חטיפת ילדי תימן: התשובה למכחישים

מתחילת הדרך לא הטלנו ספק באמינות המשפחות וטענו שהמדינה היא זו שצריכה לתת תשובות לגבי גורל הילדים. השבוע, במקום להתאחד סביב העדויות, לא מעט אשכנזים בחרו להכחיש, לסלף ולהתקרבן. פעיל עמותת עמר״ם משיב אש

לתומנו, סברנו שאם נביא עדויות רבות של משפחות על השיטות שבהן ילדיהם נחטפו, אזי יתחיל תהליך של תיקון חברתי, אמירת אמת קולקטיבית ואולי, בעתיד הרחוק יותר, פיוס. אבל תגובותיהם של לא מעט אשכנזים ליום הזיכרון והמודעות לחטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן נעות בין הכחשה, סילופים והתקרבנות. לנוכח זאת, חשוב לחזור לכמה עובדות בסיסיות.

לוועדות החקירה השונות הגיעו יותר מאלף עדויות של משפחות על חטיפות הילדים. העדויות, ברובן המכריע, הן מאד עקביות: גורמי רפואה אמרו למשפחות שהילד/ה חולה, לקחו אותו/ה מהן ובחלוף ימים ספורים הודיעו שהילד מת. למשפחות לא נמסר איפה הילד נקבר ולא נמסרה תעודת פטירה. בימינו, מאות משפחות מסרו את עדויותיהן לעמותת עמר"ם, ומאות משפחות הגיעו לאירועים שהעמותה קיימה ברחבי הארץ. מי שלא מאמין לעדויות של המשפחות האלה, יכול באותה מידה לא להאמין לעדויות של ניצולי שואה. ולא חסרים בעולם מכחישים.

יתרה מזו: מי שטורח לקרוא את החומרים בנושא מגלה כי קיימות עדויות של נציגי הממסד אשר מאששות את העדויות של המשפחות. למשל, עדותה של אהובה גולדפרב, המפקחת הארצית של השירותים הסוציאליים של הסוכנות היהודית, בוועדת החקירה הממלכתית: "נשלחו ילדים ללא רישום מחוץ למחנות, זה היה שיטתי ביותר." היא מודה שעל שאלתם של ההורים מה עלה בגורל הילד/ה, התשובה היתה "הוא אינו בין החיים". גם רוז'ה קושינסקי, אחות בעין שמר, מעידה על אותו הדפוס: "אני הייתי לוקחת שניים-שלושה תינוקות, היו שולחים אותי עם האמבולנס לעפולה, היו משאירים את התינוקות בריאים ושלמים. למחרת שוב פעם הייתי לוקחת והייתי שואלת איפה התינוקות? היו אומרים שאינם, מתו. מה זה מתו?! אבל הם היו בריאים, לא היה להם שום דבר. היו אומרים שנפטרו. זה לא נכון. זה לא נכון. מסרו אותם לאימוץ."

בימינו, כל השאלות לגבי גורל הילדים/ות לאחר החטיפה, צריכות להיות מופנות כלפי המדינה. הנטל הוא עליה באופן מלא. המבוגר האחראי האחרון שהחזיק בילדים היו נציגי הממסד, ברוב המקרים הממסד הרפואי. החשד הכבד הוא שילדים נמכרו לכל מיני מטרות לחו"ל, שהרי יש אלפי מקרים, אבל אין גופות בארץ. עדו מינקובסקי, הנכד של ראובן מינקובסקי מוועדת מינקובסקי-בהלול, הגיב בפייסבוק לעדויות ולשיח הציבורי שהתפתח בעקבותיהן. לטענתו: ”ועדת מינקובסקי-בהלול גילתה אמת מרעישה על ילדי תימן הנעדרים. הם גילו מעל ל-300 נפטרים!! שמשום מה לא מזכירים אותם היום כאשר יודעים היכן הם, חתומים ומסומנים."

אחר שנציגי המדינה לקחו את הילדים מידי הוריהם ולטענת הממסד הילדים מתו, מוטלת על המדינה האחריות להראות היכן נקברו הילדים. כל עוד אין קברים של ילדים עם שמותיהם, ואין בדיקות אשר עושות התאמה בין נפטרים (כביכול) לבין בני משפחותיהם, לא ניתן לקבוע שהילדים מתו ונקברו בארץ

מינקובסקי לא אומר דברי אמת. מאחר שנציגי המדינה לקחו את הילדים מידי הוריהם ולטענת הממסד הילדים מתו, מוטלת על המדינה האחריות להראות היכן נקברו הילדים. כל עוד אין קברים של ילדים עם שמותיהם, ואין בדיקות אשר עושות התאמה בין נפטרים (כביכול) לבין בני משפחותיהם, לא ניתן לקבוע שהילדים מתו ונקברו בארץ. עד היום, המדינה לא יזמה פתיחת קברים על מנת להוכיח כי ילדים אכן נפטרו ונקברו איפה שנטען. לכן, ניתן לקבוע כי מדינת ישראל מעולם לא נתנה תשובה למשפחות לגבי מה עלה בגורל הילדים שנלקחו מהם ע"י נציגי הממסד. יתרה מזו: לא מדובר במאות, אלא באלפים. בוועדת החקירה הממלכתית (ועדת קדמי) דובר על 1,500-5,000 ילדים שנעלמו, וזה רק בין השנים 1948-1954.

הדברים לעיל נראים לי מובנים מאליהם. מתחילת הדרך לא הטלנו ספק באמינותן של המשפחות ומתחילת הדרך טענו שהמדינה היא זו שצריכה לתת תשובות לגבי מה עלה בגורל הילדים. אבל ההכחשות והמניפולציות של לא מעט אשכנזים עשו את האפקט ההפוך. במקום להתאחד סביב עדויות המשפחות וללכת לכיוון פיוס, השבוע האחרון העמיק את התחושות הקשות בין מזרחים לאשכנזים. דבר אחד שיהיה ברור: אנחנו נמשיך בשלנו. עד ההכרה המלאה של הממסד בפשע שבוצע כלפי משפחות יוצאות תימן, הבלקן והמזרח.

למאמרים נוספים בנושא פרשת חטיפת ילדי תימן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ואולי חטיפה לטובת משפחות אחרות זה לא סוף הסיפור?

  אולי זה היה יותר גרוע? ניסויים/איברים… נראה שאם זה היה חטיפות אז כדאי להם להודיע על זה אחרת אפשר להתחיל לחשוב שזה היה משהו אחר…

 2. אשכנזיה שבעדכם

  וגם אם הוא צודק ויש 300 ילדים שנקברו.
  אז איפה עוד 700 שהוריהם הגיעו לתת עדות בועדות השונות?
  (בהנחה שיש רק 1000).

  וגם בעיני הדגש פה על "אשכנזים" רק מחמיר את הבעיה ולא עוזר בה.
  יש גם "אשכנזים" רבים שמאמינים וחושבים בדיוק כמוכם שמדובר בפשע גזעני. שחושבים שצריך לפתוח את פרוטוקולי הועדות אתמול.
  והימין בשלטון כבר שנים – אז האשכנזים הם אלו שמונעים את חקר האמת גם היום?

 3. עידו לם

  קצת דומה להכחשת הכיבוש של המזרחים, רק שבניגוד לאשכנזים שבאמת לא היו קשורים לחטיפות ילדים(זה היה הממסד) המזרחים הכי פשוטים דואגים לקחת חלק באורגיית הטירוף של ישראל.

  1. מזרחי שחום חלק

   חזרת לשמאל דוד?

  2. חבקוק

   בלי צה"ל בהרי יהודה והשומרון ובבקעת הירדן דעאש וחמאס ומחבלי אש"ף היו כבר הופכים את החיים בתחומי הקו הירוק לבלתי אפשריים. לעם היהודי יש שורשים עמוקים בני אלפי שנים בכל מחוזות המולדת. איננו זרים כאן.

 4. דני

  ונניח שבסופו של דבר יתגלה שכמה עשרות ילדים או אפילו מאות אכן נחטפו ונמסרו לאימוץ? רוב אם לא כל מי שהיה מעורב בכך, מן הסתם מת כבר מזמן. לא יהיה את מי להעניש. אין לי מושג אם נערך בירור ממצה, אבל גם אם נניח שהבירורים הקודמים לא היו ממצים, וזו לא הנחה מובנת מאליה, מה שלא מוצא חן בעיני זה הנסיון להקנות לכל הענין איזו משמעות פוליטית עכשווית, שלא לדבר על הגזענות האנטי-אשכנזית הסמויה ולא סמויה שעולה בבירור מחלק מהדברים הנאמרים בענין (לא במאמר הנוכחי). גם תאוריות הקונספירציה ההזויות על חטיפה לצורך שימוש במחקרים רפואיים בחו"ל הן מגוחכות בעליל ורק פוגעות באמינות של מי שמעונין לחקור את הנושא. באותה מידה אפשר לטעון שיתכן שהחטיפות בוצעו ע"י עבמי"ם למטרות סחר אברים בין גלקטי. הטענה זו הגיונית ומבוססת עובדתית בדיוק באותה מידה. לוקחים דבר שאם אכן התרחש הוא טרגדיה אנושית, ומנסים להפוך אותו לדגל של שנאה ועוד אמצעי להתנגחות במדינה שנועד לשרת אג'נדה פוליטית. חבל.

  1. יובל הלפרין

   אז גם לא להיאבק על הכרה בשואה הארמנית?
   חיים קלים לפשעים ממסדיים – לא נתפסת אז לא נורא. לא מדובר ב"להעניש", מדובר בלדעת – כדי לא לתת אמון במנגנונים שלא ראויים לו.
   פשע מוסתר הוא פשע שיחזור על עצמו.
   ודאי שיש לכך גם משמעות פוליטית – גזענות מוסתרת היא גזענות שלא תיעלם. והגזענות כלפי "בעלי חזות מזרחית" שרירה וקיימת פה ולא נעלמה, רק שינתה צורה והתעצמה. אז כן, היא יוצרת ריקושטים של שנאה "נגדית", אבל מה שמגביר את השנאה ה"נגדית" היא הבהילות של אשכנזים לא מעטים לכסות ולהסתיר את פשעיהם של אשכנזים אחרים. אם זה לא אתם-אתם אל תהיו סניגורים. אחרת תתקשו להסביר שזה לא כל האשכנזים.

   1. דני

    בא נתחיל בזה שאתה לא יודע שבוצע בכלל פשע. אם הוא בוצע, אתה לא יודע אם בוצע ע"י "מנגנונים", או ביוזמות פרטיות מקומיות. אתה באמת חושב שבן גוריון נתן הוראה לחטוף ילדים? ובכל מקרה, אותם "מנגנונים" מזמן כבר לא קיימים. ההשוואות לשואה הארמנית מופרכות ומוקצנות באופן מגוחך ומלמדות על אובדן פרופורציה מוחלט. לגבי גזענות, הטענות כלפי |ה"אשכנזים" הן גזעניות במובהק. לדבר על פשעי "האשכנזים" זה בדיוק כמו לדבר על פשעי "היהודים", או להתבטא בגזענות על "פרנקים" וכו'. גזען זה גזען, לא משנה אם הוא גזען לבן או שחור.

    1. דפנה

     לדני, עם רוב דבריך אני מסכימה, למעט העובדה שגם אתה, בתגובתך הראשונה, השתמשת במילה "חטיפה". גם בהנחה שעדויות ההורים אמינות לחלוטין, [ואני מאמינה להם], עדיין הם מעידים על העלמות ילדיהם. איש מהם לא באמת יודע על חטיפה. השימוש במילה חטיפה הוא מגמתי ומרושע, ואין לו, ככל הידוע עכשיו, כל בסיס עובדתי. לכל היותר מדובר בהשערות, [שלא ברור על מה בדיוק הן נסמכות].
     אני מצטטת מתוך ויקיפדיה, בהתייחס לועדת החקירה הראשונה, ועדת בהלול-מינקובסקי: "בין היתר הגיעה הועדה אל י. אריכא, יהודי דתי יוצא תימן, שהיה אחד האחראים על מחנה העולים בעין-שמר. אריכא סיפר לועדה על תחלואה קשה שהתחוללה במחנה ושכתוצאה ממנה נפטרו רבים מהילדים. היות ולא היה מנגנון קבורה במחנה הוא ארגן חברה קדישא פרטית. הוא קיבל חלקת אדמה וקבר בה נפטרים רבים, כאשר כל קבורה נרשמה בפנקס שנשמר בביתו".
     עדות זו מצטרפת לעדויות אחרות ומאששת את הטענה שרוב הילדים שנעלמו, – נפטרו. אני כמובן לא יכולה לשלול את הטענות שהיו ילדים שנמסרו לאימוץ, וייתכן שהדבר נעשה בדרכים לא ראויות, אבל אין בכך כדי לתמוך ברעיון של חטיפות מתוכננות וממוסדות. יש כמובן גם מקרים שלא נמצא להם הסבר, אבל אין כל עדות על חטיפות.

     בהזדמנות זו, – עוד כמה נקודות למחשבה:
     1. מדובר במשפחות שרובן ככולן היו דתיות. אם מיהרו לקבור ילד מת אולי זה היה דווקא כדי לכבד את המצווה ש"אין מלינים את המת". [ואני לא טוענת שזה מה שקרה, או שזה היה הדבר הנכון לעשות. רק מעלה השערה]
     2. מדובר בתקופה שאין בה יותר מדי אפשרויות לשמור גופות בקירור.
     3. למיטב הבנתי, רוב הילדים שנעלמו לא היו תינוקות, אלא פעוטות עד גילאי שלוש. גם היום קשה למצוא בית לילדים בגילאים אלה, והם נאלצים להמתין זמן רב עד שנמצאות משפחות שמוכנות לאמץ אותם. איך ייתכן שדווקא אז, כשהאוכלוסיה היתה כל כך קטנה, נמצאו בקלות כזו מאות משפחות שאימצו את הילדים, ועוד ילדים שאינם דומים להם, ובתקופה שאימוץ היה סוד. [וכל זה בלי פרסום בעיתונות, או באינטרנט, שמחפשים משפחות לאימוץ פעוטות].
     4. וכמובן, איך ייתכן שקליטת הילדים בבתי המשפחות המאמצות עברה בשקט כזה? הילדים, מן הסתם לא דוברי עברית, אידיש, או פולנית, השלימו בהכנעה עם העברתם למשפחות זרות להם לחלוטין, בסביבה זרה לחלוטין. לא בכו, לא בעטו, לא בקשו את אמא ואבא? הרי ילדים מתמרדים הרבה פעמים גם כשההורים משאירים אותם עם דמויות מוכרות להם, לרבות סבא וסבתא.
     5. ואיך כל הסובבים עצמו עיניים, [ואזניים], כשראו ילד שחור, דובר ערבית, עם חית ועין, צץ לפתע בבית השכנים האשכנזים או קרובי המשפחה הבלונדיניים?

     להרגשתי, הטענה על חטיפות ילדים ומסירתם לאימוץ, ועוד אצל משפחות אשכנזיות, אינה מחזיקה מים. אבל אני לחלוטין תומכת בפתיחת התיקים והצגתם לציבור, במגבלות הראויות כמובן.
     עם זאת, לדעתי פתיחת התיקים לא תהיה סוף פסוק. להפך, היא תפתח חזית חדשה, עם תיאוריות קונספירציה חדשות.

     1. ג. אביבי

      התגובה של דפנה
      אם הגרמנים שהובסו במלה"ע השניה לא היו מאולצים, ע"י המעצמות שניצחו אותם, להודות בפשעי גרמניה נגד האנושות – כולל השמדת היהודים והצוענים – הייתה תגובתה של גרמניה הרשמית זהה לזאת של המגיבה דפנה.
      גם מכחישי השואה מספרים לנו שהיו אי אלו טעויות והיה בלבול בגלל המלחמה הקשה, אבל רוב הנספים (בעיקר היהודים) לא נרצחו ע"י הנאצים אלא "סתם כך" נפטרו/נעלמו להם, או לחלופין שהמספר 6 מיליון נרצחים הוא הגזמה פרועה/הזויה.
      הגיע הזמן שהאתר הזה יסיר תגובות של מכחישי הפשעים ההמוניים הללו ולא ייתן להם פתחון פה. מדובר בפושעים בדיוק כמו מכחישי השואה.

    2. mo

     היה גם היה . אחי ניצל מחטיפה כשהיה בבית ילדים אחרי שאבי ע"ה הסתובב סביב המבנה וראה אותו דרך חלונות המבנה לבוש בבגדים חדשים ויפים (בגדים שלא היה בידו לקנותם) מיועד למסירה .לא ידוע לי כיצד הצליח אבי להכנס פנימה ולקחת את אחי. לומר במחי יד לא היה ולא נברא זה בדיוק לחזור על הדברים שקרו בקום המדינה שלקחו את העולים החדשים במשאיות וזרקו אותם בעיירות פיתוח.

     1. תום שווינבאום

      מזרחים לא היו היחידים שנתקעו בחורים, גם פולנים רומנים ובולגרים נתקעו בחרא הזה

   2. חבקוק

    יובל יקירי, בשואה הארמנית מתו מאות אלפי ארמנים והם טוהרו אתנית ממזרח תורכיה איפה שהם חיו במשך מאות בשנים. שלא לדבר על שואת העם היהודי שמיליון וחצי ילדים נרצחו בה. ברואנדה לפני 20 שנה התבצע רצח עם של 800000 איש בפרק זמן של בערך שלושה חודשים. ההשוואות המתלהמות השגויות והנלוזות שאתה מבצע לא מעידות טובות עליך או על התיק שאתה מנסה לקדם ופונות למכנה המשותף הנמוך ביותר.
    פה מדובר על ילדים שיש אגדה אורבנית שנמסרו לאימוץ למשפחות מאמצות מאותה הדת של ההורים המקוריים. שיעור התמותה של ילדים בתימן באותה תקופה היה זהה אם לא גבוה יותר מזה שבארץ.

   3. ירון רוני

    אשריך ,חזק וברוך.אם אחינו האשכנזים רוצים באמת שלא תהיה הכללה.הם חייבים או לא להגיב או לעזור לנו עם האמת .כך נוכל לדעת מי אמיתי או מי קאפו שהוא צאצא של אנשי מפא'י.

 5. דןש

  מה מתכוונים להשיג בחקירה, למעט לנבור בפצעים, להגביר סבל ומבוכה.
  הרי את העבר אין להשיב והיום לא יתכנו עוד מקרים, של העלמות ללא תיעוד.
  היום אנחנו מתועדים מכף רגל ועד ראש. מרגע לידתנו ועוד לפני זה, עד יום מותנו וקבורתנו/שריפתנו. בנוסף כולנו תחת מעקב של מצלמות הרחוב – דבר לא ניתן להעלים.
  הכל פועל על פי החוק ואין מנוס.

  1. יובל הלפרין

   אמת היסטורית. צדק. מניעת דברים דומים בעתיד. פשע מוסתר הוא פשע שיחזור על עצמו. וכמובן – דרישות לפיצויים שיהיו כולן צודקות ביותר. כן, לנבור בפצעים כי הבעיה היא התעלמות מהם.

 6. יוסףה מקיטון

  גל ההכחשות הנוכחי רק מעיד על המאמץ הכרוך בתחזוק הסתרת האמת.
  נחישות הפעילים והפעילות, כאבן של המשפחות – אלה יסדקו את חומות ההכחשה בסופו של דבר.

  1. רתם

   בדיוק. כשאין מה להסתיר, לא סוגרים את הפרוטוקולים ל70 שנה

 7. חיים

  עוד נקודה, פשוטה להפליא, שמשום מה לא עולה בדיונים של הימים האחרונים: הטיעונים של המינקובסקים והאלפרים מסתכמים בסופו של דבר בהיוריסטיקה רגשנית בסגנון ״אתם טוענים שהסבים שלנו ביצעו פשעים מחרידים ברמת החומרה של דוקטור מנגלה, אבל זה מטורף, כי אנחנו מכירים את הסבים שלנו, ואין סיכוי שהם יעשו את זה… נכון?״. לטענה הזאת צריכה להיות תשובה אחת ויחידה: מי שהיה מסוגל לחולל את הנכבה, מסוגל לחולל גם את הזוועות שהרב משולם ז״ל טוען שהתחוללו. תשובה זו לא נשמעה, מכיוון שבחרנו (המזרחים, כקולקטיב פרו-ציוני) להכחיש את הנכבה.

  הכחשת הנכבה חוזרת אלינו עכשיו כבומרנג.

  1. חבקוק

   אפשר רק להצר על כך שחמק מתשומת הלב הציבורית שהראשון להפיץ את האגדה על 5000 הדולרים לילד הוא לא אחר מאשר אורי אבנרי הידוע לשימצה.

   1. רתם

    תגובתי היא לחיים. גם על פשעים שנעשו ב48 לימדו אותנו להאמין שנעשו " בלהט הקרבות" ומסמכים היטורים, כמו ספר הכפרים של ההגנה מלמדים על איסוף מידע שיטתי לפני פרוץ הקרבות ועל תכנון וניצול מצב מלחמה. בכך הדימיון, אם זה שיטתי, לא ניתן לחזור לטיעון האומלל שזה נעשה "בלהט קליטת העליה ההמונית"… לכן, מאד מסכימה עם חיים

  2. ג. אביבי

   חיים,
   ההיגיון בדבריך הוא נכון ומדויק. מי שעשה את הנכבה – טרנספר של כמיליון פלסטינים שחיו כאן מאות ואולי אלפי שנים תוך כדי רצח של מאות ואולי אלפי חפים מפשע – ומעולם לא הודה ולא נשפט על הזוועות האלה, אין לו בעיה לחטוף מאות רבות של תינוקות מזרחים ולמכור אותם בעולם תמורת בצע כסף. לאותו פושע (המשטר הציוני), מאותה סיבה ששני הפשעים ההמוניים הללו עברו לו חלק, לא הייתה בעיה לבצע עוד פשעים נגד האנושות ובהם הקרנת X קטלנית על עשרות אלפי ילדי המרוקאים (אלפים שלמו בחייהם) במסגרת ניסוי המוני תמורת סיוע כלכלי אמריקאי. גם העיקורים ההמוניים לנשים אתיופיות נעשו ללא היסוס ע"י הממסד, בעיקר כי כל פשעיו האחרים עברו לו בשלום.
   המזרחים ברובם הגדול דבקים בגרסה הציונית (כגון בפשעי הנכבה), בדיוק מאותה סיבה שרוב האשכנזים דבקים בה – שטיפת מוח יעילה של הממסד בעזרת התקשורת הישראלית שהוכיחה פעם אחר פעם את יעילותה כמשת"פ אולטימטיבי של המשטר הקיים. הייתי שמח אם האתר הזה היה מקדיש הרבה יותר מאמרים ומביא מחקרים להפרכת כל המיתולוגיות הללו.

 8. אורי

  האם יש מקרה או מקרים של ילדים שהסתבר להם שהם ילדים תימנים שנחטפו ואומצו על ידי אשכנזים? כדי לאמץ ילד צריך טפסים. תעודות לידה. הילד נראה אחרת כהה מאד ביחס להוריו. כל זה נשמע מאד לא משכנע

  1. רונן

   תכתוב ביוטיוב "אורי וכטל" ותראה כתבה במבט שני בה דוגמא חיה אותנטית ובלתי משתמעת לשתי פנים בדבר החטיפה של ילדים תימנים ושליחתם לאימוץ חרף העובדה שהממסד ידע שלילדים יש הורים חיים שרוצים אותם, שלא הפקירו אותם, ושמחפשים אחריהם

 9. שושן

  "לא מעט אשכנזים בחרו להכחיש, לסלף ולהתקרבן" – זאת גזענות לשמה, שבאה
  לשרת את מהגר הגזען, כדי לקבל חשיפה בתקשורת, שהעוקץ נהנה לשרת אותו ושכמותו.

 10. חבקוק

  אני לא מבין מה גורם לכם לחשוב שהם לא מתו במגיפה. אף אחד לא חולק על זה שהרופאים לקחו את הילדים, רק לא ברור מה גורם לכם לחשוב שהילדים או לפחות מעל 90% מהם לא פשוט מתו במגיפה. קחו בחשבון שהיו קשיי תקשורת משמעותיים עם עולי תימן והיה חשש גדול מהתפרצות מגפת הטיפוס. ולא רק אשכנזים חולקים על תיאוריות הקונספירציה.

  1. דפנה

   בדיוק למסקנה הזאת הגיעו שלוש וועדות החקירה. אבל יש מי שחושבים שהם יודעים יותר טוב, למרות שהם בעצם לא יודעים כלום.
   מעניין גם איך נולדים עוד ועוד ילדים "חטופים". זה התחיל בטענות על כ – 300 ילדים שנעלמו. היום יש מי שמדבר על כ – 5000 "חטופים".
   וכל זה כשאין שום עדות ממשית שיכולה להוות ראייה לחטיפה.
   בכל מקרה את התיקים חייבים לפתוח. זה ממש לא הגיוני שיימנע מאיתנו לדעת מה באמת קרה שם.

 11. אשכנזי

  קל להגיב בתור אשכנזי ולמחוק את הטרגדיה כאילו לא הייתה כשאתה או בני משפחתך הוא לא זה שנחטף

  אבל עדיין לא מובן איך כל כך הרבה מגיבים פה פשוט לא מבינים מה הטעם? למה בכלל לנבור בפצעים ישנים שאי אפשר להעמיד עליהם לדין, למה לפתוח ולהאשים. אז הנה כמה תשובות דיי בנאליות אבל הן הסיבה:
  1. כמו שכתבו, הכרה! ההיסטוריה של המדינה רבויה בעוולו ופגיעה, עוול שנוהגים להתעלם ממנו. התעלמות מעוול לא מעלימה אותו, רק הכרה בו והנצחה שלו על ידי הפוגע יכולים לעזור להתמודד אישית וקולקטיבית
  2. השד העדתי לא מת, עדיין מזרחים מוחלשים ומופלים במדינה (לכל המתכחשים כן זה קיים, אפילו בynet זה הופיע). זו רק דוגמה לעוולות העבר, אבל אם בעוול כל כך ברור לא מכירים איך יכירו בעוול בתי הספר המקצועיים, או בחלוקת הכסף למועצות אזוריות במקום עיירות הפיתוח. איך יכירו בהסללה בחינוך, בצבא, בתעסוקה של מזרחים באופן מובהק למקומות מוחלשים כשלא מכירים בחטיפה של תינוקות.

  השאלה הבאה שצריך לשאול היא למה לא לחשוף?
  והתשובה היא כי אמות הסיפים של שקר הציונות עליו נבנתה המדינה ועליו אדוני "השמאל" והימין ממשיכים לריב הוא הוא יסדק
  ואז מה יהיה להם לטעון? מי יהיו הגיבורים שלהם? לפי איזה חלוצים נמשיך לכבוש את הנגב (מי יהיו הגיבורים של עמותת איילים?)?
  איך יזדהו איתם אם החלוצים האלה כולם גנבו ילדים?

  אולי לא ישאר כלום כי עוד שיכבה מהשקר שבנו פה תחשף ואת זה השלטון לא רוצה!
  אבל יותר סביר שאנחנו שסולחים על אונס נשים, גם יהודיות (רחבעם זאבי), הרג ילדים (זה רק למטרות הגנה… בעזה ובגדה) וגנבת קרקעות ומים
  נשכח גם את זה, בדיוק כמו שאנחנו מנסים לעשות כבר עכשיו להשתיק את העוול

  מה שבטוח בריחה מההיסטוריה לא תשנה אותה, הכרה בה יכולה לשנות את העתיד, גם לגבי מזרחים גם לגבי פלסטינים

 12. סמולן

  אעשה לך את זה פשוט:

  קודם כל, אשכנזים לא עושים דברים כאלו, וגם לא ציונים מפאיניקים. אם כבר, ההיפך: העתון האשכנזי מפאיניקי "דבר" דיווח שוב ושוב על העניין. כלומר, שופר השלטון היה גם אחד המקורות להפצת הטענות.

  שנית, גם אם היתה חטיפה וכו', היא נסמכה על מצב עניינים של בלגן מסויים, מוות בהיקפים גדולים בבתי חולים, וכן הלאה. על הטענות האלו אני מקווה שלא יכתב שמדובר ברוע אשכנזי מתכחש: ילדים מתו לעתים קרובות בבתי חולים עד אמצע שנות הששים. בישראל קצת פחות מבמקומות אחרים, ועדיין: 10-20% מהלידות הסתיימו במוות עד אמצע המאה העשרים, גם בעולם המערבי. ילדים שאושפזו חלו במגוון מחלות שהועברו על ידי בתי החולים עצמם – לא המחלות שהם התאשפזו בגינן – ומתו. באחוזים גבוהים. ככה זה ברפואה ציבורית. עם הזמן נמצאו דרכים לבלום את התמותה. על עצם קיומה, שוב עד אמצע המאה העשרים במערב ועד ממש לא מזמן מחוץ למערב, אין בכלל מחלוקת.

  חלק משמעותי ממותם של ילדים ותינוקות בבתי חולים מדווח באופן ראוי למשפחות, וחלק לא. מדובר במצב שכולל לא רק ילדים, אלא גם מיתה של קשישים. לא מזמן כתבה פרופסור אווה אילוז תיאור מצמרר של אדישות ורשלנות למחלתו של אביה. היא קשרה את זה עם אפליה עדתית, אולי בצדק. אני מכיר ממשפחתי ומהסביבה מקרים דומים, כולל של אנשים שהיו כל דבר פרט למזרחים. כללית, המערכת הרפואית בישראל היא מהטובות בעולם, בזכות הפקת לקחים שיטתית. אבל יש אנשים שלא מופקים לקחים לגבי מותם: חלשים, מוחלשים, ואנשים שאמורים למות ממילא. קשישים. אני משער שאם נלך אחורה בזמן, נגלה שכללי הדיווח של המערכת הרפואית היו גרועים יותר מכיום ולא טובים יותר. ושהם פגעו בעיקר בקבוצות חלשות יחסית.

  יוצא כך: אני מסביר את עצם קיומה של תופעת מוות בקרב ילדים מטופלים בבתי חולים במצב עניינים נפוץ במערב ובכלל. את תופעת ה"חטיפה" אני מסביר בגישה מתנשאת, פטרונית ומתחמקת בבתי חולים. אגב, נתוני מוות ילדים בבתי חולים ידועים בעמימות שלהם, עד היום ובעיקר במדינות מתפתחות (מקבילות בערך למצב העניינים בעולם במחצית המאה הקודמת).

  בנוסף, אפשר להניח שהיתה תופעה של סחר בילדים למטרות אימוץ לא חוקי, אבל בהיקפים שוליים לתופעת המוות הלא מדווח כראוי. כמו שכתב המינקובסקי, 25 ילדים מתוך 350, שבעה אחוזים. אפשר להניח שבכמויות קטנות כאלו, התופעה הממשית של חטיפה ואימוץ היתה קטנה מכדי להתקיים כתופעה חברתית (של ילדים רבים שאומצו), ולכן לא נודעה כלל בקרב אשכנזים. עוד יותר, אם התופעה הפלילית הזו התקיימה בעיקר כענף נאלח של יצוא.

  כל זה מהווה מעין ואריאציה מעודכנת על התיזה הקלסית: הרוב הגדול אכן מתו בבתי החולים.

  האמנתי בתיזה הזו, בין היתר היתר היות והממסד קיבל על עצמו אחריות למוות בהיקף ניכר, כלומר משהו גרוע יותר מחטיפה. האמנתי בה גם עקב בית הגידול הכללי שלי: הממסד המפאיניקי לא היה מסתיר אימוץ כזה, אלא מציג טענות כהווייתן: מעבירים ילדים למשפחות של ניצולי שואה עריריים, כי כך הצדק גורס. האמנתי בה גם היות וניצולי שואה לא היו עריריים במיוחד, ומשפחותיהם היו קטנות מבחירה (כלכלית, קיומית), ולא מעקרות. בנוסף, הם בוודאי לא היו עשירים ולא נטו לקנות ילדים. קל לומר שהילדים אמנם נעלמו, אבל כנראה אכן מתו ברובם, ושהרעיון שאומצו מאפיין את חוויית המשפחות השכולות, בפרט אם קושרים אותו לטענה שבן גוריון עסק במלאכה במו ידיו, ומכר ילדים ב 5000 דולר לראש, כדי לממן את מלחמת השחרור. אין טעם לפרוש את שלל המיתוסים שנשזרים כאן ואת הטעויות שבהם, הם מגלמים בעיקר את מי שמפיצים אותם, מתוך כאב וחלקם מתוך כוונת זדון מיתממת (הכוונה: ערעור הלגיטימיות של הציונות כסולידריות יהודית). נראה לי שהמפיצים מתוך כאב נוטים לשזור בהשערות האלו רכיבים מקלים: הילדים נמסרו לניצולי שואה אשכנזים עקרים, כך שבמשתמע, החוטפים פעלו מטעמים ערכיים כלשהם, הגם שבסולם אשכנזו-צנטרי. אפשר לדמיין איך הרעיון הזה יהיה סביר לפעילים מזרחו-צנטריים. או שהעסקה מימנה את הקמת המדינה, ערך לאומי. במקביל, המפיצים בזדון נוטים להקצין: מדובר בעקרון יסוד שמשותף לכל הציונים-אשכנזים. הבעיה היא שנראה לי שיש משהו בטענות הזדוניות.

  תרדמתי הדוגמטית הופרעה על ידי בנימין נתניהו, והפוסטים שלו בפייסבוק. כוונתי לכך שהוא מקווה שהאמת תצא לאור, ויעשה צדק עם המשפחות. ובכן, כמו קודמיו, נתניהו חולש על אימפריה של שירותים חשאיים לא רעים. בעבר, השירותים האלו יכלו למצוא את יוסלה שומכר בקיבינימאט בחו"ל, ולהחזיר אותו לארץ. המחשבה שבמשרד ראש הממשלה לא נמצא תיק מסודר ובו כל שמות הילדים שכן נחטפו, וכן נמכרו לאימוץ, נראית לי בלתי סבירה. למעשה, זה בדיוק מה שכתב המינקובסקי הנוכחי: סבא שלו מצא עשרים ושניים ילדים שהוברחו מישראל למטרות אימוץ. כלומר, סבא ידע בדיוק מיהם הילדים שלגביהם השמועה היתה נכונה. ואני מוכן לשער שכמו שסבא מינקובסקי ידע מיהם, גם ראשי הממשלה והשרים שהוא פעל בסמכותם ידעו: אליהו ששון ידע, שלמה הלל ידע, ואני מוכן להמר שגם אשכול וגולדה ידעו. בכור שטרית ידע, כי שימש כשר משטרה במשך כל התקופה המרכזית של עדויות חטיפה, וסביר שהלך לברר משהו. נעבור לדבר עצמו: סביר שדוד בן גוריון ידע, וששמעון פרס יודע. למעשה, אני מוכן להרחיב את היריעה: לא יעלה על הדעת שמשפחת שוקן לא מחזיקה בכמה נתונים מעניינים, וכך גם עתונאים ותיקים עם קשרים חזקים בשלטון (למשל, דן מרגלית, שלאחרונה כתב שאכן היה משהו). שמיר בוודאי ידע. בגין ידע. רבין ידע. אולמרט יודע, וביבי יודע.

  נמשיך: אם מה שהאנשים האלו ידעו ויודעים חפף בערך את התיזה הרשמית, הם היו יכולים לצאת בפומבי עם הצהרה ברורה בעניין. בקשר לרביזיוניסטים, שאני: אלו אנשים שמודעים היטב לכח המכשף של המילה. הם אולי לא היו מדברים. אבל המסורת המפאיניקית, מבן גוריון שנלחם על ועדת חקירה בעסק ביש ועד גולדה המתפטרת ורבין המתפטר, אומרת שהם היו צריכים לצאת בפומבי עם התיזה הזו, לעמוד מאחוריה ולומר שהם אחראים לה. היות והם לא עשו את זה, משהו כן קיים, ובועז סנג'רו צודק: כדאי להיות חשדניים.

  (להשוואה: ישראל לא הכחישה את הנכבה, וטקסטים ישראלים מכוננים דנו בפרטיה בערך מקום המדינה. השאלה, עד היום, נוגעת למעמד הרצון החפשי של הפלסטינים שעזבו את בתיהם: האם מדובר היה בעזיבה הכרחית לחלוטין כנגד סכנת טבח מוחשית, או עזיבה אל מול מה שנחשב בטעות כסכנה כזו, או עזיבה כדי להמנע באופן זמני מההחלטה הזו, או עזיבה כדי שצבאות ערב יוכלו להרוג יהודים בניחותא, וכן הלאה. לא זה המצב בעניין ילדי תימן-מזרח-בלקן, כאן אנחנו מדברים על פערי עובדות עצומים).

  לא ברור לי מה המשהו. ברור שהיה בלגן, ברור שהיה מוות בבתי חולים (עד היום, כאמור, אם כי לא בקשר למוות של ילדים), וברור שהיו פושעים שהפכו את המצב לבסיס לחטיפות לאימוצים לא חוקיים. אני נוטה להאמין שהרוב הגדול של ילדי תימן מזרח ובלקן אכן נפטרו בטעות, ושהמערכת לא דיווחה עליהם כראוי. אבל בנוסף, יש את המשהו. לא ברור בדיוק מהו, אבל אפשר לחשוב שכאן האינסטינקט האנטי ציוני צודק. קורה. שיש איזה גביע קדוש כלשהו, שהמערכת יוצאת להגן עליו. לא ברור מה: חתימה של בן גוריון לאישור אימוץ חשאי של עשרים ילדים? מעורבות של שמעון פרס? משהו ערמומי ונושא רווחים למדינה, ולפחות לכמה אנשים רבי השפעה בה, עד היום.

  וכאן יש משהו פרקטי. אם אני צודק, הרי שהפרוטוקולים של הועדות לא יחשפו שום דבר בעניין. ממילא רוב המידע נוגע לילדים שאכן נפטרו (זו השערתי), ואפשר יהיה לוודא שכך הוא. ילדים שאומצו באופן לא חוקי, יהיו מקרים מרתקים תקשורתית, אם כי נדירים – כמו המצב הנוכחי שמתקיים במספר מצומצם מאד של עדויות של אנשים המזהים את עצמם כחטופים-מאומצים. אבל כל אלו הם לא יותר ממסך עשן, וישארו כאלו. מה שצריך לפתוח לא נגמר בפרוטוקולים של הועדות, אלא צריך לכלול את כל המסמכים החשאיים הקיימים בעניין במשרדי הממשלה, ויש לתבוע מהממשלה הסבר ברור: ראשית, מה בדיוק קרה. שנית, מדוע מה שקרה לא תוקשר ברמת ההנהגה הפוליטית. ואז, אולי, יהיה קצה של חוט.

  1. דני

   תיאור יפה. מה שאתה בעצם אומר זה שאתה מבין שאין ממש בטענות האלו, אבל אתה בכל זאת נהנה ורוצה להחזיק באיזשהוא קצה חוט לשל תאוריית קונספירציה חביבה שעושה את הכל יותר נחמד ומעניין! אגב, תרשה לי קצת לקלקל לך את ההנחות לגבי היכולות המופלאות ויודעות הכל של השירותים החשאיים למיניהם. אתה בטח מכיר את כל הקלישאות, הם לא חזו שום אירוע משמעותי שהתרחש בעולם בכמה עשרות השנים האחרונות, התכניות הגרנדיוזית שלהם בלבנון של שנות השמונים התרסקו לחלוטין ויצרו קטסטרופה מתמשכת, הם לא הצליחו ואף פעם לא יצליחו לבלום לחלוטין שום סוג של טרור, הם לא ראו מזימת התנקשות בראש ממשלה שנרקמה להם מתחת לאף, אז הם יודעים דוקא על מכירה של 20 תינוקות תימניים בשנות החמישים המוקדמות? טוב לדעת שיש עוד מי שמאמין בכזו התלהבות ביכולות שלהם! אבל אני לא רוצה לקלקל לך את תיאוריית הקונספירציה, היא לפחות יותר נחמדה ומעניינת מזו של שטופי המוח למיניהם.

   1. סמולן

    הדוגמאות שלך נוגעות לקוצר יכולת לדעת את העתיד ולשלוט בו, והן לא רלוונטיות לאיתור מידע קונקרטי על ההווה, ולחקירה מהירה ויעילה. כי היכולת של ישראל "לסגור מעגל" גבוהה למדי, בלשון המעטה.

    שנית, 20 ילדים בחו"ל היא טענתו של הנכד של מינקובסקי המקורי, מתוך כ 350 מקרים שנחקרו בועדת בהלול-מינקובסקי. לפי מה שהוא אמר, הילדים האלו אכן אותרו – ולכן, לכל הפחות המקרה שלהם יכול להיות מדווח לציבור באופן מוסמך. היות ומדובר עכשיו על כ 1000-1500 מקרים, אפשר לצפות ל 70-80 ילדים שנחטפו\אומצו בשיטה הזו על פני השנים. זה בוודאי לא יענה לתקווה שכל הילדים חיים אי שם, אבל גם המספר הזה, שהוא מין גבול תחתון, דורש תשובה מוסמכת. לא רק מה קרה להם, אלא מדוע זה לא תוקשר בעבר באופן מוסמך. כי זה מספר ענקי. ישראל יוצאת למלחמה על פחות.

 13. פריץ היקה הצפונבוני

  הימין הלאומני( ובראש ההררכיה גם אשכנזים) המתימר ליצג את המעמדות המזרחיים המוחלשים היו מעל 40 שנות שלטון להוציא את האמת לאור למה הוא לא עשה את זה?

 14. רופאים

  לרופאים בארץ יש חסינות משפטית העולה (דה פקטו) על זו של ח"כים ועל זו של שופטים. תמיד כל הממסד יתגייס להלבין את פשיעהם, להסתיר ולחפות עליהם.
  היו פרשות של רצח סדרתי, התעללות ותקיפת חסרי ישע בקפלן ובתי חולים נוספים- רק שקראו לפרשיה ניסויים בקשישים, כי אם רופאים עשו זאת אז זה חוקי.
  אחרי כמה שנים של מריחה נסגרו התיקים נגד הרופאים – רוצחים, הם לא הואשמו בכלום
  וממשיכים לעסוק ברפואה.
  ככה רצח סדרתי הופך לעבירה אתית, תקיפת חסרי ישע הופכת לניסוי רפואי שלא בהתאם לתקנות, הרעלה לטיפול רפואי, הרעבה לרשלנות, סחר בביציות ואיברים לטיפול ומחקר וחטיפה הופכת לאימוץ חוקי.
  ואפילו מהאישומים הקלים האלו הרופאים יוצאים נקי.
  אני מניחה שגם הפרוטוקולים מחפים על הרופאים, או לפחות החלקים שיפורסמו.
  רופאים כיום ממשיכים לבצע פשעים, בעיקר נגד קשישים וחולי נפש. כנראה שבעבר הקורבן המועדף היה ילדים תימנים. אני מקווה שהפשעים היו רק חטיפות, סביר להניח שהמעורבות של המנהיגים הייתה בטיוח אם בכלל.

  1. ג. אביבי

   מאמר ראוי.
   ריבוי המגיבים המכחישים את פשעי החטיפות כאן מעיד על עומק המשטמה הגזענית אצל לא מעט אשכנזים.
   מי שמטיל ספק בגרסת משפחות החטופים ובוחר להאמין לממסד, המתחבא מאחורי ועדות לטיוח חקר האמת, מעיד על עוצמת גזענותו. לטעון שלא נחטפו אלפי תינוקות זה כמו לטעון שכל עולי תימן בשנים 48 – 54 שהיו מפוזרים מדן ועד אילת תכננו יחד עלילת דם בהיקף המוני. התימנים הם נורמטיביים ומתרחקים ממהומות לא פחות מהאשכנזים ובוודאי שלא יעזו להמציא או להזות על פשעים המוניים שלא היו. לא רק שמשפחות החטופים לא בקשו אגורה מהמדינה אלא "רק" את ילדיהם, לא רק שעברו 60 – 70 שנה והם לא מפסיקים לטעון על החטיפות, לא רק שספורי החטיפות באים מכל רחבי הארץ מאנשים שרובם לא מכירים אלה את אלה ובוודאי שלא יכלו לתאם עלילה כזאת, ועל אף הצטברות של עשרות עדויות מצד גורמי הממסד האשכנזי החוטף – המכחישים ימשיכו בעמדתם הנפשעת. המכחישים (סמולן ושאר גזענים) אינם שונים במאום ממכחישי השואה באירופה. לאלה ולאלה השקפת עולם גזענית נפשעת שלא מביישת את הניאו-נאצים למיניהם.
   לא פחות חשוב: הודעת ממשלת ישראל על פתיחת התיקים הסודיים אסור שתשלה איש מאיתנו המזרחים. ראשית, כמו שהפושעים באירופה של שנות ה40 לא השאירו שום מסמך המעיד על השמדת מיליוני יהודים ואחרים, כך גם פושעי החטיפות לא השאירו פירור של מידע העלול להפליל אותם. במידה והיו סימוכין בתיקים מסוימים – סביר שהתיקים או הסימוכין הושמדו/נמחקו ע"י מנגנוני האופל של ישראל.
   בנוסף, המינוי שקיבל צחי הנגבי מרא"מ, לדעתי, נועד להבטיח מראש שהמסקנות יובילו להכחשת הפשעים האיומים. הנגבי הוא בנה של גאולה כוהן (לה שורשים תימניים), שלא היססה להכחיש את פשעי החטיפות ולתמוך בגרסת הממסד הפושע. ביבי יודע למה הטיל את התפקיד על צחי הנגבי.

 15. שושנה

  עובדות:
  1. כאשר הובאו לארץ התימנים (בחסות המדינה ובהוראת בן-גוריון) לא הייתה מדינה, לא היה ממסד, הכל היה בחיתוליו וברור שלא היה רישום של כמעט שום דבר. היה הרבה רצון טוב.
  2. תקופת הצנע היתה בעיצומה והיה מחסור במזון ליישוב היהודי כולו.
  3. הגיעו 50.000 תימנים, משפחות גדולות ע0 12 ילדים ויותר, שלא היה ברור מה הקשר של ההורים לילדיהם ואיזה ילדים שייכים לאיזו משפחה. היו מקרים שהורים לא הכירו את ילדיהם ולא ידעו את שמם. רבים מהילדים היו חולים, מוזנחים וללא טיפול.
  4. העליה התימנית הביאה תרבות אחרת ובלתי מוכרת, ללא ביגוד (ללא נעלים) , ללא השכלה, עם קשיי שפה ותקשורת ובמקרים אחדים ביגמיה.
  5. הישוב עשה כל מאמץ לקלוט דוקא את הילדים בבנינים קשיחים ולא באוהלים במעברה לשם הופנו המשפחות, סיפקו להם מזון ככל הניתן, הקיבוצים קלטו ילדים רבים ונתנו להם מחסה. מהבחינה הלאומית זה היה מבצע אדיר וחשוב ביותר.
  6. בעיני היישוב, כל הילדים "נראו אותו הדבר" והם היו משוטטים בשדות מבלי שאיש יחפש אחריהם או ידע על מיקומם.
  7. מובן שעכשיו אחרי 60 שנה, שכאשר משפחות העולים מתימן אינם חסרים דבר, יוצאות טענות על העלמות ילדים. איפה ההורים המסורים היו באותה התקופה?
  8. טענות על חטיפות ילדים מעוגנות בהיסטוריה של תימן בעבר וגם של היהודים שם בתקופות קדומות.
  9. יתכן שילדים איבדו את משפחותיהם, אבל אין לשפוט את האירועים שקרו לפני 60 שנה לפי המצב החברתי, כלכלי, מדיני בו אנו חיים היום.
  תחושת הקורבנות היא באופנה היום, אך העדויות המוצגות בפנינו ככל שהן קורעות לב, הן סיפוריות בלבד ולא מתבססות על מידע ממשי.

  1. תימני כינרת

   הפרשנות של "שושנה" הם אוסף של שטויות, עלילות כזב גזעניות שלא מביישות את הגרועים שבגזעני כל העולם. הסדרה הארוכה של פרכות מטופשות המוזנות ברעל גזעני, חוסר כל היגיון והבורות המדהימה בכל הפרשה הזאת ובכל מה שקשור לתימנים, מלמדים אותנו על מבנה האישיות של הגזען הישראלי הנפוץ.

   1. עידו לם

    ושש"סניק מפגר ממוצע אומר שלגויים אין נשמה מה זה אומר עליו? שהוא יהודי נשמה נכון תימני? ואתה לא כנרת בשום צורה משום שאתה מעולם לא גורשת מכנרת אולי רק אבותיך

    1. תימני כינרת

     לם,
     את אדמות כינרת נתבע למען כל צאצאי התימנים שנוצלו שם, שאבדו עשרות מבניהם שם, שנושלו בכוח וגורשו משם, שעונו ונאנסו שם ע"י הקולוניאליסטים הגזעניים המתקראים חלוצים.

     1. עידו לם

      תימני: אולי תקבלו פיצויים אבל בטח לא את האדמות, אתם לא זכאים להם.

    2. ירון רוני

     לעידו לם היקר.מה לעשות שככה בורא עולם עשה אותם בדרגה פחותה מאיתנו ואנחנו היהודים בנים של מלך ולא של שר.מה היית מעדיף בן של מלך או בן של שר.ולפני שאתה תוקף תיבדוק .

  2. דפנה

   אוי, שושנה שושנה, את לא יודעת מה הבאת על עצמך. עוד רגע קופץ עלייך גימל, מזרחיסט מקצוען ונשא של שנאה פתולוגית לכל אשכנזי באשר הוא, [וגם לכל מזרחי שחושב אחרת ממנו, – ראי למעלה התייחסותו המבישה לגאולה כהן].
   ובנוסף, גם סותם פיות אובססיבי.

   1. עידו לם

    ג אביבי שפן גדול

    1. ג. אביבי

     מפניני עידו לם ברשת

     הדעות עליו באתר הארץ (http://blogs.haaretz.co.il/limortevet/421/ ) – תגובותיו על מאמר המתאר את מיעוט הנשים בין מקבלי פרס נובל "מה לא בסדר בתמונה הזו" מה- 19-נובמבר-2011:
     "כן שלומית כולנו בטוחים שעם נשים היו מנהלות את העולם כולנו היינו נהנים משגשוג אינסופי של אנושיות ותמיכה הדדית וכל הג'אז הזה, מצטער אני לא קונה את זה." ובהמשך "אולי נשים הן פשוט לא מדעניות טובות?" –
     ובאתר של תומר פרסיקו:
     אייל (ת-38): 13) באוגוסט, 2014, בשעה 15:42 ) "לחולה רוח מתגובה 37 [עידו לם]: תמשיך לצווח, העיקר שאתה מרויח הרבה כסף. אייל (ת47): תמשיך איינשטיין [לם בלשון סגי נהור], ממשיך לשמח אותי שאין לי שום מגע עם יצורים מבחילים כמוך."
     אבי ארזי על עידו לם ( באתר של תומר פרסיקו מה- 16/9/15) לאור השתלחותו בפועלים הזרים: "עידו [לם] איני רופא ואיני בודק ממה אתה סובל. אבל מתגובותיך עולה בברור שאתה סובל מחוסר הבנה בסיסי."

     היפלא שלם נחסם בכל כך הרבה אתרים?

   2. ג. אביבי

    דפנה'לה, על אבחנותייך הגאוניות מי יחלוק! תגובותייך מאז ומתמיד משקפות אינטליגנציה רבה, נאורות, העדר דעות קדומות ובעיקר אהבת שוויון בין העמים והעדות.
    להבא אמליץ למנהלי האתר שיאמצו כל תגובה שלך כעמדה רשמית של העוקץ, ושלא יאפשרו כאן תגובות שחולקות עלייך או שמערערות על ההיגיון הרב שלך.

     1. תימני כינרת

      אם לא הבנת דפנה, נראה לי שהתגובה של אביבי אלייך היא בהפוכה.

     2. דפנה

      ולטובת "תימני כנרת" אוסיף שהוא/היא/הם הם אלה שלא הבינו כלום.

  3. mhhtuk jiuk

   תשאלו את שמעון פרס ויביא לכם את כל ההוכחות לפשעים של חטיפת הילדים והסחר המגעיל שהמדינה עשתה בהם. בושה וחרפה!! המדינה חייבת לפצות את המשפחות בהטבות מיוחדות ובסכומי כסף יותר מהקרנות של ניצולי השואה!! היום הנוער מבין היטב איך כל ההיסטוריה של המנהיגים במדינה הזאת = חבר מושחתים וגנבים למעט בודדים!! המושחתים הגדולים ממשיכים להוביל בכל המערכות ומפנטזים על דור המשך אקדמיים ותרבותיים!!

  4. רופאים

   נו בטח, התימנים לא מכירים את הילדים שלהם, לא יודעים את השם שלהם, מתעללים בהם ומזניחים אותם.
   שקוראים כזאת גזענות ושינאה משתכנעים שבודאי שנעשו דברים נוראים לתימנים. זה משכנע כמעט כמו ההיגיון הצרוף של היה בלגן, לא ידעו מי כל ילד ולא היו רישומים אבל ידעו להגיד למשפחות שבנם מת.
   כמובן שצריך לסמוך על הבלגניטים, להאמין בכל מה שהם אמרו, ולסמוך על הרישומים והמסמכים המבולגנים, הרשלניים והשקריים שלהם כאילו אלו דברי אלוהים חיים. לא ייתכן שבלגניסטיים טעו או שיקרו ואלו שאומרים אחרת הם סתם תימנים טיפשים, גזענים, רעים, הזויים ומתקרבנים ששונאים אשכנזים ורוצים להעליל עליהם עלילות ולהכפיש את שמם.

   1. רונן

    רק האשכנזים זוכרים איך קוראים לילדים שלהם, והיכן הם מסתובבים כל היום, בניגוד לתימנים הנבערים מדעת. בגלל זה הם השאירו את ילדיהם בגרמניה עד לפתרון הסופי ולא דאגו להבריחם לארה"ב או לארץ ישראל או לכל מקום אחר בטוח יותר גם כאשר כבר מתחילת שנות ה-30 היה ברור להיכן היטלר מוביל את גרמניה בכלל ומה טומן העתיד ליהודי גרמניה בפרט.

 16. בעז

  אז מה עושים? איך מכריחים את המדינה לתת מענה לפני שכולם ילכו לעולמם?

  1. רופאים

   לדעתי זה בלתי אפשרי. סביר להניח שה"מדינה" לא יודעת הרבה כי נמנעה מלחקור, או שמנעו ממנה לחקור.
   הניחוש שלי שלא מסתירים את הפרוטוקולים בגלל הממצאים המזעזעים ששם. אם כבר בדיוק להיפך, זה מוסתר כי לא רוצים שיראו את חוסר הממצאים, את חוסר הרצינות של הועדה, את חוסר שיתוף הפעולה ופעולות ההסתרה של כל מעורבים שונים. לא רוצים שידעו על מה (לא) מבוססות המסקנות.

   זה סתם ביזבוז זמן לדעתי, עדיף כבר לבדוק את הקבריםוליצור מאגר DNA של אנשים חיים ומתים שנמצאו בקברים. זה הסיכוי היחיד לקבל תשובות אמיתיות ומספקות, אי אפשר לסמוך על עדויות ומסמכים (באופן לא מפתיע הועדות הסתמכו בעיקר על כך).

 17. ירון רוני

  רוצה לומר לכם,כל תגובה פה פשוט ולענין.יש בצפונות התורה את השם מפא"י שבגימטרייה 131.וממש ולידו כתוב סמאל שווה 131.אגב זה אחד משמות של השטן.ומצד ימין לו כתוב תימן.תורתינו הקדושה לא משקרת.יהודי לעולם לא יגנוב תינוק משדי אימו.שווה בדיקה.מלכות הרשעה תעקר במהרה.אמן.לא ננוח לא נשקוט עד שהאמת תתגלה עד יסודותיה.גם לנו נגנבה ונחטפה אחות בבית החולים הדסה ת"א בשנת 1950.ואימי ע"ה נולדה בארץ ב1931.אחותי אגב נולדה במשקל 4.800 בריאה ויפת תואר.ע"כ קרא לה אבי ז"ל יעל ע"ש היעלים.שם הרופא ד"ר הרץ.עוד אחד מהשליחים של שמעון פרס ( וערב רב עלה עמם)

 18. ירון רוני

  לנאווה קורן שלום לך.מילותייך קצר מדוייק וקולע.גם לנו חטפו,גנבו ומכרו את אחותינו יעל בשנת 1950 מבית החולים הדסה בת"א.בריאת מראה ויעלת חן ומשקלה 4.800 ושם הרופא ד"ר הרץ.גם יוסף בורג היה הסלקטור של ילדי תימן מזרח ומערב.חברו הטוב של שמעון פרס.

 19. אביבה לוי

  התימנים לא מגובשים ואין להם את הכוח להתארגן להפגנות ושביתות מול כנסת ישראל ולא להוריד את הנושא מסדר יום עד שיתייחסו אליהם.
  יש ללמוד מהעדה האתיופית שהם מגובשים ויודעים להתארגן ולקיים הפגנות בכל הארץ.

 20. אביבה לוי

  גם לנו נחטפה אחות בשם שושנה סעיד וגם לאמי ספרו את הספור בבי"ח שבתה נפטרה ולא הראו לה את הבת ולא נתנו לה תעודת פטירה.

 21. מעניין

  מה שמפריע זה העניין העדתי?!

  אל תדאגו אני בטוח שנמצא גם חסידי אומות(עדות ) העולם
  שעזרו ליהודים התימניים