מה שחסר במפת סימון השבילים

עמותת זוכרות הוציאה לאור מפה עברית המסמנת את מה שנמחק מהמפות הישראליות ההגמוניות. לקראת ערב עיון בנושא, נגה קדמן מתארת את תהליך המיפוי ואת משמעותו ההיסטורית
נגה קדמן

מאות כפרים ערבים היו עד 1948 חלק מנוף הארץ ומהמערך היישובי שלה. הם אינם; רוקנו וברובם נהרסו. חלקם, כמו סטף וליפתא, היו נוף ילדותי ומקומות טיול שכיחים לילדי ירושלים. רק שנים לאחר מכן הבנתי שאלה לא סתם אתרי עתיקות; שעד לפני כמה עשרות שנים חיו בהם משפחות, ילדים. הם היו כפרים שלמים וחיים. ביקשתי לבחון את המפגש הזה, בין ישראלים לבין הכפרים המְרוּקָנִים, על פעריו הגדולים.

מכיוון שלא הייתה אז בנמצא מפה עברית עדכנית שבה כל הכפרים הללו מוצגים. לקחתי מפות סימון שבילים מפורטות ועדכניות, וסימנתי בהן את מיקומם של כל הכפרים. נעזרתי במפות בריטיות שבהן סומנו הכפרים, בספר All That Remains של וליד ח׳אלדי ובשרידים של הכפרים שמצאתי בשיטוטים בשטח. כך יצרתי מפה פרטית עם כל הכפרים שרוקנו ב-1948.

המפות גילו לי ששטחם הבנוי (לשעבר) של קרוב למחצית מהכפרים שנהרסו נמצאים כיום בתוך אתרי תיירות בארץ – בעיקר שמורות טבע, גנים לאומיים ופארקים של קק״ל. ביקור בכל האתרים הללו, תוך קריאה בשלטים שמוצבים במקום ובחוברות המידע שניתנות לציבור, העלה שברוב המקומות לא נמסר למבקרים כל מידע על הכפרים. במיעוט המקרים הוצגו הכפרים בחלק מהנוף הטבעי, או באמצעות אנקדוטות אנתרופולוגיות, או כעוינים ואלימים – כל זאת מבלי לתאר את ההתקפות שהובילו להתרוקנות רוב הכפרים, מעשי גירוש וטבח, פליטות והרס.

שטחם הבנוי (לשעבר) של קרוב למחצית מהכפרים שנהרסו נמצאים כיום בתוך אתרי תיירות בארץ – בעיקר שמורות טבע, גנים לאומיים ופארקים של קק״ל. ברוב המקומות לא נמסר למבקרים כל מידע על הכפרים. במיעוט המקרים הוצגו הכפרים בחלק מהנוף הטבעי, או באמצעות אנקדוטות אנתרופולוגיות, או כעוינים ואלימים – כל זאת מבלי לתאר את ההתקפות שהובילו להתרוקנות רוב הכפרים, מעשי גירוש וטבח, פליטות והרס

מיפוי הכפרים אפשר לי גם לדעת שכרבע מהכפרים נמצאים כיום בתוך שטחי ישובים ישראליים. בחלקם נבנה קיבוץ או מושב על חורבות הכפר או ממש בתוך בתיו הריקים, ובאחרים התפשטו עם השנים יישובים ישראליים על מה שהיה שטחם הבנוי של כפרים. בארכיונים של קיבוצים ומושבים חקרתי אם וכיצד הם התייחסו בכתביהם לעובדת הקמתם על ישובים פלסטיניים. מצאתי שכולם מתייחסים לכך כחלק מההיסטוריה של הישוב (״הקיבוץ שלנו הוקם על כפר X"), אבל מעבר לציון העובדה עצמה אין כמעט התייחסות לכפר: מי גרו שם? כמה זמן? במה עסקו? ולמה אינם? מה שכן – כתיבה רבה הקדישו המתיישבים החדשים לשימוש שעשו ולתועלת שהפיקו משרידי הכפר – בתים ובוסתנים.

באמצעות מיפוי הכפרים יכולתי לבדוק גם את מעשה המיפוי הרשמי. מפות סימון השבילים הן מפות רשמיות של המרכז למיפוי ישראל, שעליהן הוסיף המרכז לסימון שבילים בחברה להגנת הטבע שכבה של שבילים מסומנים ואתרי תיירות שעשויים לעניין מטיילים. מצאתי ששמותיהם של רוב הכפרים המְרוּקָנִים אינם מופיעים במפות, וכשמצוין שֵם – זהו לרוב השם העברי או המעוברת שוועדת השמות הממשלתית קבעה לאתר הכפר. כפרים רבים מופיעים כאנונימיים במפה ומסומנים רק בסימן מוסכם – לרוב כזה של חורבה: כמה נקודות שיוצרות עיגול; אין דרך לדעת שלמעשה זה כפר פלסטיני שנהרס ב-1948, ולא חורבה ביזנטית או אחרת. בחלק מהמקרים אתר הכפר מצוין עם סימון של אתר ארכיאולוגי. סימון זה לא ניתן בגלל שהכפר התקיים שם מאות שנים, אלא בזכות היותו המשך של ישוב שקדם לו – מקראי, רומי, ביזנטי וכדומה.

המפות הרשמיות שבדקתי מַבנות את ההיסטוריה והגיאוגרפיה של הארץ כיהודיות, עם רובד ערבי מינימלי. ייצוגם השולי של הכפרים במפה מייצג באופן סמלי את מחיקת הכפרים ודחיקתם לשוליים גם בשטח. האופי הערבי שנשאה הארץ, אשר התבטא בין היתר בקיומם של מאות כפרים ואלפי שמות מקומות בערבית, נמחק ברובו מעל פני השטח ומהמפה עקב השליטה הישראלית.

עמותת זוכרות הוציאה מפה עברית שמתבססת על קריטריונים אחרים: בניגוד למפות הרשמיות, אין לה קריטריון של לאום, והיא אינה מתנה סימון ישוב בשרידים שנותרו, במידת עתיקותו של ישוב או במשך קיומו (קריטריונים שבמקרים רבים לא כובדו כשמדובר בכפרים ערבים שרוקנו ב-1948). היא מציינת את כלל ישובי הארץ – יהודים וערבים – שהיו ונמחקו כתוצאה מהסכסוך. מקומות שהיו בית שאבד לקהילות של אנשים. בכך, היא יוצרת תיקון מה.

לציון יום הפליטים הבינלאומי, עמותת זוכרות מזמינה לערב העיון "מיפוי נגדי – מפה כפרקטיקה של דה-קולוניזציה" בהנחיית דבי פרבר, בו ידברו:

ד"ר ג'וני מנצור: חיפא ההיסטוריה והמפה

נגה קדמן: מה שחסר במפת סימון השבילים

עמר אלע'בארי: מפת הנכבה בעברית

חסן אחמד מנסור [אבו מרואן] מיפוי של הכפר ההרוס ״כפר עִנאן״ (נפת עכא)

הערב ייערך ביום ב' 20 ליוני בשעה 20:00 בבית הקפה אל-מחטה ברחוב יפו 55 בחיפה . ההשתתפות בערב פתוחה לקהל וללא תשלום. לאירוע בפייסבוק

נגה קדמן היא חוקרת בתחום זכויות האדם והסכסוך הישראלי-פלסטיני ומדריכת סיורים לרובד הפלסטיני המודחק של הארץ.

הדברים נישאו לראשונה בערב שערך איתן אפריסיו ברונשטיין, עורך המפה, בקיץ 2015

 

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסףה מקיטון

  כל הכבוד ובהצלחה!
  לא יכולתי שלא לשים לב שהמילים "עיר" או "ערים" לא מופיעות בטקסט כלל, המילה "ישובים" מופיעה מעט (לגבי ישובים ישראלים-יהודיים ולגבי ישובים עתידיים), ואילו המילה "כפרים" מופיעה המון, ותמיד ביחס לכפרים פלסטינים.
  אז נכון שהמון מהישובים ההרוסים היו כפרים, אך נחרבו גם ערים ובעיקר שכונות בתוך ערים, והתרבות העירונית הפלסטינית, וכפי שהראתה מנאר חסן במאמרה המאלף על הערים הפלסטיניות – זיכרון הכפרים בלבד מעלים את התרבות העירונית ומייצר דה-מודרניזציה של הזיכרון של הפלסטינים ועל הפלסטינים. בערים היו תנועות פמיניסטיות, סוציאליסטיות, היו מבנים חברתיים שונים מהכפרים, היו מוסדות תרבות, השכלה, בילוי ויותר משליש מהפלסטיניםות גרו בערים בעת הנכבה, וזה המון אנשותים.

 2. יואש אב

  הסיפור של נגה קדמן מעניין אך מתעלם מכך שבכל המפות 100000 שהופקו על ידי מחלקת המדידות מיד אחרי קום המדינה צוינו הישובים הערביים שנעזבו וחרבו בשמם המקורי.
  מפות אלו קיימות כנראה בארכיון המרכז למיפוי ישראל.
  כפרים שנהרסו ו"גולחו" על ידי מדינת ישראל כבר הוצאו מהמפות המעודכנות יותר.
  מדינות ערב טרחו והעלו במיפוי של גוגל את מפת כל הישובים הערביים שהיו קיימים בישראל בלי פרטים על גודל שטחיהם ומספר התושבים שחיו בהם בשנת המיפוי.
  במיפוי גוגל ,המפה של הישובים הערביים בשטח ארץ ישראל המנדטורית "התלבשה" על מפת ישראל במתכונת שנגה קדמן מדברת עליה.
  דרך אגב, מי הפיק את המפה החדשה שנגה מתארת והיכן היא מופצת?

 3. נפתלי אורנר

  כל הכבוד על העבודה החשובה

 4. אסף

  מקומם של הכפרים האלה בספרי ההיסטוריה, לא במפות שבילים שנועדו להוליך מטיילים אל מקומות קיימים. בספרי ההיסטוריה גם צריכות להופיע התשובות לשאלות שטורדות את מנוחתך – מי גר שם, עד מתי ולמה עזבו (ככלל, התשובה לשאלה האחרונה הזו די פשוטה: עמם היה במלחמה עם היהודים, הם הפסידו ותוך כדי המלחמה ברחו או גורשו על ידי הצבא המנצח). מי שמתעניין יוכל לקרוא בספרי ההיסטוריה ולהחכים, מי שאובססיבי יוכל לשנן.