ביקור בביתו של שר האוצר: היכן הדיור הציבורי שהבטחת?

דיווח מהשטח על הפגנת ״פורום דיור ציבורי מול ביתו של כחלון
מיכה רחמןמיכה רחמן

פעיל חברתי. חבר ב"קשת הדמוקרטית המזרחית", פעיל בקבוצת "המעברה" ובתנועת "יש גבול"

ביום חמישי האחרון הלכנו לביתו של שר האוצר, משה כחלון, לשאול אותו האם הוא "השר החברתי" מייצג גם את הממתינות לדיור ציבורי, ומה קרה להבטחה לבנות 5% דירות של דיור ציבורי בכל פרויקט של בנייה מסובסדת. הלכנו לשם, אל הבית הנאה שלו בחיפה, אחרי חודשים ארוכים של פגישות והבטחות, והרבה מילים, אבל דירות דיור ציבורי עדיין לא נבנות.

קבענו לשבע מול הבית של כחלון. המשטרה, שלא הוזמנה להפגנה, בכל זאת הגיעה וזרקה אותנו לפינה, ליד מרכז קהילתי רחוק מביתו של השר. אבל בשמונה, כשהאוטובוסים מהמרכז הגיעו וכבר היינו מספיק מפגינות ומפגינים, התחילה המהומה. תוך דקות נפרצו מחסומי המשטרה ועשרות אמהות חד-הוריות, נכים על כסאות גלגלים, עולים חדשים-ישנים ושאר מחוסרי ומחוסרות דיור יחד עם ילדיהן, חסמו את הכביש בדיוק מול הבית של שר האוצר (שמן הסתם לא היה בבית).

המשטרה הזיזה אותנו לשני צדי הכביש – לא לפני שהתחולל מאבק קצר של מכות ודחיפות בין המפגינות והילדים מול השוטרים – וההפגנה התחילה. הפגנה עם רוב נשי-מזרחי, הפגנה של הרבה כעס וצעקות כנגד שר האוצר שאמור להיות חברתי אבל ממשיך לקבור את הדיור הציבורי. הפגנה של "הנכים השקופים", שלא מקבלים את זכותם החוקית לדירה מתאימה. הפגנה של עולים ברובם מחבר העמים שכבר מזמן הגיעו לארץ שלא נותנת להם קורת גג. בקיצור הפגנה של כל אלה שמחכות ומחכים לדיור ציבורי, אבל בגלל שאין בנייה התור הולך ומתארך והזכאים ממשיכים לסבול.

הסיסמאות שהונפו משקפות את מצב הדיור הציבורי ומצב הממתינות לדיור ציבורי. "כחלון הבטחת – תקיים, אנו דורשים 5% דיור ציבורי בכל פרויקט של בנייה מסובסדת". "דיור ציבורי עכשיו". "אנו רעבים, אי אפשר להתקיים מ-2400 ₪ לחודש סיוע בשכר דירה". וכן שלטים של אמהות חד-הוריות הממתינות לדיור ציבורי כבר שנים.

"פורום הדיור הציבורי", שמאגד את כל הקבוצות שהשתתפו בהפגנה ("צוות הדיור הציבורי", "הנאבקות למען דיור ציבורי בדימונה", הפורום למען משפחות העולים", "לא נחמדים לא נחמדות", "המעברה", "נכים שקופים"), מנהל מאבק קשה מול שר השיכון ושר האוצר. בשנה שעברה היו הבטחות יפות של שר השיכון החדש יואב גלנט לבניית אלף דירות בשנה, לבנייה של 5% דיור ציבורי בכל פרויקט מסובסד, למימוש הכספים שהופקדו בקופת חוק הדיור הציבורי שהופעל מחדש, הבטחות לשיפוץ דירות ומה לא (במאמר של רותי לביא, כאן, יש פירוט: מתוך האלף דירות שהובטחו נרכשו כ-256 דירות).

הפגנת ״צוות דיור ציבורי״ מול הבית של משה כחלון, 02.06.16
הפגנת ״פורום הדיור הציבורי״ מול הבית של משה כחלון, 02.06.16

באנו להפגין מול ביתו של שר האוצר משום שהאוצר והשר שבראשו ממשיכים במדיניות הישנה והרעה של קבירת הדיור הציבורי, והשיחות שאנחנו מנהלים איתם לא עוזרות כנראה. ללא בנייה ממשלתית של דיור ציבורי לא יהיה פתרון לממתינות בתור, והשיטה הקיימת של קניית דירות לעולם לא תדביק את קצב המצטרפות לתורי ״הזכאות״ – שכידוע מוגדרת שרירותית לפי גודל מלאי הדירות וישנן אלפי זכאים וזכאיות שלא נכנסו להגדרות. אבל גם המעמד הבינוני, שכחלון מנסה לספק לו דירות בפרויקט "מחיר למשתכן", לא יזכה לדירה. כי אין בעולם תקדים ליצירת דיור סביר במחיר סביר ללא מעורבות ממשלתית. כחלון ממשיך בדבקות, לא מובנת, במדיניות הניאו-ליברלית שלו. בשום פנים מעורבות ממשלה, הורדת מיסים, וכל הפתרונות דרך השוק. אבל השוק מתחכם לו, ומחירי הדירות ממשיכים לעלות (ומה יעשו אלה שלא זכו בהגרלה ולא נכנסו לפרויקט "מחיר למשתכן"?…).

לא ברור את מי מייצג השר "החברתי"; אבל זה בטח לא את השכבות המוחלשות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דפנה

  הדרישות מוצדקות ונכונות. מספיק עם ההתברברות הזו שנמשכת כבר שנים.
  על כל הגורמים הרלוונטיים, וכחלון בראשם, להתכנס ולקבוע דרכי פעולה דחופות לבניית אלפי הדירות החסרות.
  זו חובתה המוסרית של המדינה כלפי החלשים שבה: נכים, חולים, קשישים, ניצולי שואה, משפחות חד-הוריות וכד'.
  וכפועל יוצא של בניית דירות לטובת הדיור הציבורי, תפחת הדרישה לדירות בשוק הפרטי, ומחירי הדירות ומחירי השכירות ירדו.
  זו הדרך הנכונה וההגונה שתשרת בסופו של דבר את כולנו.

 2. נתן

  מה אתם רוצים מכחלון? יש ראש ממשלה בישראל, תדרשו ממנו תשובות. אז מה אם כל המפגינים הצביעו בשבילו בבחירות ויצביעו גם בעתיד?