אין שופטים (מזרחים) בישראל

ח״כ נורית קורן טוענת שמבחני המיון לשופטים הם קרקע פוריה לאפליה של מועמדים מזרחים. זה לא סוד שמזרחים ומערכת המשפט נפגשים לסידור מאוד ברור – מזרחים מהצד של הנאשמים, אשכנזים בצד של השופטים. אז למה מרים נאור ממשיכה להכחיש?

לפני מספר חודשים קראה חברת הכנסת נורית קורן, נציגת הליכוד בועדה למינוי שופטים, לבדוק טענה לפיה פסיכולוג תעסוקתי מפלה לרעה מועמדים מזרחים במבחני המיון לשופטים. בועדה למינוי שופטים שהתכנסה בימים האחרונים, נותרה קורן ללא תמיכה בטענתה, כשכל הגורמים – נציגי ציבור ממפלגות שונות (גם ממוצא מזרחי) ונשיאת בית המשפט העליון מרים נאור – דוחים את טענתה מכל וכל.

זה לא סוד שמזרחים ומערכת המשפט נפגשים, בהתאם, לסידור מאוד מסוים – מזרחים מהצד של הנאשמים, אשכנזים בצד של השופטים. זה גם לא סוד שאחוז המזרחים שיושבים על כס השפיטה לא מדגדג אפילו את האחוז שלהם באוכלוסיה.

אמנון לוי כבר ציין סיבה ברורה למדי – מזרחים הם נטולי קשרים במקומות הנכונים, ולכן איוש עמדות בכירות הוא כמעט בלתי אפשרי עבורם. למזרחים אין קבוצות כוח במקומות האלה שידאגו לקדם אותם.

אבל קורן עלתה כאן על עניין נוסף, רגיש וסמוי הרבה יותר – מבחני הקבלה, שכוללים הערכה פסיכולוגית, הם תהליך מיון שבו אפליה של מזרחים וקבוצות מיעוט מתרחשת בקלות, ובלי אפשרות כמעט להצביע עליה.

העובדה שמזרחים מופלים על ידי מטפלים ופסיכולוגים הוכחה במחקרים. ממחקר שערכו החוקרות ד״ר אורה נקש ופרופ' תמר שגיא מהמרכז הבינתחומי הרצליה, עולה שמטופלים ממוצא מזרחי מופלים לרעה על ידי מטפלים, שרובם ממוצא אשכנזי. המטפלים נטו להחזיק בדעות שליליות יותר באופן מובהק כלפי המטופלים המזרחים – ותפסו אותם כפחות חמים, פחות ידידותיים, פחות חכמים ויותר עוינים ממטופלים אשכנזים. המטפלים גם טעו יותר באבחון המטופלים המזרחים – וסיפקו, בשיעור של פי שניים, אבחון-יתר או תת-אבחון כשמולם עמד מטופל ממוצא מזרחי. מסקנות המחקר הן שמטופלים מזרחיים זוכים לטיפול לקוי ואף פוגעני ביחס למטופלים אשכנזים.

אבל מדוע בעצם פסיכולוגים מפלים לרעה מטופלים מזרחים? האם מדובר בהיבט נוסף של גזענות סמויה של אנשים פרטיים, שהם במקרה – גם פסיכולוגים? או שיכול להיות שפסיכולוגיה, כפרקטיקה טיפולית שנהגתה והתפתחה במערב, בהתאם לתרבות מסוימת ומתוך מטרה לטפל ולהקל על אוכלוסיה בעלת מאפיינים תרבותיים מסוימים – פשוט אינה מותאמת למטופלים שמגיעים מסביבה תרבותית שונה? ואולי מדובר בשילוב של שתי הסיבות: גזענות סמויה מקבלת אשרור ותוקף על ידי פרקטיקה מדעית לכאורה, ופרקטיקת טיפול מדעית שמתפתחת על בסיס של הבנות שגויות שאינן מתאימות בהכרח לכולנו באותה מידה.

כך או כך, אין סיבה להניח שפסיכולוגים תעסוקתיים יוצאי דופן מהבחינה הזו. בהנחה שמזרחים אכן נתפסים לשלילה על ידי פסיכולוגים – סביר להניח שהדבר פועל גם במבחני מיון שנערכים על ידם. הטענה של ח"כ נורית קורן אינה מופרכת כלל ועיקר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ג. אביבי

    מאמר יפה וחשוב
    ההתנפלות על ח"כ נורית קורן היא אם כל הצביעויות של הקסטות האשכנזיות השולטות בישראל. קורן עלתה על אחת מהשיטות הקיימות להדרת מזרחים מעמדות כוח. היא קיימת לא רק בבחירת שופטים – שמטרתה הדרת מזרחים מעמדות בכירות במשפט ובפרקליטות – אלא גם בכל תחומי החיים וברבדים המקצועיים המשפיעים. נכון עשתה נעמה קטיעי כשהפנתה את הזרקור כלפי מבחני מיון וסינון (ע"י פסיכולוגים תעסוקתיים שרובם אשכנזים).
    התנפלות הממסד האשכנזי הגזעני בראשות מרים נאור על ח"כ קורן מעידה על גודל החרדה של האוכלוסיות הפריבילגיות בישראל. ביום בו השיטות הנלוזות האלה יבוטלו או יומרו לשיטת מיון הנקייה משקולים אתניים/גזעניים, חלק גדול ממי שמיועדים להגיע לעמדות בכירות בגין אשכנזיותם יידחו לטובת מזרחים ופלסטינים המתאימים יותר מהם.