צילומים ממתקן חולות: לחשב את זוויות השמש

הצלם, השחקן ומבקש המקלט מדארפור נורלדין מוסא צילם את המראות שנגלו לו בעודו מוחזק במתקן השהייה ״חולות״. השבוע יערכו תערוכה וערב עיון אודות צילומיו באוניברסיטת תל אביב
מיכל הימן, ז׳רום בורדון ונורלדין מוסא

כמעט שנתיים היה כלוא נורלדין מוסא, מחפש מקלט מחבל דארפור שבסודאן, במתקן שהייה אשר באופן מתוכנן הוקם הרחק מכל יישוב בלב המדבר. בדומה למחפשי מקלט נוספים מסודאן ומאריתריאה זומן נורלדין, שהפך עם הזמן לאחד המנהיגים הבולטים של קהילתו, למתקן השהייה חולות על פי חוק שמסדיר את כליאתם של מבקשי המקלט עד היום. קודם לכליאתו שהה מספר שנים בישראל, התאקלם ואף עבד לפרנסתו, זאת בנוסף לפעילותו למען קהילתו.

מאדם פורה הפך נורלדין לאדם שנאלץ לבלות את ימיו בחוסר מעש. וכך החל לצלם את המראות אשר נגלו לו. את התצלומים שלחה סיגל אביבי, פעילה המקורבת לנורלדין, לאמנית מיכל היימן, וזו מצאה בהם עניין רב. נורלדין בחר לצלם תצלומים שאינם עסוקים בהשפלה, בעוני, בחום, ברעשים הבלתי פוסקים של אימוני צה"ל מסביב, בעינויים הנלווים לכליאתו שלו ושל חבריו. נורלדין סרב להיות חלק מכל משוואה וחיפש אחר מזור, חיים, ויופי בסביבתו כשהוא מחשב את זוויות השמש בשעות שונות, וחוזר לאותם מקומות שוב ושוב. חוזר לקרני האור בין הסלעים, לצורות הגיאומטריות, לפרטים קטנים.

חולות1

חולות2

חולות4

חולות3

סביב התערוכה יארגן ז׳רום בורדון מהחוג לתקשורת באוניבסיטת תל אביב ערב עיון: דימויים של מחפשי מקלט בישראל, 16 במאי באוניברסיטת תל אביב. לאירוע בפייסבוק

17:30 הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך ע"ש ברנדר-מוס

התכנסות וכיבוד

סיור בתערוכת התצלומים של נורלדין מוסא: WAITING

18:15 בניין נפתלי, אולם 004, קומת קרקע

המאבק על ייצוג מבקשי המקלט בישראל

ז'רום בורדון (החוג לתקשורת, אוניברסיטת תל אביב), תחנות במאבק על דימוי מבקשי המקלט

נורלדין מוסא (צלם ושחקן בתיאטרון מחוקק בחולות), צלם מחפש מקלט

מיכל היימן (אמנית, מרצה ואוצרת), היה מתקן חולות? הצעת נורלדין מוסא לצילום דיס-פונקציונלי

אילן ליאור (עיתונאי, הארץ), מבקשי המקלט בתקשורת הישראלית – בין אדישות לעוינות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.