מה מחפשת המשטרה ב״הידברות״ עם הנוער היפואי?

הסערה עקב ביקור המפכ"ל בתיכון יפואי, מדגישה כמה חשוב לפעול נגד פרויקטים לגיוס בני נוער מקומיים שייקחו חלק בדיכוי בני עמם – בעוד המשטרה מפעילה אלימות יומיומית כלפי הנוער ביפו
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

בשבוע האחרון סוערת החברה הערבית ביפו בעקבות ביקורו של מפכ"ל המשטרה, רוני אלשייך, בבית הספר ״אג'יאל״ בעיר עם סיום פרויקט מיל"ה (משטרת ישראל למען הנוער). לכאורה, מטרת הפרויקט היא ליצור הידברות בין בני ובנות נוער מהחברה הערבית לכוחות השיטור ביפו, מתוך נקודת מוצא שהמשטרה מעוניינת לפעול בחברה הערבית; אולם הנחה זו מתעלמת לחלוטין מכך שהמשטרה פועלת כמעין חברת אבטחה שמעוניינת לגייס סייענים לעתיד בעבור כוחותיה בעיר.

לחברה הערבית ביפו יש היסטוריה די ארוכה עם כוחות המשטרה. במישור הפלילי, המשטרה אימפוטנטית לחלוטין – עם אפס הצלחות במיגור הפשיעה. במישור הביטחוני כנ״ל, כאשר בתיקים שנפתחו לאחר כמה פגיעות במקומות הקדושים ולפגיעות על רקע לאומני בערבים, לא נודעה שום התקדמות. לעומת זאת, במקרים בהם הקורבנות הם יהודים מגיעים להישגים. זה לא חדש ולא מפתיע; ומודעים היטב למטרת המשטרה בפרויקטים מסוג זה, או כפי שאמר מפקד מרחב חולון נתן בוזנה בביקור באחד מבתי הספר במרכז: ״אני מחכה ליום בוא אראה אתכם לבושים במדים״. אנשים שמוכנים לגייס בני נוער אשר ייקחו חלק בדיכוי בני עמם, וגרוע מכך – מוכנים שילדיהם ישרתו דגל ומדינה אשר לא מכבדת אותם. במילים אחרות, להפוך את ילדיהם לערביי מחמד, כנועים ומושפלים.

עם זאת, הסערה שהתחוללה ביפו מבוססת על מחלוקות אידיאולוגיות עמוקות סביב עתיד ילדינו. אצלנו, כמו בכל חברה תחת דיכוי, ישנם שני סוגים של מדוכאים: הסוג הראשון, זהותו בנויה על כניעות וקבלת הדיכוי בכדי לשרוד וליהנות מפירורים. אלה יצליחו להעלים עין מכל פשעי המשטרה וישלו את עצמם שייתכן כי המדכא יתקן את עצמו אם הם יתנהגו כראוי. לעומתם, ישנם בחברה הערבית מי שאינם מוכנים לוותר על זכויותיהם הבסיסיות, מתגאים בזהותם הלאומית והדתית ולא מוכנים לקבל את אזרחות סוג ב׳. אלה יעדיפו להילחם ולהיאבק למען שוויון אזרחי בכל המישורים, תוך הבנה שאף אחד לא עושה להם טובה.

מצער לראות כיצד אנשים – בשביל הצלחות אישיות, קצת פירורים ומחמאות מהאחראים עליהם – מוכנים להסליל עשרות בני נוער למסלול בו הם ייקחו חלק בארגון כה גזעני ואלים כלפיהם, כאשר באותה נשימה הם בוחרים להצדיק את האלימות היומיומית נגד הנוער היפואי

מצער לראות כיצד אנשים – בשביל הצלחות אישיות, קצת פירורים ומחמאות מהאחראים עליהם – מוכנים להסליל עשרות בני נוער למסלול בו הם ייקחו חלק בארגון כה גזעני ואלים כלפיהם (על אחת כמה וכמה כאשר מפכ"ל המשטרה מגיע מצמרת השב"כ הישראלי. האם יש צורך להזכיר מהן הדרכים בהן השב"כ הישראלי פעל ופועל נגד ערבים, בין אם בתוך הקו הירוק ובין אם בשטחים הכבושים?). ובאותה נשימה, הם בוחרים להצדיק את האלימות היומיומית נגד בני נוער היפואיים. כעת, יותר מתמיד, החברה הערבית בעיר מחויבת להתנגד לפרויקטים מסוג זה, כי התופעה עלולה רק להחמיר וליצור קרע חברתי עמוק בו ערביי המחמד, בעזרת הממסד, יתחילו לקבוע נורמות חברתיות שתואמות את תפיסת עולמם הכנועה.

במקרה ומשטרת ישראל אכן מעוניינת ליצור ערוץ של הידברות עם בני הנוער, הייתי ממליץ שתמגר את הגזענות הממסדית מתוכה, תתחיל לתפקד כמשטרה ולא כחברת אבטחה ואך חשוב מכך -תפסיק לתקוף את אותם בני הנוער עימם היא מעוניינת ליצור הידברות. ולמי שמעודדים פרויקטים מהסוג הזה, הייתי ממליץ שבמקום להשתמש בילדים כקלפים פוליטיים, יגנו עליהם וידרשו מהמשטרה לשפר את התנהלותה. ״חינוך הוא הדרכון לעתיד, כי המחר שייך לאלו שמתכוננים אליו היום״, אמר מלקולם אקס. רק אם תתכוננו היטב ותבינו מי אתם ומהי זהותכם האמיתית, תלמדו מה תפקידכם ואחריותכם כלפי בני עמכם, ולא תאפשרו לאף אינטרסנט להסליל אתכם למציאות שבה אתם מדכאים את אחיכם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אסף

  השאלה הבסיסית היא, האם ערביי יפו רוצים להיות חלק מהחברה הישראלית או לא. לפי מה שכתבת – לא. נכון שקיים אי-אמון עמוק, והרבה שנאה. נכון שיש לא מעט גזענות במשטרה. מה עושים עם זה? התשובה הטהרנית והנאיבית להחריד של אבו-שחאדה – דורשים מהיהודים קודם-כל להפסיק לשנוא, דורשים מהמשטרה קודם-כל להפסיק להיות גזענית. עד אז – אנחנו ברוגז. אלו שטויות. בחיים האמיתיים שום דבר לא קורה ככה. התגברות על שנאה ואי-אמון זה פרויקט של שני הצדדים. המשטרה עשתה צעד יפה – שלחה נציגים לבית ספר ערבי, מנסה להתקרב. הגינוי האוטומטי שלך מסגיר סדר-יום אנטי-ישראלי חסר תקנה: לקרוא לערבים-ישראלים שמתגייסים למשטרה משת"פים, זה בעצם לטעון שיפו היא אזור עימות כמו ג'נין, שכם או עזה. אסור לשתף פעולה עם הצבא הכובש. זו מחשבה שמביסה את עצמה, ומייצרת רק חוסר תקוה: אתה בעצם אומר לערבים-ישראלים שהם חיים במדינת אויב, שאסור להם לשאוף לנורמליות. ערבים יפואים שרואים את עצמם כחלק מהמדינה והחברה הישראלית צריכים לדחות את קריאת הברוגז הילדותית שלך, להתגייס למשטרה ולקרב אותה לקהילה שלהם, לעזור למנוע פשיעה בתוכה (פשעים נגד יהודים מפוענחים יותר לא רק בגלל גזענות משטרתית, אלא גם בגלל שיתוף פעולה גבוה יותר של יהודים עם המשטרה – מתלוננים, עדים וכו'. מה לעשות), ולהוריד את הגזענות בתוך המשטרה.

  1. יוסי אמיתי

   אסף, לא הייתי יכול לבטא את זה טוב יותר. מסכים לחלוטין לתגובתך. התגייסות צעירים ערבים-פלסטינים, אזרחי ישראל, למשטרת ישראל, אינה עומדת בהכרח בסתירה להיותם גאים בזהותם הלאומית והדתית, ואינה הופכת אותם בהכרח לחלק ממנגנון דיכוי גזעני נגד בני עמם. סיפור קטן עשוי אולי להבהיר את כוונתי: בשיחה שקיימתי פעם עם ידיד איטלקי, איש שמאל מובהק, אמר לי: " בנעוריי למדתי, על פי התיאוריה המרכסיסטית בה אני דוגל, שהמשטרה היא חלק ממערך הדיכוי של המדינה, שהיא עצמה מערך דיכוי. כיום, ממרומי גילי, כאשר אני יוצא מן הבית לרחוב, אני מביט ימינה ושמאלה, כדי לראות אם יש שוטר בסביבה".

  2. אפרת שרעבי

   בכדי להגיב ולהבין באמת את המורכבות של להיות ערבי ישראלי ביפו בכלל ונער ערבי בפרט מול כוחות המשטרה, רצוי לדעת באמת מה קורה שם ואילו חוקים חלים על האוכלוסיה הערבית. עבדתי ברחובות עג׳מי עם בני נוער למעלה משנה ונחרדתי לגלות מהו יחס המשטרה לאותה אוכלוסיה. עבדתי בעמותה שיחסיה עם המשטרה היו טובים ובתור עובדת לא יכולתי לפנות לתקשורת. כשעזבתי, פניתי לכתבת פלילים שלא עשתה דבר עם כל מה שנתתי לה. ראשית, כערבי ישראלי, במיוחד אם אתה נער, אינך יכול לרכוב על אופניים להנאתך אם אין ברשותך את הקבלה על קניית האופניים וכנל לגבי טלפון סלולרי, במידה ועוצר אותך שוטר, הטלפון או האופניים מוחרמים באופן מיידי!!!!! האם זה קרה אי פעם ליהודי/ה? שנית, בשעות הערב, אתה תעצר לפי מצב הרוח של השוטר ויש סיכוי גבוה מאוד שייפתחו לך תיק אם מישהו באזור זרק אבנים או הייתה שמועה על נער שזרק אבנים. התנגדות ולו הקלה ביותר לחיפוש, גררה לעיתים תכופות אלימות. המשטרה לא מתערבת ולא רוצה לבדוק את מקרי הרצח שבתוך הקהילה הערבית וממש לא בגלל חוסר שיתוף פעולה. תושבי השכונה שם גרים בפחד כפול. פחד מפושעים ופחד מפושעים במדים. ב 2012 הופץ סרטון של שוטר ממשטרת יפו, לצערי הסרטון נמחק, שאמר במפורש שהוא שונא ערבים ומטרתו להעלים אותו מיפו, לא יודעת אם היום הוא עובד שם אבל בזמן שהסרטון היה באוויר, הוא היה במשטרה ואימת ילדי עג׳מי.

 2. שבתאי לוי

  משטרת ישראל זקוקה לקפואים, קויזלינגים, ויודנריט, כסייענים לדיכוי.
  שבתאי לוי

  1. דפנה

   תגובה מבישה.

 3. שחורה מהפריפריה

  המשטרה צריכה לנקוט צעדים פרואקטיבים להורדת התנהלותה הגזענית, ובפרט ביטול שיטת הפרופילינג האתני והלאומי, ושיטור היתר הקיים בקרב אוכלוסיות מוחלשות. תפקידה של המשטרה (ואני מעדיפה שיוקם ארגון נפרד שיכונה "נציגי ונציגות תמיכה קהילתיים") היא בראש ובראשונה לשמש כעזר בידי חברי הקהילה, לתמוך בהםן, ולא לגרום לפחד וחרדה בקרבם כל אימת שהםן נוכחים בשכונות מגוריהם. אני וחבריי עוברים לצד השני של הרחוב כדי להימנע מטרדות השוטרים, שאני בטוחה שברוב המוחלט של המקרים התנהלותם כלפינו הייתה אחרת לו הינו אשכנזים לבנים ממעמד סוציואקונומי מבוסס. כשהם יראו שאכן מתבצעים מהלכים שכאלה אז נקבל את בקשתם להתדיינות משותפת, אבל לפני כן עליהם לנקוט באמצעים (ולעשות כן בשקיפות), הן במישור החינוכי והן במישור המנהלי והנהלי, על מנת למגר את התפיסות והפרקטיקות הגזעניות שלפיהם מרביתם מתנהלים.

  1. עידו לם

   אם הייתם אשכנזים לבנים סביר להניח שהיה לכם יותר אחריות.

 4. דןש

  בדיוק ההיפך.
  שילוב ציבור מגוון בכוחות המשטרה ואפילו הצבא יביא טוב יותר להבנת האחר ולטיפול טוב יותר בכלל האוכלוסיה.

  1. שבתאי לוי

   בדיוק להפך
   שילוב האוכלוסייה הכבושה והמדוכאת, יביא רק טוב. ויש לנו ניסיונות מרים, מרים מאוד משיתוף פעולה שכזה!.
   שבתאי לוי כרכור