משבוע לשבוע זמן ההמתנה מתקצר

הריטואל השבועי כמעט זהה: מגיעים לעצים, מתחילים לפנות את העשב ברדיוס הולך וגדל, וממתינים. לאחר זמן מה, עובר הטנדר של הרבש"צ, ולאחר מכן מגיעים ג'יפ צבאי ראשון, ג'יפ שני, משטרה ומנהל אזרחי. פעיל תעאיוש מתעד את הפעילות בכפר ג'בת א-דיב
אמיר ביתן

בשבועות האחרונים מצטרפים פעילי תעאיוש אל קבוצה של פלסטינים באזור ההרודיון. הפלסטינים, הישראלים וכמה בינלאומיים יוצאים לשדה קטן הגובל מצפון בכפר ג'בת א-דיב וממערב בחוות שדה בר. שנים רבות חששו הפלסטינים להגיע לשדה ולעבדו, ואכן ההזנחה ניכרת. בשדה יש שרידים מעטים של עצי שקד וזית, אך ברובו מכוסה השדה בעשב מצהיב וגבוה.

לפני היציאה לשדה ממתינים למאחרים ביציאה מהכפר, ובינתיים מתכבדים מהתותים הבשלים שגדלים למכביר על שני עצי תות גדולים. בשדה עצמו הריטואל השבועי כמעט זהה: מגיעים לעצים, מתחילים לפנות את העשב סביב העצים ברדיוס הולך וגדל וממתינים. משבוע לשבוע זמן ההמתנה מתקצר. לאחר זמן מה, עובר על הגבעה המפרידה בין השדה לחווה הטנדר של הרבש"צ, ולאחר עוד זמן מה, מגיע ג'יפ צבאי ראשון, לאחריו לפעמים גם ג'יפ שני, משטרה ומנהל אזרחי.

למרות שלפלסטינים יש מסמכים המעידים על הזכויות בקרקע, המנהל טוען שמדובר באדמות יהודים, ומזמין את בעלי הקרקע להוכיח את טענתם במנהל באחד מימי השבוע. עד שנושא הזכויות על הקרקע יתבררו במנהל עם עזרת סיוע משפטי או בלעדיו, אנו נמשיך להגיע עם הפלסטינים לשדה כדי להראות שעידן הפחד הסתיים ולפלסטינים הזכות לדרוש ולקבל את רכושם חזרה.

אמיר ביתן הוא פעיל זכויות אדם, איש מחשבים וגיאוגרף

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. נפתלי אור-נר

    כל הכבוד. יש להיאבק כנגד הגזל בשטחים

  2. נתן

    כל הכבוד לאמיר ולפעילי תעאיוש – מעשיהם כמו כוס מיים צוננים במידבר.