• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

כל יוזמה היא מזימה: על סרבנות השלום של נתניהו

בעיני נתניהו, כל יוזמת שלום היא מלכודת מוות שיש להיחלץ ממנה בכל תחבולה. הוא מראה לנו בלייב כיצד אפשר לקיים חברה שמבטיחה לאזרחיה רק ״דם, יזע ודמעות״ כשחוזרים ואומרים להם שאין חשיבות לאיכות החיים – מה שחשוב הם ״החיים עצמם״
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

לפני פחות משנה, ברגע נדיר של גילוי לב, ביטא ראש הממשלה בנימין נתניהו באופן נחרץ וחד את חזונו על חיינו כאן, עתה ובעתיד. זה קרה בישיבת ועדת החוץ והביטחון שהתכנסה לרגל יום השנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. נתניהו אמר שם: ״בימים אלה יש דיבורים מה היה קורה אם אדם זה או אחר היה נשאר. זה לא רלוונטי… לעד נחיה על חרבנו״. מתוך חזון הדמים הנצחי הזה של נתניהו, המנוגד לחזון התקווה של רבין, נגזרים תפיסתו והתנהגותו המדינית והפוליטית של ראש הממשלה, וזה ההסבר העיקרי לסירובו להיענות לכל יוזמה מדינית המנסה לקדם באמצעות משא ומתן את סיום הסכסוך בינינו לבין הפלסטינים.

בעיני נתניהו, כל יוזמת שלום היא מזימה שנועדה לשים קץ למדינת ישראל, מלכודת מוות שיש להיחלץ ממנה בכל תחבולה, הטעיה והשהיה אפשרית. על רקע זה אפשר להבין את התנהגותה של ישראל בשבועות האחרונים ואת מטרת מסעו של ראש הממשלה בשבוע הבא לאירופה – מסע שנועד לחסום כל פתח למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ולנסות למתן את הדין וחשבון שחיברו חברות הקוורטט (ארה"ב, רוסיה האו"ם והאיחוד האירופי) על הקיפאון בתהליך השלום. דין וחשבון שיכלול ביקורת חריפה על מדיניות ישראל בשטחים ועל הבנייה בהתנחלויות.

נתניהו דוחה יוזמות שלום במרץ. לפני כשבוע בישיבת סיעת הליכוד הוא שלח את הסעודים, העומדים מאחורי היוזמה הערבית, לעדכן את יוזמתם "על פי השינויים שישראל תדרוש", והשבוע דחה את יוזמת השלום הצרפתית, שאימצו שרי החוץ של 28 מדינות החברות באיחוד האירופי. זו יוזמה שמטרתה העיקרית היא לכנס ועידת שלום בינלאומית עד סוף השנה במטרה לגרום לישראל ולפלסטינים לחדש את המשא ומתן ביניהם.

היוזמה הצרפתית כוללת גיבוש חבילת תמריצים כלכליים לישראל ולפלסטינים ויצירת צעדים בוני אמון בין הצדדים. דובר משרד החוץ, שראש הממשלה עומד בראשו, דחה את היוזמה על הסף כשהצהיר: ״שלום עם הפלסטינים יושג רק באמצעות משא ומתן ישיר, דו־צדדי וללא תנאים מוקדמים״. עמדה נחרצת. אולם אז צריך להיזכר שנתניהו עצמו יצר תנאי מקדים נחרץ מאוד להמשך המשא ומתן – ״הכרה של הרשות הפלסטינית בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי״. דרישה זו לא הועלתה עד שנת 2007, ונתניהו יודע שהפלסטינים, שהכירו במדינת ישראל בשנת 1993, יסרבו להסכים לה.

נתניהו דוחה יוזמות שלום במרץ. לפני כשבוע בישיבת סיעת הליכוד הוא שלח את הסעודים, העומדים מאחורי היוזמה הערבית, לעדכן את יוזמתם "על פי השינויים שישראל תדרוש", והשבוע דחה את יוזמת השלום הצרפתית, שאימצו שרי החוץ של 28 מדינות החברות באיחוד האירופי

וכך מתבצעת חסימה כפולה של שני המסלולים למשא ומתן מדיני – המסלול הבינלאומי הוא בלתי לגיטימי כיוון שרק משא ומתן ישיר בין הצדדים יוביל לשלום, והמסלול הישיר מנוטרל לחלוטין עקב הדרישה שהפלסטינים יודיעו על תמיכתם בציונות.

יש להוסיף שהסרבנות של נתניהו אינה נובעת אך ורק מחזונו המייאש, אלא גם משרתת את צרכיו ההישרדותיים הפוליטיים על ידי היענות להעדפות האידיאולוגיות של בסיס כוחו הפוליטי מחנה הימין בישראל, בעיקר מהחשש הגדול מביקורתם של חברי מרכז הליכוד ושריו ההולכים ומקצינים עם השנים, ומצילו של אויבו הפוליטי העיקרי, מנהיג הבית היהודי, השר נפתלי בנט, שאמירתו ״אי אפשר להיות בעד ארץ ישראל בעברית ולהקים את פלסטין באנגלית״ תרחף מעל ראשו בשיחות אותן ינהל באנגלית בשבוע הבא באירופה.

אולם על איזה בסיס אפשר לקיים לאורך שנים חברה שמנהיגותה הפוליטית מבטיחה לאזרחיה אך ורק ״דם, יזע ודמעות״, ללא פתח של תקווה לעתיד טוב יותר? חברה שבה האזרחים נדרשים להקרבה מתמדת, הקרבה שאין לה זכר בהתנהגותו ובחייו הפרטיים של ראש ממשלתם, ולחיים של אי־ ביטחון וטרור, חברה נטולת סולידריות שסובלת מאי שוויון ומעוני ומהיעדר ערבות הדדית?
נתניהו מצליח להראות שאפשר לקיים חברה כזו לאורך זמן כשחוזרים ואומרים לאזרחים שאין חשיבות לאיכות החיים – מה שחשוב הם ״החיים עצמם״. והחיים בישראל נמצאים תחת איום מתמיד: איום מצד איראן, דעאש, חמאס וחיזבאללה, איום מבית – מהאזרחים הערבים הנוהרים לקלפיות, מהשמאל ש״אינו יהודי״ ומ״הגיס החמישי״ של עמותות הנתמכות על ידי מדינות זרות וכמובן האיום הנורא של יוזמות שלום למיניהן.

פורסם הבוקר ב״ידיעות אחרונות״

כנראה שיעניין אותך גם: