורמים לתהליך הזה – אנשים שחלקם מדגימים לנו את אופיה האלים של החברה הישראלית.

אדם העלה פוסט לאותה קבוצה, בו הוא מתאר איך כמעט דרס ילד על אופניים חשמליים באחד הרחובות ביפו בגלל שהתפרץ לכביש. לאחר שהעיר לו, הילד קילל. במהרה התפתח בתגובות לפוסט דיון ובו הציעו המגיבים הציעו טיפול אלים ומהיר באותם ילדים. חלק הציעו לדרוס, חלק השמיצו את הוריהם וחלק אף הציעו להכניס יותר כוחות ביטחון לעיר. אף אחד לא הציע לדבר עם הוריהם של הילדים – שהרי ילדים מטבעם בוחנים גבולות ובקהילות בריאות נוטים לפנות להורים בכדי לפתור התנהגות לא מקובלת של צעירים.

אך מה שיותר מדאיג אותי, הוא שלאחר בחינת דפי הפייסבוק של המשתתפים בדיון זיהיתי שמדובר בבעלי אוריינטציה של שמאל ציוני. הם מעבירים ביקורת על ביבי, מגנים את השיח הפוליטי המזעזע של הימין, והכי חשוב – הם טבעונים. אך הם לא שמים לב לכך שהעובדה כי אינם מקללים בתגובותיהם לא הופכת את דבריהם לפחות אלימים. לדוגמה, אחד המגיבים שאל אם אלו ילדים יהודים; כאשר התברר לו שהם ערבים, טען שבמקרה כזה מובן מאליו שזה יקרה. בתפיסת עולמו ילדים יהודים הם מתורבתים, נחמדים ומשכילים מדי מכדי להסתובב ברחובות, כאשר הילדים הערבים הם פרחחים, אלימים וצריך לטפל בהם ביד קשה.

סטודנטית לממשל וחברה שאני במקרה מכיר, שלמדה סוציולוגיה ומכירה את התיאוריות החברתיות על אוכלוסיות מוחלשות, החליטה באותה זירה להטיף לנו מוסר ולטעון שהילדים באזור הזה מבטאים נקודת שפל חינוכית, מאיימים וחמומים, ואף סיכמה: ״דוחה״.

פייסבוק
צילומסך מתוך הדיון בקבוצת הפייסבוק. ״שפל של החינוך״

וכמובן, כחלק בלתי נפרד מהשיח הציוני – כל דבר ניתן לפתור בכוח ואלימות. אותם מגיבים יטיפו מוסר למתנחלים בגדה ועל מעצרי ילדים של הצבא, ובאותה נשימה אשכרה יצפו ממשטרת ישראל לפצוח בגל מעצרי קטינים בשכונות הערביות ביפו. אלו בדיוק התפיסה וההתנהלות הקולוניאלית הקלאסית: אנשים לבנים עשירים מגיעים לאזור של קבוצת ילידים, שהתקיימו וניהלו חיי קהילה הרבה לפני הגעתם, ובמקום לנסות להשתלב, להבין את המנהגים ולדבר עם אנשים – תחושת העליונות שלהם, שמגובה בכוח הזרוע, מקנה להם את הפריבילגיה לדרוס ולהחריב את הקבוצה הילידית בטענה שבאו לעשות סדר באזור.

אותם אלו שיטיפו מוסר על מתנחלים בגדה ועל מעצרי ילדים, יצפו באותה נשימה ממשטרת ישראל לפצוח בגל מעצרי קטינים בשכונות הערביות ביפו. זו התנהלות קולוניאלית קלאסית: אנשים לבנים עשירים מגיעים לאזור של קבוצת ילידים, שהתקיימו וניהלו חיי קהילה הרבה לפני הגעתם, ובמקום לנסות להשתלב, תחושת העליונות שלהם שמגובה בכוח הזרוע מקנה להם את הפריבילגיה לדרוס ולהחריב בטענה שבאו לעשות סדר באזור

שורש הבעיה אינו קושי בתקשורת בין השכנים החדשים בשכונות הערביות ביפו, אלא באופן הם תופסים את עצמם כאדונים, ששילמו הרבה כסף על דירותיהם, ושמתפקידם לחנך את ערביי יפו. זו מציאות קיימת ביחסי ערבים-יהודים, שבה התנהלות היהודים במרחב הינה מטבעה התנהלות כובשת ואלימה, שעושה שימוש ברשויות כדי לעצב את המרחב לפי תפיסת עולמם תוך כדי החרבת כל דבר שאינו הם. איני מעוניין שישתמע מדברי שאין הבדל בין השמאל לימין הישראלי, ברור שיש: הימין מעוניין בחברה הומוגנית אחידה המבוססת על טהרת הדם היהודי, כאשר השמאל הציוני מעוניין שיהיו ערבים בחברה שיספקו שירותים בסיסיים (החשובים בהם – פול וחומוס).

הגיע הזמן שאותם שכנים חדשים יבינו לאן הם עברו. השכונות הערביות הן עדיין שכונות עניות שסובלות מהזנחה מצד הרשויות, אין תקצוב הולם לבתי ספר הערבים. החברה הערבית היא עדיין חברה ענייה שעסוקה בהישרדות, וכן – יש פשיעה ביפו, במיוחד לאור מערכת השיטור הגזענית שנוהגת באלימות חסרת רסן ובאפס מקצועיות. אך הדבר החשוב מכל הוא להבין שישנה ביפו קהילה ערבית שלא תסכים ליחס גזעני ומשפיל. זו אותה קהילה שלא פעם ולא פעמיים יצאה לרחובות, הפגינה ואף התעמתה עם השוטרים ברגע שהרגישה פגיעה בכבודה.

אם התושבים החדשים של יפו חושבים שלאותם ילדים על אופניים ברחובות אין רשת תמיכה חברתית – הם טועים, ובגדול. במקרה ויחליטו להתחיל לדרוס ולעצור את אותם ילדים חשוב שידעו: הילדים הללו הם הילדים שלנו. הם חלק מהחברה הערבית הפלסטינית ביפו. לא נשתוק אם הם ייפגעו. מצד שני, אנו מודעים היטב לכך שילדים מטבעם יכולים לנהוג באופן בעייתי, ואף מודעים לבעיות החברתיות בקרבנו התובעות פתרון. אני עומד להציע כאן דבר מוזר ולא קונבנציונלי בחברה הישראלית: מה אם ניתן לפתור בעיות ללא אלימות? זה יקרה ברגע שאותם תושבים יחליטו להסתכל על הצד השני כעל שווה אליהם, לוותר על הפריווליגיה הגזענית שעליה המדינה הזו מושתתת ופשוט מאוד – לדבר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Erez

  יש הרבה דברים נכונים בכתבה אך יש בעיה רצינית בגישתך כאשר אתה מכליל את תושבי יפו היהודים כתושבים חדשים ועשירים המשלמים מחיר מופקע על בתיהם, תהיה בעיה להתיחס אחד לשני כשווים כאשר אתה מכליל את כל התושבים היהודים בהכללה מתנשאת כזו, אז לא כולנו חדשים ובטח שלא כולנו עשירים.
  ישנה בעיה בהתנהגות של הילדים המקומיים כלפי התושבים היהודים, התסכול של התושבים היהודים נובע גם מכך שקיימת הנחה שהילדים המקומיים לא מציקים כך לתושבי יפו הערבים אבל זה בסדר מבחינתם להתייחס כך ״לתושבים היהודים החדשים והעשירים״, מהצורה שבה אתה כותב ניתן להבין מהיכן מקבלים הילדים את הגישה הזו, ולכן קצת קשה לדבר בכנות וברצינות על שוויון ואחווה

 2. אבנר

  בקיצור כותב המאמר מעדיף שילדים ערבים ימשיכו להידרס בכבישים .

 3. אולג

  דבר ראשון אתה נשמע כמו הדמות של זהבה גלאון בארץ נהדרת, שכל דבר אומרת "זה בגלל הכיבוש"
  דבר שני, האיום המרומז בסוף שאומר "אלו ילדי הקהילה ואם מישהו ינסה לפגוע בהם נגן עליהם" לא מפחיד אף אחד.
  דבר שלישי אם אלו "ילדי הקהילה" שאתה כ"כ אוהב למה אתה לא מחנך אותם לשמור על עצמם! ועל הסביבה הביתית שלהם? להזכיר לך כמה ילדים נפגעו בתאונות אופניים רק ביפו בשנה האחרונה? בתור אחד שעובד באיכילוב אני פוגש בהם בתדירות מדאיגה, אבל לשיטתך זה לא משנה, כי הם ערבים, תושבי המקום, אלו מנהגי המקום, ואסור להפריע לילידים במנהגיהם הקדושים.
  גרתי תקופה בעג'מי והייתי רואה תושבות השכונה יוצאות לטייל עם ילד בעגלה והחבר'ה הצעירים היו נוסעים צמוד אליהם אם זה עם רכב ואם זה עם אופניים ואפילו לא מאטים! עכשיו פה זה כבר לא מדובר על יהודים או ערבים, זה עניין של תרבות נהיגה, שלא קיימת, ובגלל זה מס' הערבים המעורבים בתאונות דרכים גבוה פי כמה ממספרם הכללי באוכלוסיה.
  אתה יכול להפוך גם את זה לפילפולים אקדמיים ולהסביר למה גם זה קשור לכיבוש, אבל לא ראיתי שלקחת אחריות אפילו הקטנה ביותר על חינוך ילדי יפו לכבוד לאחר ולתרבות נהיגה, כי בסה"כ הם אלו שלרוב נפגעים והסיכויים שהם יפגעו גם בתושב הקהילה יותר גבוהים מפגיעה בעובר אורח.

 4. אולג

  הבהרה לתגובה הקודמת, אני לא אומר שמישהו הולך לפגוע באותם ילדים, כי הם בסה"כ ילדים, אבל אל תנסה להפוך את זה ל"הנה, עוד פעם הציונים/יהודים פוגעים בחפים מפשע"

 5. מזרחי שחום חלק

  יש לי רעיון: להעביר את הסודנים מהתחנה המרכזית שלוש ק"מ דרום-מערב ליפו.
  במקרה הכי גרוע, תהיה אלימות בין ערבים לסודנים. זה לא שונה בהרבה מהמצב כרגע שבו יש אלימות בה מעורבים ערבים וסודנים. זה אפילו יצמצם את התיווך של צד ג' שנמצא בצד החוטף בדרך כלל (אשכנזים) והמחטיף בד"כ (מזרחים). בגלל שהסודנים לא מאורגנים בעולם תחתון כמו הערבים, זה יפתר מאוד במהירות ועם מינימום התערבות של מג"ב.
  במקרה הכי טוב, זה ישמור על מחירי דירות נמוכים ותוך כדי כך ירחיק יהודים ג'נטריפיקטורים (זאת אגדה שיהודים רוצים מחירים נמוכים, יהודים רוצים לגור עם יהודים). כמו כן, זה יזרים תקציבים ליפו בתמיכת כל מיני עמותות וקמפיינים. לדברים האלה יש ככלות הכל מה שנקרא בכלכלה Returns to scale, כלומר שדפוק א' ודפוק ב' מצליחים ביחד להרים קמפיין יותר מאשר כל אחד בנפרד. בנוסף, הערבים שלא לוקים בחרדה כמו היהודים יסכימו להעסיק את הסודנים לכל מיני עבודות שחורות, ומכיוון שאין שם מילא משטרה ופיקוח ממשלתי הם לא יצטרכו לשלם להם ביטוח לאומי וכאלה.
  התוצאה: יותר שלום, יותר בטחון, יותר רב-תרבותיות במקום הראוי לה (יפו הציורית) ופחות רב-תרבותיות במקום הלא ראוי לה (דרום ת"א קשת היום). בטווח הארוך זה אולי גם יתרום לפיתוח של מידל קלאס ערבי-מוסלמי שנהנה מכוח עבודה אפריקאי זול.

 6. נתן

  "וכמובן, כחלק בלתי נפרד מהשיח הציוני – כל דבר ניתן לפתור בכוח ואלימות."

  אתה מתכוון בניגוד למקובל במדינות ערב לפתור כל סכסוך בדרכי שלום ונועם….

 7. שמעון

  שאני הייתי ילד קטן הייתי מפחד לעשות צרות שאמא שלי לא תתפוס אותי או שהשכנים יגידו לה. נראה לך שהילדים של יפו מפחדים מההורים שלהם?
  בד"כ חינוך מגיע מהבית, אז ההצעה שלך "מישהו חשב לפנות להוריהם" לא רלוונטית.ד"א שים לב לכמות הסיפורים שנשמעים פה על אותם ילדים, לדעתי אתה בבעיה, ומנסה להשליך אותה על המדינה/כיבוש/יהודים/ציונות (מחק את המיותר)
  במקום לקחת אחריות

 8. Abu abu

  אחחחחח היהודים הקולוניאליסטים העשירים שמגיעים לעיר שלנו ומזהמים אותה עם חוקי התעבורה שלהם!, אני יורק על קבריהם ומקלל את זיכרם. איך המטונפים העשירים האלה – בנקאים, רוכלים ומלווים בריבית, לבטח – אפילו מרגישים שיש להם זכות חס וחלילה לבקר את ההתנהלות הקדושה של האומה הפלסטינאית הטהורה ברחובות יפו הגאים, הרי הם לא גרים פה, הם רק אורחים בעיר שחייבת להישאר ערבית טהורה – כפי שהערבים מכבדים את התרבות המקומית של מקום התיישבותם ברחבי הארץ, וכן, גם בשאר העולם! סבי עוד בנעוריו היה רוכב על אופניו החשמליים בין המוסד הטכנולוגי של פלסטין ועד בית ממשלת פלסטין הקדושה והעביר חיסונים נסיוניים אך מבטיחים כנגד אלצהיימר וסרטן – עד שהגיעו הציונים המקוללים והחריבו כל זכר לאימפריה הפלסטינית ואכן את כל הפיתוח המדעי, התרבותי והלאומי שלנו.

  אז אל תעזו לגעת לנו באופניים החשמליות, זכר לתקופה מקודשת של צמיחה ושגשוג,
  יאללה יא שבאב, רק עכשיו ורק עד סוף השנה – מי שנדרס בעת מילוי תפקידו כמעיק על הולכי הרגל ונוסעי הכביש היהודים נחשב שהיד ויירשם כקורבן הכיבוש, מהרו!

 9. עבד אבו שחאדה

  בבקשה לקרוא את המאמר , להבין מה כתוב ולהגיב.
  כי לפי חלק מהתגובות חלק מהאנשים לא השקיעו מזמנם לקרוא את המאמר והחליטו להגיב לפי הכותרת.

  אני בתור כותב המאמר מודע שישנה בעיה עם האופניים החשמלים ואני כן מעוניין לפתור את הבעיה(כפי שצויין במאמר), לטובת הילדים ושאר האנשים שנמצאים במרחב הציבורי. אך אני מתנגד לשייח האלים כנגד הצעירים ומציע לנסות לפתור את אותה בעיה דרך הדברות עם הקהילה הערבית במקום אותם דרכים אלימות בהן החברה הישראלית רואה לנכון לפתור בעיות. וזה רבותי סיממניה של חברה קולוניאלית שחושבת שדרך אלימות ניתן לפתור הכל.

  הגיע הזמן להפנים שדרך הידברות ניתן לפתור בעיות, כי אולי אם לא שמתם לב אלימות מובילה לעוד אלימות.

  1. שמעון

   תגובה לעבד:
   זה לא מתוקף תפקידנו ככובשים קולוניאליסטים להתערב בענייני פנים של החברה הערבית. אני מציע לך שבמקום לבקש עזרה מצד אחד, ומצד שני להגיד אל תתערבו לנו בענייני הקהילה, לנסות למצוא פתרונות אמיתיים וכנים לבעיה האמיתית שמרחפת מעל יפו והיא חוסר החינוך של ילדי יפו בעידוד או התעלמות מצד משפחותיהם
   ד"א בדיוק כמו נושא איסוף הנשק בחברה הערבית, מצד אחד צועקים "בואו תאספו אותו" מצד שני בשביל להיכנס לכפר ערבי צריך ארבעה ג'יפים של מג"ב כי כל הכפר יוצא לעזור לאותו "מסכן" שמחזיק נשק.

 10. חזי

  להפסיק לגמרי את הפיקוח העירוני. הילדים על האופניים יבואו על גמולם בדרך הטבע, ההורים שלהם יקבלו שיעור בזהירות בדרכים (או בתכנון משפחה) והיד הנעלמה תטפל בהכל.

 11. יוסףה מקיטון

  חוצפה ציונית קלאסית. נוסעים במכוניות מזהמות במקום באופניים וכועסים על רוכבי האופניים. למה? צבע.

  תקלטו: לא כל משפחה יכולה להרשות לעצמה אוטו או שניים להקפיץ את הילדים לחוגים יקרים ברחבי העיר.

  כמובן, הלבנים המטיפים מוסר הם תמיד נהגים אדיבים ומתחשבים ושומרי חוק… פחחח