מזרחי, אלק: על ביבי והרוק הספרדי

ביבי לא מזרחי. כל מה שהוא סיפר זה שהגנטיקה שלו היא לא אשכנזית טהורה. אחרי שמנקים מהשולחן את המניפולציה הזולה – יש לנו פה עניין עם סלב שסיפר לנו משהו על הגנים שלו. כמו בר רפאלי חושפת את הבטן, רק פחות מעניין
תמר קפלנסקיתמר קפלנסקי

עורכת וכותבת בידיעות אבל לא רק, מתרגמת, לפעמים זמרת, תמיד אמא

אז ביבי גילה שהוא מזרחי, אתם אומרים? איזה יופי. מצאו את זה ברוק של אח שלו, אחרי 30 שנה שהוא יו"ר הליכוד, הוא אמר, בהודעה שיש בה שני מסרים מקבילים:

1. אני משלכם, ליכודניקים. כל הזמן הזה כשהפאק היחיד שלי היה שאני אשכנזי, בעצם הייתי משלכם. אני ולא מירי רגב. אני ולא יואל חסון. אני ביבי – ולא אחר.

2. אני גם וגם, כל ישראל אחים, מה זה משנה כבר כל זה, לה לה לה.

אתם מבינים? האיש שכל חייו דופק את המיעוטים, לא משנה מאיזה מוצא (סתם, ברור שמשנה), שאשתו מתעללת (לכאורה, לכאורה) ומתגזענת (לכאורה, לכאורה) על עבדיה (נחשו מאיזה מוצא) – מספר לנו שהוא מזרחי.

רק שביבי לא גילה שהוא מזרחי. הוא גילה שלמשפחה שלו, הליטאית, יש יסוד ביהדות ספרד. זה אומר שהוא יעני גם וגם ושהגם הלא-אשכנזי שלו, הוא ספרדי. לא מזרחי.

לא מפתיע שביבי לא מבין את ההבדל. את ההבדל בין האליטה הס"טית של ירושלים לעולי תימן מתחילת המאה. את ההבדל בין מזרחים של היישוב הישן, בגליל נגיד, כמו ההורים של סבתא שלי, שהחרימו את החתונה שלה עם סבא שלי כי היא התחתנה עם אשכנזי – לעולים של שנות ה-50. הוא לא מבין את זה ממש כמו יורם גאון, שמנופף באצולתו הירושלמית כדי לטנף על "המוזיקה המזרחית", מה שזה לא יהיה.

האיש שהממשלות שהוא עומד בראשן כבר מיליון שנה ממשיכות לשרת את בעלי ההון ולדפוק את העניים, כולל הסללה לבתי הספר ולבתי הסוהר, משתמש ברוק הספרדי שנפל לידיו כדי להגיד הנה, אני משלכם. רק שהוא כל כך לא מזרחי, שהוא אפילו לא מבין את זה.

לא פלא שהמסקנה שלו היא שכולנו אחים בעצם. האין יותר מזרחים ואשכנזים הממלכתי, שאותו יכולים להגיד רק אשכנזים, מזרחים שלא עברו את המכבש ואנשים שהם חצי-חצי מסוג מסוים. אני יודעת כי אני האנשים האלה. חצי אחד שנתן לי את השם הנכון, כזה שעושה שאף אחד לא מזהה, למרות המראה, וחצי מזרחי – שאין בו שומדבר מזרחי. היישוב הישן מחד, אליטה מצרית עם עצירה בצרפת ומקורות בחברון מאידך. איפה זה ואיפה חטיפת ילדי תימן ובלקן? איפה זה ואיפה המעברות, הגזזת, ההגליה לפריפריה, המרוקו סכין? הילדים ששולחים גם היום לבתי ספר מקצועיים כי הם לא יהיו שום דבר חוץ מספרים או מכונאי רכב? איפה ביבי ואיפה האנשים שלא עוברים סלקציה בגלל הצבע שלהם או בגלל השרשרת על הצוואר?

ביבי לא מבין את ההבדל בין האליטה הס"טית של ירושלים לעולי תימן מתחילת המאה. את ההבדל בין מזרחים של היישוב הישן, בגליל נגיד, כמו ההורים של סבתא שלי, שהחרימו את החתונה שלה עם סבא שלי כי היא התחתנה עם אשכנזי – לעולים של שנות ה-50. הוא לא מבין את זה ממש כמו יורם גאון, שמנופף באצולתו הירושלמית כדי לטנף על "המוזיקה המזרחית", מה שזה לא יהיה

ביבי לא מזרחי. כל מה שהוא סיפר זה שהגנטיקה שלו היא לא אשכנזית טהורה. אחרי שמנקים מהשולחן את המניפולציה הזולה והריקה מתוכן ממשי – יש לנו פה עניין עם סלב שסיפר לנו משהו על הגנים שלו. כמו בר רפאלי חושפת את הבטן, רק פחות מעניין. הגנים של ראש הממשלה, יא אללה. הכי וואו. התרגשות.

למה אתה מספר לנו את זה, ביבי? למה דווקא עכשיו, סיפור אישי עם יותר מדי מידע?

ואם כבר, ספר לנו משהו מעניין. כי עם כל הכבוד, הגנטיקה שלך, שאין לה מובן באופן שאליו התכוונת, משעממת נורא. אל תייבש. ספר לנו סיפור אישי שנרצה לשמוע. נגיד איך השיער שלך נהיה סגול? מישהו מטפל בך? ספר האם באמת יש חורים בגרביים שבהם – לכאורה, כבר אמרתי – אתה מחביא כסף? ואיך בנאדם מגיע לגילך, שיער סגול והכל, ולא מבין בכרטיסי אשראי? בגנטיקה אתה מבין ובכרטיסי אשראי לא? מה, כי זה לא נוח בגרב? ולגבי המיניבר שאשתך – לכאורה, לכאורה, על פי בן כספית – מרוקנת בכל מלון שבו אתם משתכנים: אתה אוכל מהקשיו ומהבוטנים המלוחים? ולאן היא מרוקנת את זה בכלל, לתיק? לכיסים? אתה עוזר לה לסחוב? זה לא הורס את הז'קט? ואת הבקבוקונים הריקים – לכאורה, כן – היא ממחזרת?

למה אתה מספר לנו על הגנים שלך, מר ראש הממשלה, כשיש כל כך הרבה דברים אחרים שאנחנו לא יודעים? כל השמועות המרחפות והמושתקות והתביעות שאתה תובע אזרחים והסודות שכולם יודעים אבל מפחדים לספר? למה אתה מלאה אותנו בגנים שלך?

מזרחי, אלק.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אסף

  חמוד. רק בדבר אחד טעית – אין דבר יותר משעמם מבר רפאלי חושפת את הבטן. או, לצורך העניין, מבר רפאלי עושה כל דבר, או שום דבר. אפילו השערות באוזניים של זאב אלקין יותר מעניינות מבר רפאלי.

  1. דןש

   איזו השוואה – עיניים להם ולא יראו ?

 2. דןש

  על פי ההיסטוריה של עם ישראל כולנו מזרחיים – עירקים ? פרסים ? מצרים ? וערב רב מהמזרח התיכון !!!
  האשכנזים, שגם הם בחלקם, תוצאת גרוש ספרד מוצאם ספרדי.
  אז מה התגלית המרעישה ?
  אגב, על פי האמונה הרווחת בגין היה תימני ???!!!

 3. נפתלי אור-נר

  נתניהו אינו אלא איש שפל. צוחק על כל תומכיו. כל אדם בעל הבנה חש סלידה עמוקה נוכח נוכלותו ולשמע דבריו. לא לחינם ידוע הוא, אצל מנהיגי העולם, כשקרן שאינו ראוי לאימון.
  כן, למעט הרצוג וכבל שהאמינו לרגע

 4. תרזה ממוסררה

  לא יאמן שמניפולציה זולה של ביבי (כרגיל, הוא ממציא משהו מתחת לאדמה: מתנכלים לי כי אני מזרחי, התעלמו-נא מחטאי כי אני מזרחי, אני זכאי) בכלל מקבלת התיחסות כאן. אין זאת כי המזרחיות – המדומה או האמתית – מעוורת עיני צדיקים.
  למה אם ביבי אמר משהו עם נגיעה "מזרחית", ציני וירוד ככל שיהיה, הוא זוכה לטור? האמירה הזאת ראויה להתעלמות גמורה!

 5. נעה

  הסיפור דווקא מעניין.
  1. האם בכלל התקיימה בדיקה כזו, או שזה מקבוצת "אני זוכר את השוטרים הבריטיים בירושלים"?
  הרי ברור שה"זיכרון" ההוא איננו שקר. אפילו פוליטיקאי מתחיל לא נופל ב"שקרים" כאלה.
  "זיכרון" כזה לא בודקים בפוליגרף אלא על ספת הפסיכיאטר.
  עם יד על הלב, אם זה היה מישהו קרוב מאוד אליכם, שנולד אחרי שהבריטים הסתלקו מהארץ והוא היה הולך ומספר שהוא זוכר את השוטרים הבריטים, ואם סיפורים כאלה היו חוזרים – לא הייתם מתחילים לדאוג? אם הצ'יזבטרון הזה היה המורה של הילדים שלכם, הייתם "מעבירים"?
  2. אז הבעיה היא לא האם ביבי ספרדי או מזרחי, או האם היתה בדיקה כזו ומה באמת בדקו שם. הבעיה היא לדעתי בכלל לא ביבי. זו הבעיה.

  1. אסף

   נעה, הערוץ שאמר שנתניהו דיבר על ״שוטרים בריטיים״, כבר פירסם התנצלות והודה שמעולם לא נתן כזו הצהרה, אלא רק דיבר על בסיס של הבריטים אשר אכן היה קרוב למקום מגוריו.
   העניין הוא שהשקר טס, האמת נייחת.. אף אחד לא טורח לעדכן את כל מטפטפי השנאה שלמעשה הרעל שלהם הוא בלוף.

   ממש לא מתומכי נתניהו, ממש כן משונאי השקרים, גם שלו..

 6. יגאל אלוש- "מפעלי חיים של תקווה לישראל"

  לצערי הרב נתניהו עסוק במצגות כלכליות ואינו עוסק בצמיחה אנושית, דוגמא: על מנת לצמצם גרעון הוא יקצץ בקצבאות ואז יהיה מאזן בחשבון והעולם ימחא לו כפיים וכאן יחפשו אוכל בזבל, נתניהו לא הקים מפעלי תעשייה ואינו קשוב לתעשייה, ודי כבר מעונשו של זה, במרכז הליכוד בסימוני עשרת המומלצים של הבכירים נתניהו לא שם ספרדי אחד מלבד פעם את כחלון
  בנוגע לבני תפוצות ספרד הכל מובן ויש תכנית שלמה הנוגעת באפלייה המכוונת שנעשתה בגזענות, וכן ברק ביקש סליחה בבחירות מול נתניהו בשם מפלגת העבודה לדורותיה וכלום לא נעשה, וכן אמיר פרץ בהיותו שר בטחון היה אמון על מפעל חברתי מעצב ומעניק מפעל שיקום נוער שולים הנמצא בידי משרדו ועוד שקרניקים בגדול חייבים לגבש את החברה האזרחית תחת מודל קיים ומוכח וזה התכלית

 7. ג. אביבי

  בפעם זו נתניהו לא בהכרח שיקר.
  יש אחוז לא מבוטל מבין האשכנזים שיכולים לטעון בצדק כי דם ספרדי בעורקיהם. במאות ה16 – 17 הגיעו יהודים ספרדים פליטי האינקוויזיציה בפורטוגל (צאצאי היהודים שגורשו לשם מספרד מאה שנה לפני כן) לערים אירופאיות שונות. מאחר ורק ערים מעטות באירופה הסכימו לקלוט אותם כקהילות נפרדות (בעיקר אמסטרדם והמבורג) שאר היהודים נדדו לכיוון הקהילות היהודיות של מזרח אירופה ושל האימפריה העותמנית. במזרח אירופה הם התמזגו בקהילות האשכנזיות הקיימות. שמות משפחה כגון: לוריא, שניאור, זלמן, רפפורט, דונחין ואחרים מקורם בשמות ותארים של יהודים ספרדים שגורשו מפורטוגל ומאיטליה. חלק גדול מהאשכנזים (כל אחוז בין 5 ל 20 הגיוני) הם למעשה תערובת של אשכנזים וספרדים.
  ביבי "ספרדי" כמו חלק לא מבוטל מבין האשכנזים, ובכל זאת אליטיסט וגזען אנטי-מזרחי במובן הישראלי של מלחמת העדות והמעמדות.